Janek Saarepuu (alfa) päevik

Syndicate content
mesilased ja mesilasemad
Uuendatud: 7 min 44 sek. tagasi

Talv läbi

9. märts 2019 - 8:11

Paistab et, mesilastele on talv läbi. 8.03 oli tugevam lend. Hommiku poolikul jõudsid teha põhjaliku lennu päris palju pered. Kes hiljem, jäid vilusse ja palju mesilasi enam tarru ei jõudnud , mis sellest et ilm oli soojem. Haudme kasvatamisest mesilasperes annab aimu mesilaste aktiivsem käitumine.

Kahe kuu pärast hakkan mesilasemasid kasvatama. Praeguseks on kiiremad mesilasemade tellimused teinud. Mesilasemasid saab ette tellida http://www.alfalfa.ee/mesilasemad/

Talvitumine on olnud suhteliselt hea. Selline soe talv on mesilastele kergem, toitu kulub vähem ja mesilased kuluvad vähem.


Mesilasemad 2018 hooajaks

5. november 2017 - 9:30

2018 mesindushooaja mesilasemade ettetellimine on avatud. Praeguseks on maili teel ette ära tellitud umbes 20% emadest. Tellimust saab teha siin.

Plaanis on paljundada 6 liini. Olen liinid jaotanud värvidega. Punane on kõige pikema ajalooga, edasi sinine, roheline, kollane, oranž ja hõbedane.

Punane liin on pärit Soome materjalist. Põhjus miks ta aretusse sattus oli lest, pigem selle puudumine. Pärast meevõttu tõrjet tehes kukkus selle liini perel alla väga vähe lesta ning teisel tõrjel hilis- sügisel veel vähem. Tegemist oli vana mesilasperega, mitte sülemlenud. See näitajaga sobis ta hästi. Varroalesta arvukus on seotud peamiselt mesilaste vargusega. Mida tihedamalt nad omavahel läbi käivad seda rohkem lesti laiali jaotavad. Punase liini pered on väga vagurad ja püsivad hästi kärjel. Sel aastal oli sülemlemist suhteliselt vähe, rohkem kui 2016 hooajal. Kuid just üks vaba paarunud punase liini ema pere sülemles täiesti tühjaks. Nii tühjaks sülemlenud pere pole ma kunagi näinud. Süü lasub ainult mesinikul endal, 2 nädalat ei külastatud mesilaspere. Vahel jääb mõni pere kahe silmavahele. Tarru jäi noore emaga umbes 4 raami mesilasi. Sülemlemistung kandub edasi geenidega, ju nad said need geenid topelt koguses. Punase liini peamine eelis paistabki olevat nende rahulikkus ja hea talvitumine. Hea arenguga, kuppe teevad kui mesinik neile tööd ei anna. Küll aga kannatavad nad hästi kuppude murdmist. Kui kupud murda ja perele tööd anda siis loobuvad nad sülemlemisest. Praegu on nad mu lemmik mesilased oma rahulikkuse tõttu. Punase liini pered vahetavad mesilasemasid nende kolmandal eluaastal salaja. Vana mesilasema saadetakse pensionile, ta elab tarus järgmise aasta suveni. Kui mai kuus võib leida eelmisel suvel vahetatud vana mesilasema siis jaanipäeva paiku teda enam ei leia. On korra juhtunud, et vana ema elas koos noore mesilasemaga poolteist aastat. Punase liini kaks ema.

