Sülemlemine

Tere

Sellel aastal tuli kevad hilisem. Küsin võhikuna, millal võib karta sülemlemist sellel aastal? Kui tõenäoline on see mais?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kui võilill läbi saab ja

kui võilill läbi saab ja paakspuud metsikult peale ei tule on asi nutune...aitab järjekindel perehooldus ja ema tiiva lõikamine lisaks märkimisele...ja kasutage magasine...

korpustarude puhul ei oska kaasa rääkida 6.juunil läänemaa mesinduspäev korpustaru mesilas siis lähen vaatan...mõmmm,mõmmm

26.mai 2009

kell 14:00 tegi üks pere sülemlemise ära, kuna oli kõrval vaba taru lendasid otse sinna. Sama pere tuli ka mustsõstra põõsasse 25 mai 2009, aga kui ma suitsikuga kohale jõudsin (1 min) lendasid nad kõik tagasi, proovilend või miskit Smile

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

sülemid

  Kui ilma on siis osadel ( nagu minul) tuleb kasuks Naat. Õitsema hakkab umbes juuni alguses. Naadilt korjatud mesi on tume, tugeva aroomi ja hoopis teistsuguse maitsega kui tavaline mesi.

 Mul teevad mesilased kuppe. Enam ei aita miski, see jahedama poolne ilm tegi oma töö. Sülemit pole veel tulnud kuid eelmine aasta ostetud tõupuhas ema otsustas 16 raami pealt kuppe ehitama hakata. Ühel tuttaval mesinikul tuli tana kella 13,30 ajal esimene sülem. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

see aasta tuleb väga raske

see aasta tuleb väga raske mesilastepidajatele...olen 1991 aastast mesilasi isiklikult pidand-aga sellist jama...just nimelt 16-18 raami pealt lähevad kõik eranditult sülemlema...see tähendab,et nälg on suve lõpus,nii loomadel kui inimestel...

sülem

tere,alfa
tahaks sellest sülemlemisest rääkida,mõtlesin teha nii,et kui sülem väljub teatud tarust kas siis võiks sülemi panna tagasi samasse tarusse,eelnevalt eemaldaks kõik olemasolevad emakupud,sest vana ema väljub ju umbes 7päeva ennem kui koorub uus.
kas selline varjant on mõeldav või ei.

juhtub see, mis juhtuma peab

sõltub ju nektaritoodang sellest, kas öösiti on piisavalt pluskraade ja niiskust, et päeval tekkiks nektar ehk seega korje...
Kliimamuutuste aeg ja selle ''hüved''

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

sülemi tagasi panemine.

Esimene mõte on ,et ei maksa sellega jamada. Aga kui on soov seda siiski teha siis pere tööle hakkamise võimalus on väike, üks kümnest. Kollased mesilased on leplikumad. Nemad võivad hea korje tekkimisel ise loobuda sülemlemisest. Kraini rassiga ei soovita seda üldse teha. Otsustanud sülemelda siis seda ka teevad. Kuppude murdmine ja hävitamine ei aita. Sülemi tagasi panek veel vähem. Tegin seda kunagi ja pere lasi jalga nii, et pessa ei jäänud ühtegi kuppu. Ostetud kraini rassi ema kes oli juba korra sülemelenud, sai tagasi pandud ja kupud hävitatud. Mesilased jäävad tarru siis kui oled eemaldanud vanema lahtise haudme ja kogu kinnise haudme (jagad teistele peredele mis on nõrgemad).  Asendad ära võetud raamid kunstkärgedaga. Nii saad kohe teada ka, kas loobuvad sülemlemisest või ei. Kärgede ehitamine tähendab, et võte õnnestus. Kui kärgi ei ehita siis on oodata neid varsti jälle puu otsa. Kontrollima peaks paari päeva jooksul. Kõige parem on teha nii: Lased sülemleda. Paned sülemi ülemisesse korpusesse või taru tasku osasse (peaksid kasutama täisraamilist magasini). Peakoje ajal paned uuesti kokku ja saad tugeva mett korjava pere.

Minul on korpustarud ja selle võrra lihtsam. Eemaldasin ema ülemisesse korpusesse koos kooruva haudmega. Nii tekib kohe emale munemiseks ruum. Lisasin paar sööda kärge, äärtele 2 kunstkärge. Alla jäi 2 korpust ja kus on üks kaanetatud kupp. Vana ema ei puutu kokku alumise perega osaga, vahel on kinnine vahelagi.  Kuigi pere ei tööta korralikult hetkel ega ehita kärge siis vana ema saab muneda ja alumine pere ei saa sülemelda. Siis kui noor ema koorpub olen sunnitud pere uuesti üle kontrollima. Nad kindlasti ehitavad aseema kuppe. Peakorje ajal panen pere tagasi kokku.

Praegu on hästi tugev korje loodusest, mul vedas 15 raamiline pere ülemise korpuse eile mett täis ja ema on sunnitud minema all korpusesse. See polnud mul plaanis. Tahtsin just ema meelitada ülemisesse korpusesse munema.

Eestimaal on palju taimi, kevadest sügiseini. Kuid meie jahe kliima takistab nektari eritamist. Alla +20C pole suurt korjet loota. Parim tundub olevat +25C päeval ja öösel üle +15C. Loodame sooja suve!

Pere sülemleb enne uue ema koorumist?

Kas keegi kommenteeriks Nimetu poolset väidet "vana ema väljub ju umbes 7päeva ennem kui koorub uus" ! Minujaoks midagi uut ja pole ise seesugust olukorda kunagi tuvastanud, et pere sülemleks enne uue ema koorumist.
Kas selline asi on võimalik ja kui, siis mis põhjustab sellise sülemlemise/vana ema lahkumise tarust? Koorumata kupud ei sunni ju vana ema lahkuma, või on ses väites mingi tõde?
Ootaks teadjamate arvamust!
R.

R

See ei ole "mingi tõde", vaid see ongi tõde. Imelik kuidas mesindada kui isegi põhitõdesi ei teata.
Lasen nii kui jumal juhatab ja siis on pere nõrk ja mett pole ollagi.
Annab tugevalt tunda, et Eestis enm meindusharidust ei saa.
Võta mõni mesindusraamat kätte ja tudeeri nõksa,
KK

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Miks??

