Suured ja väikesed mesinikud!

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Head sõbrad mesinikud, vanad ja kogenud, algajad, vaidlejad,väitlejad, leiutajad, rumalate küsimuste küsijad, ees ja kaasakirujad ja muidu toredad inimesed. Mida tuleks teha, et eesti mesindus paremale järjele saada?
Pange kirja viis, enda arust kõige olulisemat mõtet või kasvõi paar, kui rohkem pähe ei tule.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Mõned ettepanekud

1. Uuesti ametikooli(de) õppekava(de)sse mesinduse lisamine
2. Mesindusmentorite võrgustiku loomine
3. Veebi pakutavate võimaluste parem ärakasutamine
4. ...

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

ideed

Lisaksin enda poolt mõtteid juurde.
Mesindus kui õppeaine võiks rohkem olla stiilis:
Rohkem informatiivseid filmiklippe kuidas midagi teha.
Hetkel ollakse raamatutes kinni, mis kirjutati a'la 1980.
Siinjuures need klipid võiksid olla väga hästi ka Eesti praktiseerijate enda praktikast lähtuvalt. (võõra vigadest kuigi hästi ei õpita)
Ma ei tea kas see on kuskil juba üleval, kuid ise tunnen täiega puudust mingist mesindus inventaari võrgustiku kontaktidest. Stiilis pikk nimekiri kus midagi müüakse. (mitte just rõhuda poode vaid just tootjaid, maaletoojaid)
Ühesõnaga teha algajale selgeks kuidas saaks soodsalt alustada.
Promoda rohkem meeturgu. Eriti kasutatud asjade müügis.
Hetkel toimub seal vaid ju "mesindus.ee" liikmete asjade müük. Tuleks kuidagi seda lehte ka rohke välisrahvale tutvustada rohkem.
Stiilis: Et siia satuks ka selliseid tegelasi näiteks, kes müüvad lahkunud omaste üleliigset vara.
Samas võiks ka teha kaarti tavainimestele, mingitest mesinikest, kes näiteks saavad (oskavad) hädaabi korral appitõttata. (näiteks suur paanika mingi mesilaspere korstnas, seinavahel või hoopis on sülem tulnud puuotsa, millega ei osata midagi teha)

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

tjah

Kardan et see rong on läinud, ametkondades on juba ustavad parteisõdurid ees kes hääletavad parteipiletiga, mitte mõistusega. Tuleb meelde vene aeg kus inimesi küsitleti täitsa tõsimeeli et mida saaks sotsialismis muuta et inimestel parem oleks elada. Vastus lihtne- süsteem ise oli vale.
Meile olulised otsused tehti enne krooni ja vahetult peale seda, nende läbisurujad on kullatud mitmete preemiate ja Brüsseli ametitega. Tulemus tänapäeval- välishuvile allutatud ja selle poolt kontrollitud rahasüsteem ja majandus. Sugar Boy tõi oma tegevusega Eestile hiigeltrahvi, nüüd askeldab juba TÄIESTI SÜÜDIMATULT energia vallas. Ma ei tea keda ta teenib, Eesti rahvast küll mitte.
Üks on kindel.
Kommertspankade intressid on sellise hapra ja aeglase käibega ala nagu mesindus jaoks liiga kõrged. Arvan Sirel ongi sinna ämbrisse astunud. EV ajal oli ligi pool Eestis olevatest pankadest ühistupangad. Paljus seetõttu on me majandus nii upakil et olime avatud ja sõltuvad välisrahast. Eesti Pank (milleks selline moodustis üldse?) ei kontrollinud sissetulevat raha või tegi seda vägagi hästi sest enamus sellest läks mittetootvasse sektorisse- põllumajandusse. No saate ju aru, majad põllul.. Tekitades inimestele mitmekümneaastased kohustused välispankade ees.
1. ÜHISTEGEVUST on vaja arendada.
Maakonniti jagunevad mesinikud gruppidesse, ühistutesse kus kõik on osanikud ja tarbivad ühiselt loodud hüvesid. Mõelge ise. Mis maksab korralik vurr, kaanetaja, vahasulataja, pakendusliin jne, lõpuks see maja kus seda kõike teha. Põhiline- seda kõike on vaja vaid korra aastas! Miks mitte teha see väljaminek 10...20 mesiniku peale? Ümberkaudsed mesinekud- osanikud saaksid neis ruumides toimetada. Mett vurritada, kärgi sulatada, pakendada. Saate aru, see kulutus mida 1 mesinik teeks ÜKSI ja mida ta kasutaks vaid loetud tunnid aastas, see oleks 10...20 korda väiksem! Ei ole vaja võidurelvastumist, sellega kurname ainult mesindust kui haru, viime raha välja. Siis ei peaks enam rentaabli mesila jaoks olema 200+ taru! Majandada saaksid ka väiksemad tegijad. Ühistu kaudu toimub ka mee turustamine. Esimesel aastal võiks kasutada arvelduskrediiti mesinikele mee eest maksmisel. Sest keda eelistad kui müüdud on 1/3 meest. Võib ju ka kokku leppida et proportsionaalselt mee hulgaga, koos rehnutiga. Kord kuus käiksid mesinikud OMA RUUMIS koos ja suhtleksid, vahetaksid infot.
Teiseks- ühishanked ntx suhkru ostmisel. On ju vahe kas ostavad mesinikud ükshaaval Maximast 11.80 või hulgihinnaga. Samuti ravimid, tarud, inventar, kõike saaks hulgihinnaga. Loogiline? Sügisene mesilaste söötmine võiks olla ühiselt organiseeritud, suur siirupipütt veab sööda mesilatesse laiali. Ühistu jooksvad kulud tagab liikmemaks, kas on see mingi konstantne number või toimub arveldus meega- (mingi osa läheb kilohinnast ühistu kassasse)- tehniline küsimus. Tuleks kuidagi nii toimetada et 1 mesinik ja 1 hääl, mitte vastavalt rahakotile. Otsuse vastuvõtmiseks on vaja kokkulepitud hulk hääli. Sellega väldiksime 1- 2 inimese survegrupi teket ühistus. Samuti oleks ülevaade mesilate seisust ja haigustest, polekski vaja mesinduspolitseid Smile
Ühistegevuse kaudu alandaksime MÄRGATAVALT mee omahinda, sest püsikulud jagunevad mitmekümneks ja inventari saaks tehasehinnaga.
Seda kõike saaks kasutada ka koolituskeskusena sest kus noored ikka õpivad kui mitte ninapidi taru juures???
Nii laheneks ka inimeste mure sülemitega- igas piirkonnas võiks olla inimene kellel sülemikast autos. Mittemesinikud võivad paanikasse sattuda sest suurest suminast, Päästeamet laiutab käsi ja hakkab ise infoliinist mesinikke otsima.
2. MESINDUSÕPPE TAASTAMINE kutsekoolis.
Kommentaarid liigsed nagu öeldakse.

