"Elatusmesila" rajamine

Kasutaja mesindushuviline pilt

Täna tundsin, et mulle aitab linnaelust ja palgatööst. Hakkan tegema ettevalmistusi et aasta(halvemal juhul pooleteist) pärast kolime perega suvekodusse talvituma. Kuna lähim koht erialase töö tegemiseks asuks nii minul kui mehel 55 km kaugusel siis ainuke võimalus hinge sees hoida oleks mesindus. Peresid on 25(eelmisel aastal 12). Kaks viimast aastat on olnud saak katastrofaalne - eelmisel aastal 7 kilo pere kohta, sel aastal alla 3! kilo. Mulle on öeldud, et mere läheduses(1km) võiks keskmine saak olla 15-20 kg. Igal aastal olen ostnud juurde 5 tõuema(ise ei saa veel hakkama kuna puudub koht kus võiksin olla kindel et ema paarub oma tõu piires, s.t palju mesinikke, kes kasvatavad eri tõugusid, on ümberringi).  Mesilad (8, 8, 9 peret) asuvad üksteisest umbes 3 km kaugusel. Loodetavasti on järgmine aasta parem kui kaks viimast.

Mul on küsimus. Tegelikult kaks.
1. Kui suur peaks olema mesila et sellega oleks võimalik ära elada?
2. Ja kui palju võiks maksma minna nõuetele vastava mesindusmaja ehitamine? Äkki on keegi sellega viimasel ajal tegelenud?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

.

Olen minagi mõlgutanud sama mõtet. Arvan et 50- 100 vahel peaks olema. Siis on tarude grupid piisavalt hajutatud. Ja oleneb elustandardist. Ja kas panustada puhtalt meetootmisele või haakida sinna veel emakasvatus jms. Talvel pole mesinduses suurt midagi teha kui inventari remontida või uut. Siis saab mingit lisatööd teha. Kui meri jääb mesilaste lennukaugusse, siis on korjemaa selle võrra väiksem.

Soojustuseta kuuri tegin valmis 1000.-/m2. Valatud põrand, puitkarkass, plekk. Kui sinna soojustus ja sisevooder juurde panna, korsten, küte, vesi, kanal.. min. 3000.-/m2 nullist ise tehes pakun.

Edu sulle.

Kasutaja mesindushuviline pilt

elatusmesila

Aitäh vastuse eest. Nüüd on mesilasmaja ehitamise maksumusest mingi ettekujutus. Ise olen mõelnud et peaks olema üle 100 pere. Eks mingil hetkel tuleb piir ette - majanduslik ja tuttavate puudus kelle maadele võiks pered panna. Aga nüüd paneme korteri müüki. Selle eest saan mesindusmaja üles ehitatud ja 35 taru juurde osta. Küll jõuab aja jooksul ka suvilast elamisväärse ja soojapidava kodu ehitada. Kuna laenu ei taha võtta siis... ehk 5 aastaga jõuab 100-150 pereni.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Elatusmesila ...

  Elatusmesila rajamine on pikaajaline protsess,mis algab pihta FIE-eks

 registreerimisest.Fie suur probleem on sotsiaalmaks,kui seda keegi teie eest

 ei maksa.Suur pluss on  jätkusuutliku  mesindusettevõtte teatud mesindus-saaduste müügitulu taseme saavutamine ja ettevõtja staazi omamine üle

 kahe aasta.

  Naabermesilad üldjuhul pole probleemiks ja nendega tuleb normaalselt

 suhelda ja jagada kogemusi.

  Mesila suurus erilist rolli ei mängi.Tähtis on kogutoodang ja müügitulu.

 Kindlasti tuleb tööle saada mõningad toodangupered ja valiku alusel

 mesilat laiendada nii et saagikus ei lange.Mesindusmaja rajamiseks

 pead jõudma vallast saadud ehitusloani.Näiteks mina seda ei saa ,sest

 suvila (mesila) asub tiheasastus alal.Kui ilma loata ehitad hakkad üsna

 varsti lammutama.

  Seaduslikult tegutsedes võivad avaneda tulevikus toetuste laekad.

        Mikroe... Mart

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

.

jjah.. selle FIE jätaks ma vahele ja registreeriks kohe OÜ

ehitamisega on nii:

* Kuni 20 m2 väikeehitise võib püstitada lubatud tingimustel, aga eelnevalt tuleb omavalitsust kavatsusest teavitada.
* 20-60 m2 väikeehitis nõuab omavalitsuse kirjalikku nõusolekut.
* üle 60 m2 ehitis nõuab omavalituse ehitusluba.