Miks kohe kritiseerida ja hukka mõista kui inimene viisakalt nõu küsib? Ega siis kõik kohe sündides targad pole. Ma alustasin mesindamist kui olin 13 ja kaugel sellest, et mesindusest midagi põhjalikult teada. Sai raamatut hoolega sirvitud küll, aga tegin ka palju viga ja ilmselt teen siiani.Õpitakse ju tegelikult ikka praktilise kogemusega. Õnneks leidub ka siin foorumis lahkeid inimesi, kelle näpunäidete järgi alati uusi ja kasulikke teadmisi juurde saab. Ja muide avastasin, et Eestis saab mesindusharidust küll. Maaülikoolis on kursus, mis toimub enamvähem kaugõppe vormis. Õppejõuks on Priit Pihlik. Eks ma järgmine aasta võtan selle kursuse ja siis annan teada kuidas on.

Ilusat lennuilma!

Mart

Vaatan jah et üha enam

Vaatan jah et üha enam delfistub mesinike foorum. Saaks aga ära panna. Kas moded ei saaks läbule piiri panna? Andke mõnedele kasutajatele mode õigused kui ise hakkama ei saa. Valus lugeda kohe. Mõni ei julgegi küsida kartes kohe "kas sa loll seda ei teadnudki? mine õpi!" vastust saada
milleks see foorum siis on?

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja summ-summ pilt

Ma ka algaja

Ma olen ka algaja, kusjuures ei tundnud kodumesilast äragi, rääkimata emadest- leskedest jne. Kõik sai alguse sealtmaalt, kui sülem koju lendas ja nii tuligi õppima hakata. Tore koolitus oli algajatele Karksi-Nuias, Antu Rohtla juures. Ja muidugi igasugused mesindusloengud ja ka seesama foorum oli koht kus silma peal sai hoitud ja tänaseni. Vigadest õpitakse ja omad vitsad peksavad. Ärme mõistame hukka neid, kes pahaaimamatult küsivad. Ja küsimusi, mis teistele naljakad ja rumalad tunduvad. Ise olime ju ka alguses samasugused. Toredaid avastamisi summidemaailmas!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja summ-summ pilt

Ma ka algaja

Ma olen ka algaja, kusjuures ei tundnud kodumesilast äragi, rääkimata emadest- leskedest jne. Kõik sai alguse sealtmaalt, kui sülem koju lendas ja nii tuligi õppima hakata. Tore koolitus oli algajatele Karksi-Nuias, Antu Rohtla juures. Ja muidugi igasugused mesindusloengud ja ka seesama foorum oli koht kus silma peal sai hoitud ja tänaseni. Vigadest õpitakse ja omad vitsad peksavad. Ärme mõistame hukka neid, kes pahaaimamatult küsivad. Ja küsimusi, mis teistele naljakad ja rumalad tunduvad. Ise olime ju ka alguses samasugused. Toredaid avastamisi summidemaailmas!

tead, ma räägin sulle..

..olin ma vast eile loll, uskusin raamatujuttu, et sülem võetakse iga "kell" vastu...isegi meeveega pritsisin mõlemad - nii tarumesilased kui sülemimesilased üle...tuhkagi, oi! see oli hullem, kui Ümeralahing! ajasin nad siis oma tarusse tagasi..

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja summ-summ pilt

kas tõesti

Eile oli ju nii tuuline ilm, polnud isegi lennutuju neil õieti.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Huvitav

Ma olen ka ikka kümneid kordi sülemeid peale ajanud, aga pole veel juhunud, et vastu ei võeta. Tavaliselt teen seda siiski ilusa ilmaga ja piserdan mingit tugevatoimelist  lõhnainet nii sülemile kui tarusse enne sülemi tarusse ajamist.

Edu proovimisel!

sülemite peale ajamisel

...võtad ühe emadest ära või paned kaks ema kokku.

Ise küsin, ise vastan...

