Otsustasin täna teekonna mesilaase ette võtta, et rookida lumi katustelt maha. Õudne kogus lund on ikka maha sadanud, lumi on ikka tarud vallutanud, uks taru kukkus isegi lume raskuse all ümber. Ja ehmatuseks on siiani juba 7 peret surnud. Tegemist lamavtarudega. Surnud lihtsalt nälga, sest ei ole üle läinud teiselepoole, kus süüa oli veel küllaga. Ja millegipärast on väga erksad, mõned üksikud käinud juba väljas kõhtu tühjendamas. Vaja veel mitu gruppi läbi käia, aga ma ei tea kuidas sinna ligi pääsen. Suusad ei kanna, jala ei jäksa, sest pikk tee, traktor ka ei lähe. Hirm kohe sees, kui palju veel surnud on. Õige suremine on ju veel ees, oleneb millal üldse see lumi sulama hakkab. ja nüüd sulab seee lumi kõik tarudesse sisse, lumi ju ainult ümberringi. Igaljuhul olen kindel ,et minult tuleb sel aastal suur välja minek.
Kuidas teil on ja mida prognoosite?
kadu olemas
ja kasvab veel, täiesti meeletu talv. Seda , et alles radokuu lõpus esimene sula on ei mäleta, niisugust lumehulka ka mitte.
lumerookimine
Käisin kalamehesabastega mesilas lund rookimas, aga ikka said m... märjaks
Metsamesila
Tere.
Sai siis täna 28.02.10 käidud metsamesilas.Õnneks teest 30-50m.Kadu kuu aega tagasi.6st 3väljas.Täna ühele allesjäänutest suur elukas katuse tuulutusavast rusikasuurune ava sees,olgugi et võrk oli vastas.Pere siiski elus 2-3 raami vahel.Purustatud oli kaks äärmist raami.penoplast soojustused mõlemalt poolt pudiks.Võtsin purustatud raamid välja,uued soojustused külgedele.Ajaleht peale ja kaks soojustusmatti.Üks matt lambavill 2-3cm puuvillases padjapüüris 50*50cm.Eks näeb kuidas kevadeni läheb.
Võtsin lahti väljaläinud pered.Ühel pere nurgasw ,arvata võib nälg,olgugi et teiselpool süüa külluses.Kahel pere natukene külje peal kuid siiski 2 raami veel küljel terved.Põhjust ei oskagi arvata.Esialgu mõte et pere jäi väikseks 10le raamile.
Silver
Kuidas
hoida nüüd tarudest väljavõetud raame et naad ei läheks hallitama ,et saaks paari nädalapärast või juba kevadel kasutada.laiendamisel ja ka sülemitele.Suhkruga söödetud raamid kaanetatud ainult ülevalt 1/3.Mul sellest et söötmine jäi hilja peale.
Silver
Lisan pildi metsa sissemurdmisest.
http://rikitop.ee/rt/mesindus/mets%20r%fc%fcste.28.02.10.jpg
kurjategija vist metsnugis
Sellest nne lahti ei saa kui ta kinni püüad.
Püünis
milline peab olema nugise püünis ?
nugis
Püünis samasugune nagu rebase või kassi kastilõks. Aga ta ramp on looduskaitse all. Tarusi võtab rivis aastaid tagasi tegi talve jooksul mul terve pisikese mesila sistaks.
Kahjuks
ei ole jahimees.Ei tea neist püünistest midagi.Õnneks on elus midagi nähtud.Püüan siis improviseerida.Teen võrgust.Mis söödaks peaks olema.Kas on püünis kahe uksega?
nugis
nugis ei ole looduskaitse all, tavaline jahiloom.
kiirustada püüdmisega tasub, kuna jaht nugistele lõpeb tana öösel kell24.00
edukat jahti
Kalle
nuki-nuki
Aijah, minu ühest ja ainsast korpustarust oli ka nugis läbi murdnud. Lamavates õnneks elu käis. Käisin 2 nädalat tagasi luurel ja siis elasid mesilased ka selles korpustarus rahulikult kuniks .... Järgmine aasta olen jälle targem ja katsun korralikult kinnitatava võrkkaitse korpustele teha. Mõte oli äkki sellise mütsi kujul see valmis teha -alt lahti ja ümberringi ning pealt kinni. Asetad sügisel kerge vaevaga nagu mütsi korpusele pähe ja asi valmis
No mida, nugis looduskaitse all ???
