kas haigus või normaalne seisund?

Juba teist aastat on ühes peres haue imelik - kaanetatud haude on pealt lahtine- nukk on kärjekannus ilusti näha, ava serv on veidi ümbritsevast pinnast kõrgem (kirjeldus klapib kärjekoi kahjustusega, aga muud tunnused puuduvad). Samas aga haue ei hukku, surnud mesilasi lennulaual ega taru põhjal pole. Niisuguse haudme hulk on aga järjest suurenenud, augulist hauet on kohati päris tihedalt. Kas oskab keegi öelda, millega siin tegemist on? 

 

Olen mesilasi pidanud 25 aastat. Tegelen emakasvatusega, igal aastal vahetan välja kõik viletsamad emad, mesilasemad on märgistatud, et ema oleks kohe leitav. Lubihaudme probleemiga olen tuttav, mõnel aastal suure korjega seda tekib. Kuid seekord on midagi muud. Niisugune pealt lahtine haue on vaid 1 tarus ja seda eelmisest sügisest, sel kevadel on seda juba rohkem. Haue koorub ja noored mesilased on elus, nad ei hukku, ei ole vigased ning pole ka mingit haudmemädanikku.  Lisan veel 1 pildi kärjest otsevaates.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kas mitte küürakhaue

kas mitte küürakhaue pole...kui massiliselt esineb,siis sul uut ja head mesilasema vaja...

Kirjelduse järgi on arvata,

Kirjelduse järgi on arvata, et on tegemist osalise lese hauue dmega. Samas on võimalik külma kahjustus, kust tuleb lubihauue.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

haudmeprobleem

Kirjelduse järgi kindlalt ei oska öelda ,kuid kui pildistaksid seda oskaks ehk täpsemalt öelda. Küürak haudme kliiniline pilt on järgmine. Ema vöi töölised hakavad munema viljastamatta mune töölis kannu.( Nagu teada kasvavad viljastamata munadest lesed, kuid need on töölis kannus). Seega ehitavad kannud körgemaks kui tavaliselt. Kuna igase kannu pole munetud siis on kärg nagu kuu maastik. Miks ema muneb ainult viljastamatta mune?   vastus on Ema on vana vöi kehvalt paarunud.(5kora asemel paarus tunduvalt vähem).( pöhjuseks paarumise ajal kehv ilm.) vanal emal aga löpeb sperma ottsa.   Miks aga töölised munema hakkavad? Vastus on. Kui ema läheb kaotsi ja mesilastel ei ole 3 päevaseid vaklu millest ase ema kupe teha.   Kui on vana ema tarus- on lihtne. Vötad vana ema ära ja asendad paari tunnipärast uue ema vöi lahtist hauet et naad saaksid ase ema kuppu teha. Kuid kui töölised munevad siis vöib seal olla mitu munejat. ja seal on suur töenäosus et uus dema lüüakse maha. Seal aitab 2 pere ühendamine, kuid risk on siis ka koralikust perest ilma jääda. köige lihtsam on nii teha(ni tehti soomes) pandi pöhja ja korpuse vahele emalahutus vöre. Mesilased loopiti vösase ja uus pere tehti sinna asemele koos emaga. Lennu mesilased suunduvad taruse tagasi.

Mõte oli selles et töölised kes munevad pidi lenu vöime kaduma ja kui peaksid taruni jöudma siis emalahutus vörest tarru ei saa. Isiklikult ma ei tea kas toimib vöi ei. Tulin enne soomest ära ni et tulemusi ei näinud.

Kui töölised munevad siis nende munad on kärje kannu küljel mitte pöhjas nagu peab olema. Pöhjus on selles et naad ei ulata pöhjani. tihti on kaa mitu muna ühes kanus. 

Edu toimetamisel.    Kui kahtled vöi tahad kindlamat infi. Kutsu kogenum mesinik vaatama. Ta oskab üht teist vastata. Kui tema kaa ei oska vastata on mötekam  laborisse saata. Kui on haigus siis saad aigust takistada teistese peredesse minekut.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

Mul ka

Eelmisel aastal oli ka ühes tarus küürakhaue ja talitasin nii, et kraapisin suurema osa sellest haudmest välja, raputasin kärjed kaugemat puu alla puhtaks ja lõin peaaegu(kindlalt ei oska öelda) kõik mesilased tarust välja ja kinnitasin emalahutusvõre lennuava ette. Kärjed tagasi ja lisaks üks munadega kärg naabertarust lisaks.

Minul õnnestus, varsti oli taru korralikku hauet täis.  Aga jube suur töö on sellega, sest arusaadavatel põhjustel ei lahku ükski mesilane oma kodust vabatahtlikult....

kahtlen

Kas pere ikka ilma emata kaks aastat vastu peaks? Ka küürakhaue on tavaliselt korralikult kaanetatud.Kaanetis on kõrgem ja kumer.

Pronksmedal (100p.)

Kas

Kas pole tegu mitte haudmemädanikuga?Kas haiseb.No vanast öeldi puuliimi lõhn kui on ameerika haudmemädanikuga tegu. Kui pole veel palju siis väga ei haise.

Pilt on tehtud natuke vale

Pilt on tehtud natuke vale nurga alt, peaks ka otse vaates olema. Ameerika haudmemädanikus kahtlen, kõige tõenäolisem on lubihaue. Kui lubja tükke põhjas pole, siis ei oska muud öelda. Vaata veel munetud raami, kas kõik munad asestsevad ilusti kärjekannu põhjas või on mõned põhjast lahti ja kinnituvad kannu külge?

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

toruhaue

Pildi peal nähtav meenutab toruhauet. Mina selle põhjuseid ei tea kuid kirjanduse järgi on selles süüdi väikse- kärjekoi vastsed kes uuristaavad kannud seest läbi ja selle tulemusel mesilasnukk sureb või koorub vigaselt. Olen kunagi endal ka märganud sellist vaatepilti kuid mitte nii tugevalt. Toruhaudmest on kirjutatud vanemates mesindus raamatutes. "Tegelik mesindus"  näiteks.