Esmalt mõtlesin, et olen väga valesse foorumisse sattunud, kus küsija suupeale mitte ainult ei lööda vaid lausa kinni lüüakse. Ku tegemist on vaid profimesinikele mõledud foorumiga, võiks hobimesinikud omale tõesti mõne eraldi saidi riputada, kus mõtteid ja kogemusi vahetada, mitte igale teisele küsijale vastu ilkuda ja niisama vahutada! Kuna olen antud valdkonnas alles roheline ja ei eitagi seda, on kindlasti ka kodutöö nii mõneski valdkonnas tegemata, ei tähenda ühe või teise tõe täpne teadmine veel valdkonnas mitte hakkamasaamist. Kuna olen hobimesinik, kes teeb ka igapäevaselt muud põhitööd ja pole sellist aega, et tarudevahel päevadläbi sülmeid passida, küsis mu tegevmesinikust õpetaja kolme aasta eest, kui nende tänuväärt putukatega tegelema hakkasin, kas tahad mesindama õppida ja mett saada või sülemeid taga ajada - tema prioriteediks on nimelt mesindamisel oskus sülemlemist vältida...ja loomulikult valisin viimase Sellest johtus ka minu küsimus ja selle püstitus, kuna olen suutnud pea täielikult vältida sülemlemist, peakorjeks üles kasvatanud SUURED ja TUGEVAD pered ning saanud oma „õnnetutest ja äbarikest“ tarudest, milliseid on mul tänaseks 9, ja tänu oma harimatusele mesinduses, meetoodanguks eelmisel suht meevaesel aastal tühised 400 kg. mett.(parim taru üle 60 kg.)Vähe küll, aga algaja asi , eksole..., talvitumine 100% kolmel talvel...no näed, vanajumal hoiab ka veel ja loomulikult algaja õnn!
Kas mesinik, kes peab näiteks lamatarusid, peab teadma kõike korpustest – ei pea. Kui mul on kolme aastaga
läinud „lendu“ üldse vaid üks sülem, mida ma ka oma suurimaks „ämbriks“ pean,
siis sry – see osa kodutööst on tõesti minujaoks, kui mitteoluline olnud ja seepärast ka oma küsimuse esitasin, millele tegelikult vastust ei tulnudki, peale ühe ilkuva mõtteavalduse kellegi kodanik KK poolt, kes ise väidetavalt 1946 aasta mesindusõpikust siiani järge veab.
Muide, vahepeal on ilmunud hulgaliselt kõiksugu kaasaegseid mesindusalaseid trükiseid, ja mis mu enda mesindusalast kirjandust puudutab, siis koosneb see praktiliselt kogu esimese vabariigi aegsest kuni tänapäevani ilmunud trükistest, millest studeerin aga vajadusel vaid omale vajalikku. Kuna aga oma küsimusele foorumis vastust ei saanud, siis võtsin kätte ja konsulteerisin oma tegevmesinikust õpetajaga sel samal teemal, millas siis ikkagi pere sülemleb, kui kupud mahalõikamata jätta – ehk on teadmisest kunagi kasu kellelgi, kes minukombel ehk mõnest loetud raamatust mesinduse kohta mõne niivõrd olulise teeme julgeb vahele jätta
Emakupp kaanetatakse 8´l päeval muna munemisest, ema koorub 17-18 ´l päeval...erandina ka 18,5 päeva, kuid reeglina alla 19 päeva. Sülem lahkub tarust kas
kupu kaanetamise päeval, või selle järgneva max. kahe-kolme päeva jooksul, kuid mitte enne kupu kaanetamist, seega 7-10 päeva enne uue ema koorumist. Nii lihtne see oligi, mida ma kelleltki kuulda tahtsin, kuna mul pole seda teadmist lihtsalt vaja läinud. Ise paljundan peresid võrsikute ja kunstperedena, mitte sülemitest;
vanad emad olen asendanud uute juba paarunud tõupuhaste emadega ja minujaoks asi toimib.
Lõpetuseks minu tänu ja lugupidamine smart´ile; summ-summ´ile ja kellelegi Nimetule nende soojade ja arukate sõnade eest, sest foorum on koht, mis peaks meid liitma, mitte muutuma kohaks, kus mõne haritus seda ärapanemise kohana tunnetab ja nii mõnedki potensiaalsed teemakäsitlused olematusse kaugusse peletab.
Head mesindamist ja sõbralikku läbisaamist kõigile!
R.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

tubli...oleks sellise

tubli...oleks sellise suhtumisega rohkem inimesi...oleks hiinas keedetud hungari mesi kadunud poelettidelt...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ahjaa.üks asi aitab veel

ahjaa.üks asi aitab veel sülemlemist ära hoida...paarunud või paarumata ema andmine sülemitungita perele...kunagi oli mul vara võimalik emasid saada...100prossa töötas...

hädaabina aitab ka emal tiiva lõikamine...aga see riskantsem...kui korje peale tuleb siis aitab...

olen hävitanud ka kaanetamata kuppe-laiendanud ja aitab,aga siis kui korje tuleb-praegu lääne-eestis kehvad ilmad,nektarisaak niru...väga raske sel aastal kontrollida...

olen see nimetu

...kes tegi suu lahti ja tahtis teada,et mis toimub siis kui vastväljunud sülem panna tagasi sinna tarusse kust väljalend toimus,jutt on lamavtaru puhul,eelnevalt emakupud ära murdes ja siis ma nimetasingi need õnnetud 7p.mille pärast keegi hakkas oma kolleegi rumalaks sõimama ja soovitas koolitust õppida.

lugedes nimetu kommentaari selle kohta kuidas ta 3a.väldib sülemite väljalendu sooviksin temalt infot,et samamoodi tegutseda,sest olen samuti hobimesinik ja sülemeid ei soovi .
kas peale neid üldkasutatavaid toiminguid,näiteks raamide õigeaegne lisamine,magasini panemine ema tiiva lõikamine,on veel mingeid nippe.

mis puutub aga tema poolt avaldatud teemasse siis olen 100 protsenti selle poolt,et üksikud nn. tarkpead solvavad teisi foorumis osalejaid sellega,et on omateada niivõrd teadjad,et teatud küsimustele vastavad solvangutega,neil peaks tõesti piinlik olema ja vabandama.

minu poolt esitatud küsimusele sooviksin vastust ,
ette tänades-A.T.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

nimega

 Ma ei usu et keegi siin tahab kellegile ära panna või kuidagi teisiti halvustavalt suhtuda. Vahest see on tõlgendamise asi. Ajaga tekivad kogemused. Mesilasperede sülemlemine on nende loomulik paljunemine. Seda täielikult ära hoida ei saa. Mulle meeldiks kui iga aasta tuleks mu mesilas vähemalt üks sülem. Siis on midagi suvest ka meenutada. Samuti hobimesinikuna pole mul aega passida kuid seda saab ette aimata. Kui kupp kaanetatakse siis järgmise ilusa ilmaga tuleb sülem välja. Harva kui  enne kupu kaanetamist. Ka seda juhtunud. Ema koorub pärast munemist kuppu 16 päeval. Kuid  valmis tuleb olla juba 15 päeva möödumisel alates munemisest.  Kui perel on veel piisavalt mesilasi siis tuleb järgmine sülem juba 17'ndal päeval pärast munemist kuppu. Loomulikult kui kuppe on veel peres. 

Nüüd sellest et panna sülem samasse peresse tagasi kust see tuli. Ma ei soovita seda ikkagi. Pere ei hakka tööle. Nad ehitavad kehvalt kärgi, ema muneb vähem ja korjele ei kipu väga minema. Loomulikult nad ei saa sülemleda aga see kõik pärsib pere arengut ja peakorje lõpuks hakkab tal mesilasi väheks jääma. Sama asi juhtub kuppude murdmisega. Kui sülemlemis tung sees siis pere enam ei tööta normaalselt. Ema muneb vähem kui mitte mitu kordi vähem. Välja lennanud sülem jällegi töötab üli võimsalt 2 nädalat. Kuid selleks ajaks on noor ema koorunud ja peaks kohe kohe munema hakkama. Siis ongi õige aeg pere kokku panna kui noor ema on munema hakanud ja väljast suurem korje. Olen teinud seda ka lamavtarudes. Sülem lendas tagumisest lennuavast ja põhipere eest. Osad harrastus mesinikud kasutavad korpustarusid just seepärast, et neil pole aega. Niisamuti on minuga. Head mesindamist!

