Soovitus Mesinike Liidule

Eestis on mesinikud jäetud omapäi, kuigi mesinduse jätkusuutlikkus peaks olema kogu ühiskonna huvi. EML –l käib mesinduse kõigi muredega tegelemine üle jõu ja see on ka loomulik. Nii jätkates võib meie mesinduse tulevik olla tume või üldse olematu. Seepärast soovitan EML – l osa muresid riigi kaela veeretada.
Lugesin Inglismaa kohta (täpsemini Inglismaa + Wales). Neil on Keskkonna-, toidu- ja maaeluministeeriumi (DEFRA) juures spetsiaalne riiklik mesindusüksus (The National Bee Unit, NBU), kes peab tagama, et ka edaspidi jätkuks mesilasi põllu-, aia- ja looduslike õistamede tolmeldamiseks . Vaata https://secure.fera.defra.gov.uk/beebase/ NBU mesindusteadlaste ja spetsialistide ülesandeks on mesindusalased uuringud, haiguste kontroll, mesinike koolitus ja nõustamine. Koostööd tehakse nii oma- kui välismaa teadlastega. NBU -l on ka oma katsemesila (150 peret). Antakse nõu valitsusele mesinduse alal. Näiteks 2009 a võeti vastu mesilaste tervise 10 a plaan ja DEFRA eraldas selleks ekstra 4.3 miljonit naela.

Midagi niisugust võiks ka meil olla Maaülikooli juures (Põllumajandusministeeriumi ja Keskkonnaministeeriumi rahastamisel). Kui Maaülikooli juures on Polli Aiandusuuringute Keskus, Eerika ja Põlula katsefarmid jne ja isegi Loomade Heaolu Uurimiskeskus (!), siis miks ei võiks seal olla mingi mesindusega tegelev üksus, kuhu juurde kuuluks ka katsemesila. Katsemesilas võiks katsetada uusi mesindamistehnoloogiaid, ravimeid, erinevaid mesilasliine, aga seal võiks toimuda ka mesilaste tõuaretus. See paneks ka aluse mesindusteaduse arengule Eestis.
Aga võibolla teha hoopis eraldi teadus- ja arendusasutus Põllumajandusministeeriumi valitsemisalas nagu seda on näiteks Jõgeva Sordiaretuse Instituut.
Sellest võiks Eesti mesindusele abi olla.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Nojah...

Sügaval nõuka ajal oligi ju Pollis midagi niisugust nagu rix välja pakub. Antu Rohtla veel sellest ajast Polli elama jäänud.
Aga mesinduse üldises s...s seisus tänage võimuparteisid,
kes EML -i ja mesindust ignoreerivad. Välja arvatud vast viimane istuv põlluminister kes on mesinikke vähemalt kahel sügisel ära kuulanud.
Aga esimene samm valitsuselt, et palju meid ja mesilasperesid on; no ei viitsi seda vahtu ümber toksida........
Isikliku arvamuse järgi ei võta keegi EML-i tõsiselt kuni meid on statistikute järgi mõnisada mõne tuhande perega ja me vigiseme ainult oma foorumis.
No aitaks ka kui President või peaminister mesilasi peaks nagu Ukrainas või Valgevenes.

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Rix, ehk tutvustad ennast

Rix,

ehk tutvustad ennast lähemalt?

Terv,
Tormi

Eesmärgiks

Eesmärgiks ei ole ennast tutvustada, vaid see mõte tekkis seoses homse EML koosolekuga, kus “arutatakse EML tulemuslikkuse parandamise võimalusi Eesti mesinduse arendamiseks”. Praegu kulub põhiline osa mesindusprogrammide rahast igasugusteks mesindusalasteks uuringuteks, vaatlusteks, koolitusteks, aga tulu sellest mesinduse jaoks on vähe. Peaks ju siis kuidagi teisiti olema.

Pronksmedal (100p.)

EML mesindusprogrammi täitmisest

Tere!

Kuna siin foorumis kipub jutt ühte suunda, et EML midagi ei tee ja kõik on salajane, siis jagan natuke infot konkreetselt katsemesilate kohta, mis tegelikult on suures osas ka siinsamas lehel üleval Smile

Senises mesindusprogrammis on tõuaretuse arendamine sees olnud ning sellega on tegelenud mitmed mesinikud. Konkreetselt on programmi raames töid tellitud ja töötasu makstud Priit Pihlikule (tema on ka EML programmi tõuparandustöö meetme juht), Ilme Nõmmistole ning Jaanus Tullile. Samuti on tellitud tõumaterjali ning antud need testimiseks kuude mesilasse. Tõumaterjali (st mesilasemasid) on programmi rahadest saanud P. Pihlik, J. Tull, A. Jõumees, A. Rohtla, M. Valtin ning A. Kilk.

Programmi käigus valminud materjalid on avalikustatud mesindus.ee veebilehel:
http://mesindus.ee/files/Antu_Rohtla_-_PR-5-4.1-5__itaalia_mesilasemade_...
http://mesindus.ee/files/Ilme_Nommisto_-_PR-5-4.1-2_touparanduse_olukorr...
http://mesindus.ee/files/Jaanus_Tull_-_PR-5-4.1-3_-_Touparandus_mesilas_...
http://mesindus.ee/files/Maire_Valtin_-_PR-5-4.1-_6_aruanne_-_Itaalia_me...
http://mesindus.ee/files/Priit_Pihlik_-_PR-5-4.1-1_touparandustoo_mesila...

Samuti on katsetatud erinevaid varroatoositõrje meetodeid, analüüsitud mee kvaliteeti, kanarbikumee kogumist jm.

Erinevad lektorid on programmi raames uuritud teemadest teinud ka ettekandeid EML õppepäevadel. Seni on tõesti kujunenud nii, et EML tegevus käib ikkagi 95% õppepäevade ja kogunemist kaudu, kuid kogu programmi raames valminud info jõuab siiski ka siia lehele - vt menüüst mesindusprogramm ning uurige loengute kokkuvõtteid, uuringute raporteid jm. Tehtud on ikka omajagu Smile

Martin Rebane

Aasta mesinikPronksmedal (100p.)
Kasutaja Jaanus pilt

Mesindusprogramm

Arvan jätkuvalt, et EML on teinud omajagu. Kuid tervikliku pildi saamiseks võiks praeguse programmi teiste meetmete kohta samad näitajad siia lehele kirjutada. Praegu jääb Martini kirjutisest mulje, et mesindusprogramm on tegelenud suuresti vaid tõuparanduse meetmega, mis minu arvates võib olla veidi eksitav. Tegemist on siiski seni ühe väikseima meetmega!
Lisaks tasub lugeda praegu käimasolevat programmi.
http://mesindus.ee/files/Eesti_mesindusprogramm_01.09.2007-31.08.2010.pdf

Jaanus

Pronksmedal (100p.)

Täpsustus

MR kirjutas:
Konkreetselt on programmi raames töid tellitud ja töötasu makstud Priit Pihlikule (tema on ka EML programmi tõuparandustöö meetme juht), Ilme Nõmmistole ning Jaanus Tullile. Samuti on tellitud tõumaterjali ning antud need testimiseks kuude mesilasse. Tõumaterjali (st mesilasemasid) on programmi rahadest saanud P. Pihlik, J. Tull, A. Jõumees, A. Rohtla, M. Valtin ning A. Kilk.

Jaanus täpsustas, et tõuparanduse meetmest ta siiski ei ole saanud palka, vaid ainult emasid. Paraku originaalpostitust ei anna enam miskipärast muuta.