Lisasöötmine

Tere, mure järgmine. Olen hobi korras mõne taru kaupa mesilasi proovinud pidada. Kuidas käib lisasöötmine ja millised on oskajate arvamused, kuidas praegune talv mesilastele mõjus? Mul vaevaga hoitud 1 taru, 3 aastat tagasi 2 taru mesilased ära, nüüd oleks hirmus kahju jälle sama asi läbi elada. Eile kobistasin taru juures ja kuulasin, sees oli mitte just eriti tasane sumin.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Lisasöötmune

Kui taru lähedal kuuled suminat siis mesilased elus ja
teevad sooja ehk tõstavad kobara temperatuuri.Kui
vajalik temperatuuri tase käes kaob sumin ja pere jätkab oma asjaajamisi.Sööda pärast on muretseda vara,kui talvesöödaks andsid normi.
Mikroe... Mart
Lisasööt siis kui tekkinud haue ja varud väikesed

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Näpu näited

Mina teen nii. Mina lähen mesilasse ja võtan katuse maha ja katsun kõigepealt kas peres on pesa temperatuur tõusnud 36 kraadini või ei (praegu veel ei tohiks olla). KUid soe peaks olema natuke. Siis tõmban korpuselt kile ära ja vaatan pealt sisse. Kui mesilased on ülal ja kobara kõrval on ilma kaanetiseta mett või pole näha mett tuleb panna lisa sõõdaks kandit (mee ja tuhksuhkru segu Mis on sama paks nagu pipargoogi taigen). Siirupit pole mõtet enne anda, kui mesilased on puhastus lennu teinud ja väljast on kaa midagi võtta, siis võtavad ka siirupit vastu, Kui väljast ei saa midagi aitab ainult kandi.
VANAD MESINIKUD VAATAVAD SELLE PEALE KÕÕRDI KUI KATUSE MAHA VÕTAD JA SISSE VAATAD. Kuid mesilastele ei tee see midagi kui pealt ainult sisse vaatad. Kuid raame ära nihuta siis lõhud kobara laiali, ja see pole hea. Kui taru kinni paned kütavad nad uuesti temperatuuri üles kõik ok. Natuke külma on parem kui nälga surevad.
SUHKRU SIIRUPIT EI VÕTA NAAD SELLEPÄRAST VASTU ET , SEDA PEAKSID NAAD ÜMBER TÕÕTAMA MEEKS JA SIIS OLEKS VAJA KA "WC " KÄIA KUID ILMADE TÕTTU ON SE VÕIMATU. Kandit aga sõõvad niipalju kui vaja, ja seda naadkärgede sisse ei vea. Kui nälga pole siis kandit ei sõõda.

kandi

Tere,

Võtsin eelmisel pühapäeval korpustarult kaane maha ja mesilased olid kile all raamide peal .Mul on langsrothi raamid. Kas neile peaks nüüd lisasööta panema? Kas Apifonda kõlba? Ilmselt tuleks korpusele ka lisaraam korpuse ja kaane vahele panna, muidu ei mahu see apifonda pakk ära. Kuidas see apifonda sinna panna, kas mesilasele peale või kõrvale. Ega peale vist otseselt ei tohiks panna.Palun andke targemad nõu

Ette tänades

apifonda

Targemad on vist Jänedal, aga vaata esialgu http://mesindus.ee/node/2

apifonda

Tänan vastuse eest, lugesin ka osundatud aadressilt lood läbi, kuid algaja värk. Mul on langsrothi raamid ilma vaheliistudeta.Mesilased on juba tulnud raamide peale.Kas ma panen selle apifonda neile otsa või kõrvale või peks mingid liistud alla panema ja siis apifonda paki peale.Kuna on paradiidi mesila stüroksist korpustarud, siis tuleb ka kaane ja korpuse vahele mingi raam teha, kuhu see apifonda ära mahuks, et kaan peale läheks.Või tuleks mesilastele suitsu anda, et nad raamide vahele läheks ja siis apifonda peale panna.Palun teadjad aidake

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

apifonda

(toasooja) olen raamide peale pannud ribadena, võib ka teha madala vaheraami. Ise kasutan vahelage lisasööda piluga http://picasaweb.google.com/vastriku/DropBox?authkey=Gv1sRgCIar8LSSgbpa#...

