Mesindamiskeskkond

Mesindamiskeskkond on meil väga vilets. Suure tõenäosusega on meil mesilates nii Nosema ceranae (Soomes on juba ammu) kui ka IAPV (kui on Austrias ja Saksamaal, miks siis mitte meil). See tähendab, et kokku on meil olemas kõik tarvilikud tingimused mesilasperede kollapsiks. Piisab vaid mingitest lisastressoritest (pikk talv, pestitsiidid, mesiniku vähesed teadmised jne) ja mesilasperede tervislik seisund võib tasakaalust välja minna ning järgneb vähem või rohkem hullem.

Hakkasin mõtlema, kuhu peaksin pöörduma, kui mingi mesilashaiguse tõrjumisega teadmistest puudu tuleb. Ei tea, vist lemmikloomade polikliinikusse.

Oleks meil oma mesilastõugki, kes oleks kohanenud kohalike kliima- ja korjeoludega ja suudaks siis paremini haigustele vastu panna. Aga see teema tekitab mõnede mesinike ajudes lühiühenduse.
Mesindus on muutunud peaaegu täppisteaduseks, kus kõiki töid mesilaspere juures tuleb teha parimal võimalikul moel. Selleks on vaja teadmisi ja nende saamiseks mesindusteadust. Aga on meil seda ikka piisavalt, ma mõtlen mesindusteadust.

Mesinduse peamine kasu ei seisne mitte mesindussaaduste tootmises, vaid õistaimede tolmeldamises. Lisaks aia- ja põllukultuuride tolmeldamisele ei saa alahinnata mesilaste osa looduslike õistaimede tolmeldamisel. Kui ei ole mesilasi, siis hakkab kiiresti kaduma bioloogiline mitmekesisus ja kogu ökosüsteem läheb tasakaalust välja. See tähendab, et mesinikud toodavad tasuta hüvesid kogu ühiskonna jaoks. Järelikult on mesinikel õigustatud ootus saada abi ühiskonnalt (riigilt). Näiteks metsanduses on riigi rahastamisel toetuste süsteem, nõustajate võrgustik, toetatakse piirkondlike metsaseltside tegevust. Nii peaks olema ka mesinduses.

EML -l võiks rohkem mõtet olla. EML ei suhtle riigiga, kui muidugi see õnnetu kiri 15.10.2007 välja arvata. Tuleks õppida edukatelt mesinike ühendustelt (näiteks Tšehhi), kuidas tegutseda. Isegi Poola mesinike liit suhtleb väga intensiivselt oma valitsuse ja EL parlamendiga ning teeb juba ammu lobitööd 2014 – 2020 perioodi toetuste pärast, aga meie ei tea sedagi, kuidas näeb välja Eesti 2010 – 2013 mesindusprogramm.

Kokkuvõtteks - mesinduse olukorra parandamiseks ei piisa mingitest üksikutest abinõudest (mesilate register), vaid tuleb rakendada terviklik abinõude kompleks ja seda mesinike ja riigi koostöös.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Targutaks siis pisut ka teemal ''mesindus, kui täpisteadus''

Seda, et

''rakendada terviklik abinõude kompleks ja seda mesinike ja riigi koostöös.''

''Mesindus on muutunud peaaegu täppisteaduseks, kus kõiki töid mesilaspere juures tuleb teha parimal võimalikul moel. Selleks on vaja teadmisi ja nende saamiseks mesindusteadust. Aga on meil seda ikka piisavalt, ma mõtlen mesindusteadust.''

Kõikse pealt vaatks sinna haridusvaldkonda |( Angry Angry

Kas meie riigis eksisteerib kasvõi üks haridusasutus, mis harib tulevast mesinikuks pürgijat ja kaasab sellesse kõik muutuvad tegurid, alates kliimast, inmtegevusest ja uutest tehnoloogiatest, mürkide toimetest ja kogu muust värgeldusest. Kasvõi sellest, et inmtegevuse tõttu on sekkutud looduse käekäiku, kaasa arvatud mesilaspere käekäiku selle võõraste liikide sissetoomise ja ristamisega, millega on sootuks rikutud paiksete mesilaste loomulik kohanemisvõime ja imuunsussüsteem...

Me arvame kõik, et me teame palju ja me toome, teeme ja muudame kõike siin planeedil omatahtsi, kuid nii see pole.