Tere Nimetu!

Minu tagasihoidlik tarukollektsioon koosneb kahest korpusest ja seitsmest lamatarust, millistest esimesi peres naljaga pooleks "meeautomaatideks" nimetame,kuna need suurt aega ega vaeva ei nõua, küll aga kenasti mett annavad. Olen üritanud sülemlemist vältida üsna mitmel moel, samas ka väheke mittestandardseid võtteid kasutanud - või kes teab, ehk rakendavad vähemtuntud meetodeid paljud, iseasi , palju neist räägitakse. Lamatarudega on jamamist piisavalt, vaatan regulaarselt ca kaks korda nädalas tarud läbi ja värsked kupud maha, mõned uued kärjepõhjad, et koguaeg mummid rakkes oleks ja sülemlemismeeleolu meelde ei tuleks. Siiski on sülemlemistung neil, kui palavik, mis vindub ja kunagi ei tea , millal kihk taaskord peale tuleb - sedasi panigi mul eelmisel suvel juulis pere lendu,kui ma enam seda oodata ei osanud.
Paar taru lõin kaheks-kolmeks kunstperede tarvis ja neis minul samal aastal pole sülemlemismeeleolu tekkinud.
Korpustega olen aga katsetanud täiesti erineval moel. Ühes ajan klassikalist rida, kus pesa kahel korpusel, võre nende vahel. Ema hoian ühes korpuses, kaanetatud haudme tõstan regulaarselt teise korpusesse ja annan asemele ohtralt kunstkärge. Ühe või kaks kupualget sain siiski ka sealt mullu kätte , aga sellega asi ka piirdus ja pere oli korjeajaks suur ja tugev, ning tõi kenasti mett.
Teise komplekti korpuseid nikerdasin valmis aga huvist, mis tekkis lugedes raamatut "Minu mesipuu" , autor A.Raava ja ilmunud kirjastus Valgus poolt 2002. Asja uba on selles, et mesindamine käib kogu taru lõikes vaid poolraam magasinkorpustega, sisuliselt siis kogu korpustaru on laotud magasinikorpustest. Pesa ulatub läbi 3-4 korpuse, kuhu ema üsna ühtlaselt ka haudme paigutab. Võimaliku sülemlemismeeleolu tekkimise eel tuleb aga võtta üks korpus lihtsalt pesa osast kaanetatud haudmega ära (kord võtsin alt teise, kord kolmanda,et pesa saaks nö läbi lõigatud) ja paigutada kas alla või ülespoole, asemele aga pista terve uus korpus ülesehitamata kunstkärjega....sisuliselt lõigatakse pesaruum horisontaalselt läbi, mis aga mõjub mesilaste bioloogiale hoopis teisiti, kui üksikute kaanetatud haudmekärgedega mängimine, ringitõstmine ja kärjepõhja lisamine. Ühel juhul hakitakse pesaruumi vaid osaliselt ja vertikaalis, teisel juhul aga täielikult ja horisontaalis,ning see kaotab sülemlemistungi täielikult. Minul igatahes õnnestus ja ei ainsamatki kuppu.
Samuti pani imestama uue vahele lisatud magasini imekiire kärjepõhjade ülesehitus, mis toimus kordades kiiremini, kui lamatarule asetatud magasinis. Takkaotsa andis see taru mulle võimaluse toota omale lamatarude tarbeks kvaliteetset poolraammagasinile kärge, kus on koorunud haue ja kärg seeläbi teadupärast tugev, mitte nabras nagu tavapäraselt magasinis, kuhu haudmel asja pole.
Lugesin seda raamatut ülemöödunud talvel ja tärkas huvi, kuigi ma päris ei uskunud. Nikerdasin talvel 7 magasinikorpust selle katse tarbeks ja.......tulemuseks oli minu rekordtaru mu väikeses praksises - ca 60 kg mett. Loomulikult lõppesid kohe peakorje saabudes minu madalate korpuste tagavara, millised olin selletarbeks teinud ja kiiruga sai paar tükki veel juurdegi tehtud (mul on kõik korpused nagu lamatarudki eesti raamil ja -poolraamil). Võimalik,et sarnast võtet ja varjanti kasutavad paljud,isiklikult polnud lihtsalt kohanud ja sellest ka tekkinud huvi. Eesmärk oli täidetud topelt - sülemlemine 0, kuppe 0 ja lisaks meeautomaadile loodud ka kärjeautomaat.
Mainitud raamatus on muide väga detailselt antud varjandi füsioloogilis-bioloogilise toime ja juhitavus lahti seletatud. Niipalju minu paari-kolmeaastastest kogemustest.
Edu Sulle ja kõigile teistele!
R.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vabanda mind,aga paljude

vabanda mind,aga paljude eesti kõige kõvemate mesinike arvates on see raava lihtsalt üks aferist...-see kõik on jama...ühekordsete seintega taru...jne...tahtis sellise käkerdise eest kõva raha omal ajal...-et tema selle leiutas...----

ma tahaks näha...võtke katsetuseks magasinid,pange sülem sisse ja andke tuld...isiklikult sügavalt kahtlen-pere talvitumises sellises käkerdises....-miks siis üldse soojustatud korpused kasutusele võeti...

lööme aga tollistest laudadest kastid kokku,raamid sisse ja mesi muudkui tuleb...IRWWWW.iga inimene läheb lolliks omamoodi-eesti rahva vanasõna.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mesitaru

karumõmmi kirjutas:

vabanda mind,aga paljude eesti kõige kõvemate mesinike arvates on see raava lihtsalt üks aferist...-see kõik on jama...ühekordsete seintega taru...jne...tahtis sellise käkerdise eest kõva raha omal ajal...-et tema selle leiutas...----

ma tahaks näha...võtke katsetuseks magasinid,pange sülem sisse ja andke tuld...isiklikult sügavalt kahtlen-pere talvitumises sellises käkerdises....-miks siis üldse soojustatud korpused kasutusele võeti...

lööme aga tollistest laudadest kastid kokku,raamid sisse ja mesi muudkui tuleb...IRWWWW.iga inimene läheb lolliks omamoodi-eesti rahva vanasõna.