Punase liini mesilasema 2015 mesindushooajal

Hõbedase liini tekitasin alles 2017 hooajal. Algema, saarel paarunud,  pere paistis kolmandat aastat eriliselt silma. Paar väga olulist omadust oli sellel perel. Rahulik ja pikk talvitumine, sülemlemiskainus, perega töötamisel ei olnud vaja suitsikut ja korjamine, mis on kaudselt seotud ka pere arenguga. Nad lihtsalt lendasid, ei midagi erilist, tarru vaadates kaanetatud mee hulk aina kasvas. Tugevad pered korjavad alati hästi kui on mida korjata. Kodu grupis ei olnud teist aastat head korjet. Mee koguse järgi eristusid mesilaspered väga hästi, mõned paistsid eriliselt silma. Väga oluline kriteerium oli valikul mesilasema viljakus ja eluiga. Enamasti mesilased vahetavad teisel aastal emad välja kuid seda ema hakati vahetama tema 4 eluaasta alguses, võimalik et ta on praegugi veel oma tarus pensionil. Kevadine areng ei ole väga kiire. Talvitunud tugev pere hakkas kiirest arenema alles mais. See võib olla seotud vana mesilasemaga. Hõbedase liini algema 2017

Hõbedase liini 3 aastase mesilasema haue 19.05.2017

 

Roheline liin on pärit Soome algemast. Neile meeldib palju sildu ehitada, eriti kile alla. Õnneks mitte kärgede vahele.  Hästi korjavad ja varastavad. Kui mesilas on nõrku peresid  ja keegi neid röövib, siis kindlasti on röövlid seotud mõne rohelise liini perega. Plussideks on rahulikkus ja hea korjamine. Kuppe oskavad ehitada kui mesinik pole hoolas. Talvitumine on kõigil liinidel hea, ilma selleta neid enam ei valitaks aretusse. Roheline liin on kõige hele kollaste mesilastega. Nemad kipuvad emasid vahetama nende teisel eluaastal. Lepivad samuti kahe emaga. Sellel liinil esineb samuti palju plaathauet. Rohelise liini ema kärjel.

Sinise liini mesilasema 2017 mesindushooajal

Sinine liin on Itaalia päritolu, nemad on iseloomuga. Olenevalt ilmast, on vaja kaitsevõrku. Meevõtul kohe kindlasti. Nii sama nad mett ära ei anna! Laiendamisel ja suvel korje ajal nad mesinikule tähelepanu ei pööra. Nad on head korjajad ja tõenäoliselt ka varastajad. Selles viimases jäävad nad alla rohelisele liinile. Nende peamine pluss ongi, nad on korje mesilased kui mesinik on olnud hoolas ja kõik tööd õige aegselt ära teinud. Vajavad väga palju ruumi pesas ja mee korpustes. Esineb kõige rohkem plaathauet.

Oranži liini on mesilas suhteliselt vähe. Nad on kaudselt suguluses punase liiniga. Aretuse käigus on neile tekkinud iseloom. Vajavad suitsikut läbivaatusel. Üldiselt on mul peaaegu alati mesilaste juures suitsik kaasas. Kile ära tõmbamine paistab neid ärritavat, pärast seda tegevust enam suitsu ei vaja.

Kollane liin on aretatud Rootsist pärit mesilasemast. Praegu ei ole väga palju mesilasi sellest liinist. Algema on pärit 2013 mesindushoojast. Esialgu paistab et, omadused on lähedased rohelisele liinile. Eristuvad, täiesti sülemlemiskained ja väga vagurad. Ükski vabapaarunud ega F0 ei läinud sülemlema. F0 on saarel paarunud või KS. 2018 hooajal on plaanis neid rohkem paljundada. Kõik algemad keda paljundatakse on pärit saarelt või kunstlikust seemendusest.

