varroatoosi tõrje...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kallid inimesed,kellel on mesilaspered majapidamises...-ravige neid iga sugis varroa jacobsoni vastu-täna nimelt panin 8 mesilasperest 12-st magama kuna lihtsalt varroa tõttu mesilased 10 päevaga sisuliselt läinud...-asun nimelt mesilatepidajate ringis selle 12 grupiga...-ja juba uleeelmine aasta hakkas see jama peale-kunstpered ei suuda sellisele massilisele jacobsoni runnakule vastu panna-ei saa enam kodu juures mesilasi pidada...ja itaalia tõuemaperst ka vist ainult mälestus...-uritan teda veel päästa...

teise grupis probleeme pole...mesilased nagu mesilased ikka...aga seal sunnikodu juures-kevadel algad ja sugisel lõpetad,äärmisel juhul veab kevadeni välja...

ULESKUTSE-JÄTKE KUTSEMESINIKUD ELLU,KALLID SUDAMETUNNISTUSEGA MESILASTEPIDAJAD...MEIL ON LAPSED KA KES SUUA TAHAVAD,MIKS TE OMA MESILASI EI RAVI...

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Suuremalt jaolt on ikka

Suuremalt jaolt on ikka mesiniku enda süü kui varroa möllama hakkab. Kindlasti aitavad kaasa naabrid, eriti need kes siiani väidavad et neil varroat pole. Väga palju sõltub varroatoosi hävitamisest kuna ja millega seda tehti. See aasta ostsin oma rumalusest BeeVitalit. Uus ja ohtutu ning pidi ka efektiivne olema. Rõhk oli ohutul, nii inimesele kui mesilasele ja tuleb välja, et ka lestadele. Kirjutasin üles kõik kuidas ja kuna ma mesilasi töötlesin. Tulemused tulid alles siis kui panin sisse eelmine aasta kasutuses olnud apistani ribad. Kahetsen hetkel seda, et ei pannud neid ribasid kohe sisse kui mesi sai ära võetud. Ma oleks samas seisus kui Karumõmmi kui poleks ravi alustanud augusti algusest. Loodan, et pered välja ei lähe. Nõrgenenud on nad tunduvalt.

Pere nr. 3 peal sai proovitud 4 erinevat ravi moodust.

Pere nr.  3

7.08.09 BeeVital 20 ml  

11.08.09 BeeVital 30 ml

17.08.09 Oblikh. 4ml-raam

24.08.09 Fumisan (varem korra kasutatud)

29.08.09 BeeVital 25 ml

12.09.09 Apistan 3riba ( varem mitu korda kasutatud)

 Siit on näha kuna ma töötlesin ja millega. BeeVital tõi maha päevas umbes 10-50 lesta. Toimis vaid paar päeva, mitte nii nagu juhend mainis. Seal väideti , et toimib kuus päeva. Oblikhape tõi maha kuni 500 lesta maha, toimis umbes 3 päeva. Oblikhappe lahuse kasutamise ajal oli veel palju hauet ja enamus lestadest haudmes. Fumisan mida kasutasin juba korra eelmine aasta  tõi maha paarkümmmend lesta kogu selle nädala jooksul mis ta sees oli. Fumisan on kindlasti ühekordne ravim, teist korda peresse pannes pole enam toimeainet järgi. See ei aita kui sulgeda hermeetiliselt pakk. 12 september panin sisse Apistani ribad mis olid kasutuses juba eelmine aasta. See aasta olid need samad kolm riba sees 16 august kuni 12 september Pere nr.10's.

Tulemus on näha siin:

 

 

Hauet jääb järjest vähemaks ja nüüd on näha tõeline lesta kahjustus. Kui augustis sellel perel oli kõik rahuldav siis nüüd on lestade hulk järsult kasvanud. Juba laupäeval kui oli möödunud ribade sisse panemisest umbes tund, kukkus lesti päris kõvasti. Mitu pere on jäänud päris nõrgaks, umbes 7-8 raami. Loen enda tegemata jätmiseks seda. Ravi PEAB tegema kohe kui mesi võetud. Kindlasti tuleb seda kontrollida.

Lõpp kokkuvõtteks olen saanud peredes lestade hulga kontrolli alla. Vanad head apistani ribad töötasid jälle. Nad on kallid (400 kr pakk kus on 10 riba) kuid töötavad ka pärast mitmes peres kasutamist. 

Kui haue kaob peredest teen veel ühe lestatõrje Bipiiniga. Igal aastal olen leppinud ainult ribadega mis on olnud sees umbes 4 nädalat siis see aasta näitab selgelt, et sellest ei piisa.

Hindan nüüd lesta tõrjevahendeid mida olen kasutanud.