Allikas: ehitusseadus

http://www.ap3.ee/?PublicationId=3a523749-bea5-47b3-b4c2-281f27e0c8ae

Kasutaja mesindushuviline pilt

elatusmesila

 Olen nüüd mitu tundi kaalunud OÜ ja Fie + ja - . Praegu kaldnun OÜ loomise poole kuna rahalise sissemakse saan asendada(kui õigesti aru sain) 25 taru ja korraliku 6 raamilise vurriga.  Õnneks asub suvekodu hajaasustusega piirkonnas, aga helistan valda ja uurin järele.

käkitegu

Alusta mesindamisega, see muu jama st. seaduste täitmine jäägu hilisemaks. Muidu on Sul tuul väljas ja raha otsas kuid saavutanud pole midagi. Oma OÜ-d või FIE-ndust hakka registreerima siis kui ka midagi müüa on.
Et mesilastega ja mesindusega saada eesti keskmist sissetulekut peab meetoodang olema umbes 10 tonni.
Edaspidi maksad toodangult 33% sotsmaksu ja kui midagi järgi jääb siis veel tulumaksu.
Kui pere keskmine toodang on 10kg siis vaja 1000 peret, kui 100kg siis 100 peret.
Kui suudad mett toota alla 25-30kr/kg siis jääd ellu.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

.

Sotsmaks makstakse palgalt, samuti tulumaks. Ettevõtte tulumaksu praegu ei ole.

Kasutaja mesindushuviline pilt

elatusmesila

Aitäh vastajatele. Sain targemaks ja on hea meel et mesinikud on selline abivalmis seltskond.

Mõttekene

Olen algaja hobimesinik . Oma kahelt jaanipäevaaegselt sülemiperelt sain tänavu 2 ämbritäit mett. Tavaline emailämber, kaalu ei tea,aga rohkem küll,kui 3 või7 kilo. Tean noort ja tublit poissi,kes oma (vist) viiekümne pere keskmiseks sai 60kg. Leian,et enne perede arvu suurendamist oleks mõtekas olemasolevad korralikult tööle saada. Ehk nagu olevat öelnud mu vanaisa isa, sigade kohta :"Parem üks-kaks hüppamas,kui viis-kuus vingumas." Mesilaste kohta võiks siis öelda nii et "parem mõned pered sumisemas,kui suur hulk pirisemas".

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Elatusmesila ...

 Kui oled ettevõtluses sees tuleb korraldada raamatupidamine ja sealt selgub

 maksude suurus.Põllumajandussaaduste tulust on 45000 maksuvaba see

  tähendab et kätt tasku ei ajata ja karta pole mingit lisakulu.Investeeringuid

 enne ettevõtlusega alustamist pole mõtet teha,sest see on hea kulu.

    Tulud miinus kulud jne kehtib 10,100,1000 või 1000000 rahaühiku puhul.

  Vanad tegijad vormistamistest eriti lugu ei pea.

       Mikroe... Mart

Maksuvabastus

" Kui oled ettevõtluses sees ....tulust on 45000 maksuvaba"
See kehtib ainult FIE puhul

Pronksmedal (100p.)

Esimese asjana enne kui

Esimese asjana enne kui suuri äriplaane pidama hakata tuleb ikkagi saavutada seda, et saak õnnetu 3..7 kg pealt vähemalt 30..50kg peale saada. Ja seda vähemalt paaril aastal s.t. et ettevõtmisel tekiks ka mingi stabiilsus. Kui saaki saada ei suuda või oska, siis kaotab kogu üritus mõtte ja ennatlikud kulutused lähevad tuulde. OK, hobiks võib ju tõesti aianurgas mõnda peret 3..7 kg saagisega pidada. Aga karta on, et mingit materiaalset tulu sellisest ettevõtmisest küll ei tõuse. Sedavõrd madal saak näitab suuri möödalaskmisi mesindamisel või siis sobimatut asukohta.

Kasutaja mesindushuviline pilt

elatusmesila

Ma loodan väga et kaks viimast aastat olid ekstreemsed. Ilmad olid ikka jubedad. Mitte pole põhjus korjemaas. Tallinna lähedal(25 km Tallinnast) aastaid mesilasi pidades oli halvalgi aastal keskmine saak minimaalselt 35 kg. Kuigi mesilaste pidamine oli mul siis nii muuseas, 2005 aastast võtan asja tõsiselt. 

Kasutaja mesindushuviline pilt

elatusmesila

Kuigi vanad mesinikud ütlevad et nad on seal korralikud saagid (minimaalselt 15, maksimaalselt 45 kg)saanud. Praegune staazikas(40 aasta) naabermesinik ütles ka et oli eelmine aasta halb, aga see aasta on veel hullem.

100 taru

100 taru ei saa ju ometi kodu juures pidada. Naabrimehe juurde pole ka mõtete viia, kuna korjemaad kattuvad. Kusagil raamatus oli kirjas, et üle 10-12ne ühe koha peal pole mõtet pidada. Kus neid siis hoitakse?

kordan veel kord

Mart kirjutas:
Põllumajandussaaduste tulust on 45000 maksuvaba see

tähendab et kätt tasku ei ajata ja karta pole mingit lisakulu.