Kollase liini mesilasema 2017 mesindushooajal

Sügis

4. november 2017 - 18:20

Mesindushooaeg on põhimõtteliselt läbi. Kokkuvõtteks oli natuke alla keskmise aasta. Nii mesilasemade kui mee korje osas.
Uuele mesindushooajale on alus pandud juba augustis. Mesilased kes olid tarudes augustis, neil on vaja elada järgmise aasta maini. Kõige olulisem tegur heaks talvitumiseks on ilm. Parim talvitumine tuleb kui ilm püsib natuke üle 0 kraadi pluss poolel. Teine tegur on varroalest. Iga lest toitub päevas kümneid kordi mesilastel. Iga toidukord on uus hammustus mis lühendab mesilaste eluiga.
Pärast meevõttu esimene lestatõrje ei anna kuigi häid tulemusi kuna mesilaspere tegeleb haudme kasvatusega. Väga oluline on teha teine tõrje. Enamus mesinike teeb seda oktoobri lõpus, novembri alguses. Oma mesilas tegelen praegu lesta tõrjega tilgutamise teel. Lesti on keskmiselt, pigem mõnes grupis on palju ja teises pole peaaegu midagi.
Teen alati pärast meevõttu lesta tõrjet, leidsin ikkagi mõned tühjad tarud kus mesilasi enam polnud. Taru oli ilusti kaanetatud sööta täis kuid mesilasi kes seda taru peaks asustama pole kärgedel ega taru põhjal. Isegi hukkunud  mesilasema pole võimalik leida. See kõik näitab et, ma ei ole suutnud hakkama saada esimese tõrjega mis peaks tagama terved ja tugevad mesilased talvitumiseks. Olen harjunud, et mu pered talvituvad 2 kahes korpuses, sel aastal on selliseid peresid üsna vähe. Umbes 25% peredest.  Nüüd soojemate ilmadega püüan lõpetada teise lesta tõrje, teha ühe pere mesilasemale kes mul ootab puuris juba üle nädala ning võrgutada tarud nugiste, rähnide ja tihaste kaitseks. Kui talv tuleb sooja poolne ei ole mesilasperede hukkumist ette näha. Külma talve puhul ei saa millegi kindel olla.

 

Mesilasemad

13. juuni 2017 - 9:06

Mesilasemade kasvatusega alustasin sel aastal hiljem kui tavaliselt ja mitte nii suurelt. Põhjuseks pikalt jahe kevad mis ei soodusta leskede ja mesilasemade arengut. Varajaste emade kvaliteet on vägagi kõikuv.  Kõik tahavad saada häid mesilasemasid, seega tuleb olla kannatlik. Õige mesilasemade kasvatus algab mul alati vaarika õitsemise ajal, siis on looduses piisavalt õietolmu ja nektarit ning puudub vajadus ammesid sööta. Söötmine ei anna sama tulemust kui korje loodusest. Vaarikas veel ei õitse! Esimesed emad kes koorusid 5 juuni peaksid hakkama munema lähemal ajal.

Selle aasta märgistus värv on kollane

Teadmiseks mesilasemade tellijatele. Kui mul on mesilasemad olemas, võtan ühendust. Ma ei kasvata lihtsalt mesilasemasid vaid püüan luua kõige soodsamad olud nende kasvamiseks ja paarumiseks. Halb ilm on üsna tihti kehvade emade põhjuseks. Näiteks 2016 aasta suvi. Mul tuleb kasvatada üsna palju mesilasemasid ja mõned on oma soovi edastanud juba 2016 aasta sügisel, seega tuleb olla kannatlik. Esimesena saavad varem mesilasemad tellinud! Kui ilm võimaldab natukegi mesilasemadel lendamas käia ja kadu püsib väike, siis suudan kõigile tellijatele mesilasemad kätte toimetada. Arvestage +2 nädalat kõigele, nii nagu see aasta looduses kõik on.

Mesilaste jootmine

20. aprill 2017 - 14:06

 Varakevadel jahedate ilmadega mil mesilased tegelevad haudme kasvatamisega on neile eluliselt vajalik vesi. Selle järgi lennatakse paar soojakraadise ilmaga kui päike paistab. Neid saab aidata veel leidmisel kui mesila lähedal pole veekogusid. Võta üks kauss või muu anum, pane selle sisse sammal( nagu minul) või midagi muud mis hoiab ära mesilaste uppumise. Vala vesi peale ja paiguta päikselisse kohta. Iga päev tuleb vett juurde valada kuna ühe päevaga viivad mesilased minema suure hulga vett.


