Mesilasmürk

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

Mesilasmürk on mesilaste perekonda (Apis) kuuluvate putukate toodetud biotoksiin.

Mesilasmürk on lõhnatu ja värvitu vedelik, alguses magusa maitsega, mis hiljem muutub mõruks. Toksiini toodetakse mesilase tagakehas asuvates mürginäärmetes. Nõret tootvaid näärmeid on kaks- väike mürginääre(toodab aluselise reaktsiooniga nõret) ja suur mürginääre (pikkus 13-19mm, toodab happelise reaktsiooniga nõret), mille laienenud osas säilitatakse mesilale vajalikku mürki kogu eluks. Kumbki neist nõredest on eraldi märksa vähem mürgine kui nende segu. On kindlaks tehtud ka mitmed elemendid, mis kattuvad maomürgiga (rästik ja prillmadu).

Mesilasmürk on bioloogiliselt aktiivne happelise reaksiooniga( pH 4,5-5,5) aine. Tema aktiivne osa koosneb erinevate valkude kompleksist, mis käitub antikoagulandina(verevedeldajana) ja põhjustab lokaalselt põletikku.
Mürgi koostisse kuulub: vett, valke (13), fermente (fosfolipaas, mellitiin), amiinohappeid (18), mineraalaineid, glükoosi, fruktoosi.
Põhilise osa valkude kompleksist hõlmab mellitiin (52%).

Keemiliselt on mellitiin polüpeptiid, mis koosneb 26-st aminohappest. Ta on tugeva põletikuvastase toimega, põhjustab organismis kortisooli ("stressihormoon") vabanemist, on lüütilise (rakke lahustava) ja antimikroobse toimega.
Uuringutega on näidatud inhibeerivat toimet Borrelia burgdorfer´i (Lyme´i tõve ehk puukborrelioosi tekitaja), Mycoplasma hominis´e ja Chlamydia trachomatis´e suhtes. Surmav toime on ainel Cancida albicans´ile. Bakteritsiidne konsentratsioon 1: 1000 hävitab mikroobid 2 tunniga.
Rakke lõhustava toime tõttu käivad katsetused mellitiini kasutamiseks kasvajaravis.

Valgukompleksi kuuluvad veel:
apamiin- nõrk neurotoksiin, suurendab neerupealistest kortisooli tootmist.

adolapiin- 2-5%. Toimib põletikuvastaselt ja valu vaigistavalt. Analgeetiline toime põhineb tsüklooksügenaaside blokeerimisel (samadel alustel toimivad näiteks aspiriin ja ibuprofeen).

Fosfolipaas A2-10-12%. Fosfolipaas on mesilasmürgi kõige lõhkuvam komponent. See on ensüüm, mis lagundab rakukestade ehituslikke põhikomponente- fosfolipiide, alandab vererõhku ja toimib antikoagulandina (vere hüübimist vähendavalt).

Hüaluronidaas- 1-3%. Laiendab veresooni ja seeläbi põhjustab põletikulise ala laienemist.

Histamiin- 0,5-2% osaleb allergilise vastuse tekkes.

Dopamiin ja noradrenaliin- kokku 1-2% , kiirendavad pulssi.

Proteaas-infibiitorid- 2%- toimivad põletikuvastaselt ja hemostaatiliselt (verejooksu peatavalt).

Mesilasmürgi lagundajatena on nimetatud maomahla, sülge, boori, kloori ja kaaliumpermanganaati.
Mesilasmürk lahustub vees, aga alkoholis mitte.

Nõelav mesilane
Pildi allikas: 
http://pigjockey.com
Keskmine: 5 (3 häält)