Mikroe... Mart</p>

 

Sa Mart oled nagu katkine grammofon, räägi sulle või mitte aga ikka sa paned seda sama valet edasi. Räägin siis uuesti, põllumajandussaaduste tulust 45000 ei ole maksuvaba vaid on TULUMAKSUVABA, sotsiaalmaksu peab sellelt summalt ikka maksma(aetakse ikka küll käsi tasku). Ja miks te kardate seda tulumaksu, see on ju ainult 21% - võrreldes sots.maksu 33%. Oli aeg kus oli möistlik FIE'ks registreerida aga hetkel on kõik EV seadused tehtud FIE vaenulikuks ja kellel puudub pöhitöökoht ei ole kasulik FIE'ks hakata.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Tootmine---müük!

Mesila laiendamine paarikümnelt 100  taruni ei ole eriline probleem, ilma peresid juurde ostmata leebete vahenditega teostatav kahe aastaga. Aga edasi? Mesi tuleb ka maha müüa! Ma ei hakka rääkimagi neist alla 10kg saaginumbritest, loodetavasti oli tegu ebasoodsate asjaolude kokkulangevusega. Kui 100-perelise mesila keskmine kasvõi 30kg tuleks, kuidas kavatsed selle mee turustada? Jae kolm tonni maha müüa on tükk tegemist, hulgihinna eest ära ei ela. Jaemüügiks on vaja teha tublisti tööd ja paarist aastast ei piisa. Olles hobitegevusest suuremate koguste turustamisega tegelenud üle 10 aasta julgen väita, et kui helistama ja mett tahtma hakkavad juba inimesed, kelledele mesinik pole kunagi enne oma kaupa müünud, võib öelda et turg on olemas. Selle saavutamiseks läheb aga palju aega, järjekindlat reklaamitööd ja mis peamine, kvaliteetset toodet!

Eks Sa proovi, kuidas Sul alustamine läheb, minu poolt edu! Siiski soovitaksin enne tõsiseid laienemisplaane õppida ära nii emakasvatus kui ka saada olemasolevad mesilaspered tööle. Las sumisevad esialgu 20 peret, 120-ne pirinaga Sa end ära ei toida!

 

shev i jutt õige

100 000 sissetulekult on sots. maks 33 000EEKu ja lisaks 4620EEKu tulumaksu. Arvestades 45 000 maksuvabaks.
Kõige lihtsam oma eeldatavat maksukoormust näha on maksuameti tuludeklaratsiooni lehel. Toksite oma numbrid sisse ja arvuta. Kinnita klõpsu jätate tegemata muidu tuleb paha-paha.
Sissetulek 45 000 maksad sots.m mingi 14 000.-
sisse 100 000 .- sots. 33 000.- ja tulum. 4 620.- kokku 37 620.-
sisse 200 000 .- sots. 66 000.- tulum. 23 310.- kokku 89 310.-
Loodan ,et suurt viga sisse ei teinud.

Elatusmesila

Elatusmesila on paha sõna, me teamekõik mis on elatuskorje - ei ole varude kallale vaja minna, aga varud ei suurene ka. Kas tootmismesila on parem ,ei oska öelda.

Pronksmedal (100p.)

No kuidagi ei tahaks selle

No kuidagi ei tahaks selle ilma ekstreemsusega nõustuda. Tahtmata kedagi solvata meenub omaaegne majandussegment, kus oli ka peaaegu iga aasta ekstreemne ja "erakorraliselt rasked ilmaolud", reeglina ootamatult saabuvad aastaajad jmt. Ei olnud eelmine aasta mingi ekstreemne ja tänavunegi ainult tavapärasest sademeterohkem. Eks see Eesti ongi selline ekstreemne koht ekstreemselt vahelduva ilmastikuga enamikel aastatel. Seda peab mesindamisele rajatavat äriplaani rajades arvestama aga ütlen veelkord - isegi raskemal aastal ei saa saak kuidagi alla 10..15kg olla. Midagi peab konkreetselt pupus olema, siin pole mõtet ainult ilmastikust vabandusi otsida. Isiklikult küll saagikuses mingit erilist vähenemist ei täheldanud ei eelmisel, ei sellel aastal. Oma 40kg keerus tuli keskmiselt pere kohta. Soodsamal aastal tuleb 60kg ja rohkem. Ja ma pole mingi profimesinik, suht lõdvalt võtan seda asja.. Ärimesindajalt eeldaks kindlasti suuremaid saaginumbred, muidu sellest küll ära ei ela. Püüdke endale korraks ette kujutada 100 pereni paisutatud mesilat, mis annab paar aastat järjest vaid 700kg mett! Seda tööd, aega, investeeringuid (talvesööt, ravimid, transport eri mesilagruppide vahel, inventari amortisatsioon jne.)

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Elatusmesila ...

 Olen pensjonäär ,mesindusega tulu teenija FIE-na ,mikropõllumajandusette-

 võttesse investeerija.Oma raamatupidamise,residendist füüsilise isiku 

 ettevõtlusest saadud tulu Vorm E ja investeeringutoetuse projektid täidan

 ja esitan ise.