BeeVital:  Austria toode, ohutu mesilastele kui ka inimestele( ka lestadele). Ei toiminud nagu juhendis märgitud, hind 260-320 krooni 0,5 l, sellega saab ravid juhendit järgides 7-8 pere. Hinne nigel

Gabon: Tsehhi toode. Saadavus on väga halb. Hind 300-350 krooni( hetkel ei tea enam hinda), 20 riba pakis. 2 riba perele. Toimis väga hästi, teistkordsel kasutamisel enam nii hästi ei toiminud. Hinne hea

Fumisan: Venemaa toode. 10 riba pakis ja hind 50-300 krooni( venemaalt saab 50 krooni pakk, eestis alates 160-300 kroonini). Sõltuvalt partiist töötab halvasti kuni hästi. Teist korda kasutades peaaegu üldse ei toimi. Koondhinne on rahuldav kuid soovitan pere veel millegi teisega üle ravida. Tellisin venemaalt ja hind tuli ca 40 krooni pakk, kätte saan kuu lõpus.

Apistan: Inglismaa toode. 10 riba pakis, hind ca 400-450 krooni. Toimib  hästi isegi mitme kordsel kasutamisel. Lestadel tekib pika peale resistentsus. Koondhinne on hea.

Bayvarol : Saksa toode. 120 kr 4 riba mis on arvestatud ühe pere jaoks. Ohutu mesilastele ja ei jäta jääke mesindus saaduste sisse. Kasutasin aasta 2000 paiku, toimis väga hästi. Kiiresti tekkis lestadel resistentsus. Koondhinne rahuldav.

Oblikhape: Hind on pere kohta umbes paar krooni. Oblikhappe lahust tilgutatakse mesilastele süstlaga, 4-5 ml raami kohta. Üle doseerida ei tohi ja tuleb jälgida ohutus nõudeid.  Sügisel enam ei julge sellega ravida kuna võib emamesilasele halvasti mõjuda. Koondhinne on hea.

Bipiin: Suhtliselt odav tõrjevahend. Olen korra kasutanud kuid mäkmeid pole teinud ja ei oska hetkel hinnata. Katsetan see aasta uuesti kui haue kaob. Tellisin tuttava kaudu venemaalt ja hind tuli 5 krooni ampull. Eestis küsitakse ampullist 60 krooni umbes.

Tümool: eetrlik tõrjevahend. Pessa pannes püüavad mesilased sellest seal lahti saada, vaigutasid tümooli padjakest. Rohkem seda ei kasuta, jäi veel alles. Lesti eriti hukkumas ei näinud. Hinde panen nigela.

 

 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ma selle kanarbiku pärast

ma selle kanarbiku pärast augusti lõpus mett võtan ja okt.algul oblikhappega pritsinud-pole probleeme olnud...-eelmine aasta algasid probleemid...teises grupis kõik ok.mul mesila jääb kulamesilaste lennuteele...ja mõtlesin õkovärki arendada...mul 1.5 km raadiuses 120 mesilasperet...ja MINA RINGI SEES...ma nagu ise ei tahtnud seda gruppi teha,aga ema hakkas jahvatama,kas ei kõlba kodu juures enam mesilasi pidada-mõtlesin-tema rõõmuks siis mingi15 peret...see jah tagantjärele tarkus mul...elu...

lestatõrje

Pipiin T (kirjapilt õige)suht hea, lesta murrab hästi, 4 aastat kasutan resistentsust ei ole märganud. Tõin venest hind siiski seal ka nüüd ca 20 krooni apull - sellega ravib ca 25 -pere.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Ma ise lasin tellida Bipiini

Ma ise lasin tellida Bipiini ja muud ravimid  www.pchelovod.com/cat111_5.html lehelt. Nimi Bipiin viitab vene või ukraina päritolule. Lääne- Euroopas on tal teine nimi. Eestisse võib tuua üle piiri korraga 5 ühikut ühte ravimit. Pole kunagi Pipiin-T kasutanud ja ei oska midagi arvata. A. Rohtla on rääkinud oma õppepäevadel lihtsalt Bipiinist mille toimeaineks on amitraas. Hind on selline nagu seal lehel kirjas mis teeb meie rahas alla 5 krooni ampull. Kas sellise asja vastu saabki üldse resistentsust tekkida? Tegemist on amitraasi auruga ehk gaasiga mis lesti hävitab.