Mesilaste jooginõu

Talvitumine 2016/2017

18. aprill 2017 - 8:49

Juba mitmes talv on igati soodne olnud mesilastele talvitumiseks. Koos mesilasega talvituvad hästi ka varroalestad. Minu mesilas päris kadudeta ei saanud, mesila on suurem kui kunagi varem. Praeguseks on kontrollitud kõik pered, avastatud põhiperedest üks tühi taru. Kõik põhjad said vahetatud. Tühi taru on tõenäoliselt varroalesta põhjustatud. Puhtad raamid, sööt kaanetatud ja puutumata, väheke langetist ja puuduv hukkunud mesilasema nii langetisest kui raamidelt. On täiesti võimalik et, sellel mesilasperel jäi varroalest tõrjumata. Haue kontrollitud pooltes peredes, avastatud 3 mesilasema kadumine.

Mesilasemade kadumise põhjuseid ei oska arvata. Kui kevadel varakult avastada mesilasema puudumine, on võimalik uus anda üsna lihtsalt. Selleks peab olema mesilasemasid varuks või tuleb teada mesiniku kellel mesilasemasid varuks on. Märtsis ja aprilli esimeses pooles antud mesilasema hakkab kohe munema ning mesilaspere areneb tavaliselt.

Esimesed remmelga urvad

Puuduv mesilasema sai avastatud kontrolli käigus. Esimene pere sai avastatud juba 1 veebruaril. Talvitumise kontrolli ajal vahel tõstan katuseid. See pere hakkas koheselt sumisema kui katust liigutasin. Mesilasema sai antud alles märtsis lõpu poole, kui ilmad võimaldasid pere paremini kontrollida. Teised kaks pere nii moodi ei sumisenud. Neil tuli raamid tarust välja tõsta ning taru mitu korda kindluse mõttes läbi otsida. Puuduv haue on üks peamisi viiteid mesilasema puudumisele kui pere ei sumise liigselt. Pikalt emata olnuna nad ei sumisegi enam nii tugevalt kui äsja ema kaotanud. Mesilasemad said võetud varuema peredest ning koheselt raamidele lastud. Ettevaatuse mõttes jälgisin kuidas pere emaga käitub. Üheski peres rünnakut ei järgnenud, mesilased hakkasid koheselt mesilasema söötma. Nüüd peaks kõigis  peredes kaanetatud haue sees olema. Kindlasti kontrollin kohe kui ilmad võimaldavad missugune olukord valitseb.

Varuperedest oli samuti kaks pere tühjad. Üks oli vahelaua alt läbi saanud ja kolinud teisele poole, märgistatud mesilasema taru põhjal ja teine mesilasema munes raamidel. Teine varupere  oli tõenäoliselt emata või paarumata mesilasemaga. Nemad kolisid samuti tõenäoliselt ümber märtsi alguses. Nende taru katusel oli pere mis sai keldrist välja tuues sinna pandud.  On kaks võimalust selle perega, kas nad lendasid lihtsalt ära välja või kolisid katusel olnud peresse.

Üldiselt võib mesilas talvitumisega rahule jääda. Selline 0 kraadi lähedane talv on soodne kõigile talvituvatele putukatele. Nüüd jääb loota et, tänavune suvi tuleb parem kui eelmine.

Raberemmelgas alustas õitsemist 10 aprill. Sel ainsal soojal päeval aprillis, vilus  oli +17C ,  said mesilased natuke nektarit ja rohkelt õietolmu.

23 aastat mesilastega

8. august 2016 - 16:24

DSC_00338 augusti õhtul saab mesilastega koos oldud 23 aastat. Koju said nad toodud 8 augusti õhtul ning tarru 9 augusti õhtul. Sellest hilisest sülemist on praeguseks saanud ligi 200 mesilaspereline mesila, võibolla on neid rohkemgi. Pole veel kokku lugenud. Palju suuremaks mesilat plaanis teha pole. Päris palju tööd on mõni hetk. Näiteks laiendamine mais ja koondamine augustis läheb väga intensiivseks. Kui ilmad on veel niisked ja jahedad võib kogu töö ummikusse joosta. Muidu on mesindada mõnus. Kõige halvem on kui mesilased on tigedad. Selliseid on paar pere ikka. Ma nimetan neid pooletoobisteks või segasteks.