 Kalle ja eriti shev te räägite asjatundlikult jällegi aiaaugust,mida te isiklikult

 näinud ei ole.

    Täidame prognoositava tuludeklaratsiooni E-vormi

   1.1 Mesindussaaduste müük veerg 4          70100

   1.8 Toetused                         veerg 4                      75000

   1.13 Ettevõtlustulu kokku       veerg 4            145100

    2,2 Soetatud kaup                 veerg 4             100100

    2,12Ettevõtlusega seotud kulud veerg 4          100100

    3,Ettevõtluse tulem                       veerg 4            45000

    4.Täiendav mahaarvamine              veerg 4            45000

     5,Korrigeeritud tulem                      veerg 5                0

    12,Maksustatav tulu                          veerg 5               0

   Nullist maks jääb nulliks.

  Parandage vead koos abilistega ja anname nõu alustajale.

             Mikroe... Mart

parandaks Marti

Ehh Mart, ma pole nüüd küll mitte kindel et mina aiaaugust räägin, pigem püüad sina siin pidevalt rääkida aiaaugust aga tähele sa ei pane et see aed on ju täitsa mäda. Vaatame siis üle sinu toodud arvestuse, kõik on õige aga sinu palgaks ei jää mitte see 45000, vaid sellest sa oled juba maksnud ära avansilised sotsmaksud, mis on kvartalis 4307 ja kokku aastas 17228, nii et kätte saad ju ainult kuus 2314 krooni mis on ju vähem veel kui miinimumpalk. Pealegi 45000 tuluga maksad sa riigile rohkem sotsmaksu kui tegelikult peaksid sellelt summalt maksma(45000 kroonist 33% on 14850).

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

1 mõte

Kui olete tõesti leidnud, et mesila rajamine just see õige amet on ja kutsumus, ning hing kisendab sellega tegelema, et see on teie hobi, siis miks mitte!? Äri tulekski rajada just seda silmas pidades, et seda tööd te valdate, tunnete läbinisti ja mis peamine, see meeldib teile väga.

Ainult sel juhul on edu oodata ja võib loota, et ka saaki koguneb korralikult ja teist saab suurmesila omanik.

Aga kõik see on ainult eelduseks, sest selle suure mesilaga, nagu siin pajud juba mainisid, kaasneb ka hulk ennast unustama sundivat tööd.

Ja veel kord-tööd, tööd, tööd, kuni olete laiendanud piisavalt, et ...

Võib tulla ka tagasilööke ja kui te põnnama ei löö, siis rabelete ehk seekord välja.

Aga võib juhtuda, et avastate midagi, mida te enne ei osanud ette näha ja seetõttu olete kogu kolme aastase katsetamise sunnitud lõpetama, mööndes -ei õnnestunud Sad

Olen täiesti veendunud, et pajudel nii lähebki -siis lohutuseks lisan, -Kui te olete valinud oma ettevõtmiseks mesindamise ja lõpuks pidanud ikka alla vanduma ( majanduses on karmid reeglid), siis ometi olete saanud tegeleda millegi meeldiva ja huvitavaga kogu selle aja. Hobina võite ju sellega edasi tegelda. Ja te pole midagi kaotanud, võib olla hoopis vastupidi.

 

 

Kui teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - teile paistab.

Pronksmedal (100p.)

Kogenud

mesinik  Arrak Põltsamaalt (nüüdseks küll juba teistel jahimaadel) ütles mulle 20 aastat tagasi,kui tahad raha teenida unusta mesilased, aga kui sa armastad mesilasi ja sulle meeldib nendega tegeleda siis võib sealt ka natuke tulu saada.

Silver

Ots otsaga

Kevad käes, hein otsas, lehm surnud. Jälle ots otsaga koos. Meenutab nagu Mardi mesindust. Muidugi on tulumaks 0 kui tulu põle.

mõtle !!!

Hakka vaikselt tegema ja mesilat ehitama. Raudne seadus on see kui proovid rohhkem peresid pidada kui oskusi on kõrbed kindlalt. Kõigepealt õpi umbes 20-30 perega umbes 750kg mett totma ja see ka maha müüma siis suurenda 40 pereni ja 1,5 tonni meeni jne.
JA KÕIK HOOKSALT LAIENDAJAD, KUI JÄRGMINE TULEB HEA AASTA , ARVESTAGE , ET HAKKAME LATTU TOOTMA VÕI ODAVALT MÜÜMA. INIMESTE TULUBAASID ON KESKMISELT CA 14% LANGENUD JA LANGEVAD VEEL. INIMESED ANNAVAD RAHA LUKSUSKAUPADELE MIDA MESI ON RASKEMALT VÄLJA. TÖÖTUD METT EI SÖÖ AGA IGA NÄDAL LISANDUB 2500 TÖÖTUT.
Või mängite kogu kapitali mesilasse ja siis tuleb ameerika haudme mädanik!!!?
Tehke asju tasa ja targu sisetunde järgi. Ärge hoidke mune ühes korvis!!! Mesila kõrval peab olema vähemalt 0,5 koormusega teine töö, et maksud ära maksta ja tiksuks pisut pappi ka siis kui on kehv aasta. 22 aasta jooksul mil on vähesel või ka raohkemal määral mesilastega kokku puutunud mäletan ka niiöelda 0 aastat kus suhkurt läks suurema raha eest sisse kui mett välja tuli. (vältige karstialasid põuase või vihmase suvega).
Nautige mesindust ja arenege see on kordumatu kogemus, mis aitab ka terve maailma toimimisest aru saada. Käituge selle järgi ja mesila hakkab ise kasvama, ainult mee müümise piirid hakkavad mesila kasvu pidurdama.
Aastad ei ole vennad ja turg ei paisu lõputult. Lagi on käes.