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

kandiga söötmine

Nagu ma aru saan, on osa mesilasi juba raamide peale kogunenud ja elusatele mesilastele ma rasket söödapakki tõesti selga visata ei soovitaks. Litsud nad laiaks lihtsalt. Seega on parem, kui peale taru avamist ja kile eemaldamist viskad kiirkorras risti raame mõned liistujupid, nende peale tüki marlit, et sööt alla ei valguks ning sinna otsa juba Apifonda. Kõige peale muidugi jälle kiled ja soojustused tagasi.
Teine variant on voolida söödast sobivas kaliibris "vorstikesed", need saab panna raamide ülaliistude peale, mesilased lükkad sellesama söödariba paikapanemise käigus liistu pealt maha, nö. trügid söödakangiga eest ära.
Suitsulõõtsaga ära küll enne kuu aja möödumist taru juurde mine.

kandiga söötmine

Tänud metsamesinik, lihtne ja selge jutt ka minusugusele.

Lisasöötmine

Suur aitäh vastuste eest, mul küll lamavtarud aga veidi targemaks sain ikkagi ja süda on rahul, et mummudega siiski kõik korras:D.

Söötmine

Selle kirjatüki võiks samahästi ka hobimesinike rubriiki panna kuid asja uba on siiski söötmises.Osa mesinikel tõusevad juuksekarvad püsti kui räägid talvel pesa lahtivõtmisest. Siiski on mõttekam riskida kui alternatiiviks on kevadel laipade väljarookimine ja uue pere soetamine. 12. veebeuaril (-6ˇC) võtsin lamavtaru pesa lahti. Tühjaks oli söödud ka äärmiste kärgede välimised ülemised kannud. pere oli paanikas ja kiikvel kogu pesa ulatuses. Kahe päeva pärast oleks tarus valitsenud vaikus nagu kõrvaltarudes. ainus mis teha sain - lisasin 3 soojendatud meekärge. 10 päeva hiljem olla tänulikud mesilased palunud mind rõõmsa suminaga tervitada. Kallid mesinikud, kui söögilauda istute, mõelge, kas teie väikeste sõprade sahver sai sügisel korralikult täidetud!?

Tänane ülevaatus

Kahes tarus ronisid esimesed mesilased täna välja sissevaadates oli näha, et äärmised söödakärjed olid tühjad.
Tegin siis elu esimesed kandivorstid mis keerasin marlisse ja asetasin vaheliistude asemele, eks näis mis saab.

Tere, olen 100% algaja( seega

Tere, olen 100% algaja( seega vabandage lollide küsimuste pärast). Sain aru, et kandi on vee ja tuhksuhkru segu, mida annab voolida? Ja seda peaks siis panema raamide peale? Aga mis puhul ma tean, et mesilastel sööt otsakorral on? ( vanaisa suri talvel, nii, et mule ei ole aimugi, kui palju sööta ta pani sügisel )

100% algajale

Kandi on 80-85% tuhksuhkrut ja 15-20% glükoosi siirupit. Siirupi võib asendada meega. Et kindlalt tuvastada sööda olemasolu ja hulka pesa lahtivõtmata, soovitan kasutada vanast mesindusraamatust loetut. ilma suurema kolistamiseta võta kattematt maha, püüa temperatuuri järgi (soojem ala) tuvastada kobara asukoht. Raamivaheliiste paotades, mitte ära võttes, torka lauanuga pessa kärje sisse. kui nuga jääb meeseks ,on selle koha peal mesi. Nii võid kontrollida mitmest kohast (nuga iga torke järel puhtaks!). Kui sööta veel üleval 4-5CM ja äärmised kärjed mesilastega katmata, võid kolm nädalat rahulik olla. Kui aga üle mised kannud juba tühjad ,kiirusta kandi andmisega.Kui tekib küsimusi, kirjuta julgesti! Võid surfata ka www.hot.ee/metsamesi/