Mul on selline jut.   Mul on söber keleel oli selline jäma .Sülemeid tuli palju ja peresid tegi palju, nii et löpuks puudus terveid tarusid. ta eilöpetanud perede tegemisi .Ta pani köik mida sai taruks ja mida enam taruks ei saa n imetada mesilasi täis. Kokku on 200 -300 mesilas pere ringis .Ta ei tea täpset arvu isegi. Jutu moraal on selles Et tarud kus oli  varemed (lumi tuiskas taruse sisse)  Oli talvitumised köige paremad. Ei olnud lanketist ega muid probleeme. Pere oli tugev.   KUID milleks soojustusd korpuseid vaja on? Vastus on. Needpered kes talvidusid romudes tarvitasid tunduvalt rohkem sööta vöreldes teiste tarudega, Ja teine probleem on Nörgemate perede Start on kevadel kehvem. Sest naad peavad tunduvalt rohkem  vaeva nägema pere temperatuuri öigel temperatuuril oidmiseks. Ja see töttu ei pruugi jöuda öigeks ajaks suureks. Mina ise katsetasin järgi nii,  Mul on tehtud lankstroti raami pöhise 3 raamilise taru mis on tehtud 18mm puidust tarud. Mul talvitusid selle sees. Köik oli kena kuni kevadise startimisel jähin lisa sööda panemisega hiljaks. Kandi oleks pidanud panema jaanuaaris peale kuid mina läksin veebroaaris ja siis päästsin peotäie mesilasi ja ema.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

arvamus

Ma arvan, et soojustatud tarud on pigem inimeste leiutis ja seda mitmel põhjusel.

Esiteks on meil toodud ja aretatud mesilasi, kes elavad tavapäraselt hoopis soojemas kohas. Teiseks, inimene võtab ära mesilastelt mee, mis tegelikult ju mõeldud tarvevarudeks, pannes asemele palju vähem toitva aseaine- suhkrusiirupi või mida iganes välja ei mõelda.

Nagu öeldakse , et kodumesilast polegi olemas.Lendab üks sülem metsa, kas nad jäävad metsas hätta? Ei jää kusjuures! Talvituvad suvalise puu õõnes või maja voodri vahel ja pole neil ka millegi pärast erilisi haigusi. Mõelge selle üle.

Ps. sellist kõva mesinikku nagu karumõmm pole ma veel enne näinud. Kõik teised on lollid aga tema võiks kirjutada kasvõi raamatu enda eduteest, kus ta kõik alati õigesti teeb.

 

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

loodan,et issand jumal annab

loodan,et issand jumal annab teile teie arvamused ja teod andeks...

sellise ---targa jutu peale hakkan mina jooma täna...

Lugupeetud ''karumõmm''

võta palun kätte ja tee 1,2,3,...10 taru valmis A.Raava õpetuse järgi ja jooniste järgi ja majanda nendega umbes nii 5 aastat ...
Pane palun oma tegemised ja toimetamised kirja nii, nagu tegi see inimene ja siis avalda see - vaatame siis - kes on mesilaste pidaja ja kes kaitseb lihtsalt teatud tarutüübiga töötamise harjumusi ja sellega kaasnevat elukorraldust ja ''äri'' ...

Tean, et ''ärihuvide'' kaitseks ju on iga teine kaaskondne, kes pole minu poolt - vaenlane ...
Selle ''vaenlase'' mõtteviis ja tegevus tuleb aga täielikult nullida/hävitada.

Nii nood ''tegijad'' toona ja ka tagantjärge ka tegid ja teevad seda- hävitav arvamus läbi selle asjatundmatu kommi on nüüd ka siin foorumi leheküljel Sad

Plaanisin Andres Raavale küllaminekut liiga kaua ja ''jäin nädalakese hiljaks'' - mees oli selleks ajaks juba taevastel mesindusmaadel omi toimetusi tegemas.

Võid ju kaaskondsed appi võtta ja edasi kellegi ''ärihuve-elustiili'' ja hoiakuid kaitsta, kuid pean välja tooma mõned faktid, ilma, et A, Raavat kuidagi sellega puudutaksin.
Mesilased on korduvalt talvitunud puuõõntes läbi aegade halli ajaloo
Mesilased on elanud pakktarudes
Mesilased on vegeteerinud betoonist kõrgepingeliini postis paarkümmend aastat juba jutti
Mesilased on elanud mahajäetud majade seinte sees
Mesilased on elanud aastaid mahajäetud majade kivikorstendes
Mesilased on elanud lauda kivmüürides olevas kahelt poolt lappitellistega kinni laotud uksekohas juba üle viieteistkümne aasta
Siinses foorumis on pildid ja juttu mesilastest, kellel ühel pool on aknaklaas ja teisel pool aknaluuk - nii alla tollisest lauast
Mul endal elasid mesilased eksperimendi korras sülemikastis, seega paljas puitkarkass plus 5 millimeetrine vineer ümber-ringi kolm aastat, koos talvitumiste ja kehvade ilmaoludega ja on siiani alles... (pealttuleva vihma/lume eest olid nad kaitstud ja raami vahe liistud olid kahh paigas - polnud mingit soojustust !?)

Võin trastilisi näiteid tuua veel, kuid arvan - piisab neist !

Ole hea ja mine õpi ja arene ning avarda silmaringi - siis juba kogemuste kasvades võid neid jagama tulla, aga ära keeruta üles paksu ja vedelat ise teadmata ja tundmata inimest ja asjaolusid ...
A. Raava puhul uuri kõigepealt tausta - hoiatan see on põlualune teema - leiutis aga iseenesest on süsteem, millele keegi üldpropageeritava ''mugava'' ja kunstlikult juurutatud nn süsteemi pärast tegemist teha ei taha. See eeldab palju teadmisi ja kogu turustatava süsteemi - seega kasutusel oleva mesindussüsteemi ja korralduse muutmist, seega kogu mesindustarvete ''ärist'' kõrvalejäämist. Käiku läheb vaid kärjepõhi vanast süsteemist ja sedagi tuleb parajaks lõigata käepäraste vahenditega...