Nii.
Kui Pokumees võtaks Sakus või seal lähedal sarnase asja vedada ma oleks küll kambas. Ma usun et ta on õige mees seda tegema.
Sellise ühisürituse peale poleks paha ka toetusi saada sest seal oleks nad õiges kohas. Siin aitaks kindlasti Mikroe... Mardi kogemus, temagi pole sealt kaugel. Pangalaenu suhtun siinkohal ohutundega, intress on saatanast ja rahavahetajad tuleks majandusest üldse välja ajada. Vaja oleks mingit vana meiereid või nullist ehitada. Lihtsam isegi. Ehitada võiks talgute korras. 4- liikmeline ehitusbrigaad teeb puitsõrestikmaja vähem kui 2 kuuga valmis. Kui mehi on kasvõi 10, on aeg palju lühem. Kindlasti on mõni mesinik kutseline ehitaja, tema paneme brigadiriks. Järelvalve peale, kõik peaks toimima. Ei peaks ka tervisekaitse ja teised ülalpeetavad mööda väikemesilaid kondama.
Ettepanekud- parandused oodatud. Ühistegemises on mitme inimese vägi. Üksi tehes ei jõua palju, oleksime ikkagi killustatud ja haavatavad mõne suurema välismaise tegija sissetulekul.
Nii. Mida arvate, mesinikud?

Nii sinisilm ma ka ei ole et

Nii sinisilm ma ka ei ole et seda Rebaseonu juttu tõsiselt võtta. Ühistegevus ongi sotsialism kui hääli kõigil võrdselt, mitte panuse st. raha järgi.
Mis eesti mesindusel viga? Kas ongi midagi puudu. Ennast harida soovib vast 1% mesinikest. Sest niipalju oli Jänedal meid koos novembris.
Süürtükitoru tööiga pidi ka alla sekundi olema, aga naaberriigiga kahepeale soetada....?
Teenustöid võib ja tulebki mõistlikkuse piires kasutada, aga sõltuvusse sattumisest tasub hoiduda. Mingi meretagune näide alles oli. Muretseme endale korralikud, mitte läikivad, tööriistad mis kestavad ja edu meile.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

kle, Poku, kui suur on

kle, Poku, kui suur on piisavalt suur ja kui väike on piisavalt väike ning kui hea peaks olema järg, et selle parandamiseks ei peaks enam midagi lisaks ette võtma? koos käia samade huvidega inimestel (sh. lapsed) on väga tore. samuti tore kui isad ja vanaisad suunavad lapsi maast- madalast tarude juurde, et nad ei jõlguks lollusi tehes niisama ringi ega istuks päevade kaupa arvuti taga. see oleks asja KÕIGE SUUREM KASU. kui arenenud meetööstust sa eestisse sooviksid? mina näiteks pole sugugi huvitatud, et minu läheduses keegi arenema ja arendama asuks. samas 2-10 taru olgu või iga õue peal. sama lugu oli kalaga. varem tegid järvele ringi peale ,said havi või kaks ja hea tuju. siis tulid mõned võrkudega ja lõpuks teised elektriga ning ongi paljude inimeste elu ära solgitud. mis ma nüüd enam räägin lastele või lastelastele kuivõrd tore on? sama lugu on mesindusega. võid ju öelda , et taru on sinu õuel ja lillekesed kõigile ühised-ära ole kade. polegi. kindlast on vaja eestissegi mõnesid väga tõsiseid tegijaid kes asjaga süvitsi tegelevad. on kellelt nõu küsida ,häid emasid osta jne. aga iga 3+kilomeetri taha 200- taruga kasumliku mesinduse loomine on mu meelest samuti paljude inimeste elu solkimine ja nende elufilosoofia peale sülitamine. leia kõigepealt koht, kus pole 4km raadiuses ühtki taru ja siis ütle , et mina olen mees kes hakkab nüüd ja siin eesti mesindust arendama.

nojah

Konkurentsi ise toota oleks jabur. Aga ühine vurritamis pakkimisliin või puutöökoda ei oleks üldse paha mõte.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

suured ja väiksed mesi....