Connibear rauad ja tangid ... http://www.baltichunter.ee/pood/index.php?cPath=212&osCsid=3a45df4dfdb2c...
http://www.osta.ee/12130883
Osta.ee-s müüb sama osta.ee mees Andrus Muru ka eduliselt kastlõksusid.
http://www.osta.ee/index.php?fuseaction=search.searchseller&q[seller]=Andrus+M
Vaata lihtsalt ka tema teisi pakkumisi - kastlõks on 100 protsenti töötav ja odavamalt, kui temalt neid kuskil trehvanud pole
Saad netist tellida, kui oled end kasutajaks vormistanud.
Kui just avalikult palju lärmi ei löö ja nahku parkida ametlikult ei taha, saad ilma jahitunnistuseta hakkama
NB! See pole staazika jahimehe (35 aastat jahimees juba) poolt üleskutse ega õhutus seaduserikkumiseks !!! Kuid kui on vaja nugis või mink või tuhkur kätte saada, et pahandust edasi ei teeks, on see peaaegu ainus meetod kinni püüdmiseks.
Kui soovid lähemalt lõksu või raudade ülespaneku kohta infi, siis priva on selline - uugamets@yahoo.com
Ise ei poolda tapmist ja kuna
Ise ei poolda tapmist ja kuna nuki liikuva eluviisiga siis siin metsaserval ma jääkski neid püüdma. Raudasi pean lausa jälestuväärseks kontrollimatuks tapmisviisiks. Pigem üritan oma tarud kindlamaks teha, edaspidiseid rünnakuid ära hoida. Kodukohas püüan ka rästikud purki ja viin eemale.
Talvekadudest
Käisin nädalavahetusel oma pered läbi ja lamavates olid kõik vaheliistude all väljas, 2 pere olid viimase vindi peal, paari päeva pärast oleks ilmselt vaikus olnud- liikusid ringi ja otsisid süüa, selline imelik hääl oli juba taru lahti tehes kuulda. Ilmselt on sel talvel tavalisest rohkem sööta läinud. Tegin kandit, vaheliist välja, kandivorst peale ja kilega kinni, soojustus peale. Heitke igaks juhuks pilk oma tarudele peale, talv oli pikk ja korjet loodusest niipea ei tule. Praegu tuleb veel paar pehmemat päeva, siis pidi jälle külma tegema.
Jaak
Ajan ikka oma joru. Pange tarud kaldu nagu hiljuti õpetasin.
Mul 28.02 seisuga veel õnneks kõik elus.Üks soovitus siiski:
ärge liiga palju kallutage. Mul murdis liiga paks lumi tarukatusel katuse hingedest lahti ia pealt ette maha.
Nojah ja sügisel peab ikka söödetud ka olema või poest kallis
kandi peale 31,2 kr/kg. Aga sügisel oli suhkru kilohind 10-11.30kr/kg
need kel korpustarud vist
need kel korpustarud vist kaldu eriti panna ei saa, muidu on su jutus iva sees küll.
Juba mitu peret...
Eks talv teeb mesilas oma korrigeerimisi, sest eksivad
mesilased,mesinikud ja nõuandjad.Kogemusi tuleb uurida ja teistega jagada.Kõige targem nõuandja on
ellujäänud puhastuslennule minev mesilaspere,kuid ka
siis võib sind üllatada näitaks küürakhaue.
Taga ei nuta väikest peret ,kes liikus valele poole vastu
näljasurmale.Väljapraakimis kulud ja vaev jäävad mesinikul äta,loodus pani asjad paika.Ellujääjatega lähed edasi,kasvõi 5+ saanud krantsidega.
Eksperiment mesilas avardab silmaringi ja arusaamisi.
Ühe väikese perega oli sügisel probleeme söötmisel.
10 liitrine söödanõu sügisel ei saanud tühjaks ja jätsin
ta söötmis asendisse pealmisse korpusesse.27 veebr.
avastasin tühja nõu ja elus mesilased.Taru pealne mõõdukalt roojatud.Söödanõu kaan 2mm aukudega ja
paigutatud kummuli.Moraal talv ei tapa vaid peab olema
veel midagi.
Mikroe... Mart
Märgake mesilaste toimetamisi
kõik pered parematele korjemaadele läinud ...
Nädalavahetusel oli tsiba ilusam ilm, panin suusad alla ja läksin mumme kuulama .... aga mida polnud seda polnud.
. Viimati käisn kuulariga novembri lõpus ringi peale, et hiirte rünnakut kontrollida, siis tundusid kõik veel rahulikult talvituvat.
