Mesiniku sõber põllumees?

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

On see üldse võimalik, et mesinikud ja põllumehed hakkavad teineteise tegemisi kunag mõistma ja vastavalt käituma? Kas saabub kunagi ka selline aeg, kus kaks eri tõugu maamehi hakkavad kõrvuti tööd tegema, nii et sellest mõlemile kasu tõuseks?
Soome näite varal, kus põllumees ja mesinik sõlmivad omavahel põllu või marjaistanduse tolmeldamiseks spetsiaalse lepingu, näib et koos eksisteerimine ja ühine tegemine on võimalik ja aitab mõlemal poolel kasu saada.
Ei hakka siin pikalt jutustama , mis ma nägin või kuulsin soome mesindust uurides, vaid panen siia ühe näitena tõlke nende koostöölepingust. Ehk annab see kellegile mõtlemisainet, kuidas meil asjad sama kaugele saada.

Tolmeldusteenus

Tolmeldusteenus selles kontekstis on põllumajandustootjate ja mesinike vaheline koostöö, kus tarud paigutatakse tolmeldust vajavate taimede lähedale, et võimaldada põllumehel saada suuremat saaki , ning mesinikule mesilaste pidamiseks vajalik korjemaa. Käesoleva lepingu eesmärk on aidata põllumajandustootjatel ja mesinikel jõuda ühistööni. Juhiseid ja leping on koostatud praktiliste kogemuste põhjal.

Tolmeldusteenuse juhis

1. Põllumajandustootja ostab mesinikult mesilaste tolmeldusteenuse. Teenuse maksumus koosneb kahest osast –tasu taimede tolmeldamsise eest ja tarude transport istandusse või põllule. Tarude asukoha valivad põllumajandustootja ja mesinik koos.
2. Mesinik vastutab selle eest, et mesilaspered sobivad tolmeldustöödeks. Tarudes peab olema näiteks sõstra õitsemise ajal hauet 4-5 kärjel, ja munemine heas hoos. Mai-juuni vahetusel peab olema hauet 6-7 kärjel ja ema munemine normaalne.
Mesinik peab olema ettevalmistatud perede tugevuse selgitamiseks (ühed lisa kaitserõivad). Pesade ülekanded tehakse õigel ajal nii, et tarud on kohal, kui esimesed õied (kuni 10% õitest) avanevad ja nad viiakse kokkulepitud ajal ära, või kui õitsemine loetakse lõppenuks. Tarud tuleb paigutada kasvavate taimede vahetusse lähedusse (alla 100 m). Pesade arv hektari kohta sõltub taime liigist.
3. Putukatele ohtlikke pestitsiide ei tohi kasutada tolmeldamisteenuse ajal ja samal päeval enne teenuse osutamise algust.
4. Tarude saak kuulub mesinikule. Mesinduses esinevate tavapäraste riskide kohta (haigused, sülemlemine, ema hukkumine, röövimine, kahjurid, ilmastikuolud jms) eest vastutab mesinik.
5. Soovitusi mesilasperede arvu kohta vastavalt tolmeldatavate taimede eripärale ja tolmeldamise eest makstava hinna suhtes

Soovitatav tarude hulk /ha kohta
Raps 2-3
Sõstrad 2-4
Maasikad 2-3
Vaarikad 2-3

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

lepping

Minuarust igati teretulnud idee kuhu suunas vöiks liikuda.

Lepingud...

Lepingud on uus asi vast algajatele. Ise sai esimesed lepingute alusel taimede tolmutamised tehtud juba sügaval nõuka ajal.Tänapäeval pole ju muud kui rapsi tolmutada.
Aga kui palju on mesinikke kes julgevad viia oma pered suht.
ajuvabade põllumeste rapsipõllule?Ajuvabade põllumeeste all mõtlen neid kes ei tea millal võib ja millal ei või mürgipritsiga põllule sõita