Pria mõõdupuu järgi eestis suuri mesinike ei ole,ei põranda all ega mesilates.Vestluskaaslased tore ,et
olete külmavõetud ja mis välja pakute on tuleviku mõttes omal kohal ja puudutab kedagi kes peaks tegema.
Läheneks probleemile mida mina pean tegema et jõuda
ühistegevuseni.Ma võrdleks meie probleemi tinglikult
suusatamisega(lastevõistlused,ametkonna-,spordiklubi-,
maratoni-,üleriigilised- jne)ja näeme,et rajale pääsemiseks tuleb tingimustele vastata.
Liidame Poku... jutule 6kuud ja kuulutame välja
/STARDi/ja tekkib küsimus keda rajale lasta ning mitme
aasta pärast toimub /FINIS/.
Minu esimene soovitus rajale saamiseks on vormista end äri registris mesindusega tegelejaks juba homme.
Kui on olemas viis vormistanut ilmub järgmine soovitus.
Mikroe... Mart
Kohtumiseni finisis.

jälle jabur lähenemine

Meenutab seda kuidas üks "moodne-politrukk" mulle mingit telefonifirma pahna pähe määris. Liitu aga kohe, homme saad natuke värvilist paberit ja klaashelmeid tasuta, maksma hakkad teenuse eest alles kolme kuu pärast. Seda, et lepingust lahtiütlemisel sind kopsaka arvega kostitatakse tahtis sinder mainimata jätta. Kõned pidid ka tasuta olema aga tuleb lihtsalt kõnealustustasu maksta.
Mees räägi asjast ja kohe, muidu näib asi jälle hülgemöla olevat.
Kui asjal on jumet siis arvele võib ennast alati võtta, kui pole milleks paberit määrida ?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Äriregister

Mart kas kohe ja ilmtingimata on vaja seda äriregistrit asjasse segada ,eespool mainiti midagi asjalikumat kus ka väikesed mesinikud kes 4 ,5 taruga hobikorras mesindavad ,saaksid vajadusel kaasa rääkida. Suureks mesinikuks saadakse ikka vaikselt 4 ,5 taruga alustades ja ,kui kohe registrid mängu tulevad ei jää muuks enam raha ,kui nende registrimaksudeks . Millest siis seda mesindust edendada ,kui endal tühjad pihud.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

äkki

Äkki sa Spunk vastad ise, kui suur on suur ja kui....muidu jääb mulje, et sul endal häid mõtteid polegi. Meelde tuletuseks : Vaielda ja küsimusi püstitada, polnud selle teema eesmärk.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Suured ja väiksed mesi...

Tomm vaatasin andmeid ja vanuse kohta ei saanud
viidet.Hobikorras mesindussaaduste tootjad ei oma õigust tegelda müügiga ilma registrita.Loe lisa PRIA
kodulehelt 15.dets.09. uudiste rubriigist ja näed et arvuti ja 200EEK saad hakkama ilma tagumikku tõstmata.Ettevaatust sotsmaks!!!
Ilma sekeldusteta tagad müügituluga taseme,et muutud
toetuskõlbulikuks.
Mikroe... Mart.
Registrikanne kõlbab jõulukingiks iseendale.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

ametlikuks

Eesti riik/ametnikond ei soodusta mitte mingil moel väike ettevõtlust. Kui tööeas inimene tahab hakata "ausaks" mesinikuks ja ennast teha ametlikuks siis on võimalus teha FIE'ks. Aga mis siis juhtub? Kui sa mujal tööl pole/ või sinult ei laeku sotsmaksu kuskilt mujalt hakkab riik iga 3 kuu tagant tahtma 4300 krooni sotsmaksu. Teda ei huvita, et sul pole käivet, sa vajad investeeringuid. Sa maksad kõik selle omast taskust või muutud maksuvõlglaseks.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Jõulukingiks

Ilusad kingi ideed ei näikse inimestel lõppevat , aga vanus on mul 40 ja ilusasti minu kontol ka kirjas . Olen Fie olnud ja tean mis see riik inimestega kes teenivad Fie- na vähe teeb .
alfa jutt aga 100 % tõsi ,olen ka umbes 20 000 omast taskust neile peale maksnud ja seda auto(põhitöövahendi ) liisimise eest . Lõpetasin Fie nduse ja siis tuli auto Fie nimelt ehk siis minu nimelt ,minu enda nimele registreerida .Maksuamet hindas masina jääkväärtuse ja nõudis sellelt nii sots ,kui ka tulumaksu kuigi olin selle kõige pealt juba korra maksnud .Eesti riik ei soosi ega soodusta tõesti kuidagi etevõtlust vaid pigem lämmatab seda järjepidevalt .

