Langstrothi tarude müük?

Tere õhtust kõigile foorumlastele.

Nimelt olen selle foorumi ammune külastaja aga ennem piirdusin vaid lugemisega.

Kuna nüüd on ajad edasi läinud ja juba aastaid täiskasvanud siis tahaks ka endale koju mesilased võtta, ennem pooldasin ikka eesti taru aga lugedes erinevaid allikaid siis vast ei tasu see eesti taru ära kui "toota tahad". Nimelt vaatan, et paljud kasutavad seda Langstrohti taru ja oleks sellest ka küsimus, et kes seda eestis müüb?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

lankstrot taru

Köie pealt tee endale selgeks miks ja milliseid tarusid tahad.Mina oskan sulle kahte tarude müüat pakuda. Üks müüa  on http://www.paradiisimesila.ee/ ja teine on http://www.mesitop.ee/ . Kui saa arvad et ainult lankstrot taruga saab toota  siis eksid.   1  lankstrot on raami mööt. sellest vöid ka teha nii korpus kui lamav tarusid. Eesti raami mööduga saab kaa nii lamav kui korpus tarusid teha. Vöin nii palju öelda et lankstrot raamiga on natukeraskem majandada. (kindlasti küsid miks. 1 vanad veneaeksed vurid  kus labasid anab keerata teistpidi kipuvad raami ölad kinni jääma,2 eesti raami kunts kärgi liigub rohkem kui lankstrot raamimöötu. ( möte on selles et kui oled väike tootja ei hakka minema teise eesti otsa kus tehakse kuntskärgi. vaid saad  suur tootja kääst lähemalt kuntst k. vahetada . Kuid nemad kasutavad eesti raami möötu suuremosa. lankstroti köige suurem eelis on see et ta on kergem tunduvalt vöreldes teiste tarudega, Ja see on kaa köige suurem viga. kui mett täis kast maha kukub on kast pilbasteks, närilised jooksevad läbi seina talveti, rähnad  toksivad katusesse augud jne. Tähtis ei ole raami mööt vaid see kas on korpus vöi lamav taru. korpus taruga on lihtsam majandada kevadel (näiteks pöhja puhastus. sa ei pea ootama + temperatuure vaid saad teha kasvöi -10 kraadise pakasega. kui tarvis. Kui oled aga vanem mees ja ei jäksa korpusid tösta on lamav parem toimetada. edu sulle. ma olen ise lankstrot raamidel,kuid puit korpused.

tootmisest

tootmise põhialus on oskus mesilastega majandada mitte tarutüüp ega raamimõõt. Suure, tugeva ja tootliku pere saab teha nii korpus kui ka lamavtarus, võtted on lihtsalt veidi erinevad.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

eesti või korpustaru

Olen majandanud 2 aastat. Eelmisel aastal olid vaid eesti tarud,  tänavu oli ka 2 eesti raamiga korpustaru. Talvel ehitan kõik 8 raamiga korpused. 8 sellepärast et mett täis korpuseid tõsta kergem ja talvituma panen 2 korpuses. Õhku all rohkem, talvitumine parem. Eile käisin Aegviidus mesilas kus silma hakkasid vaid eesti tarud. Mesinik kasutab meetootmisel hulganisti koorimismagasine. Need on head me heitlikus ilmas. Eesti tarudes on ka parem "mööbeldada".

Penoplast tarud on head kerged küll aga rähn v nugis lähevad seinast lihtsalt läbi. Samuti karu tänab mesinikku.

Usun et Allu ei pahanda kui ta blogi aadressi siia panen, seal on palju huvitavat ja õpetlikku, eespool ka taruehitusest.

http://blog.maaleht.ee/mesinikallu/

Pronksmedal (100p.)

Korpustaru raamid........

Paljud mesinikud kasutavad korpustarudes veel raame, mis on pikkuselt eesti raamm, aga kõrguselt lanstroth. Sellise raamide mõõdu juures on korpused kergemad.Tavaliselt on siis korpuses 10-12 raami. Kui 12 raami, siis saab mesilased tavituma panna ka "sooja" pessa. Korpus on siis ruudukujuline ja seda võib alusel pöörata. Muidugi võib ka 10 raamise korpuse alusele teha veel täiendava lennuava.