Lestatõrje

Ülal loetletud lestatõrjevahendid on head peale tümooli ja BeeVitalist ei oska veel midagi arvata,ravim too ei ole, rohkem nagu "toidulisand", ära ei tapa aga... . Sama riba teist aastat kasutada on enese risk ja pipiini ampullis võib ka lihtsalt vesi olla.
Lestatõrjet peab tegema ja vähemalt 2 korda, augustis ja teine kord oktoobris, aprillis. Pisikesed ajalised nihked vastavalt ilmale. Olen teinud lestatõrjet oblikhappe vesilahuse pihustamisega jaanuaris, 10-15 a. tagasi, see oli küll erand, aga tulemus hea, siiski ei soovita järgida.
Kahekordse eduka tõrje puhul naabri lestade invasioon ei ole ohtlikult suur.
2005a. juuli ajaleht oli lesta eri, lugege ka seda.
Terv. Kalle

saatekulu Venemaalt

5 krooni tundub ahvatlev hind, aga tellimisel tuleb arvestada, et kuni 1 kg saatmine maksab 610 rubla (ca 200 kr) http://www.pchelovod.com/page16.html

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

kaup Venemaalt

Helistasin eile kahte kohta Venemaal, seal taheti Fumisaani eest 500 rutsi (180 EEK) Peterburis, Liteinõi prospekt. Sel lehel 135 !! Ehk siis 48.60 EEK. Siin on 300.-

Tellimisel lisandub veel saatetasu. Ja ülekandetasu, Sampost internetipangast jagatud kuludega 70.-, täissumma saajale 330.-

Ehk tahab keegi kampa võtta ja koos midagi tellida?

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

ravimid

Mul tellis tuttav kes elab Peterburis, läbi neti. Hinnad olid tema jaoks nii nagu weebilehel kirjas. Kaubale lisandus 1% veoteenusele kauba hinnast, lisaks posti tasule. Venemaal liiguvad ainult asjad nagu veneajal meil. Kaubaladu on Peterburi lähedad kuid kauba kätte saamiseks kulub 3 nädalat. Kogu mu suur tellimus läks maksma 900 eek'u(bipiin, fumisan, apipol, apidez,Varropol). Arvestasin sellega, et üle piiri võib ühte ravimit tuua 5 ühikut. Sama kehtib ka postipakkide puhul kuid võimalik, et raivimeid ei tohi üldse nii saata. Enne tasub alati järgi uurida. Minu kaup tuuakse eestisse kätte, mitte postiga.

Tolli ja Maksuameti

Tolli ja Maksuameti kodulehel kirjas, et kolmandatest riikidest ei saa ravimeid osta ja postipakiga saata firmadelt. Kui siis ainult eraisikult.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Tümool

Kuidas siis selle tümooliga on ? Üks kiidab teine laidab ja mina olen ,kui sikk sillal ja mõtlen kas tõesti viskasin neid ostes raha tuulde .Pean tunnistama ,et algajana ei orjenteeru selles ravimite sigri-migris ja sai ostetud just see tümool , samas Fumisaan sisaldab ka koostisosana  tümooli ja mitte vähe . Nüüd süda kripeldab kas ikka on mummidega kõik  kevadeni korras või mitte ,ostsin tümooli Paradiisimesilast ja kasutasin ka nii kuidas õpetuses kirjas ja üht koma teist küsisin telefonitsi juurde . 25.09. võtan pealt ära siis on kolm nädalat täis .Eespool kirjutati ,et mesilased vaigutavad selle tümooliriba kinni! Käisin täna ekstra vaatamas ei midagi sellist ,ainult söödetud siirup on umbes 5 ,6 cm raadiuses selle klotsi juures kaanetamatta . Pealtnäha oli kõigis 5 tarus kõik korras ,või tuleks mul veel kord millegi muuga neid lestavastu töödelda .Mida sinna tarupõhja panna ,et neid lestasid näha oleks ,kui palju neid tegelikult hukkub ?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

tümool

Tümool . Ma olen 1 kord kasutanud. Kuid paberit taru pöhja pole pannut.  Nii et ei tea kui efektiivne on. kuid talve elasid üle ja järgmine aasta sügisel tegin  vumisaaniga. Kuid kui kahtled teed pipiiniga üle. Seda saab teha siis kui hauet enam pole.  Ja selle hind on tunduvalt odavam  vörreldes teiste ravimitega.

tümool

eeterlikud õlid ju ei tapa.langenud lesti tuleb ikka kleeppaberile kukutada. et mesilased neid ise ei tassiks.happed on ikka parimad, nii hinnalt ,kui toimelt ja resistentsust pole veel tähendatud üle maailma.retseptid on lihtsamad kui pannkookidel .

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

tümool

Ravib hästi. 70% kastegur. Raviskeem: anda tümooli kaks korda 10 päevase vahega.

Suitsik

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

tümool

Ravib hästi. 70% kasutegur. Raviskeem: anda tümooli kaks korda 10 päevase vahega.