 

Mesiohakas

29. juuli 2016 - 13:33

Valkjas mesiohakas lad. Echinops sphaerocephalus . Õitsema hakkab juulis ja õitseb kuni 50 päeva, sel aastal alates 25 juuli. Mesi on hele, meeproduktiivsus on 600-700 kg/ha kohta. Mesiohakas on väärtuslik meetaim. Taim on mitmeaastane. Paljuneb seemnest ja puhmiku jagamisega. Kasvab kuni 2,5 m kõrgeks ning üks taim hõivab 5 aastaselt kuni ruutmeetri pinda. Talvitumisel ei kannata liigniisket maapinda.

Sinine mesiohakas lad. Echinops ritro.

mesiohakas

Korje 2016

23. juuli 2016 - 12:19

Selle aasta korjeolude kokkuvõte. Kaalupere mis ei olnud kevadel eriti suur, nii umbes 4 langstrothi raami või isegi natuke vähem. Mai alguses olid nad suutnud hõivata pool korpust. Esimene laiendamine sai tehtud 23 mai farrari korpusega. Pere areng muutus kiiremaks ning 2 juunil sai lisatud langstrothi korpus. See oligi kõik. Muutlikud ilmad ja korje kõikumine ei lasknud mesilastel mesilasema munemist täielikult ära kasutada. Praegu on mesilasi ca 3 langstrothi korpust, ootavad peakorjet. Võib eeldada et, mesilased tegelikult juba valmistuvad talveks. Unustatud on sülemlemine ja korje. Kui midagi peaks tulema, nt lehemesi, siis seda kasutatakse ära. Vargust ei tohiks lubada! Sellega rikub kogu mesindamise mesilas.

Tarukaalu graafik kevad-suvi 2016

Graafikult on näha et, siin piirkonnas oli kaks korje perioodi. Mai lõpus-juuni esimesed päevad, juuni keskelt juuni lõpuni ning juuli peakorje jäi halbade ilmaolude tõttu ära. Kuigi juunis oli korjet, ei saanud mesilased seda täielikult ära kasutada, juulist ei ole nad midagi saanud.

On suvi, ei ole

22. juuli 2016 - 11:10

Selle suve võib kokku võtta. August ei ole enam tavaliselt korjekuu, ilmaprognoosid ka midagi head ei luba. Mett on mesilasperedes erinevalt, kevadel väiksematel alla 10 kg ei jää ära võetav mesi, so. umbes üks farrari korpus. Suurematel ulatub olenevalt asukohast kuni 100 kg perest. Kultuurtaimede juures olevatel peredel on tarudes rohkem mett. Raps, tatar on peamised. Raps oli juba mais ühe mesila grupi kõrval, seal tarud mett täis. Mesila keskmise kohta on veel vara öelda, ennustades võiks see jääda ca 20-30 kg  mesilaspere kohta. Mesi tuleb suurtelt talvitunud  mesilasperedelt kes ei läinud sülemlemistungi.

Mesilased kurgirohul

 

Mesilasemade osas püüan täita kõik juuli alguseks tehtud tellimused. Hilisemad  telliad peavad arvestama, kui ilma pole, siis emasid ka ei ole. Mitte ainult korje osas pole raske aasta, ka mesilasemade paarumine läheb keeruliselt. Palju emasid kaob paarumisel, põhjuseid ei oska arvata.

Meekorje

11. juuli 2016 - 19:35

Tänavu jäävad tarud üsna tühjaks. Praegu peaks käima pea meekorje, kahjuks niiskuse tõttu taimed eriti nektarit ei erita ja mesilasaed passivad tühja. Tarudes on palju tühja ruumi. Mesilased on väga kokkuhoidlikud, koomale on tõmmatud leskede ja töölishaudme kasvatust. Sülemlemist ei olnud peaaegu üldse. Sülemlemistungi oli 2% mesilasperedest, st nad isegi ei hakanud kuppe ehitamagi.

