Kuidas kaanetisest mee eraldate?

Jututoa moderaator

Milliseid instrumente kasutate?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

mesi vahast välja

Üks eurosem meetod mida nägin oli järgmine.
Kaanetisele lisati mett ja segati kuni muutus pumpamiskõlbulikuks, see pumbati soojusvahetisse ja temp. tõsteti x kraadi, edasi pumbati mee-vahasegu tsentrifuugi kus toimus mee eraldamine vahast ja mesi pumbati läbi filtrite säilitusnõudesse.
Eelnev meetod on väga kaasaegne kuna jääb ära igasugune füüsiline töö ja protsessi on võimalik 99% ulatuses automatiseerida/mehhaniseerida.
Komplekt koosnes ühest segistist, ühest tigupumbast,
kahest hammasrataspumbast, soojusvahetist, tsentrifuugist ja meeteekond oli mööda 1,5 tollist toru 26meetrit ja läbis neli erinevat ruumi.
Arenguruumi veel on, aga seni nõrutame lihtsalt mee vahast välja.
Tervitab Kalle

Jututoa moderaator

Nõrutamine

Nõrutamine jätab palju sisse.Mõtlesin proovida kotti ja vurri ? On arvamusi või kogemusi?

mesi vahast

Hääd uut aastat kõigile !
Kindlasti on Kalle mainitud varjant vägagi tõhus, samas eeldab üsna täpseid teadmisi kõnealusest maššinast, et midagi seesugust valmis nikerdada. Ise kasutan paari lihtsat ja ennast rahuldavat tehnoloogiat. Mesine kaanetis spetsiaasesse riidest kotti(riide struktuur peab sobima...paar tuttavat kasut. ka mitmekordselt marlit) ja pressialla - mõte sama, mida paljud viskoossema (näit. kanarbiku) mee kärgedest eraldamiseks kasutavad. Endal on puht juhuslikult omal ajal jäänud veneaegne hüdrauliline lauapress (elektrilise hüdropumbaga), mida nüüd sel otstarbel kasutan ja mis surub mu kaanetise piisavalt "tühjaks", et pressialt sisuliselt kuivad vahalätakad peale pressimist ära võtan, ühel tuttaval on sarnane press tehtud auto hüdrotungrauda hüdrosislindrina kasutades...küll mehhaaniline käitus, aga ka suht tõhus; samuti olen näinud sarnast pressimismeetodit kasutatavat, kus kasut vana-head õunamahla pressi, kus purustatud õunamassi asemel plaatidevahele kihiti mesine kaanetis laotatakse. Kui selliselt suht soojas ruumis toimetada...mingi ca 40 kraadi juures näiteks saunas, pidavat ka sellisel üsna primitiivsel viisil vaha suht kuivaks meest saama pressitud...igatahes kordades kuivemaks, kui lihtsalt nõrutades.
Ja siis allesjäänud vahapätakad sooja vette (ca 40-50 kraadi), et viimanegi mesi välja pesta....misjärel praktiliselt meevaba vahakaanetis juba vahasulatajasse rändab, "pesuvesi" aga tükikese pärmi lisamisel mõne päevaga mõnusaks mõduks muutub Smile!
Loomulikult rahuldavad seesugused meetodid vaid tagasihoidliku tarudearvuga hobimesinikest asjaarmastajaid, kel meeldib nikerdada, katsetada ja ise oma asja ajada.
Robi

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

igatahes

Meie peres süüakse kaanetis lihtsalt ära. See on sama hea, kui kärjemesi, väidab mu naine. Vahatükid, mis näimisest üle jäid sulatasin küünaldeks.

jah loomulikult...

kõigepealt saavad meilgi omad ja tuttavad ennast mesise kaanetisega maiustada ja edasised toimingud kaanetisega algavad alles seejärel, kui meest ja kaanetise "nätsutamisest" kõigil juba kurgumulguni on Smile!

Jututoa moderaator

Tigupress

Ei tea ,kas on asjalik tööline ? paradiisi mesila pakub... võibolla keegi teab?

tigupressiga

endal meepressimise kogemus puudub, aga olen sellisega mitmes teises valdkonnas kokku puutunud.... ja usun, et miks mitte. Kui seesamune nähtud trapetskeermega "õunamahla" press lisaks õunamahlale edukalt mett pidavat pressima, siis tigupressiga saadav surve samast jõudu pealekeeramisel rakendades annab kordades suurema survejõu - seega ma usun, et peaks töötama. Lõpuks taandub kõik pressipoolt tekitatavale võimalikule survejõule.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

kas

Kas keegi on üle kaalunud, mitu grammi ühest kärjest kaanetisena tuleb ja milline on mee kogus, mis jääb sinna külge?
Kas üldse on põhjendatud selle sulbi puhastamisega vaevlemine?
Suured kogused kärgi ehk tõesti aga vähemate raamide arvu puhul ma veidi kahtlen.

kaanetis

mul oma 5-6 lamavtaruga saavad mesilased sügisel peale nõrutamist selle puhastamisega hästi hakkama. Õhtupoole
panen suurköögist mahakantud küpsetusplaadile paraja kihi ja hommikuks on puhas. Ääred peaksid plaadil 3-4 sm kõrged olema ja plaadid lähevad tarude katuse alla.

Tere! Minu vastus läheb nüüd

Tere! Minu vastus läheb nüüd täitsa teemast mööda Smile Tahtsin vaid öelda, et kaanetus sobib suurepäraselt kurguhädadega võitlemiseks. Järele proovitud jõulupühadel, kui kurguvalgua maadlesin Smile Ei aidanud ükski imemistablett vms.

Kasutaja jänkuonu pilt

Parim kurgurohi

Olen aastaid igasugu külmetusi kaanetisega ravinud.
Tavaliselt nõrutan läbi sõela suurema mee välja ja ülejäänu purki. Hea talvel kasutada ja sõpradele arstirohuks jagada.
Mõned purgid on isegi müügiks läinud.
Ilmselt kannataks sellest eraldi müügiartikligi luua kui natuke teavitustööd teha. Minu tuttavad juba vaikselt uurivad, et kas saaks juurde.

kaanetis

Pokumees kirjutas:
Kas keegi on üle kaalunud, mitu grammi ühest kärjest kaanetisena tuleb ja milline on mee kogus, mis jääb sinna külge?
Kas üldse on põhjendatud selle sulbi puhastamisega vaevlemine?
Suured kogused kärgi ehk tõesti aga vähemate raamide arvu puhul ma veidi kahtlen.

Kõik oleneb kaanetajast, kuidas kaanetada ja millega. Mina kaanetan käsitsi ja kadu mis kaanetisse pärast nõrutamist jääb on 2%. 100Kg pealt 2 kilo, ah mis see on, lööme käega 1000Kg 20kilo no on midagi ikka. 10 tonni pealt 200kg, see juba päris suur kogus, mõne hobimesiniku aasta toodang.
Varem läks ka kõik vahasulatisse ja pärast valasin maha.

Jututoa moderaator

Aga nüüd

kuidas sa nüüd?(isamesilane)

Pronksmedal (100p.)

kuidas...

kaanetis tuleb panna roostevabast terasest s6elale voi kasti ja mesi valgub iseenesest alla vanni, see meetilk mis kaanetisse jaab pesen veega labi ja laheb talviseks siirupikeetmiseks.