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Suured ja väikesed mesi...

Alfi ja Tomm ilma sots maksu maksmata ei ole ühistegevust ega ettevõtlust.Elus ei tea kunagi millal
haigekassat vaja on.Ettevõtluse lõpetamisel oleks tulnud asi eelnevalt selgeks teha.Transpordis olid kunagi
head ajad,mis on praeguseks lõppenud.
Äriplaan noorele peab olema üle aasta sotsmaksu ja
leivaraha peab ka üle jääma.Kui ühest ametist ei jätku
tuleb teenida teistele tulu või olla töötu.Minumeelest
igasugune vingerdamine on ainult aja raiskamine.
Mikroe... Mart.
Äriplaani koostamisel arvesta riske.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tubli Tomm, hästi vingud

Kas leiad, et sinu vingumine parandab midagi või on sul mõni mõte ka , mis võiks parandada eesti mesindust?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Poku tee vingumisel ja läbielatul vahet

Tõin lihtsalt näite mis juhtub ,kui Fienduse kõrvalt muud tööd teha ei ole võimalik ja mis juhtub ,kui hõbelusikas suus sündind pole . Ja ,kui ma vinguks siis oleks eelpool kirjutatu korrdades hullem olnud, ka minul on oma arvamusele õigus ja seda ei saa te minult võtta . Ja ega sa Poku oled ju ka teinekord mõne asja peale kärsa viltu tõmanud nii siis ei ole veatu keegi .Aga ,et tuju ei langeks riputan siia lingi kus palju igasugu mesindus filme ja klippe vaadata saab http://bickerstaffs-bmovies.blogspot.com/ ehk silub see seda nn.vingumist pisut .

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

panekuid küsimusi esitamatta

1. enne tõstmist selgeks teha , kas tõsta on üldse vaja või ongi juba üleval
2.selgitada, kas seal üleval, kuhu tõsta tahetakse, ka piisavalt ruumi on(et pärast varbapeale ei kukuks)
3.selgitada , kas keskkonnatingimused tõstmiseks on soodsad(jahedas kliimas on oht ,et poole tõstmise peal hakkavad sõrmed külmetama)
4.iseendale selgeks teha , kas tahetakse tõsta eesti mesinduse taset või hoopis oma rahakoti kaalu.
5. kui need asjad selged, siis on ettepanek käärida käised üles ja haarata mesilasel tiivast

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Vaata enne teema pealkirja

Paku siis välja omalt poolt, kuidas seda olukorda parandada saab, mitte ära otsi vaidluspartnerit või märklauda, kelle pihta sülitada.
PS.
Kui sul ettepanekuid pole, ole parem vait või kirjuta mõnes teises teemas-äkki proovid propolise teemas või Loeme koos Mesinikku, ei saa ju küünalt vaka all hoida, sulle sobib kriitika osakond. Anna tuld!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

Vaatasin pealkirja

pikkuselt olen suur, 187cm. olukorra parandamisaks ettepanekuid pole.
mesilate arvult olen väike. hetkel ei tea , kas ühtegi elus on. olukorra parandamiseks ettepanekuid pole.

tore on, et on olemas inimene , kes ütleb , kuna võib rääkida ja kuna peab vait olema. olingi juba segaduses ja ära eksinud.

vaidlustes selgub tõde. igaüks saab teada ,et just temal on õigus....

ettepanekud????

Elu näinud pensieas väikeettevõtjana ei saa aru milliseid ettepanuid loodad saada, et mesinndus paremaks läheks.
Suur looduse ja inimesetundja Jack London pani tähele, et niikui muidu normaalne inimene pääseb riigipiruka juurde kaotab ta bioloogilise mõtlemise, mis asendub parteipoliitise mõtlemisega. Ei tasu loota, et neid huvitab väiketegijate mured kui just mingit probleemi ei saa poliitikavankri ette rakendada.
Poku, ega asi enne paremaks lähe kui parteipoliitiline mõtlemine asendu bioloogilise mõtlemisega( eesti keeles talupojamõistusega).
Mardil õigus, kirjutage projekte, tehke selles vallas koostööd, tuleb vähemalt osa meie rahast sealt tagasi.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

kuna

Loodetavasti sulle endale tundub, et oled vaimukas ja teravmeelne.
Üks õpetus sulle veel minu poolt, kuna on näha , et oled usin õppija.

Kui teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - teile paistab.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Üks ettepaneku moodi mõte ... !

