Miks mesilased liiguvad valele poole?

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja summ-summ pilt

Tean, et ei tohi, aga vaatasin kõikidesse tarudesse ( 10) ja jama küll, enamustes on summid liikunud pesa sellesse poolde, kus sööta vähem. Kaks peret tegid 27 veebr. väikselt puhastuslendu, ühel perel oli lennuava ette tekkinud suur jääkamakas, teistel langetisega lennuava peaaegu kinni pluss veel härmatisest tekkinud sulamisvesi, mida leidus kõigil. Hirm on nahas, miks liigutakse valele poole, tõstsin söödaraami ringi, rohkem sinna ei mahu, kauaks neile sellest ühest jätkub, kas nad ise õiges suunas minema ei hakka? Vabandan ette, algaja küsimused, ehk oskate nõu anda.

Tervitustega Summ- summ

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Vale suund?

Ei tea, kas oskan adekvaatset selgitust anda, aga mõte ehk seegi. Idee järgi peaks ju pärast söötmist kõik kärjed ühtlaselt söödaga täidetud olema, liigu kuhu tahad ikka sööt ees. Paraku varase söötmise puhul on veel haue sees ja see osa võib jääda söödaga täitmata. Talvekobar moodustatakse ju viimase haudme kohale ja nii ongi nad kohe kehvemini varustatud tsoonis. Pikk soe sügis hoiab pikalt haudmetegevuse käigus ja söödakulu suurema. Samuti võib mõjuda liiga lai (vähe koondatud) pesa. Pesa on külm, kobardutakse ühte otsa viimasele haudmele, süüakse end üles ja külmas otsas sööt jääbki puutumata. Lausa uurimustööga pole pole tegelenud. Kui eksin, antagu andeks.Kõik õpivad kogu elu!

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

kobara liikumine.

Mesilased liiguvad mööda raami taru soojema osa poole. Kui seal sööt otsa saab siis jäävadki nälga. Enne kui toit päris otsa saab tõstab pere pesas tunduvalt temeratuuri. Pere sumiseb hästi kõvasti, et leida lähedalt süüa. Üle mitme raami teise nurka söödaraamidele nad ei lähe.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja summ-summ pilt

Segadus

Täielik segadus. Lennuava on ju lamavtarul ühe külje peal, kui kobar moodustub sinna kohale, siis ühele poole jääb vähem raame kui teisele. Kas siis soojem külg pole mitte see, mis pesa sissepoole jääb. Sügisel pole võimalik ju teistmoodi neid raame sättida. Hakkan juba mõtlema, et see lennuava võiks keskel olla. Mul on ka mingid vanaaegsed kõrged mesipuud, nendel on lennukas keskel ja mingit jama pole. Tänaseks lood sellised, et panin igaks- juhuks kõigile apifonda pakid peale. Parem ikka kui summidest ilma jääda.

To segadus

Lennuava laiuse 30CM puhul mahub ju ava kohale 8 raami!? Olgu talvel või 12 raami , mahub ju pere lennuava kohale sümmeetriliselt.