Kakelda pole antud teema puhul seega tarvis - Tormi võib ju lisad siia ''kummitoa'' kus sellised väited ilma kaaskondsete abiga tete a tete lahendatakse ja vajadusel kohtutakse igapäeva elus (kui pole tegemist demagoogiga ja väga jäiga eluvaatega ja hoiakutega inimesega ) ja istutakse ümarlaud asju sirgeks rääkima aksepteerides teineteise maailmavaadet igakülgselt...

Sai pikk jutt ja mitte just kõige paremas toonis - loodame, et on andestatav ja pole päris ''delfilik''

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

küsimus

  On seelelt mehelt ka mingit kirjandust välja tulnud.     (võta palun kätte ja tee 1,2,3,...10 taru valmis A.Raava õpetuse järgi ja jooniste järgi ja majanda nendega umbes nii 5 aastat ...   ) kui on siis ehk avalikustaksid.

ette tänades  

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

sinu suureks kurvastuseks

sinu suureks kurvastuseks olen selle -raamatu- läbi lugenud...ja alates 16.eluaastast mesilasi pidanud...-M.HAABELI mesilas terve suve praktiseerinud.-max.on olnud mul 75 mesilasperet.

kui igalpool kõlbab pdada,miks siis ehitatakse endale üldse tarusid...

sina mine topi kõik pakktarud ja majaseinad mesilasi täis-ja anna tuld...

inimesed elasid ka vanasti koobastes ja muldonnides...-elatakse lehmasitast majades jne...-millegi pärast eelistatakse tänapäeval,vähe kuivema kliimaga eluaset...-ärihuvid...et kui inimesed ehitavad endale maja või teevad mesilastele ilusa sooja taru,siis on nad kohe pursuid sinu arvamuse järgi või...ja siberisse tervistavatesse tingimustesse saata...-ega sa vene ajal julgeoleku organitelt 10.rubla kuus ei saanud...-jutt tundub küll kommunisti moodi...või on su vanemad kommunistid olnud...küsi mardla maidu või mai endla käest,selle raava taru kohta...mis sa pead eesti kõige kõvemaid mesinikke ka lollideks või...anna minna,TARKPEA...veel- 18 aastat jah nüüdseks mesilasi turgitud...-ja ikka õpin veel mesilasi tundma...kõikidele MESINIKELE ilusat meeaastat...susserdajad hoidke mesilastest eemale...-uskuge...-mesinikud ja mesilased oleks ilma teieta õnnelikumad...

karumõmmile

lugupeetud karumõmmi,kui ma mäletan,kogu selle teema käsitlusel oled sa vähemalt 2korda maininud,et oled alkhoholi tarbinud või kukud koheselt jooma,tekib tahtmatult selline arusaam,et oled pidevalt jommis,sest ega ikka kaine peaga sellist jama küll kokku ei kirjutaks,siit ka soovitus sulle,muide sama mida teistele pidevalt ninapeale määrid---jätaksid õige ise nende mesilaste turkimise sinnapaika ja tegeleksid oma põhitööga edasi,siis oleksid tõesti kõik õnnelikud,nii mesilased kui ka selle foorumi külastajad.

tänan A.T.

Kui perel on väga tugev

Kui perel on väga tugev sülemlemistung, siis tõesti võib sülem enne noore ema koorumist väljuda. Ei pea mitte olema kindlalt seitse päeva, võib olla ka päev või kaks. Samas võib noor ema olla juba välunud kupust, aga ilm on nii sant, et sülem ei saa väluda, siis hoiavad mesilased ise noore ja vana ema lahus, et nad üksteist ei tapaks.
Väga tugeva sülemlemistungiga pere võib sülemleda paari päeva tagant- nagu uus ema kupust väljub, nii ka sülem tuleb. Sel juhul ei lase mesilased noort ema teisi kuppe hävitada. Noored emad on väga verejanulised ja tavaliselt tapavad kõik oma rivaalid tarus- naised on naised- ei salli konkurente!

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

vana ema

Ei tasu hakata ootama kuna noor ema koorub! Vana ema lendab sülemiga välja ikkagi kohe pärast esimese/teise kupu kaanetamist. See on umbes 9-10 päeva pärast kupualgesse munemist. Kui vana ema pole sülemiga välja lennanud siis tõenäoline on, et noore ema koorudes ta lihtsalt nõelatakse surnuks. See, et noor ema kõik teised emad surnuks nõelab on täiesti õige. Mul juhtus selline jama 17 mail. Pere ei soovinud isegi sülemelda. Noor ema hakkas munema 27 mai. See on aeg kui emad peaks kõige kõvemini munema.

ettevaatust - vihane demagoog ''karumõmmi''

palun Tormi - tekita siia foorumisse ''kummituba'' ja tõsta see teemaarendus sinna ümber - saame ehk olla asjalikumad selles nn paigas.

Ma olen ka ''susserdanud'' mesilastega vahelduva eduga nii 35-37 aastakest oma teadlikust elust - tarude arv on kõikunud 10st saja taruni ja proovinud olen nii mõndagi tarutüüpi, pidama aga jäänud eesti raamile ja nii lamav- , kui korpustarule.
Põhjus lihtne - pole viitsimist kogu inventari vahetada.
Olen ka ära näinud ja proovinud Andres Raava taru, polnud sellel häda miskit, kuid edasine majandamine nõudnuks kogu olemasoleva mesindusinventari vahetust. (inimlikul mugavusel ja harjumusel on suur jõud)

Kui on tahtmist tõestada oma ühiskondlikku kuuluvust, pole tarvis siin foorumis ''laiata'' ja lahmida sellega mida sülg suhu toob, reha peale astutakse ikka korduvalt ise.
Tsiteerima pole põhjust hakata - paika panid end toredasti ise ütlemisega palju omal ajal said - siinne mesinike seltskond seda veel ei teadnud - nende hulgas ka siinpoolne kirjatüki autor Smile

Jää ise ka terveks ja ilusat meeaastat siis ja edu

A.A

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

karumõmmid ju ikka mesinike

karumõmmid ju ikka mesinike vihavaenlased...kas ka siin...-soojustan penoga taru-saan sõimata.nõuan kohusetunnet ja hoolt mesilindudega toimetamisel-jälle saan sõimata...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

tundub,et vist astusin otse

tundub,et vist astusin otse mesilaspessa...-miks muidu mind nõnna valusaste sikutatakse...