Suitsik

70 % tähendab vist seda, et

70 % tähendab vist seda, et 5000 lestast jääb alles 1500. See nn. kasutegur peab olema üle 90% ja ka siis tuleks teha kaks tõrjet.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Tümool

Peale kahte tümooli padjakese panemist on tõrjeefektiivsus 70%-ti. Sama kasutegur on ka hapetega tõrjumisel. Põhjus selles et kangem doos on ohtlik mesilastele ja väiksem doos ei mõju jälle lestale. Ravidoosi ei sa sellepärast kunagi päris õigeks panna , kuna oleneb pere tugevusest, välistemperatuurist nädala jooksul, pere nakkatuse suurusest jne.

   Ise olen saanud kõige paremaid ravi tulemusi, kui olen igal aastal ravinud erineva vahendiga. Varierige ravi nii et üks aasta looduslik ravi ( happed,tümool, apiguard, apilife jne) , sellele järgneval aastal tõsisema vahendiga ( apistan, bayvarool, + erinevad vene päritolu ravimid,jne). Üks asi veel-ravimite pealt kokkuhoidmine on koonerdamine.

P.S. vara kevadel võib ka ravida.

Suitsik

Kes pakub mugavat vahendit 1 mesilaspere raviks?

Kas kellelgi on üle jäänud 1 üksik bipiini leht või midagi muud mugavat ja kiiret 1 üksiku mesilaspere varroatoosiraviks? 1 pere pärast ei viitsi nagu happega jahtima hakata ja tervet pakki bipiini kah ei tahaks seisma osta ... vastus siia või 55906733

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

bipiin

Ilmad jahenevad kuid praegu on veel  võimalus teha ravi bipiiniga. On 1ml ja 0,5 ml ampulllid. Vastavalt 20 ja 10 perele. Mul on mõlemad olemas. Ribadega ravimiseks on juba hilja. Kuna mesilased pole aktiivsed siis toimeaine ei kanduks laiali.

bipiin

kas on kellegil veel müüa bipiini 20 tarule. oleks hea kui saaks infot 5286559 tänades marko

bipiiniribaga prooviks siiski

Proovimise mõttes: kui riba teha sama mitmeks jupiks, kui kärjetänavaid talvepesas, siis peaks ehk siiski laiali minema? Praegu peaks jälle haue koorunud olema, ses suhtes isegi eelis varasemaga võrreldes. Võimalik, et jahedama ilma tõttu tuleks doosi vähe tõsta kah. Novembri keskel ribade tarust kätte saamisega võib tulla siiski veidi probleeme...

kui kellelgi üksik bipiiniriba üle, siis 55906733 ... või kui keegi tahab kampa lüüa ja endale osta ülejäänud ribad pakist, (mul on vaja ühte riba), aga saadaval pakk vist 10-20 tk.

ravida võib ka kuni +1

Seda saab ja võib pipiiniga (KIRJAPILT ÕIGE !!!) ja oblikhappe sukrulahuse seguga. Mõlemat antakse süstlaga kärjetänavasse . Mida hiljem ravite seda suurem on effekt. Kobar on külmaga rohkem koos ja hauet ei ole. Soomlased teevad vahel detsembris ravi.

Tegin täna teistkordse

Tegin täna teistkordse sügisese lestatõrje, 3,2% oblikhappe suhkru lahusega. Täna seepärast, et olin veendunud selle vajalikkuses mitte et soomlased seda nii teevad, kui teevad.
Ajaliselt võtab see tõesti minut pere kohta pluss sõit. Jäi aega ka ilusa ilma nautimiseks, kukeseeni meil kahjuks ei olnud.
Kolm talvituskuud läbi, neli veel. Kõik ..........kümmend neli peret elu ja tervise juures.
Edu. Tervitab Kalle

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Küsimus varroatoosist

Raamatus kirjutab ,et mesilased peavad peale obikhappega tehtud tõrjet saama võimaluse lennata või ei ole see nii oluline .

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

vastuolu

Tõepoolest soovitatakse tõrjet teha suhteliselt hilja sügisel. Omadest kogemustest julgen väita, et nii need mesilased teevad kuidas ilm on, kui on lennuilma siis lendavad, kui ei ole, ei lenda kah. Igaks juhuks olen teinud ravi sel päeval, kui lubatakse sademeteta ja tuuleta ilma, las siis ise valivad.
Samas ei ole ma kusagilt suutnud lugeda mingit põhjendust selle lendamisvajaduse kohta.

Pronksmedal (100p.)

Varroatoos

Kas kellelgi on kasutusel varroa uuringuteks vabrikus toodetud võrk ja pann.
http://rikitop.ee/rt/mesindus/Img400.jpg
Kas eestis on nende müüjaid?
Silver