Oblikhape
Tähelepanu! Oblikhape on tervisele ohtlik nii naha kaudu kui sisse hingates! Kasuta kummikindaid, ka respiraatorit või gaasimaski (eriti oblikhappe gaasistamisel)!
1. Oblikhappe lahusega piserdamise meetod
Valmistamine. Sega 2,1-2,3% vesilahus:
Doseerimine. Ravilahust pihustatakse käsipihustiga pesaruumist välja tõstetud kärgedel asuvatele mesilastele, kummalegi kärjeküljele 3-4 ml.
Kasutusaeg. Kasutatakse mais-juunis kunstperede ja sülemite raviks; ka septembri lõpus.
2. Oblikhappe lahusega hilissügisel tilgutamise meetod
Valmistamine. Sega 3,0-3,2 % vesilahus:
Saadakse 1,66 liitrit lahust, millest jätkub kuni 50 mesilaspere ravimiseks.
Kasutusaeg. Ravi toimub hilissühisel haudmevabal ajal tilgutades lahust süstlaga doseerides kärjetänavas asuvatele mesilastele.
Doseerimine.
Mesilastega täidetud kärjetänava kohta: eesti lamavtaru korral 4-5 ml lahust, Langstroth või Zander korpustaru korral 4 ml lahust.
Mesilaspere kohta: nõrk pere - 20 - 25 ml, keskmine pere - 30 ml, tugev pere - 35 - 40 ml, väga tugev ja suur pere - kuni 50 ml.
Tähelepanu! Mesilaspere on tundlik üledoseerimise suhtes! Mesilased võiksid saada vahetult pärast ravi võimaluse lennata, välisõhu temperatuur võiks olla ravimise päeval üle 0°C
Sipelghape
Tähelepanu! Sipelghape on tervisele ohtlik nii naha kaudu kui sisse hingates! Kasuta kummikindaid ja prille!
1. Sipelghappe kiire aurumise meetod
Sipelghape valatakse plast-purgikaanele, puitkiudplaadi tükile või riidelapile, kust see vabalt aurustub.
Doseerimine:
Ravimi andmine. 12-20 °C - kogu päeva jooksul; 20-25 °C - õhtul; >25 °C -varahommikul.
2. Sipelghappe reguleeritud aurustumise meetod
Hapet kandev kiudainest plaat või kangas asetatakse Apidea-plaataurustisse või reguleeritavate avadega karpi või kilekotti, millesse lõigatakse teatud arv avasid.
Doseerimine. Pakendisse immutatakse 200-250 ml sipelghapet (80-85 %), pakendisse (kilekotti) tehakse avad läbimõõduga 1,5 cm:
juulis, augustis:
septembris:
Kommentaarid
NB!
NB! Halvasti leitav materjal võiks paremini kättesaadav olla!!
kogemusest sipelghappega
Sügisel tehtud tõrje 6 lamavtarule ülaltoodud õpetuse järgi.Kindlasti kaitsevahendid!!! Üheks ohuteguriks nimetatakse negatiivset mõju ema munemisele, mida mina ei ole täheldanud.
Kas sipelghappe
Kas sipelghappe kiire aurumise meetodi puhul immutatakse seda plaaditükki vms. ainult üks kord või korratakse seda mingi aja tagant? Antu Rohtla soovitab ühes oma raamatus teha kõrge lestasuse puhul pikaajaline (12-14 päeva) happekuur aga ta ei maini (ja kusagilt mujalt kah pole leidnud), et mitu korda seda tükikest immutada. Ja ta kirjutab, et see plaat tuleks panna raamide alla, siin jällegi mainitakse, et raamide peale. Kas selle võiks näiteks korpustarus põhjavõrgu alla panna? Või on sipelghappe aurud õhust raskemad?
sipelghappega tõrje
Immutatakse 1kord vastavalt doseeritavale kogusele. Happekuuriks on päevade arv, kaua plaaditükki kärgede PEAL hoitakse. Minu andmetel on happeaurud õhust raskemad. Peale paneku mõte on selles, et tarust tulev soojus soodustab aurumist. Pulbrilise happe kuumutamisel pannaks kuumutusplaat raamide alla.
auruti seadme kasutamine
Aleksandri õpetustes ei ole mainitud auruti seadme kasutamise varinati. Kas see oleks ka üks mõeldav variant? Ehk leidub siin juba mõni kogenum seadme kasutaja ja saaks lisada täpsemalt auruti variandi ka palun.