murka1=murka74

mõttekaaslastele,keda siia ikka õnneks juhtub.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Karstialadest

Tahtsin küsida mis nende karstialadega on, mu mesila asub just ühe peal.

Aga jah.. kui mingi asi muutub raha teenimiseks, siis kaob sellest sära. Seda olen küll tähele pannud.

karstialad

Põhja Eesti kohta ei oska öelda aga Haapsalu lähiümbruses kipub karstialadel sademetevaestel aastatel eriliselt kuiv olema. No näiteks augusti alul hakkavad kased kollakaspruuniks muutuma. Ja mõnus rannataimestik kõrbeb kuivusest. korje muutub võimatuks. Samas kümme kilomeetrit eemal soises lodus tuleb nektarit piisavalt. Ühesõnaga karstialad võivad võimendada kuiva perioodi. Asja mõte selles, et algaja peab oma ümbruskonna iseärasusi tundma, muidu võib tühjade pihkudega jääda. Üks aasta krt ei mäleta enam kas päris 80 lõpp või 90 algus oligi meevaba aga siis oli onneks ainult paar taru.Teistpidi heal aastal super mõnusa maitsega mesi karstialalt + klassikalist põllupidamist seal ka reeglina vähem.

Kasutaja mesindushuviline pilt

elatusmesila

Eelpool mainisin et mandril oli kõige halvemal aastal saak 35 kg perelt, tavaliselt tuli 50 kg kanti. Mesilastega olen hobina tegelenud aastast 1985.  Viimased 2 aastat pole nagu midagi teistmoodi teinud kui enne. Koht on nüüd teine - mandrilt saarele, 1 km merest. Mesilased on samad. Tavaliselt elavad talve üle 100% protsenti peredest(24 aasta jooksul olen talvega ilma jäänud umbes 20 perest ja sedagi mesilastega tegelemise alugusaastatel), varroalestatõrjet teen samamoodi nagu vanasti, emasid vahetan viimased 5 aastat iga 2-l aastal. Eks ma vaatan kõigepealt mesila kohad uuesti üle. See aasta oli mul esimene kord näha et rohkem kui pooltel perdest  pole 20. juunil tilkagi mett ja pidin andma lisasööta.

Kasutaja mesindushuviline pilt

elatusmesila

Viimane oli vastus Tarumanile.

mere mesindus

Meri rohkem kalapüügiks kui sedagi, mett sealt kindlasti ei saa. Mere mõju 10-15km kindlasti.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Elatusmesila ...

 Olen FIE ja selleks jään kuni mingid asjaolud ei sunni mind vormistama OÜ-ks

 Shev,Kalle ja meid lolliks nimetava Olav Kärsna jutu vastu ikka näitega elust.

  Shev,minu näitesse ära topi enda kohta kehtivat metoodikat.Nõudeid pensionää-

 rile võid vaadata Maksu ja Tolliameti kodulehelt(www.emta.ee/doc...)

  Tegevust alustava FIE ABC 2009.Nii on 45000 puhtalt kätte+100000 eest

 tehtud investeeringuid,mis on kulude reale sumeeritud.

  Kalle peaaegu luuletaja.Ma ilustasin prognoositud deklaratsiooni ja minu

  kulud olid 30000 suuremad sest ma lasin käiku oma kirsturaha.

 Tuludeklaratsioonil Vorm-E ettevõtluse tuludest suuremate kulude arvestus

 tabelisse reale 8 veergu 5 kannan 30000 mida võib kanda kuludesse

 järgnevatel aastatel,kui tulusid on rohkem.

                Mikroe... Mart

      Mesindamise eeskujuks tasub võtta Antu Rohtla.Peale kolmandat aastat

  otsige abi foorumist.

Pronksmedal (100p.)