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Rahu ainult rahu

Rahu ainult rahu! Igalühel on omad arvamused ja tõekspidamised. Teist maha tehes ei saa me ise tugevamaks. Asugem pigem vajalike arutluste juurde.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

suvi

vanarahvas teadis reakida et see kel ei õnnestu oma üleolekut teisiti tõestada püiab teisi maha tiha

vaidlus seisneb ju oponendi argumentide ärakuulamises ja enese argumentide esitamises

alati ei pruugi üks lahendus olla ainuõige ja nüanssides võib asi muutuda nii paikkonniti kui korjemaadest olenevalt

palju määrab subjektiivne suhtumine ja inimese enda harjumus, dogmad

endal on 2 korpustaru millel peno sees ja paistab et mummudele meeldib. Talvitunud nad veel ei ole. Siis on pillirooga soojustatud lamavtarusid, on ka 2 lamavtaru millel soojustuseks.... veneaegsed dressipüksid jm riidekraam. Muide penot on ka sellist kust niiskus läbi läheb. Oma silmaga nägin, kasutasin penot ühe poole raketisena vundamendi valamisel. Vesi tuli läbi penoplasti, tekkis piisk ja see veeres alla. Tekkis selline pärlendav niiskus kus tilgad mööda penoplasti maha jooksid. See penoplast lasi niiskust läbi, kindlasti on ka hermeetilist. Mesilaste suurim vaenlane on oskamatu mesinik kes nende elu segab või paneb nad ebamugavatesse tingimustesse. Tulemuseks haigused, talvituvad halvasti. Kui jõud taga läheb ka kana mesipuusse ja eks mesilased ka kohanevad. Aga. Tuleks luua tingimused millised on mesilastel puutumatus looduses, õigemini need järgi teha. On oma tähelepanekud ja aeg näitab kas need õiged on. Külma kannatavad mesilased palju paremini kui niiskust. Tasuks korjavad nad palju enam mett kui nad ise ära tarvitavad ja see ongi mesiniku boonus.

Laupäeval oli sülemlemine. Mu elus esimene. Ülev vaatepilt oli, õhus oli selline peen vilesarnane sumin, see kasvas ..nagu kose müha oli. Mesilased ei olnud üldse agressiivsed, oleks võinud ka ilma kaitseriietuseta toimetada. Lasin neil sülemikastis maha rahuneda ja panin korpusesse millel penoplast soojustuseks. Sülem ei tahtnud 8 raamile ära mahtuda ja palju tiirles ümber taru. Et vanade raamide pealmine liist olid korpuse jaoks 5 mm laiem siis lõin kärjekastil jõmdi põhja alt ära ja panin teiseks korpuseks. See oli neile meeltmööda. Eile tõstsin raamid kärjekastist ümber teise korpusesse ja sees oli mett. Muide sülem oli perest mis kole tige oli. Üritasin 3 korda kuppe otsida aga poole peale jõudes tegid kõik lennuvõimelised mesilased mulle kambaka. Uues kohas on nad nagu ära vahetatud. Vanas tarus jagasin allesjäänud mummud kaheks ja andsin teisest tarust kaanetatud kupud. Ilmselt ei kasuta ma seda taru edaspidi.

Rahulikku meelt kõigile ja raskeid kärgi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kusjuures mul on selline

kusjuures mul on selline kogemus olnud kunagi-viisin mesilaspered korjele,ja korjeleviidud peredes munet isegi 3 muna ühte kannu,kuigi kärjepuudust ei olnud...väike kohavahetus ja perel teine elu-see on õige...

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

 Sülemlemine on loomulik

 Sülemlemine on loomulik viis end alal hoida ja paljunadmise mõttes kõige õigem, kuigi ma tean, et on ka teistsuguseid arvamusi. Juba ainuüksi sõna ise- "kunst pere" viitab sellele, et tegu inimese kunstliku sekkumisega.

Tuli üks mõte seoses sellega, kui keegi ei soovi sülemit ,siis võiks ju panna lennuavale emalahutusvõre.

Mis tea arvate sellest? Minu loogika ütleb, et siis ei saa ema mingi valemiga tarust välja ja sülem tuleb tagasi.

Vabalt võin eksida aga selline mõte tuli pähe.

 

 

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Loogika on hea, aga tulemus

Loogika on hea, aga tulemus nadi.
Koorub noor ema, või mitu, tekkib võimuvõitlus ja alles jääb ilmselt tugevaim noor, kes ei saa paaruma kuna võre on ees.
Pole munejat, pole peret. Aga kombineerides teiste võtetega koos saab hea tulemuse. Ja ka lesed peavad välja saama,
Otu

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ema võib ka mujalt välja

ema võib ka mujalt välja tulla kui ainult lennuavast...ega mesilased eilased ole...kui hiir saab tarru,siis mesilasema mitu korda väiksem mäletatavasti...oli see ikka sedapidi...või mesilasema hiirest suurem-selgitage välja-suured spetsialistid ja kärjekastides mesilaste pidajad,kes ei sekku kunstlikult mesilaste arengusse...

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

sülemlemisest

Eks ma pean ikka sekkuma, ma tahan praegu peresid juurde. Mul vedas et nad hakkasid laupäeva hommikul kell 10 sülemlema mitte mõnel tööpäeval. Siis oleks see sülem metsade avarustesse kadunud. Peale seda vaatasin ka ülejäänud 2 taru läbi ja liitsin, lahutasin ja mööbeldasin 2 päeva. Higi sai ses palavuses liitritrga valatud. Varsti paistab mis sest välja tuli.

tead, ma räägin sulle..