Mesilasemade tellijatele. Kui ma olen Teile helistanud paar korda, telefonile vastata,  ja Te ise tagasi ei helista siis ma tühistan tellimuse! Paaril inimesel on telefoni number valesti kirjutatud ning mõnel on ainult nimi tellimuses! Juuni alguses juuniks mesilasemad tellinud, kes pole veel emasid kätte saanud,  võivad ise minuga ühendust võtta.

siguri õis

siguri õis

Pärnakuu

3. juuni 2016 - 9:47

koorunud mesilasemad puurides

Kuigi suvi on sel aastal olnud väga kiire ja varajane, algab suurem mesilasemade kasvatus kuu II dekaadist. Pikaajaliselt on näha et, juunis ja juuli alguses kasvatatud mesilasemad on kõige kvaliteetsemad. Mesinikud soovivad varjasi mesilasemasid, see on täiesti arusaadav. Tehakse uusi peresid ja vahetatakse ema enne  kui pered täis suuruses.

Praegu minult mesilasemasid tellides tuleb arvestada et, paljud tellisid juba talvel. Järjekord on praegu kuu lõpuni, täna tellides saate emad juuli alguses!

Mesilasemadest

23. mai 2016 - 10:16

Selle aasta kevad on natuke varajasem kui tavaliselt. Aprilli alguse soojemad ilmad ja õietolmu korje andsid perede arengule hea hoo sisse. Praeguseks on parimad pered 4 langstrothi korpuse peal, mesilasi täis. Mesilasemade kasvatusega sai alustatud 8 mai, tänasaeks päevaks on mesilasemad koorunud ja paarumisperedele antud.

Paljundusse valitud mesilasema haue

 

Mesilasemade tellimusi hakkan täitma kas maikuu lõpus või juuni alguses, olenevalt kuidas mesilasemad munema hakkavad. Varem tellinud saavad esimestena mesilasemad.

Kodulehel tehtud tellimised lähevad otse google keskkonda ja on tabelis ainult mulle nähtavad. Vastuseid Teile eraldi ei saada!

DSC_0346

Ühe liini 2015 mesilasema. Mesilased, lesed ja mesilased on hästi helekollased.

Mesilaspered talvitumas

31. jaanuar 2016 - 17:56

DSC_0187

Suve haripunkt

4. juuli 2015 - 11:38

Suvi on jõudnud oma haripunkti, väljas on üle +25C sooja ja kõik mis saab on õitsele löönud. Valge mesikas, pärn ja põdrakanep pole veel siin kandis õitsema hakanud. Üks mu sõber ütles selle kohta “sellise ilmaga annavad ka telefonipostid nektarit”. Tõepoolest, minu tarukaalul olev 3 korpuseline pere, mis katab umbes poolteist korpust mesilastega, annab päevas 3 kg kasvu. Suured pered toovad palju enam, kogu vaba pind pannakse nektariga kinni ja nähtavalt on vähenenud mesilasema munemisruum.DSC_0629

Kui korje on hea ja ilm soe, kooruvad mesilasemad mis oma välimuselt on kõige ilusamad.  Alates 20 juuni kuni 20 juuli on kõige parem aeg mesilasemade kasvatuseks ning arvatavasti kooruvad sel ajal kõike paremad mesilasemad.

Lisan ühe video mesilasema märkimisest plaadikesega.