1.ettepanek on ,kuidas mesindust edasi viia aga see on pikemas perspektiivis võimalik.
Nimelt on siin palju kirutud neid pisi mesilate 4 ,5 taru omanike ,et nood ei tee varoatoosi tõtjet jne .EML võiks toimida nii ,et väike mesinikud (hobimesinikud ) oleksid huvitatud astuma nende liikmeks. St. tuleb inimestes tekitada huvi ja seda on võimalik teostada järgmiselt .
Kui astub mesinik EML liikmeks ja tasub liikmemaksu siis saab mesinik ka midagi EML ilt vastu.Kõige õigem oleks mingi soodustus kas siis ravimitele mida mesinduspoed pakuvad või taruinventari ostmisel .Saate aru ei ole EML liige plekib 100 % kauba hinna ,kui on EML liige saab 25 % odavamalt. Mõtekas oleks seda süsteemi just ravimite müügil rakentada ,kui inimene näeb ,et ta oma makstud raha eest saab midagi reaalset käega katsutavat ka vastu siis usun ,et EML liikmeid oleks rohkem ,kui on neid praegu.
Ja pikemas pespektiivis oleks asi mõeldav , just nendes 4, 5 taruga mesilates.Kodus teevad lapsed tutvust mesilaste ja nende hooldamisega ,sealt saab alguse mesinike järelkasv . Kui mina ei hakka diplomeeritud mesinikuks ja ei sehkenda äri-ja muu registritega siis minu lapsed võivad seda teha .Aga selleks tuleb anda neile võimalus mesindusega tutvumiseks ,seega tuleks just pöörata tähelepanu väike mesinike kaasamisse EML töös. Ja mee müük või siis jagamine tasuta oli on ja jääb hobimesiniku enda mureks mitte EML-i. Nüüd saan ilmselt kohe võtta ,et see juba kellegipoolt väljapakutud idee. Olen rõõmuga poksikotiks antke ainult tuld. Head talve algust !

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

huvitav ettepanek

Annan siis kohe tuld! Smile
Sinu mõte on igati hea ja tõenäoliselt tulemuslik. Samas näen seal ainukese nõrga kohana kommunikatsiooni ravimimüüjate ja EML vahel. Mil moel veenda äriga tegelejat langetama osadele ostjatele hinda või kui see hind ei kannata langetamist siis teisele osale tõstma?
Samas julgen pakkuda ka eelmainitud küsitavust välistava variandi - kas ei võiks EML äkki ise hankida enamlevinud ravimeid ja neid siis liikmetele omahinnaga edasi anda. Oma nõrk koht on ka siin, sellega tegelemiseks on vaja inimtöötunde, vaba raha, asjaajamist ja natuke arvepidamist.

2 mõtet

1. Riigi palgal võiks olla veterinaararst, kes on spetsialiseerunud mesindusele. Ta peaks olema kursis, mis toimub selles vallas mujal maailmas, organiseerima uute ravimite katsetamisi ja mesinikke mesilashaiguste alal nõustama.
2. Kuidagi peaks tekitama asjaliku mesilasemade kasvataja, kes valdaks mesilasemade kunstlikku viljastamist. Siis saaks ta pakkuda erinevate liinide tõupuhtaid emasid ja mesinikel oleks kust valida.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Vastused 2'le mõttele

Arvi Raie on üle eesti tundud vet.arst. Ta peab ka ise mesilasi. mesindus.ee otsingut kasutades saab palju huvitavat materjali tema loengutest kus räägitakse mesilashaigustest. Seda kelle palgal ta on, kas EML või riigi ei oska öelda.
Tartus oli tõuaretus teemaline koosolek oktoobris http://www.mesindus.eu/artikkel/eesti-kutseliste-mesinike-%C3%BChingu-ko...
Bucfasti tõugu emasid saab juba praegu eestis täiesti puhtatõulisena. Krainide kasvatajaid on ka päris palju, mitmed on üle eesti tuntud. Itaalia mesilast kasvatatakse soomest toodud emade baasil ja on olnud juttu, et need ei ole enam 100% puhtad. Nüüd ongi plaanis otse itaaliast tuua paarkümmend uut ema kellel on ka paberid põlvnemise kohta. Ideesid on päris palju, mul rohkem itaalia mesilasega kuid on neid mesinike kelle ideed on kraini ja buckfastiga seotud.

Vastuseks alfale

1. Selle aasta oktoobri Mesinik-lehes reklaamis Arvi Raie BV HiveClean-i. Oled ise öelnud, et sellest ei ole abi. Mina pidasin silmas oma ala tundvat spetsialisti.
2. Kustkohast Eestis saaksin osta puhtatõulisi kraini emasid (ma pean silmas, et ka puhtatõuliselt paarunud)?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Suured ja väikesed mesi....

Registritest veel väikestele hobimesinikele kes ajaviiteks
müüvad mesindussaadusi.Nende jaoks on Majandusministeeriumi haldusalas register www.mkm.ee/mtr mis
annab informatsiooni väikemesila pidajale jaekaubanduse all punkt 10.1.
Mikroe... Mart
Head pereliikmete kostitamist