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

sõõtmine

Lolle küsimusi pole olemas. on lollid vastused või lollid kes ei küsi. Mina isiklikult võtan tarul katuse maha, kile pealt ja vaatan raamide pealt sisse , kui samas kärje tänavas kuhu mesilased on kobardanud on kaanetatud mett. pole ullu. kui aga on lahti kanetatud või mett pole näha , kohe kandi peale. olenematta sellest kas tarus on mitme raami taga mett. kuna mesilased ei pruugi kobaras tühju raame ületada ja surevad ikka nälga. selle tarvitavad naad haudme tegevuse ajal ära. Kui aga ei oska hinnata toidu kogust pane ikkagi kandi peale. parem rohkem kui vähem sööta. Vanemad mesinikud ei poolda tarul katuse maha võtmist. kuna jahutad kobara maha. kuid kui kiiresti teed kütavad mesilased ruumi uuesti üles ja pole ullu. parem nats külma kui pärast nälg.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

kui

pole üldse mesilastega kokkupuutunud oleks kiirem ja tulemuslikum teatada oma telef. nr ja mesila asukoht - äkki leidub keegi entusiastlik mesinik kes tarud ülevaataks.

Kandi tuleks asetada siis

Kandi tuleks asetada siis liistu asemele? ( ei saa lähiajal kontrollima minna, kuidas tarudes seis on aga tahaks asjaga kurssi viia, kuni kontrollima saan. )

Sumina järgi pidi ka kuidagi taru seiskorda hinnata saama. Ehk kui on tasane sumin on kõik korras ja kui ebatasane, peaks uurima hakkama, et mis valesti? Kui sööt otsakorral või otsas, kas siis võib ka sumin ebatasaseks minna? ( Kas ka praeguste -5 kraadiste ilmadega või kiirelt korraks taru lahti võtta kontrollimiseks?)

( Vanadest mesindusraamatutest täit selgust ikka päris ei saa)

HELINale

Kui ühtlane rahulik sumin mis perioodiliselt lühikeseks ajaks valjeneb - onperega kõik korras. Sööda lõppedes on sumin vali - tõstetakse pesa temperatuuri ,et kaugemalt sööta kätte saada. Ku ikostab nagu kuivade lehtede sahinat - on pere nälginud ja lõpp ligi. Kandi allatilkumise vältimiseks on soovitav asetda marli kandi vorstikeste alla. Liistudkobara kohalt ära > marli üle raamide >kandivorstid liistude kohale > kile peale ja soojalt katta. Kui on vältimatu, siis parem pisut külma kui näljasurm. Eespool minu kirjutis ühe mesila viimase pere päästeoperatsioonist. (eilsed andmed - pere on elus ) P.s. Noa võte on lollikindel. Edu toimetamises!

Käisin siis laupäeval tarusid

Käisin siis laupäeval tarusid vaatamas. Suminat oli kuulda küll aga selle järgi ei osanud hinnata, kas vali või normaalne. Igaks juhuks siis tõstsin kaane maha, soojustuse maha ja liistu vahelt siis üritasin noaga kärge torgata aga liistu ja raami vahe oli väga tihke, mõtlesin siis, et piilun ja oi, kus sealt hakkas alles mesilasi välja ronima ja lendama, kuna mul näomaski parajasti ei olnud, ehmatasin ära. Nii, et jäingi suht nõutuks, paaris nagu oli mett ja paari kohta ei saanud päris selgust.

Igatahes ei julgenud väga seal rabistada, sest liistu tagasi panek ilma, et keegi vahele ei jääks, oli võimatu, loodan, et neile liigset traumat ei põhjustanud :S.

Kas keegi on nõus andma oma maili aadressi, kellele võiksin kirjutada kohe otse, kui üldiselt mesindusega seotud küsimusi on?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

minu mail

Minu mail on teemas007@hot.ee seda kasutan rohkem kuid teine on teemas007@gmail.com suuremate vailide puhul. Kui oskan siis aitan.