Meremesila

Sry.. ei lugenud eelnevat piisavalt tähelepanelikult. Seega peaks jah õpipoisiaeg mesinikuna küll möödas olema. Kui tarud 1km merest on, siis rohkem küsimusi pole. See ongi näruse saagi põhjuseks. Lisaks sellele, et mesilasel merest midagi korjata pole, on liiga tuuline ja kevaditi õhutemperatuur püsib kaua jahe. Raske on neil midagi korjata isegi siis, kui õisi leidubki. Palju energiat läheb tuulega võitlemisele.

millal

te "nimetu Kalle" ja "Tarumann" ise mere ääres mesilasi pidasite võib olla olid kehvad meeaastad. Oleneb muidugi ka mesila asukohast. Kodu on mul mereääres ja minu mesilased on probleemist aru saanud ja annavad endast ka siin oma parima. Tänavuste ilusate ilmadega olid ka ca´2km kaugusel saarel kanarbiku peal usinasti tööl - muidugi pered peavad küllaltki tugevad olema. Kollased on muidugi kevadel kaunis unised aga krainid ei hooli eriti kehvast ilmast kui ikka paju õitseb siis käib töö täiega. Muidugi need mesilad mis on mul merest c´a 4-5 km kaugusel annavad rohkem saaki. Rääkimata lõuna omadest seal ju kevade areng umbes kahe nädala võrra ees. Nii et peab lihtsalt leppima elukoha asukohaga.
Tervitades,
täna nimetu

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Jaanus Tull - Aasta mesinik 2008

Kuulake, mida on öelda kogenud meetootjal ettevõtlusega alustajatele.

http://www.mesindus.eu/node/139

 

 

Kui teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - teile paistab.

Pronksmedal (100p.)

Ikka eestlaslikult peaga

Ikka eestlaslikult peaga vastu seina! Eestlase jonn on üks vinge asi. Rääkinuks siis teema kohta ka, palju sa siis 1km merest mett saad ja kas näed sellises kohas võimalust elatusmesila rajamiseks. Et mesilased merest kaugemal korralikku saaki annavad oleme juba kuulnud.. Ei tea, mis teeb "Tarumann", aga Taruman ei pea mere ääres mesilasi ega ka kavatse seda tegema hakata. Targem on õppida teiste vigadest ja veendumaks, et rehavars vastu pead lajatab ei pea ise rehal tammuma. Wink

Olen veeretanud juba paar

Olen veeretanud juba paar aastat mõtet mesindamisest. Nüüd on küpsenud plaan kevadel proovida. Siin foorumis erinevaid mesindamise teemasid lugedes tekkis minul küsimus: kui paljud üldse külvavad meetaimi? Sellest ei ole minuarust siin foorumis keegi kirjutanud. Endal mõte külvata kurgirohtu, see pidavat andma 1000kg/h kohta ning õitsemise aeg on suht pikk. Kas sellisel juhul on meesaak lihtsam tulema.? Milline on mee kvaliteet mis korjatakse põhiosas ühelt külvatud kultuurilt? Ning kas külvatud kultuuri olemasolul võib ühes grupis olla rohkem kui 7-10 taru?
Hirmsasti tahaks minna kuskile koolitusele, kuid õppida mesindust pole kuskil. Kas keegi võiks võtta õpipoisiks? Tänud juba ette kõikidele vastajatele.

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Tere Pipikas

Pipikas kirjutas:
Olen veeretanud juba paar aastat mõtet mesindamisest. Nüüd on küpsenud plaan kevadel proovida. Siin foorumis erinevaid mesindamise teemasid lugedes tekkis minul küsimus: kui paljud üldse külvavad meetaimi? Sellest ei ole minuarust siin foorumis keegi kirjutanud. Endal mõte külvata kurgirohtu, see pidavat andma 1000kg/h kohta ning õitsemise aeg on suht pikk. Kas sellisel juhul on meesaak lihtsam tulema.? Milline on mee kvaliteet mis korjatakse põhiosas ühelt külvatud kultuurilt? Ning kas külvatud kultuuri olemasolul võib ühes grupis olla rohkem kui 7-10 taru?
Hirmsasti tahaks minna kuskile koolitusele, kuid õppida mesindust pole kuskil. Kas keegi võiks võtta õpipoisiks? Tänud juba ette kõikidele vastajatele.

Pipikas, tere tulemast!

Registreeri ennast kindlasti kasutajaks, siis saad jutukale (http://mesindus.ee/jututoad) ligi, kus kogenud mesinikud metsamesinik, alfa jt kindlasti su küsimustele hea meelega vastavad.

Teiste küsimuste kohta tee eraldi foorumikanded (ka nende tegemiseks pead sisse logima).