Minu kogemustel talvituvad pered tuulistes ja talvel karmides oludes, nagu meil mereääres, soojades pesades paremini. Muidugi peab sooja pesa juba augustis valmis tegema, sest mesilased paigutavad mee ja suiravarud teisiti, kui tavalises pesas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

langstroth

See on õige, ega taru mett tooda vaid mesindamise viis. Alustasin lamavtaruga, mitmeid aastaid ehitasin ja muretsesin neid muudkui juurde. Seda targemate soovitusel. Mingi aja pärast kui juba sülemelemine kasvas üle pea. Lamavtarudel ruumi kasutamise piir kuskil 40 raami juures, minul oli 36 eesti raami. Ehitasin 10 raamilised eesti raamiga korpused. Päris hästi sain hakkama kasutasin ka 1/2 raame ja täisraame. Suvel on perel 50-60 raami. Talvitumine on ka korras. Mesilaspered pole sisse pakidud talvel nagu lamavtarudes ja häda ei miskit.

 Praegu kasutan ka langstroth tarusid ja eesti raamiga korpuseid. Kuna mul vist siin pole nugiseid, rähne ja muid elukaid siis pole penoplast tarudel midagi häda. Hiired ei näri neid tarusid läbi ei talvel väljas ega hoiuruumides. Need kes pole kasutanud räägivad juttu  kuidas hiireid neist tunniga läbi närivad. Võibolla siin kandi hiired pole lihtsalt nii osavad. Mine võta kinni!

 Mina soovitan alustamiseks korpustarusid. Poest ostes läheb kalliks. Otsi üles odavamad kohad. Küsima peab alati julgemalt. Muidu maksad palju rohkem. Osa suuremaid mesinikke on läinud üle langstroth korpustarudele. Inventari toodetakse sellele raami tüübile rohkem. Mesindus tehnoloogiad korpustarude puhul on samad peaaegu, olenemata väga raami mõõdust.

 

Jututoa moderaator

Langstrothi korpustarusid on

Langstrothi korpustarusid on erinevaid. Üks variant selline, kus lennuava on kõrgem. Sealt on kuulu järgi jah hiiri läbi läinud. Hullem on tegelikult nugis. Siin aga ei ole süüdi kergelt läbinäritav peno. Nägin sel kevadel oma silmaga, kuidas paaril lamaval antud isend oli läbi närinud ja pere hävitanud. Endal eranditult penost langstrothid. Kevadel oli ainult ühel linnud lennulauda veidi torkinud. Alati võib muidugi eterniidi või mingi muu kaitse ette panna (samuti tegin siis, kui  lamavates pidasin - eriti varakevadel). Niiet - lisaliigutusi korpused endaga selles osas kaasa ei toonud. Ja veel - kuda krt sa lamavatega lendperet üksi teed, ilma et selg pärast kirurgilist sekkumist vajaks. Tegelikult ei ole korpustaru ostmine nii hirmus kallis - jämedalt 1400.- Sel aastal oli mesi.ee-s müüa lamavad vist 2500.- või kusagil sinnakanti.

Kusjuures mina olin asjast

Kusjuures mina olin asjast aru saanud, et need Langstroti tarud ongi just need penost Smile aga nüüd targem.

Kui ma nüüd räägin miks tahan korpust siis vaatme kas ma olen sellest asjast ka aru saanud õigesti või ei. Nimelt kui on korje hea siis kas lamavtarudes neil nagu ruum kitsaks ei jää kiirelt ja siis peab kärgi ära võtma ja tühjad kärjed mee jaoks asemele panema aga korpustes nad saavad minuarust nagu kauem korjata kuna kärgi saab varakult rohkem panna ja siis ei pea ka pesa nii tihti avama.

Suured tänud ka muidgi kõikidele eelmistele vastajatele ning praegune sõbralik suhtumine mulle juba meeldib Smile

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Langstrothi tarude müük

 Kui Langstroth on ostmata saad veel valida eesti raamile sobivaid korpustarusid.Uute tarude ost on PRIA poolt toetatav kui oled registreeritud

 ettevõtjaks ja suudad toota üle 400 kg mesindussaadusi.Kui väga soovid

 saad rendile soome papist  ruudukujulise kurpustaru 11 eesti raamile. 

            Mikroe... Mart

Tarud on tõepoolest veel

Tarud on tõepoolest veel ostmata, plaanisin alustada kevadel, kuna sõidan praegu euroopas rekkat ning tahaks juba nagu kodus ainult majandama hakata siis mõtlesin, et peaks alustama mesinudega kuna perel meil talu ja maid suurt pole, et põllumajandusega tegeleda. Ja see aasta peaks vist suure tõenäosusega sisse saama ka Eesti Maaülikooli põllumajandus erialale. Kui see peaks juhtuma siis see rekka sõitmine muutuks keeruliseks ning selles olenevalt keskenuduks mesinusele. Elan Läänemaal ja tuttavaid piisavalt et ma esialgu mee turu pealt ültse murelik pole, eks se oleneb kui suurelt muidugi alustada.