100% - HELINale

E-mail / rein_habe@hotmail.com / tegutsen ise Harjumaal. Võite julgesti ühendust võtta. minu kasutajaandmetest leiab ka tel.nr. Edu ja pealehakkamisst!

sorry

unustasin sisse logida.Nii-siis "berg" on rein_habe@hotmail. com

Lisasöötmine

Lugedes foorumit tekkis samuti mure, kas mesilased näljas. 9. märtsil ilus vaikne päikeseline ilm. Olen päris algaja, kuigi mul 11 peret (sattus nii, et sain nii suure mesila omanikuks, algaja jaoks suure...). No suurema suminaga peredesse panin kandit. Nii umbes pooled pered said siis lisa. Kui liistu ära võtsin, olid mesilased kohe väljas - ei tea, kas oligi aeg toitu panna? Üks pere oli tigedam - sain ka sutsu pöidlasse, üks pere oli üsna loid - ehk rahus veel? Ühest tarust olid mesilasi ka välja lennanud ja taru ees maas - milles asi? Märkasin ka paari pruuni plekki lumel - kas midagi hullu (nosematoos)? Varjutasin lennuavad ära, igaks juhuks, päike ikka juba soojendab kõvasti.
Tänud vastajaile!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

kevad

Roojaplekid lume peal on mesilaste väljaheited, kuna nad ju pääsevad lennuavast välja, läheb soojaga ikka mõni julge lendu ja tühjendab end lumele. Siiski julgen kahelda, kas need lendajad tarru tagasi jõudsid. Nosematoosi korral on nii taru sisemus kui ka esisein roojaga reostatud, samas ei pruugi see veel noseema olla, vaid pigem kõhulahtisus. Nosematoosi ohtu võid kahtlustada siis, kui kuivanud rooja hoolikalt uurides märkad seal sees tillukesi hallikasvalkjaid täpikesi. Ja isegi see ei anna veel 100% kindlat vastust, kahtluse korral vetlabor.
Perede kevadine areng alagabki erinevatel aegadel, sõltuvalt mesilaste temperamendist, taru asukohast, ema vanusest ja veel 100-st tegurist.
Lennuavade varjutamisega tegid õieti, las pigem "tuduvad" veel nädala, kui surevad lume peal.
Näljateemat on nii risti ja põiki arutatud nii siin kui ka jututoas, ei hakkaks siinkohal enam üle jutustama. Ikkagi julgen väita, et kui sügisel söötmine õigeaegselt ja piisavas koguses tehtud, ei ole nälg enne aprilli võimalik. Mõne reaga võib abiks olla www.hot.ee/metsamesi ,vaata talviste tööde alt, praegu ju pigem talv ikkagi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

puhastus lend.

Maret kirjutas:
Lugedes foorumit tekkis samuti mure, kas mesilased näljas. 9. märtsil ilus vaikne päikeseline ilm. Olen päris algaja, kuigi mul 11 peret (sattus nii, et sain nii suure mesila omanikuks, algaja jaoks suure...). No suurema suminaga peredesse panin kandit. Nii umbes pooled pered said siis lisa. Kui liistu ära võtsin, olid mesilased kohe väljas - ei tea, kas oligi aeg toitu panna? Üks pere oli tigedam - sain ka sutsu pöidlasse, üks pere oli üsna loid - ehk rahus veel? Ühest tarust olid mesilasi ka välja lennanud ja taru ees maas - milles asi? Märkasin ka paari pruuni plekki lumel - kas midagi hullu (nosematoos)? Varjutasin lennuavad ära, igaks juhuks, päike ikka juba soojendab kõvasti.
Tänud vastajaile!

See et lumel pruunid plekid on on tere tulnud nähtus. nats võibolla vara võitu kuid see oleneb paljudestasjadest. mõnes kohas võib ka olla õige aeg. Mida rohkem kevadeks seda rohkem plekke. Mesilased teada olevalt talvel "wc " ei käi. Seega ootavad ideaalsetes tingimustes kevade soojasid ilmasid et see toiming ära teha. Kui aga on kehv toit või sügisel kehvad ilmad et naad ei saanud viimast puhastus lendu tehtud võimalikult hillja enne talve. onn aeg liiga pik ja roojavad tarru. Seda juhtub ka siis kui mesilased kasvatavad talvel, seega tarbivad rohkem toitu ,et pesa temperatuuri kõrgel oida. Kuna tarbitakse palju toitu, siis on ka kiiremini puhastus lendu teha, kuid ilmad ei võimalda. Kui aga tarus rooja lõhna pole ja taru ees on plekid on OK. Siis on mesilased puhastus lenu teinud ja pärast seda läheb haudme teoks. Kui sügisel on oralikult koondatud ja söödetud siis tavaliselt enne kevadist puhastuslendu tavaliselt nälga pere ei jää. Alles siis kui tuleb haudme tegemise aeg (peale puhastus lendu) tuleb hoolas olla kuna siis haudme toitmiseks kulub palju toitu. Kui õuest lisa ei saa on nälg kerge tulema.

puhastuslend

Tsitaat:
Kui aga tarus rooja lõhna pole ja taru ees on plekid on OK. Siis on mesilased puhastus lenu teinud ja pärast seda läheb haudme teoks.