Vt. ka http://mesindus.ee/faq#69n1507

Terv,
Tormi

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

mesila rajamine

Meetaimede kasvatamise puhul on vaja arvutada kokku tööaeg ning materjalikulud, mis seotud põllu harimisega, kõik küvid-künnid-väetamised jne.
1000kg/ha on arvestuslik, see jagada 2-ga, leidmaks seda osa, mille mesilased on füüsiliselt võimelised õitest kätte saama. Saadud number jaga veel kahega, saad koguse, mis jääb mesilaste jaoks üle teistest maiastest putukatest, nagu näiteks ka naabri mesilased. Nüüd tee veel üks jagamine, sest ilmastikutingimused ei võimalda kasutada korjeaega 100%-liselt. Tonnist on jäänud 125kg, mis on tegelikult päris hea number.
Kus on kirjas reegel, et üle 10 taru ei tohi ühes kohas olla? Minu teada pole! Seega võid pidada ühes grupis niipalju tarusid, kui neile korjet jätkub. Üldjuhul hakkab keskmine saagikus langema, kui tarusid on ühes kohas juba 15, aga see number sõltub väga tugevalt kohalikust taimestikust ja ilmast, mõnes kohas on ka 5 taru tagumine piir.
Mesindust õpetavad Jaak ja Maire Riis, ilmselt leidub teisigi mesinikke, kes on nõus oma teadmisi teistega jagama.

meetaimed

metsamesinik kirjutas:
Meetaimede kasvatamise puhul on vaja arvutada kokku tööaeg ning materjalikulud, mis seotud põllu harimisega, kõik küvid-künnid-väetamised jne.
1000kg/ha on arvestuslik, see jagada 2-ga, leidmaks seda osa, mille mesilased on füüsiliselt võimelised õitest kätte saama. Saadud number jaga veel kahega, saad koguse, mis jääb mesilaste jaoks üle teistest maiastest putukatest, nagu näiteks ka naabri mesilased. Nüüd tee veel üks jagamine, sest ilmastikutingimused ei võimalda kasutada korjeaega 100%-liselt. Tonnist on jäänud 125kg, mis on tegelikult päris hea number.
Kus on kirjas reegel, et üle 10 taru ei tohi ühes kohas olla? Minu teada pole! Seega võid pidada ühes grupis niipalju tarusid, kui neile korjet jätkub. Üldjuhul hakkab keskmine saagikus langema, kui tarusid on ühes kohas juba 15, aga see number sõltub väga tugevalt kohalikust taimestikust ja ilmast, mõnes kohas on ka 5 taru tagumine piir.
Mesindust õpetavad Jaak ja Maire Riis, ilmselt leidub teisigi mesinikke, kes on nõus oma teadmisi teistega jagama.

Väga tänan vastuse eest. Tunduski kuidagi utoopiline, sest muidu ju polekski muud, kui külva põld täis ning tipi põlluäär tarusid täis ja voilaa.

Pronksmedal (100p.)

meetaimede külvamisest

Uurisin seda teemat meie mesinduse korüfeelt, kes on mesindusega tegelenud ligi 70 aastat. Tema katsed olid näidanud, et kulud ja tulud olid võrdsed. Parim on leida hea looduslik korjemaa. Kui soovitakse saada nt. tatramett, siis tuleb küll omal põld külvata.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

algajalt algajale

ma pole küll kogenud mesinik, sinust vaid mõne aastaga ees, kuid seetõttu ka algus paremini meeles kui ehk mõnelgi vanal tegijal. mind ajendas asjaga tegelema huvi nende putukate vastu ja raha lisandus hiljem väheolulise lisaväärtusena.

kas oled veendunud, et saad kohe esimesel aastal hakkama 7-10 taruga?(varroa, sülemid, õigeaegne laiendamine, läbivaatusel kinnise haudme jahtumine jne.) ma olen mõned "lastehaigused " ära põdenud ja julgen nüüd sellise suurusjärguga tegelda.

mu tuttav algaja lasi messil endale ühe tõuema pähe rääkida 300EEK(korralik mesindus ju algab korralikest tõuemadest). mesilased võtsid tulija kenasti vastu kuid paari kuu pärast sirutas see tiivad tarupõhjas laiali. selgituseks öeldi ,et küllap sa ikka midagi valesti tegid. kui ostad 10 tõuema ja need mingi endaarvates väikese vea tõttu loojakarja lähevad , siis on läinud ka 3000EEK ja kurgirohult loodetud suur saak.

kurgirohtu ja mesiohakat mõtlesin ka ise sel aastal (viiendal aastal) külvata, aga mul on paar meeostjat, kes esimese asjana küsivad ,ega mul külvatud kultuure pole. osa(võib-olla väga suur osa) inimesi ei taha mett , mis korjatud 1-2 kultuurilt.

ja veel, vurrid on üsna kallid ,seepärast ütlen oma kogemusest , et tasub osta kohe suurem, tuleb odavam.

tore kui mesinduse kui "rahvaspordi" kandepind laieneb. kui asjaga ihust-hingest tegelda, küll siis tuleb ka rõõmu ja raha. kahju aga on neist mesinikest ja ka mesilastest ,kes igat senti suure valu ja vaevaga sünnitavad.

edu ja rõõmu sulle Pipikas.

kurgirohi

Pipikas kirjutas:
Endal mõte külvata kurgirohtu, see pidavat andma 1000kg/h kohta ning õitsemise aeg on suht pikk.