Mesilasemasid märkisin kuni juuni keskpaigani peamiselt pliiatsiga, nüüd numbritega. Numbritega mesilasemad on valitud minema kinnisesse paarlasse või kunstseemendusse. Number või plaadike on mesilasemal enamasti kogu eluks. Harva kui mesilasemale liiga tehakse andmisel tuleb plaadike küljest.DSC_0612-ANIMATION

 

 

Mesilasemadest

28. juuni 2015 - 8:39

Mesilased ei saa ilma mesilasemata. Pikemat aega ilma mesilasemata peresse tekivad vääremad e. munevad töömesilased. Enamasti munevad need töömesilased väärhauet. On esinenud et, mõned töömesilased munevad töölishauet. Meie kohalikel mesilastel seda üldiselt ei esine. Seepärast on vaja et, mesilased saaks alati mesilasema kui ta peaks perest puudu olema.

Selle kirjutise tegemiseks oli kindel põhjus. Nimelt avastasin ühe kunstpere, mis sai tehtud sülemlemistungis olevast perest 14 juunil, ilma mesilasemata 22 juunil. Peres olid juba paar päeva kaanetatud aseemakupud. Kupud kaanetatakse 5 päevaga. Seega kui nad tegid aseemakupud ühe päevasele vaglale, pidi sülemiga mesilasema väljuma 15-16 juuni.  Kuna mesilasema polnud peres ja aseemakupud, sai sinna antud just koorunud mesilasema kes võeti ilusti vastu. Eile, 27 juunil avastasin tarust 1 meetri kauguselt maast ühe mesilaste puntra. Mõtlesin, et ma ju ei pannud sinna ühtegi korpust, miks nad seal peaks olema? Esimene mõte ei sobinud, siis kohe et, kuskilt on tulnud sülem ja vana mesilasemaga maas. Tuhinisin selles ca 1-2 farrari raami jagu mesilasi läbi ja leidsin mesilasema number 26! See oli see sama mesilasema kes läks kaduma 15-16 juunil. Nad olid olnud maas koos mesilasemaga juba 11 päeva. Tavaliselt jäetakse maha kukkunud mesilasema maha ja minnakse oma tarru tagasi. Kuid need mesilased seda ei teinud ja olid mesilasemaga maas ka kõige vihmasema ilmaga. 24 juunil sadas 15 mm. Pärast 14 juunit on olnud ainult üks kuiv päev! Kes neid mesilinnukesi teab, vahel on nad nii üllatavad.

Mesilasemade kasvatuses on mitu tahku. Esimene osa on kasvatada mesilasemad mis üldiselt pole probleem, seda saab peaaegu iga ilmaga teha. Paarumispered teeb ka kuidagi ära kuid kui ilma pole siis mesilasemad munema ei hakka. Siiani ikka on mõned paremad ilmad vahele sattunud ning mais kasvatatud paarusid ca 10 päevaga, mõni kahe nädalaga. Viimased mesilasemad on jäänud ootama, loodan et varsti munevad.

Üks väga hea mesilasema millele ei olnud kahe aasta jooksul ühtegi etteheidet võeti maha noore mesilasemaSE100 poolt. Kui panin perele alt teise korpuse peale plastik emalahutusvõre kogunes alla nii palju mesilasi et, muneti kuppu.  Eraldasin mesilasema ära üles, pere loobus sülemlemast. Kuid kaasa läks nähtavasti munaga kupualge. Avastasin koorunud kupu kuid vana mesilasema oli alles, noort ema ei leidnud. Eeldasin, et teda ei ole ja jätsin pere rahule. Üks hetk kui tahtsin võtta vageldusraami leidsin just munema hakanud mesilasema, SE100 ( nii tähistan mesilasemasid) oli kadunud. Otsisin taru 2x läbi ja õiget mesilasema ei leidnud. OIin juba mitu korda taru ees roomanud, vist kolmandal korral olin põhjalikum. Leidsin mesilasema SE100 taru eest, taru otsa all. Panin pere kinni ja võtsin SE100 autosse kus soojas hakkas ta liigutama. Kahjuks oli ta ära nõelatud noore mesilasema poolt. Tavaliselt kollased mesilased taluvad kahte mesilasema tarus, ainult sülemlemis hooajal ei talu. Sain veel viimase vageldusraami.