Kes õpetab, millist mõju avaldab mesilasperede imuunsussüsteemile GMO sisseimbumine igasse maailmajakku, kes teeb selgeks, millised on muutused, kes õpetab ja harib - mitte üks asutus ju seda ei tee. |( Angry Angry
MIKS ?

Kellele oli kasulik kaotada hariduslik jätkusuutlik mesindus, huvilisi ju olnuks ja on praegugi ilmselt, mis siis, et vähe, kuid neid noori ju on.

Kui meil on kadunud needki teadmiste kandjad-õpetajad, kes siis rakendab seda terviklikku abinõude kompleksi, kas krt politiseeritud ametnikest juppjumalad, kes ei tea sedagi, et porgand pole puuvili ... |( Angry Angry

Kunagi kõlasid sõnad - ''vähene huvi'', ''pole vaja'', ''läheb liiga kalliks ülalpidamine'' jne, jne ...
Ja nüüd oleme kaelani mülkas ja kostab appikarje Sad( Sad( Crying

Pole just meeldivate teemade valdkond, kuid see on tegelikult nii, poliitiliselt kasumlik on lõhkuda igati toimivat süsteemi ja toimida mõtteviisi ''kõik müügiks'' ja elagu vahendustegevus ning kordades kasum ...

Vahetaks neil teemadel mõtteid, kaasfoorumlased.
Kas on kaasamõtlejaid arutlejaid, ma olen näiteks selliste mõtetega siinmail olemas ja ootan, et keski kaasa ka arutleks, nii, et .....

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

kuhu see arutelu viiks?