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

mõtteid

Ma otsustasin, et ei võta üldse enam sõna BV Hiveclean teemal. Tegin tootele väga tugeva antireklaami ja äkki see pole põhjendatud? Paljudel teistel mesinikel asi toimis ( nii nad kirjutavad oma uuringutes). Mina seda enam ei kasuta ja jätan teistele võimaluse ise ära proovida. Ma saan aru mida sa mõtled selle üle eestilise vet.arstiga! Täiesti hea mõte. See oli ka Tartus seekord arutusel. Üks vet.arst üle riigi ja piirkondade kaupa mesindus konsulendid. Konsulent on pädev mesilaste haigustes ja mesinduse üldistes küsimustes. Selle asja võiks EML ära korraldada!
Mesilase rasside ja tõugudega on keerulisem. Praegu saavad vähesed emadekasvatajad väita et, neil on puhtatõulised emamesilased, keegi ju ei käi mesilasemaga paarumislennul kaasas. Paarumisjaamade mõte on vaja teoks teha. Selles osas tuleb iga tõu/rassi kasvtajatel koostööd teha. Buckfasti mesilast on rohkem Lääne- Eestis ja saartel, kraini mesilast nii Lääne- kui Kesk- Eestis. Itaalia mesilane on paljudel suurmesinikel, Põhja-pandiverest kuni Lõuna-Eestini. Kuskohast saada täiesti puhast kraini rassi emamesilast ei oska öelda, ma ei tea et oleks tehtud paarla kuhugi eraldatud saarele. Sellele küsimusele oskavad vastata krainide kasvatajad.
Eestis on väga suur hulk mesilasetest segaverelised ja paljud mesinikud ei näe selles probleemi. Mõnigi väidab, mida tigedamad seda rohkem mett toovad. Minu kogemused on teistsugused.
Kui kellegil on ideesid seoses itaalia mesilasega võib mulle kirjutada ja anda neist teada siin mesindus.ee lehel või saata mail jandrys@gmail.com.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

kunstlik emade viljastamine

Vabandan, et pole käepärast võtta ainsatki teemakohast artiklit, kuid siiani pole sellest tegevusest veel head nahka saanud. Jah emad on paaritatud küll, kuid kvaliteet on jätnud soovida. Seepärast kasutatakse pigem puhtaid paarumisalasid. Tõupuhaste emade sissetoojaid on üsna mitu, vaata kevadepoole kuulutusi.
Vastava teemaga tegeleb praegu usinalt Priit Pihlik, edu talle!

Register ja veel üks mõte

Mart ole hea täpsusta mis seadus mis § mis lõige mis punkt.
Kui muud ei tee siis mesindusvarustust võiks hulgi maale tuua küll, selleks peaks moodustama seltsi sees eraldi töörühmad, uurida pakkumisi, koguda kokku soovid ja seejärel tehase või tootjaga otse kontaktida. Arvan näiteks kui tellida Eesti peale koormatäis vurre saame ca 40 prossa odavamalt kätte kindlasti, võibolla isegi rohkem.
(Näiteks ostsin hiljaaegu otse tehasest 5 tonnise purjetamuskostüümi poole odavamalt kui poes). Olen ise nõus Venemaa kaupa uurima, lääne suunal tuleb keelest puudu.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Suured ja väikesed mesi...

Kui oled MTR lehel siis nooleke tekstile /Taotluste vormid/
avaneb/Taotluste vormid ja juhendid/ava Kaubanduse pdf ja punkt 10.1 selgitab mesinikule midagi.
Mikroe... Mart
Põhjus miks mesinikel on 15 mesilasperet

väga tubli

olen rebaseonu sinuga täitsa ühel meelel.see on parim lahendus mesinduse päästmiseks.Ma käisin noortalunikega poolas seal on enamus põllumajandus ühistegevuses ja poola on palju paremal järjel meist.poolakad arvavad ka,et edu võti on ühistegevus.aga eesti veri vist on selline ,et mina ise pusin kuidagi omas nurgas vaikselt ja on ok .paraku nii ei ole.mina astuks rautselt kampa kui oleks ühistu plaanid.kõike paremat.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Suured ja väikesed mesi...

Kuulge sõbrad tegelete jalgratta leiutamisega ja tulu
sellest on vähe.Tehge selgeks mis vahe on tootjarühmal
ja ühistegevusel Poolas ,Eestis ja Euroopa Liidus.
See,kes 2009 pole ettevõtja on 2010 aasta toetustest
maha jäänud ja STARTI ei lasta.
Mikroe... Mart.
Kui ettevõtlust pole,ei aita pisarad.

Kasutaja tiktak pilt

Põlve otsas nikerdamine.