Viiest perest, mis läksid talvituma (lamavtarudes), ei kostunud enam ühtegi suminat
Võtsin paaril tarul ka küljekatted lahti- mett sees mõlemas küljes veel paar kärge. sügisel läksid 5-8 raamised sülemid talvituma, aga nüüd taru põhjas ainult mõned kulbitäied mesilasi.
Lennuavad korralikult talveasendis kinni, hiirevõrgud ees ...
Kõik head mõtted lõppesid otsa mis nendega juhtuda võis ja tuju läks ka nulli. Ainuke "positiivne" asi selle juures on, et nüüd saab rahulikult kõik tarud ära remontida/värvida ja siis kevadel tuleb uued allüürnikud otsida ...
Ilusamat ja rõõmsamat lähenevat kevadet kõigile
Parematele korjemaadele ...
Positiivne lõpp väärib vastust,et uus algus oleks edukas.
Kurja juur võib olla lest varroa ja ema kvaliteet ning sügisene vilets korje.
Sülemile tuleb teha kohene lestatõrje ,mett sa arvatavasti ei saanud sügiskorje puudumise tõttu.
Lisa söötmine ja haudme hindamine enne talvitussöötmist jäid puudulikuks.
Mikroe... Mart
Otsi süüdlast edasi
Hukkunuid
Hetkel (9.märts) on hukkunud mesilasperede protsent minu mesilas 2.
jeekimile paar küsimust
Viiest perest, mis läksid talvituma (lamavtarudes), ei kostunud enam ühtegi suminat
Võtsin paaril tarul ka küljekatted lahti- mett sees mõlemas küljes veel paar kärge. sügisel läksid 5-8 raamised sülemid talvituma, aga nüüd taru põhjas ainult mõned kulbitäied mesilasi.
Lennuavad korralikult talveasendis kinni, hiirevõrgud ees ...
Kõik head mõtted lõppesid otsa mis nendega juhtuda võis ja tuju läks ka nulli. Ainuke "positiivne" asi selle juures on, et nüüd saab rahulikult kõik tarud ära remontida/värvida ja siis kevadel tuleb uued allüürnikud otsida ...
Ilusamat ja rõõmsamat lähenevat kevadet kõigile
Jeekim mull paar olulist küsimust.
1 mittu raami auet oli koondamise ajal?
2 kas lesta ravisid?
3 palju saa lisa sõõta juurde sõõtsid?
4 Mis pilt sul surnud peredes vastu vaatas ( kas mesilastel oli sõõt otsas ja osad mesilased kärjekannus või kobara kohas sõõt ülemise liistuni . Või oopis mesi kristaliseerunud. Või veel midagi eriskummalist.
Nüüd seletan asja lahti. Koondamise ajal jäätakse lamavtarus niipalju raame talve kobaraks kui palju on haudme raame või 1 rohkem. mitte rohkem.
Vahelaua alla paned liistu jupid ,et vahe laud kõrgemale jääks (seega parem ventilatsioon) . Need mesilased kes koondamise ajal tarus on ,pooled surevad enne kobardumist ära sest nende elutõõ on tehtud. Talvituma jäävad need kes kooruvad haudmest. Seega inatakse pere tugevust haudme raamide järgi. Kui nüüd jättad rohkem raame peavad naad tunduvalt suuremat ruumi küttma ja seega tarvitavad tunduvalt rohkem toitu, kui vähe sõõta on siis sõõvad end nälga. Kui lesta ei ravi iga aasta. juhtub see ,et kooruvad mesilased on lesta kahjutuse tõttu väärakad. ja seega ei ela naad kevadeni, või ei suuda uut põlvkonda kevadel üles ehitatud.
Lisasõõta tuleb anda niipalju kui nad vastu võtavad, kuid nii et mitte raame juurde panema ei peaks. Osad mesilased aga teevad vahelaua taha ilma raamitetta kärjed ja panevad mett , siis on palju. Liiga pikaks ei maksa sõõtmist kaa jätta, sest siis peavad talvituvad mesilased kaa mett ümber tõõtlema ja seega jäävad kevadel kehvaks see värk.
