Väikemesila vahasulatus

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Eelnevalt leotan vaha külmas vihmavees nädala. Korraga saab sulatada ca10-15 raami jagu kärge. Kasutan hõredat kartulikotti. Paar kivi raskuseks sisse. Alati kuumutan vihmavees.

Keskmine: 4.2 (15 häält)

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kasutaja Andres_Sild pilt

vaha sulatamine

Mina sulatan vaha vana mahlaaurutajaga. Päevas 50 raami ära sulatada pole probleem.

Pronksmedal (100p.)

kuidas mahlaaurutiga vaha sulatada?

Tere

Kuidas mahlaaurutiga vaha sulatada?

- olen siin uurinud, kas algul peaks raamidelt eemaldatud kärge leotama mingi aeg vihmaveega anumas? Kas piisab paarist päevast leotamisest? Ja milleks selline leotamine ûldse vajalik?

- kuidas hiljem täpselt mahlaaurutiga tegutseda? Kuhu mustus ladestub ja kuidas vaha puhtaks?

kahjuks kogemus puudub, kuid järjekamakad muudkui kuhjuvad.

 

Palun abi!

 

 

 

 

 

Pronksmedal (100p.)

Kuskandi meha oled, tiit?

Kui põhjarannikult, siis saaks aidata.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kärgede sulatamine

Lõika kärjed traatide vahelt välja, otsi suurem pott ,natuke vett põhja ja tulele,siis keeda sega,vala siis kuumana sõelale,sõelal pudrust proovi rohkem vaha kätte saada,läbi sõela tulnud vedelik vala anumasse ja mingi soojustus peale(vana tekk) paar päeva jahtub ,ketas käes.Kui aega vähe leia mesinik kel aurukast ja tee kaupa.Vihmavees leotanud pole aga keetmisel kastan jõevett.

Pronksmedal (100p.)

Tänan!

Tänan! Proovin kindlasti iseseisvalt. Erinevalt mesilastest olen individualist ja teiste mesinikega koostöösoov /koostöökogemus puudub.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mahlaaurutiga

Kärjed paned sinna kuhu pannakse marjad. Vesi sinna kus vesi käib mahla tegemisel. Vaha voolab välja sealt kus mahl. Sodi jääb sinna kuhu jääb marjasodi. Pärast  tuleb hangunud  sodikamakakas päris hästi lahti. Siis jälle uus laar jne. Kuna vaha (mahla) välja voolamise auk on väike, siis võib ära ummistuda. Torka naelaga vahepeal läbi. Kärgi leotada pole vaja. 
Tule peal vähese veega keetma ei soovita hakata. Põhja vajunud sodi läheb kärssama ja rikub vaha kvaliteedi ära. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Sulatus potis.

See mida soovitati on õige.Soendamine soovitavalt õues,Saad lahti Sodist mida pliita alla ei topi.Soovitav kasutada kahte sõela ja suuremat kulpi.Sodi töötled poti kohal ja vaha välja ei võta ,vaid eraldad sodi mida pressid kahe sõela abil kulbiga.Kulbiga korjad ära sõelale valgunud vedeliku.Kui kärgi palju ja tasapind rohkem sodi lisada ei luba,siis võib kurnata osa sooja vaha jahutamisele.Selliselt võid sulatada loendamatu arvu kärgi.Töö lõpetamisel jätad vähese sulamatu sodi hulgaga poti tuleasemele jahtuma,soovitav katta ,et jahtuks võimalikult aeglaselt.Paari päeva pärast saad jahtunud ketta mille alla on kogunenud sodi mida sõelaga kätte ei saa.Ketas on üsna puhas,kuid kordus soendus ja läbi sõela laskmine  tuleb  teha,et saada vahetuskõlbulik vahaketas.

      Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Vaha sulatus

kärssama ei ole mul kunagi läinud,olen kümneid kilosid nii sulatanud,no vett peab olema parasjagu,seal piltide peal sama sulatus ,tasub ikka julgelt nii sulatada,sepionul väär arusaamine sellisest sulatusest,algajal võib olla nii ainus võimalus

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Põhjakõrbemine

"... põhjakõrbemise vältimiseks peaks nõu põhja panema kas jämedat killustikku või mõne sobiva resti..." (metsamesinik)

Algaja parim variant ongi mahlaauruti. Maksab vist alla 30€. Olen ise nii mitmeid kümneid kilosid sulatanud. Töö puhas ja viisakas. Vaha ilus kuldkollane.  Selline puust ristiga löga segamine ja siis kulbiga kuhugi sõelale tõstmine on ikka rõve mäkerdamine.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mis kõrbeb.

 Kõrbeb see sodi,ilmselt õietolm mida sõel ei püüa.Saad kätte kuuma vaha aeglasel jahtumisel.Umbes nii nagu teeb seda Serka.Arvan pole tarvis kotipoissi mängida,kuigi lektorid seda soovitavad.Vaevalt yaha kõrbeb.Kuidas kõrbemis katset sooritada.

       Mikro...e Mart