Ise pole kogenud mesinik,on 10 taru(pluss,miinus 2)ja kunagi sai Olustveres õpitud,kuid mitte lõpetatud.Üleeelmisel aastal sügisel sai ennast kokku võetud ja ostetud 10 lamavtaru koos peredega.Pered olid terve suvi hooldamata ja oli suve toodang sees.Kuna aega eriti polnud ja laisk,nagu olen,jätsin kõik nii nagu on,peale panin ainult ajalehti ja kaltsu.Matte polnud kusagilt võtta.Tulid meelde vanad vene ajad(tarude tõstmine 2mehega,kevadine tarude põhja puhastamine,tarude seest põletamine jne. kogu see jura,mida on tehtud vist 80 aastat kindlasti,kui mitte rohkem.Kust kohast see aeg võtta.Kui on 1-2 taru,hüva,aga kui on rohkem?Helistasin vanadele kooli-kursusevendadele,uurisin asja.Tuli välja,et areng,kui selline,on Eestis toimunud minimaalne(väljaarvatud Jaanisk,Tulli Jaanus ,Äkki mõni veel)Mujal räägiti mingist kopsimisest,liimimisest,vineerist,õlivärvist,penoplastist vineeri vahel,soendusmattidest jne.Seda kusjuures ka nendel paaril kogunemisel,mis aastas toimuvad.Pilt selge,otsustasin vaadata,mida naabrid teevad(Soomlased,Lätlased)Raha ja aega niipalju oli.Läti meist mõnes mõttes vaesem,kuid mesindusinventar vastav maailmas kasut.standardile.Soomes käik oli justkui nõukaajal,hoopis teine maailm(mesindus).Sai käidud mõlemas suuremas vahasulatuses,legendaarse Vaara juures jne.Nagu meil enamjaolt mesindatakse(olgu suur või väike)mujal arenenud maades juba aastkümneid ei mesindata.On viimane aeg minna üle maailmastandarditele(Langst,Farrar),sest varustus on selles mõõdus.Me ei saa olla üksik saareke,omaette standardiga.Väiketegijatele soovitaks Farrari.Ise lähen sellele üle.Olles selle suve majandanud uute styroksitega,ei taha isegi unes näha lamavat.Pole tõstmis ,kärjekoi,hiirte,madratsite-ajalehtede,söötmis jne probleeme.Mis puudutab ühismajandamist,siis unustage ära,mesindusjaam pole traktorijaam,piisab ühest am.haudmemädanikuga kokkupuutes olnud raamist ja aidaa,kes süüdi on?Mujal maailmas põletatakse taru kohe maha,keegi ei hakka ravima,nagu meil.Meie häda tundub olevat ikkagi vaesus,ihnus ja Valitsejate(bojaaride)mõistmatus.Kui sõidad Eestimaal ringi ja vaatad seda mesinduspotensiaali,tuleb pisar silma.Tarude arv praegu?nagu oleks II maailmasõda lõppenud.Ei saa aru ,millega EML on tegelenud,kuhu raha on läinud(on ju saadud,sõõdud,joodud).On seda sellisel kujul vaja.Lihtsam on osta soome keelest tõlgitud Praktiline mesindus 1 osa.Maksis küll 500 eeki,kuid tunduvalt rohkem kasu,kui igasugu liidud ja muidu targad,kes jahvatavad 50 aastat vanu töövõtteid ja tarkusi.Kui ma nüüd kedagi solvasin,siis seda mitte omakasu,au ja uhkuse nimel,vaid Eesti mesinduse,kui terviku,päästmise nimel.Asjad on ikka päris perses!!!!!Sõimata võite telefonil 5054450 ja kui asjalike küsimusi,võib ka helistada.Ise asun Märjamaa külje all.

Pronksmedal (100p.)

mõttekaaslane

Tasus seda portaali pidevalt jälgida. Ükskord oskas keegi kokkuvõtvalt kõik mu mõtted kirja panna. Kuigi pean ennast üpris algajaks, siis vist ainult tänu sellele saan aru, kui arhailine on meie mesindamine. Algajatele olen öelnud, et alustada võiksite 2 lamavtaruga, kuna on lihtne mesilaste elu tundma õppida. Edasi ainult korpustega. Peale 4 aastat mesindamist sain aru, et eesti raam ei sobi. On liialt kõrge. Peab olema hea korje ja korjemaad, siis küll. Kui piisab, et tarult saada 20-30 kg, siis võib vana moodi edasi tegutseda, eesmärk peaks ikkagi olema 100 kg tarult. Tiktakiga võtan kindlasti ühendust.

Tiktak kommentaar on siin

Tiktak kommentaar on siin kõige asjalikum. Olen mässanud päranduseks saadud 7 taruga ja peresid on 4-7 vahel. Mesindamise ajal olen läbi häda õppinud ainult teoreetiliselt ja katse - eksituse meetodil. Käisin ka liidu poolt korraldatud õppepäevadel, kuid seal ei pakuta praktikat. Olin isegi vahepeal mesinike liidus, kuid viimased kaks aastat ma olen kõrvale jäänud, tunnen, et liit on suurmesinike jaoks, kes oskavad mesindada, algajad vaadaku ise, kuidas hakkama saavad (väikemesinikul mee turustamise probleeme ei tohiks olla). Infomaterjal on võimalik osta ka eraldi ja praktilist õpetust siin Võrumaal ei paku keegi. Tunnen ise puudust algajate koolitustest, eriti praktilise poole pealt. Käin läbi ümbruskonna mesinikega, ja kõik räägivad, et lesti neil ei ole, ise avastasin lestad alles eelmine kevad väljaläinud tarust, varem ei osanud neid luubiga otsidagi. Samas on igal mesinikul erinevad tarud ja mesindamise võtted, mis tekitavad segadust.
Nüüd tahetakse, et mesilaspered PRIA registrisse kannaksime, see tuleb liiga äkki ja ühepoolse nõudena. Aga kui pakutakse registrisse kantud mesilasperede alusel loomühikuid, et saaksin talu keskkonnasõbraliku asemel mahepõllumajanduslikuks, siis olen üks esimesi, kes ennast tegistrisse kannaks.
Praegu on süsteem nagu poliitika, väiksemas nuumavad suuremaid, kes koore pealt ära söövad.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Suuremaks saamine Alfile

PRIA kudulehel on avaldatud noortaluniku toetuse saajad.Mesinikke silma ei hakanud,kuigi oleks võinud
olla.Järgmises voorus esinemiseks on eeskujuks nii mõndagi.
Mikroe... Mart
Loe,seedi,saa aru ja kirjuta

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Toetus Alfale.

