andke nõu

Head mesinikud, pöördun jälle teie poole, et saada targemaks. Piilusin tarru sisse ja sealt tuli ehtsat sõnnikulõhna, nimelt on üks pere teinud oma kaki tarru. Kergitasin ka äärmisi kärgi, põhjas oli palju surnusid ja kärjepuru. Pere on ise veel elus paaril raamil. See pere tegi ema sõnul ka puhastuslennu aga miks nad tarru ka lasid, tühjad kärjed olid ka sõnnikud täis. Märtsi algul andsin neile Apifondat, kas see võis neile halvasti mõjuda?
Jälgisin neid lennulaual, nagu kukkuksid ümber ja tuterdasid seal ,lennata ei saanud. Kas see võib olla mingi haigus või lest? Kuidas pean edasi toimetama, kahju kui ära surevad talve elasid kõik 4 peret üle?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Nosematoos

Nosematoos (lad nosematosis) on täiskasvanud mesilaste parasitaarhaigus, mille tekitaja on ainurakne parasiit
Nosema apis. Haigus avaldub kõhulahtisuses. Parasiit eluneb peamiselt mesilase kesksoole epiteelirakkudes,
kus teeb läbi keerulise arengutsükli ning purustab raku. Haigete mesilaste kesksool on piimjasvalge või
hallikas, suurenenud, kaotanud kurrulisuse. Intensiivse invasiooni korral võib parasiit esineda ka teistes
elundites (Malpighi sooned, munasarjad, süljenäärmed jt) ning hemolümfis. Haiged mesilased muutuvad
rahutuks, roojavad tarus või püüavad teha puhastuslendu ka talvel. Seetõttu on kärjed, taru sisustus ja eessein määrdunud roojaplekkidega. Mesilastel nõrgeneb lennuvõime, nad on loiud, ronivad kärgedel, kukuvad tarupõrandale ning hukkuvad. Väljaspool mesilast säilib parasiit keskkonnatingimustele väga vastupidavate ovaalsete eoste kujul (suurus 3 6-7 m). Eosed satuvad söödaga mesilaste soolde. Haigus levib peresiseselt põhiliselt eoseid sisaldavate väljaheidetega saastunud söödakärgede, haudmekärgede, vahelaudade ja taruseinte, perest peresse haigete perede kärgede ümberpaigutamise ja saastunud inventari kasutamise kaudu. Haigust võivad levitada haigetes peredes vargil käivad mesilased. Mesilast mesilasse levib haigus haigete perede, sülemite ja emadega, samuti saastunud inventariga. Haiguse profülaktika seisneb tekitaja sissetoomise ja leviku
vältimises ning haigust soodustavate tegurite kõrvaldamises (liigniiskus tarudes, mittekvaliteetne talvesööt, nõrgad pered, häirimine talvel).

Autor: Asta Niinemets
http://www.eau.ee/~aland/6meshaig.pdf

Kuna Sinu kirjutisest võib aru saada, et pere on vaid paaril raamil, pakun raviks "statoili stardipaketti" Sad st. pere hävitamist ja kogu selle taru inventari põhjalikku desinfintseerimist. Taru maha põletada, nagu AHM korral pole õnneks vaja.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja summ-summ pilt

Karm

Karm, palja silmaga on ju raske kindlaks teha, äkki on tavaline kõhulahtisus.