Mida see arutelu muudaks? Parimal juhul jõuame ühisele äratundmisele et isegi kui me tahaks ei saaks me mesindada väljaspool taustsüsteemi, see sõidab igal sammul meile sisse.
Alustades sellest et suhkur on euroliidus palju kallim kui mujal. Kas keegi oskab selgitada miks? Kelle eraäri see on? Ilmselt kellegi mõjuvõimsa sest miks muidu suhkrutrahv enne liitumist ostetud odavama suhkru pärast TERVELE RIIGILE väänati. Saamata kasum ju. Miks seni ei ole toetatud talvituseks mineva suhkuru ostmist kui Hispaanias seda tehakse? Võrrelge nüüd Hispaania ja Eesti talve. Ravimeid saab osta ainult selliseid mida Ravimiamet "heaks kiitnud on." e. suunatud turundus riiKLIKul tasandil? Fumisaanil sama toimeaine kui Apistanil aga nää müüa ei tohi Eestis. Kuidas mõjub GMO mesilastele, mobiilside mastid ja kiirgus, kaasa arvatud satelliidid ja lennukikütuse jäägid mis ladestuvad looduses? Kasutatavad taime"kaitse"vahendid, väetised?
KASUMILE ORIENTEERITUD MAJANDUS EI OLE VÕIMELINE TAGAMA TEHNOLOOGILISE ARENGU HARMOONILISUST JA OHUTUST LOODUSELE.
Vähe sellest kõigest, võeti vastu mesinduse"pätriot äkt" e. aprilliseadus, kuna "mesinike tungival palvel" e. mõne inimese algatusel ja "soovides mesinikke KAITSTA" bla bla bla eest võtame omale õiguse teie tarud üle lugeda ja tuppa tulla te "vurritamistingimusi" kontrollima. Et mesinikel ikka parem elu oleks ja neid mesilaste haiguste eest kaitsta, aru siis ei saa vää.. Nagu õpikust maha viksitud Smile
Euroliidu kratid tiirlevad me maa kohal ja veavad ampshaaval me jõukust minema. Kallis suhkur, kallid ravimid, jõhker pankade diktaat ja sigakallis kütus. Selle tulemusena suletakse maal koole, lasteaedasid, haiglaid, poode ja apteeke, põllumaa jääb sööti ja pannakse metsa alla. Suletakse maabussiliine, rongiga Haapsallu enam ei saa. Mõne lehma pidamine on maal kadunud sest nende piima ei võetud kombinaadis enam vastu, piimapukid on maalt kadunud. Põldu ei tasu pidada kui sul just 500 ha seda pole. Siis oled juba liisingute konksu otsas- kombain, traktor, seadmed, kuivati jne. Kaluritele on kehtestatud kvoodid ja müügiload, võrgumaksud ja mis veel. Pangad kontrollivad läbi liisingute ja laenude kogu elu me riigis. Riik pillas ajal mil odavat raha Eestisse tonnide viisi (tonn- kaaluühik) pumbati, üks ripatsorganisatsioon ei kontrollinud sendi eest selle rahamassi liikumist või suunas nimme mittetootvasse sektorisse- majadesse põllu peal e. põllu majandusse. Riik laristas, targemad inimesed säästsid ise. Mida teeb riik? Ta sirutab käe meie taskusse et MEIE sääste maksutõusudena kätte saada. Saate aru.. selle asemel et emiteerida riiklikke võlakirjasid ja oma kodanikelt laenata neilt VÕETAKSE NIISAMA. Ja laenatakse miljardeid jälle neiltsamadelt pankadelt makstes kõrgemaid intresse. Kas teie saate loogikast aru? Mina ei saa. Tuleb meelde ühest raamatust loetud õpetussõnad: Ostke ära nende valitsused ja tehke nii et nad meilt laenaksid. Kes pakub, mis raamatuga on tegu?
oeh. Ma olen väsinud. Ma näen seda aga seda muuta ei saa. Vaatasin saadet Islandist ja traagelniidid paistavad kilomeetrite taha. Pangad tõukasid ühe väikeriigi vaesusesse. Neil on ainult võlad jäänud, inimesed lahkuvad Islandilt. Lahkuvad ka Eestist. 130 000 inimest töötavad väljaspool Eestit ja teist samapalju on Eestis töötud. Oleme ehk 5 rikkama riigi seas juba, Unzip? Milline riik lubaks pangal puhuda mulli, aktsepteerida mulli ajal kinnisvara 2,5 kordset ülehindamist, peale raha väljatõmbamist (see ei ole "mulli lõhkemine", see on sihipärane tegevus- raha tõmmatakse käibest miljarditega välja ja kõik kukub kokku) kui inimese kodu miljoniga maha müüakse sest ta ei suuda enam laenu maksta, vormistatakse talle järelejäänud poolteisele miljonile kõrgema intressiga tarbimislaen ja inimese käest võetakse veel ka lepingutasu! Õige, see on Eesti, kus otsustajad pärjatud igasugu preemiate ja volinike kohtadega. Ja hõisatakse et "eestlane pole KUNAGI nii hästi elanud". Ma ei saa õigel ajal arstiabi ehkki maksan oma palgaga pea võrdse osa maksudeks, olen ise enda tööandja. Ehitatakse uusi haiglaid ja ostetakse uusi sisseseadeid, seda on vaja kuna rahastavad seda kõike pangad! Pärast öeldakse et raha põle inimeste raviks.. Ja ravimeid maksame Euroopa kõrgeimat hinda, lugege EE.
See on me igapäevaelu. Kes seda ei näe on hea. Vene ajalgi elati aga see elu oli teistsugune. Ma olen mõtlema hakanud et meil ei ole vahet kes siin võidab, kumb kiskja. Meie oleme ikka kaotajad. Olid vene ajal me poisid Afgaanis, on ka praegu. Olid vene ajal liidu tehased ja võõrtöölised, praegu on tarbimistemplid sest raha on vaja ju lambakarja käest kokku korjata ja võõrtöölised, küll need ka tulevad. Lissaboni paktiga andsime käest selle otsustusõiguse. See loll lalin töörahva helge tuleviku kohta= "Eesti viie rikkama Euroopa riigi hulka" Mille üle me TEGELIKULT otsustada saame? Valimas käin, aga valimisnimekirjaga saab pukki hoopis ustav parteisõdur. Presidenti ma ka valida ei saa. Mängimegi demokraatiat? Mu sõber ütleb et meil on ainult valida kas lasta end panna vaseliiniga või ilma.
Mis meile jääb? Hea küsimus..
Lõuad pidada ja edasi teenida? Igasugu üleskutse on tõlgendatav nüüd kui katse kõigutada põhiseaduslikku korda, selleks aranžeeriti aprillimäss. Teisalt igasugu pedofiilid, vanurite paljaksriisujad ja mõrtsukad saavad naeruväärseid karistusi ja veedavad sellegi aja maksumaksja kulul vanglas mille ehitamiseks ka pank laenas ja mille intresse me maksame.
Eesti a.d. 2010.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