Kui mesilased on ülemise liistuni sõõnud ja osad mesilased kärge ära surnud, surid tavaliselt nälga. Olenevalt sellest et paar kärjetänava taga on süüa navaala. pull onn selles et kui on väga külm siis mesilased tühju kärgi ei taha ületada ja tavaliselt surevad.
kui aga on kristaliseerunud ei saa nad ennem sealt seda süüa kui väljast hakkab uut peale tulema, siis sulatavad uue nektari või veega kristalle. Kui seda ei saa ja vedelat pole surevad nälga.
teemase...
jutt puhas tõsi,nii see tegelikult on lamavas-pole kahtlust,et just siin oligi põhjus,vähemalt mitu põhjust korraga.
Nõuanne.
Lamavtarudes võtan talveks vaheliistud ära. Panen peale laiad liistud(ca 3-5cm laiad ja 0,5cm paksud).Need on pikemad kui vaheliistud ja ulatuvad järgmise valsini.Siis jääb kärje ja lisatud liistu vahele paras ruum, et mesilased saavad sealt läbi ja kui nad jõuavad üles välja siis on neil võimalus minna teiste kärgede peale laiali.Ka ventilatsioon on palju parem.Talvituse protsent 100%. Talvesöödaks jätan tavaliselt kuus raami. Kogemust on endal 20 aastat. Edu teile
stenx1
tere,
lugesin sinu nõuannet-asi õige ainult küsimus,et miks need liistud just 3-5 sm peavad olema,kasutan tavalisi tolliseid ja oleks veel parem ju kasutada hoopis laiemat midagi plaaditaolist,näiteks vineeri-mis sa sellest arvad-ülejäänuga olen sinuga päri,see on hea moodus just talvitumist silmas pidades.
tänan
Puhastuslend
Eile varahommikul puhastasin tarud lume alt välja ja keskpäeval, kui varjus oli 4 kraadi sooja, käisid metsalagendikul asuvad mesilaspered juba puhastuslennnul. Äärmiselt mõnus vaatepilt peale pikka ja külma talve.
pulgad
Kas siis kohe sügisel koondamise ajal paned laiemad pulgad, või asendad need pulgad millalgi hiljem. Ja kas nüüd on siis kile peal? Näed mis seal all toimub.
Hea nõuanne vast
Arvan samuti,et kui talveks raamide peale asetada laiemad liistud vüi isegi laiad 8-10 sm,tahvlis.Siis jääks mummidel liikumis ruumi üle raamide ja ventilatsioon oleks olemas.Või hakkab liiast siis õhk liikuma??
Kevadel ka parem lisasööta panna,kui vaja.Tundub,et sel kevadel ikka on vaja,kevad ju veel kaugel.
Kevadet oodates,Mesikäpp.
lisa sõõt
Mina sõõtsin sügisel põhi peredele ligilähedaselt 20 kg suhkrut mis lahustati veega . Talvituvad 10 raamil korpuses. Enamus pered 1 korpuses üksikud ka kahes korpuses. Minul peavad kindlasti ilma lisa söödata esimese revisioonini vastu. Käisin tegin ringi peale ja piilusin sisse. Kobara kärjetänavas oli veel kaanetatud mett, kaasa arvatud kaa kõrval tänavad. Minu raamidel vahe liistusid ei ole . On (ofmani õlaga raamid) seega kile maha ja kohe nääb kas on süüa või ei. Lisa sõõta pean panema aga 3 raamilistele peredele . Sinnsa ei tahetud niipalju sõõta vastu võtta kui ette nähtud. Selge see pered nõrgemad ja seega ei jõudnud ümber tõõtada. Kindlasti ka polnud ruumi kuskile paikudada, sest oli ju aue kaa jalus. Arvan et tuleks järgmine aasta 3 raamilisi peresid varem sõõtma hakata kui põhi peresid. Siis on neil pikem aeg sõõda tõõtlemiseks.
isamesilasele
Viimased haudmest vabaks saanud kärjed võtan ära umbes septembri keskel aga kui on pere talvekärgede peal siis panen kohe laiad liistud peale. Mida hiljem laiad liistud paned seda vähem nad neid kokku kitivad ja ventilatsioon on väga hea . Kile? Kuhu kile? Milleks kile? Edu teile!
Kile vist korpustaru teema!
Kile vist korpustaru teema!
Siis nad kitivad
Siis nad kitivad ju pealmise tarumati ka kinni. Ja kui mati ära võtad siis istuvad ju mati küljes?
Isamesilasele.
Neil ei ole võimalik mati külge ju sattuda kui liistud on vahel. Liistud on vastu matti. ***Liistud(ca 3-5cm laiad ja 0,5cm paksud).Need on pikemad kui vaheliistud ja ulatuvad järgmise valsini.***