 

Õppepäevad mesilas

4. juuni 2015 - 10:46

6 ja 13 juuni toimuvad mesilas õppepäevad. Nagu tavaks öelda, see kes asja ei jaga hakkab õpetama, nii on ka minuga. Iga aastaga tunnen et, ei tea mesilastest ikka mitte midagi. Nad suudavad üllatada seal kus ei oska oodatagi. See teeb mesinduse huvitavaks ja küllalti vaheldusrikkaks. Paljud unistavad väljas looduses töö tegemisest, mesinikel on see võimalus. Mesiniku elu pidi olema mee lakkumine, ega päeva jooksul muud saagi süüa- mett ja suira. Sellegi poolest, mida suvele lähemale seda enam kipuvad püksid üle vöö alla kukkuma.

Esimene õppepäev on algajatele oma mesinduse ja mesila tutvustamine ning mõningate mesindusvõtete näitamine. Teine õpppäev on juba tõsisematele mesindus huvilistele mesilasemade kasvatusest ning mesila aretuse meetoditest.

Õppäevad algavad kell 10.00 aadressil Sireli, Uuta küla, Nõo vald, Tartu maakond 61620

Googlemapsi link on siin: mesila asukoht

Tee pealt otse asukoha suunas vaade

Mesilasemad

4. juuni 2015 - 10:32

DSC_0289Kevadine mesilasemade kasvatus on Eesti oludes alti riski peale minek. Mõnel aastal kõik sujub, teisel aastal on suur hulk tagasilööke. See aasta on pigem tagasilöökidega. Mesilasemad kooruvad ilusti kuid munemiseni ei jõua üle poole. Praeguseks ongi 20 mai koorunud mesilasemadest munema hakanud 25%, umbes sama palju võiks veel hakata kuid pooled on juba praeguseks kadunud.

Mahlakuu

28. aprill 2015 - 10:24

Aprilli viimased päevad on pannud mesilaspered jõudsalt arenema. Korje raberemmelgalt jäi kesiseks, nüüd õitseb juba harilik vaher lad. Acer platanoides paar päeva. Soojad ilmad panevad looduse elama. Mesilaspered valmistuvad suveks. Hauet on palju ning mesilasema muneb nii palju kui suudab. Esimesed kärjepõhjaga raamid ehitati üles ühe ööpäevaga. Nädala jooksul vajavad kõik mesilaspered laiendamist kärjepõhjaga. Esimese laiendus sai tehtud hiljuti, enamuses valmis ehitatud raamid kuhu mesilasema saab kohe munema asuda. Need pered kus oli kaks suurt korpust, sai vahetatud korpuste asukoht ja alumises korpuses olevad mustemad ääreraamid ära vahetatud kärjepõhjaga raamide vastu. Alumine ülemiseks, nii tekkis mesilasemale palju munemisruumi.

 

DSC_0008 DSC_0062 DSC_0076Mp0w7zIRv7psVPXAWpHaqSqihYs1965GV_MB42XjKqc=w1358-h765-no

DSC_0047

Kasvuperiood

16. aprill 2015 - 8:17
IMG_20150415_135611

Vee kogumine taru katusel

Mesilaspered on alustanud suuremal hulgal haudme kasvatamist. Seda on hästi märgata kui tuleb päike pilve tagant välja. Kogu mesila hakkab sumisema, otsitakse iga pisematki vee laigukest. Vee vajadus on mesilasperel suur just kevadel, oleneb pere suurusest. Seda kasutatakse haudme kasvatuseks, kristalliseerunud söödaraamides oleva sööda sulatamiseks ja pesa temperatuuri ning niiskus režiimi reguleerimiseks.

Raberemmelgas lad. Salix fragilis, alustas sel aastal üsna vara õitsemist, juba 8 aprilli olid esimesed urvad kollased. Paaril päeval on olnud sellist ilma, et mesilased said õietolmu korjata. Jahedaga õitseb remmelgas üsna kaua kuid nektarit ta ei erita.