Mul peast käinud kaks mõtet: Et kas võtaks alguses 5 taru ja prooviks üks aasta et kuidas mulle sobib jne või hakkaks pihta äkki toetuse kaudu ja võtaks tarusid rohkem... Selle esimese idee mõte on kehva jälle sellepoolest et kui se mulle sobib siis vaata palju jääb korjamata mett kui tarusid oleks olnud nt 5 asemel 15.

Lugesin siin teie kõigi kirjutised veel 2. korda üle ja tuleb vist ikka keskenduda korpustarudele ning eesti raamidele. Kas eestis keegi müüb ka uusi selliseid (sarnaseid) tarusid nagu mesinik Allu kasutab?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

tarud

Seda pead ise otsustama kas 5 või 15

Mina alustasin ühe krantsiperega  ja oleks äärepealt pooleli jätnud kuna arvasin et kõik mesilased on nii tigedad. 10- 12 pere majandad muu töö kõrvalt ära, õpid ametit. Kui tahad sellega elatist teenida ja pika liini jätta siis tuleb suurem väljaminek teha ja kõik korraga osta. Tarud on ainult osa sellest. Soovitus: panusta tõuemadele ja ära tundmatute sülemitega mässa. Vaheta igal 2. aastal ema uue vastu. Puhtus tarudes, haiguste tõrje. Ja KINDLASTI võta vanem mesinik abiks sest kui midagi puusse läheb on kahjud suurema mesila korral suured. Ja juhtuda võib mis iganes, usu mind. Eesti raamil korpustarusid müüb Aimar Lauge Muhust, tal ka buckfasti emakasvatus. Mai Endla kasvatab Hüürus kraini. Mõlemad rassid rahulikud. Siis veel itaalia kollased, mulle nad nii ei meeldi. Nad võivad vähimagi vea korral mesilas tõelise rüüste korraldada. Kärjepõhja läheb vaja, seda ostan Sermestost. Nad plaanivad ka teenust osutama hakata- raamid koos kärjega neile, puhtad raamid tagasi ja kärjepõhi vahetuseks. Rohkema arvu emade/perede ostu puhul räägi enne läbi, sest suurt hulka varuks ei ole kellelgi, need tuleb kasvatada. Saad ka hinda tingida.

See mõte et kui 5 asemel oleks olnud 15 on väga halb nõuandja. Täna selle 5 taru saagi eest. Kui kahju kannatad siis tänad taevast et 5, mitte 15. Kevadel on raskem suures koguses talvitunud peresid saada, samas on terve talv aega et atra seada, õppida ja miks mitte eurotoetust taotleda. Mina läksin teist teed ja paljundasin ise, ostsin ainult emad sisse. Kolmest perest aastaga 10. Esimesed vitsadki käes. Sobiv platvorm edasiminekuks, ilma eurotoetuse ja sellele järgneva paberimajanduseta. Nagu Poku ütles- ma tahtsin omale mesilat.

Eelnevad tähelepanekud ei pretendeeri pühakirja staatusele, aga nii arvan mina. Eduka meeaasta võti on eelmise aasta sügises. Jõudu toimetamisel.

Pronksmedal (100p.)

Minu teada kasutab mesinik Allu.....

Minu teada kasutab mesinik Allu oma korpustarudes raami, millel on eesti raami pikkus ja langstrothi raami  kõrgus. Korpused on siis kergemad ja mugavam mesindada.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

hmmm

rebaseonule: Süüdistada itaalia mesilast suures röövimises on natuke liialdatud. Kui mingi võimalus varguseks tekib on see alati mesiniku enda süü. Varem või hiljem leivad sellise vea üles ka teised rassid/tõud. Itaalia mesilasel on hästi arenenud haistmismeel ja nad leiavad saagi enne teisi mesilasi. Minu 15 aastase mesindamise jooksul pole mesilas suurt vargust olnud. Itaalia buckfasti mesilasel pole palju erinevusi. Buckfasti mesilasel sülemlemistungi on kergem töö meeleolusse viia kuid ta on kõvasti talve õrnem kui teised mesilased. Kõikidel mesilas tõugudel/ rassidel on head ja vead. Kraini on kindlalt parim talvituja ja kevadel areneb hästi kiiresti võrreldes teiste mesilastega. Talub hästi puhtal meel talvitumis ja pesa hoiab puhtana. Buckfasti areng kevadel on üsna sarnane itaalasega. Nende kahe erinevusi on raske leida va. välimuses.

 

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Õigust räägid ).

Õigust räägid ). Seepärast ei soovitagi algajal kollastega tegelda et vigu juhtub ja kollased on kohe jaol. Pidin ühe uue pere ta päästmiseks metsa viima et rahule jäetaks, muu ei aidanud enam.