Õitsemise aeg oli eelmine aasta tõesti pikk, veel oktoobri algul õitsesid ja mummud külastasid aga on ka aastaid olnud kus juulilõpu öökülm platsi puhtaks teinud.

Pronksmedal (100p.)

Ma kirjutasin ilusa pika

Ma kirjutasin ilusa pika jutu. Kuid kahjuks polnud server saadaval.
Igatahes olen otsustanud alustada 1 taruga, mõtlesin osta korpustaru, mul on olemas ka 2 lamavtaru, kuid kirjanduse põhjal tundub korpusega lihtsam ja produktiivsem. Loodetavasti õnnestub osta ka korralik pere. Ja loodetavasti ei tule karu ka minu hoovi.
Mis aga rahasse puutub, siis sai talu ostetud selle mõttega, et leida tegevusharu millega on võimalik talus ära majandada, et aastaringne seal elamine ei tule hetkel kõnealla, siis saab tegeleda vaid sellise haruga mis vajab suvel hoolt ja talvel kontrollimist.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ando pilt

:) Pipikale

Ma olen sammasuguhe algaja kui sinagi ja olen tänu sellele foorumile ja jutukale palju õppinud.Kusjuures olen ka nõu saanud muudes asjades kui mesindus.Küsi aga julgesti (nagu Poku mulle ütles) ja ikka saad vastuse.

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Vabandan

Pipikas kirjutas:
Ma kirjutasin ilusa pika jutu. Kuid kahjuks polnud server saadaval.

Vabandan selle eest. Tellisin just uue serveri, vana on jutuka poolt tekitatud koormusele alla jäänud..

Tormi

kust ssab kurirohu seemet

Tormi kirjutas:
Pipikas kirjutas:
Ma kirjutasin ilusa pika jutu. Kuid kahjuks polnud server saadaval.

Vabandan selle eest. Tellisin just uue serveri, vana on jutuka poolt tekitatud koormusele alla jäänud..

Tormi

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Marime, kirjuta palun

Marime, kirjuta palun edaspidi kommentaari kasti ka midagi. Ainult pealkirjast ei piisa selleks, et rahvas su küsimusest aru saaks.

Kasutaja erko pilt

ei nõustuks

kurgirohi ja paljud muud väärtuslikud meetaimed kvalifitseeruvad aga prias ravimtaimede kategooriasse -- ravimtaimede kasvatamise ha hind oli vist (pole väga põhjalikult määrustesse süvenenud) kusagil 5-6 tuhande eegu kanti toetust, lisame sinna üldpindala toetuse,keskonna ja mahe ehk ka veel saame ha toetusmääraks 7-8 tuhande kanti -- korrutame selle 10 ha ja näiteks 50-100 "pealise" mesilaga -- siis usun et toimib -- ise selles suunas liikumas ... kurgirohu seemet pidavat saama tellida aasta algul -- hetkel rongist maha jäänud -- tuleval aastal targem -- pealegi peaks kurgirohi "umbrohustuma" ehk siis isekülvi teel paljunema -- osaliselt muidugi seemet ja kurgirohtu ennast korjata (maitsetaim ju ikkagi) ning võtta letti järgmised 10ha või uuendada olemasolev kui selleks vajadus.
Parandage kui olen millestki valesti aru saanud.
Ei usu et siin kulud-tulud võrdsed saavad olla -- kui just viie millist tehnikat liisingus pole Smile

Kasutaja kiilakas pilt

Kurgirohi ja muud meetaimed

Mind huvitab ,kus asub see rong kust saab tellida. Kas on ka hinnad ära näidatud ja kas on ka teisi sorte.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

meetaimed

kiilakas kirjutas:
Mind huvitab ,kus asub see rong kust saab tellida. Kas on ka hinnad ära näidatud ja kas on ka teisi sorte.

Internet on imeline asi ,kui otsida :siin mõningad kohad kust on võimalik hankida meetaimede seemneid aga neid kohti on palju rohkem :Edu otsimisel !
http://www.hortes.ee/est/seemned-sibulad/maitsetaimede-seemned/kurgirohi
http://koster.ee/maitsetaimed/kurgirohi.html
http://www.plantpost.eu/products.php?keywords=kurgirohi&submit=Ok
http://www.paradiisimesila.ee/?meetaimed,82
http://www.seemnemaailm.ee/index.php?searchstring=meetaimed&x=10&y=10
Leidsin veel ühe aadressi kus otseselt müüakse meetaimede seemneid ja valik on üsna lai. http://www.muru.ee/index.php?kat=16

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kurgirohi

Seemet võib otsida kuid praegu on isekülvanud kurgirohu taimed tärganud ja neid istutades on peenramaa varsti õites ja seda aastateks.Peenart harides said mullaks mitusada väikest taime.Otsimiseks
paras aeg,leidmisel saad liikuda 10 ha suunas.
Mikroe... Mart
Elatusmesila tekkib aastatega