....see täiesti õige jutt, ei tasu sülemit oma tarusse tagasi ajada. nad käivad iga päev väljas "sülemlemas" ehkki ema sai lahingus viga või otsa ja kui tuleb kuskilt sülem, siis liituvad sellega ja veel panin tähele - ei sobi kokku kandilise tagumiku ja terava tagumikuga mesilased; koos nad ronisid ilma stressita kasti ja pärast oli kastipõhjas hunnik surnud mesilasi.. koos ajasin nad ka tarusse, kuid järgmisel päeval eraldus kilo-jagune sülem sealt ikkagi.. ajasil eile nad lõpuks ilma lennumesilasteta idupere juurde..

sülem

Panin sülemi tarru pühapäeva õhtul.Eelnevalt olin tarusse pannud 3 eelmisel aastal kasutatud tühja kärge ja 2 uut raami kärjepõhjadega.Esmaspäev ja teisipäeval said mesilased väljas käia ,järgnevad päevad vihm.
Nüüd mul mure,kas peaksin panema sööki (suhkrulahu) ?

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Selle paari päevaga vedasid

Selle paari päevaga vedasid mesilased piisavalt nektarit ja see varu mis kaasa võeti peaks ka aitama. Eile oli kaal nullis üle pika aja ja täna kahanes. Paar jahedamat ilma peavad kindlasti vastu. Võid ju vaadata neid raame mis olid juba valmis ehitatud. Tavaliselt paigutavad nad esimese mee ja õietolmu sinna. Lihtsamaks teeb kontrolli kui panid mõne neist ääre peale, sest pesa keskel on juba kindlasti ema munenud.

sama

Mul sama mure ja tundub, et ega enne esmaspäeva head ilma ei tulegi. Ma alles algaja mesinik ja esimene pere, pole veel söödanõud olemas. Milline ta olema peaks? Raamsöödanõu on lihtsalt selline raami külge ehitatud anum, kuhu valad siirupi sisse ja annad perele, või kuidas? Samahästi võin ma neile vahelaua taha mingi anumaga panna?

Pronksmedal (100p.)

Söötmine.

Kõige lihtsam söödanõu on liitrine või pooleliitrine  klaaspurk. Teed siirupi valmis ,üks osa suhkru , üks osa vett ja valad soojalt purki. Lahuse temperatuuri võid proovida näpuga. Kui näppu lahuses võib hoida on temperatuur paras. Nüüd seod purgile kahekordse marli. Võtad mingi taldriku, asetad marlile ja pöörad purgi põhja ülespoole. Kui nüüd pugi vaikselt taldrikult üles tõstad, ei voola siirub läbi marli välja. Paned vahelaua taha tarupõrandale paar liistu ja asetad purgi nendele. Nii pääsevad mummid altpoolt läbi marli siirupit tankima.

Vana ,äraproovitud moodus pere kiireks abistamiseks, kui tarvilikku inventari pole käepärast.

 

 

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Juba hommikul oli tunne, et

Juba hommikul oli tunne, et sülemid hakkavad tulema. Vaatasin paar pere läbi, jõudsin ühe väga hea pere juurde. Pere on kaalu peal. Vaatasin teda läbi ja äkki hakkasid mesilased raamidelt õhku tõusma. Nägin veel emagi laulmas kärjel.  Sülem väljus kella 11 ajal. Ema sain ilusti puuri. Tiirutasid mesila ümber mitu tiiru. Nägin, et mõned mesilasd puhkasid õunapuul. See koht oli sülemile ideaalne( loomulikult minu seisukohast kuna saan nad lihtsalt kasti). Panin ema puuriga oksa külge. Paari minutiga hakkasid mesilased sinna koonduma.  Nüüd vaatasin kaalu näidu. Eilse õhtuga on langenud 5,1 kg. Iga öine langus on 0,4 kg ümber. Arvatav sülemi kaal on 4,5 kg. Nii suur on ta seepärast et, pikalt oli jahe. Mesilasi koorus koguaeg juurde ja nüüd väljusid tööta jäänud mesilased koos sülemiga. Selle pere juures ei üritanudki ma sülemlemist ära hoida. Sellises peres on hea emasid kasvatada. Kupud on juba kaanetatud ja esimesed kooruvad pühapäeval ja teised järgmine kolmapäev.

Kupuraam kus on emad kasvamas.

 

Sülemi pildid on siin.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ema lahutus vöre

Pokumees kirjutas:

 Sülemlemine on loomulik viis end alal hoida ja paljunadmise mõttes kõige õigem, kuigi ma tean, et on ka teistsuguseid arvamusi. Juba ainuüksi sõna ise- "kunst pere" viitab sellele, et tegu inimese kunstliku sekkumisega.

Tuli üks mõte seoses sellega, kui keegi ei soovi sülemit ,siis võiks ju panna lennuavale emalahutusvõre.

Mis tea arvate sellest? Minu loogika ütleb, et siis ei saa ema mingi valemiga tarust välja ja sülem tuleb tagasi.

Vabalt võin eksida aga selline mõte tuli pähe. Sul on hea mõte. omalt poolt võin natuke rääkida. Kui ma soomes praktikal olin (juhani vaara juures) siis küsisin selle kohta. Seal räägiti et naad panevad pöhja  ja korpuse vahele korpuse suuruse emalahutus vöre(korpus tarus). Just samal eesmärgil.2 emalahutus vöre aha 2 ja 3korpuse vahel vöi 1 ja 2 korpuse vahel . Ülemisele emalahutus vörele käis krae (eraldi),mis tekitab lennu ava. Kinnised haudme kärjed töstad ilma emata 2 emalahutus vöre peale sinna jäävad ka lesed. 2 emalahutus vöre peal olevast  lennu avast lendavad lesed vällja. Kuna oli mul au ainult 2kuud seal viibida siis seda ma oma silmaga ei näinud. Mulle sattus mee vötu aeg ja söötmis aeg.Seal tehti peresid peale mee vöttu. Ise proovinud veel pole. Edu teistele

 

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...