See et alfa noortaluniku toetust ei saanud polnud mitte niivõrd alfa saamatus kui üldine olukord. Pole mesindus riikliku koolitust, seega ei sa ka max. punkte. Muide kuidas sul Mikro Mart omal läheb? Järgmine taotlusvoor ees ootamas.
Siin eespool kirjutati et Eesti mesindus peaks üle võtma maailmataseme mesindus inventarid. Kes ütles et see mis on Soomes ongi maailmatase. Maailmas on minuteada ikka rohkem kui kolm riiki- Eesti, Soome ja Läti. Mesinikud tihti arvavad et nende viletsates tulemustes on süüdi teised- viletsad tarud, halb sööt, ilmastik , EML, teised mesinikud, riik, karud, nugised, mürgitajad, PRIA, jne. Kindlasti on siin ka tõetera sees. Minu väikesele kogemusele toetudes võin arvata et meesaak oleneb neljast põhinäitajast: Mesindusinventaar, Mesilasrass, Korjebaas ja Mesinik Kui üks nendest alt veab on asi mokas. Kõigevähem mõjutab saagikust mesindusinventar ( kui muidugi perele hea saagi ajal magasiine peale ei panda- seegi rohkem mesiniku häda) ja kõige rohkem mesinik. Kõige raskem on muuta korjebaasi , kuna sinna alla kuulub ka ilmastik. Pole suurt kasu kui külvad kõik kohad meetaimi täis aga õitsemise ajal sajab näiteks või on külm. Jutu mõte on et meil võib olla maailma tasemel inventar, mesilasrassid ja korjebaas aga ise oleme rumalad ja ei oska 1+1 kokku viia siis on kõik muu jama. Ilusat mesindamist kõigile. Suitsik

Kasutaja tiktak pilt

Mina,väike sulimesinik

väidangi,et Soome on maailmatase mesinduses ja ma pole ainuke.KES KÄINUD JA NÄINUD,see teab millest jutt.Me saame ennast võrrelda ainult lähimate naabritega seda nii mentaliteedi ja klimaatiliste tingimuste tõttu.Soomes hakkab hooaeg meist 1 -1,5 nädalat hiljem ja Lätis 1-1,5 nädalat varem.Läti,Eesti ja Soome ei ole nii monokultuurne,kui Lääne ja Lõuna Euroopa.Saagikuselt taru kohta peaksime olema sarnased.See tähendab et üks kõrgemaid Euroopas.Kuna meil hakkab nektari eritus vara kevadel lepaga ja lõppeb aug. esimesel poolel põdra kanepiga,kui kanarbiku mitte arvestada.Euroopas seda rõõmu ei ole,seal on 20-25 kg taru kohta väga hea saak,kuna on palavam ja kuivem ja mesi on monokultuursem ehk diastaas on päris madal.Nagu meil ühed taimed lõpetavad ja teised alustavad õitsemist ja seda pika aja jooksul on meie suur eelis ja rõõm.Vaadates seda ressurssi enda ümber,siis jätkub seda endile ja väljaveoks teistele.Kui oled maitsnud seda nn. ungari akaatsia või ukraina,rumeenia jne. päevalillemett,siis saad aru miks on vaja meie mett sisse segada.Kui me suudaks toota ainult kodumaist,puhast,SEGAMATA,mett müügiks ,siis oleks Eesti mesi kõva sõna Euroopas.Isegi Soomlased kiidavad Eesti mett ja loevad vaata et paremaks enda omast.Kui seda rapsi oleks veel vähem,oleks veel parem.Soome on maailmatase juba varustuse osas,mida müüb üle maailma.See puudutab tarukorpusi,meetöötlusliine(Vaara)Seda oma kvaliteedi ja hinna poolest.Kõige suurem sumin mesindusmessil Prantsusmaal oli soomlaste(Vaara) boksi juures.Soomlaste keskmine meesaak on 50-60 kg,sama peaks olema ka meil,kui mere ääres,või ainult männimetsas ei toimeta.Aga see eeldaks emade iga aastast vahetust,täpset nn. kalendri järgimist ja varro lesta kontrolli all hoidmist.See nn. kalender on vahva asi,soomest ostsin,,siga kallis,aga isegi kogenul mesinikul kuluks marjaks ära.Sättid osuti kevadel paika,kui on puhastuslend ja edasi keerad ratast ja vaatad kuupäevaliselt (enam vähem),mida teha,mis õitseb,millal ravida jne.Kahjuks ei saa siia pilti laadida,oleks üles pannud.EML oleks võinud selle ammu eesti keelde tõlkida ja levitada,oleks raha asja ette läinud,kui kuulata neid raamatu tarkusi mesin.päevadel.Kui huvi,võib helistada 5054450.