Kuidas rooja lõhna ära tunda?

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Apifonda

Tallinas Balti jaama mesinduspoes on 2,5 kilone Apifonda pakk uskuge või mitte 98 krooni !

Pronksmedal (100p.)

Apifonda?

Pokumees kirjutas:
Tallinas Balti jaama mesinduspoes on 2,5 kilone Apifonda pakk uskuge või mitte 98 krooni !

No on röövlid.
Võrus sama kogus 78kr. Aga no te seal päälinnas rahale lähemal -ELATE ÜLE!
Tänavu Võrus ikka 78 kr Helistasin Reinule!
Kas keegi on näinud millest apifonda kokku segatakse. Mõtlen täielikku koostist. Möödunud aastal Võrust ostetud kastidelt ei lugenud midagi välja.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mina elan Sakus, nii et ei

Mina elan Sakus, nii et ei mingit meil Tallinas juttu-Kuna Baltijaama saabub reise mitmetelt erisuundadelt, bussid ja rongid, siis pakun, et seal poodides käib pool eestit oma oste tegemas.

apifonda

Kõik vigadeparandus maksab, kui ei raatsinud sügisel korralikult mesilasi talveks sööta siis pleki nii et hing kinni.
Suhkur on suhkur, pisike vahe, et apifonda on invertsuhkur, mesilastele kergemini omastatav, roosuhkrust inversioonil saadav fruktoosi ja glükoosi segu.
Võib lisada ka valgulisandeid siis meenutab maitselt lehmakommi (isegi parem). Kommivabrik saaks selle tootmisega vabalt hakkama, iseasi kas koguseliselt tasuv. EML võiks läbi rääkimisse asuda.
Isetegemise retsepte on netis ja raamatutes piisavalt.
Aga kursustel käiad teavad et võib sööta ka tavalist tera suhkrut. kuidas? külastage kursusi ja saate teada.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

.

Valgusöödaga soovitatakse oodata kuni mesilased loodusest vett saavad.
Ega peagi Kalev seda tegema hakkama, hiljuti oli saade ühest väikesest magusatootjast, oli vist Maahommikus.

Lisasööt

tundub,et see kevad läheb küllaltki pikale.Paneksin lisasööta,et emad tööle asuks.Nüüd aga küssa,et millal oleks õige aeg seda panna,väljas veel külm.Puhastuslend ju tegematta või kuidas toimida??

näljasööta

kui ikka nälg majas siis tuleb anda valguta apifondat, ilm ei loe, päästad pere. Pärast korralikku puhastuslendu või anda ka vedelat, aga apifondaga lihtsam, ei lähe käärima jne.
Ergutuseks lisasööt pärast puhastuslendu.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Karm talv oli, mina andsin

Karm talv oli, mina andsin sügisel 15 kg igale perele siirupit ja see on peaaegu otsas. Ei nälga veel ei olnud aga kurat seda teab kui kaua selle kevade algusega veel venitab, panin apifonda peale ja õgivad mis kole.
Ma ei saanud rebaseonu kartusest aru, et kuni vett pole-vett on ju kõikjal, janu küll pole karta kuni lumi sulab.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

.

Praegused kraadid on mõni üle nulli. Mesilane tangib kuni 40% oma kehakaalust külma vett. Antu Rohtla arvab raamatus "Kevad mesilas" et kuni pooled lennumesilastest ei pruugi nii tagasi jõuda- hanguvad lihtsalt ja hukkuvad väljas. Ta soovitab panna mesilasse jootja kus soojendatud vesi- kas siis elektriga või mustaks värvida ja klaaskasti panna. Tööd omajagu.