see arutelu

...on minu arvates sattunud valesse rubriiki/siin on ju mesindusfoorum,hea rebaseonu

ootootoot

juttu on ikka ka mesindusest ja haridusest, mida meil ei anta ja põhjustest, miks meil teemakohast haridust pole ...
ja Rebaseonu jutt on ikka sinnasamasse filosoofia otsa, mis algab ja lõpeb ju ka mesinduse politiseerimises, kui nii võib öelda

no kus kohal need mesinikud siis mõtteid-muljeid võivad vahetada, kas poe taga vai?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Vaadakem Suurt Pilti ja nähkem ka detaile millest see koosneb

anta1, ma ütlesin et mesindus ei saa olla väljaspool taustsüsteemi. nii nagu kadusid 1- 2 lehma pidajad, pannakse kaduma ka 1- 2 taru pidajad.

mõelge enne kui maksma kukute

Loll saab kirikus kah peksa. Ega siis kõike seadusi pea siis kohe lollilt täitma kukkuma. Maksusid saab optimeerida ja kulusid peale leida. Ole ikka ise nutikas ja tõesta neile ära, et kulud suured ja pole lihtsalt mida maksta.Keegi siin alles hiljuti arvutas kui suure osa karvanekäsi erinevate maksudena omale krabab, suht jõhker 2/3 sellest mis välja teenitud(käibe,tulu,sots,aktsiis ja äkki oli veel miski)

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

5+ rebaseonu

rebaseonu kirjutas:
anta1, ma ütlesin et mesindus ei saa olla väljaspool taustsüsteemi. nii nagu kadusid 1- 2 lehma pidajad, pannakse kaduma ka 1- 2 taru pidajad.

Olen rebaseonuga päri ja uskuge mind tema ennustus peab kindlalt paika .Ja hiljem ,kui 1 -2 taruga mesindajad kõrvaltatud hakatakse ilmselt metsas looduslikult elavaid mumme hävitama, sest ka nendelt ei teeni riik tulevikus tulu ja ehk mõni parlamendisaadik toob veel ettekändeks taudide ,tõbide levimis võimaluse ellimineerimise !

Apislavia

Hiljuti oli palju juttu Põhja- ja Baltimaade mesinduskonverentsist. Sellega seoses tekkis mul huvi, millega tegelevad Euroopa tõsiste mesindusmaade ülesed ühendused. Üheks selliseks on Apislavia, mis liidab slaavi riikide mesinike ühendusi, aga sinna kuuluvad ka Ungari, Kreeka, Türgi. Apislavia üldkogu toimus 14-16 oktoobril 2009. Selle üheks tulemuseks oli avaliku kirja koostamine ja saatmine Euroopa Parlamendile, Komisjonile ja riikide põllumajandusministritele, sealhulgas ka Eesti omale. Kirjas on kõik põhilised mesinike mured kokku võetud: pestitsiidid ja nende tekitatud kahjude kompenseerimine, mesilasravimite mitmekesistamine ja parem kättesaadavus, importmee kvaliteedi kontroll, GMO kultuurid, mesinike koolitus ja järelkasv, mesinduse tulususe tagamine, vajadus kohalike oludega kohanenud mesilaste järele, kuni 150 mesilasperega mesilate maksudest vabastamine jne. Järgmisel EL majandusperioodil 2014-2020 soovitakse mesinikele otsetoetust taimede tolmeldamise eest vähemalt 30 eurot mesilaspere kohta.
Vaata http://www.apislavia.org/pdf/OpenLetter.pdf
Minul läks küll tuju heaks, kui nägin, et keegi ka mesinike muredest meie põllumajandusministrile ja Euroopa komisjonile kostab.

Niisiis ja tulemused

on ja või olid sellel kirjale stiilis ''vaatame, mis teha annab'' ...

Selliselt siis või, või oli ka reaalset tulemit sellel esseel?

Pronksmedal (100p.)

VV

VV, kas Jaanus Tull sai juba sinuga kontakti? Sa oled väga huvitava ja kaasaegse mõtlemisega mesinik. Tule varjust välja ja avalikusta ennast. Tundub, et sa saaksid oma teadmistega eesti mesindust arendada.
Mina näen sinus tulevast EML juhatuse liiget.
Me tõesti ei peaks ainult põhja vaatama, vaid ka itta, lõuna ja läände.