mesilased ja kärjed . sooviks nõu.

ostsin mesitarud, ja neist on mesi välja võtmata ilmselt aasta või natuke üle, kuna endine peremees suri ära. mida teha kärgedega, kas võtta kärjed välja esimesel mee korje ajal juunis või tuleb nad kohe välja vahetada?
palun andke informatsiooni.
tänud !!

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

nõu

Praegu peaks tarus olema umbes 10 raami: haue + meekärjed. Kõik ülejäänu võta välja.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

?

Küsija on jätnud olulise mainimata, kas tarus mesilased ka elavad või on tegu tühjade tarudega?

tere

elus mesilased. aitäh

tere

olen täielik võhik, kas haude kärjed on keskmised? ja kas need peab avama ka, et raamatust uurisin, et kärjed võivad olla lapergulised või kergelt hallitanud, mis pidid tekitama mesilaste kõhulahtisust. mesilased on puhastus lennu ära teinud, ja käituvad täiesti normaalselt. arvan nii, kuid ei ole milleski kindel, kunas raamatus on palju ehmatama panevaid jutte sees.
aitäh nõu eest !

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

alustamine nullist

Niisiis käesoleval kevadperioodil peaks mesitaru sisemuses olema selline pilt, et keskel on olenevalt ema energilisusest haue kolmel kuni 6-l kärjel ja servades meeraamid vähemalt 1 kummaski servas. Seega on normaalne, kui tarus on 8 kärge, iseenesest pole ka midagi katki, kui seal on neid vaid 5, peaasi et mesilastega kaetud. Vaat tõstadki servmise kärje välja ja vaatad, kui pesaruumi sissepoolejääv külg on tihedalt mesilasi täis ja neid jätkub hulgaliselt sama kärje välisküljelegi, on kattuvus kevadeks normaalne. Samamoodi vaata ka teist pesa serva, kui kärjel on vaid peotäie jagu mesilasi, on pesaruum liiga avar ja kärg tuleb välja võtta. Ning võtadki neid liigseid kärgi niipalju, kui mesilaste arvukus kärjepinnal juba tihedamaks muutub.
Laperguliste kärgede koha pealt jään vastuse võlgu Wink aga roojast laigulised kärjed tunned vast ära küll, lihtsalt normaalse kärjepinna peal mingeid pruunikaid valguvaid laike ei ole. Ja vaat need laikudega kärjed tuleb tõesti välja võtta, isegi kui seal hulk mesilasi peal on. Viimasel juhul raputad lihtsalt mesilased taru põhja ja kärg ära. Päris pesaossa mesilased siiski ei rooja, ja kui nad on seda suur hädaga ka teinud, siis nüüdseks on need plekid ammu ära lakutud. Kindlasti ei ole kõik pesaruumi servades olevad kärjed reostatud, pigem on rikutud vahetult talvekobara katteks olnud kärjed, seega tõenäoliselt pole ohtu, et taru täitsa meest tühjaks võtad, siiski võib reostunud või hallitanud kärgede eemaldamise käigus selguda, et kärgi või sööta jääb tarru vähe. Kergelt riknenud kärgi saab veel kasutada, pead pika ja väga terava noaga kärjekaanetise kõik maha lõikama. Enne sellise kärje tarru tagasipanekut lase sel veidi aega tilkuda. Kui oled sunnitud mõned kärjed välja võtma ja söödapuudust sellega ei tekitanud, ruumipuuduse aga küll, pane 1 ülesehitatud kärg tarru. Väga oluline on selle paigutuskoht, nimelt tuleb see kärg asetada äärmise haudmeraami ja meeraami vahele, vaata et kogemata ei eralda munetud kärge haudmeosast!

Tegelikult ma natuke ohkasin Sinu küsimuste peale, aga mis seal ikka, eks me kõik ole kunagi kusagilt alustanud Smile Ja võta heaks või pane pahaks, aga kui tõesti tahad mesilastega tegelema hakata, leia omale mõni juhendaja, kes ka tiba praktikat ette näitab, neti teel võib ju mõndagi õppida, kogenud praktiku nõuanded mesitaru juures on aga väärtuslikumad kui mitu raamatut.

Pronksmedal (100p.)

5+

Alustajana olen ma kõiksugu raamatuid lugenud, aga nii lihtsat, selget ja kokkuvõtlikku juttu pole veel näinud.

tere

kummaskis tarus on 10 ja teises 11 kärge. kas peab võtma nii palju maha, et saada 6-8 raami kätte. olen otsustanud ka ise mesiniku poole pöörduda, et praktikat saada otse, aga enne seda otsustasin interneti teel inot saada, et ei paistaks kõige rumalam välja mesiniku ees. igaljuhul suured tänud, info oli parem kui raamatus.
aitäh !

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Loe tähelepanelikult uuesti

aguavo kirjutas:
kummaskis tarus on 10 ja teises 11 kärge. kas peab võtma nii palju maha, et saada 6-8 raami kätte.

Kummagil kuldil oli 2 kihva ja teine neist oli emis Laughing out loud

Loe metsamesiniku selgitust mõned korrad uuesti: Seega on normaalne, kui tarus on 8 kärge, iseenesest pole ka midagi katki, kui seal on neid vaid 5, peaasi et mesilastega kaetud. Vaat tõstadki servmise kärje välja ja vaatad, kui pesaruumi sissepoolejääv külg on tihedalt mesilasi täis ja neid jätkub hulgaliselt sama kärje välisküljelegi, on kattuvus kevadeks normaalne. Samamoodi vaata ka teist pesa serva, kui kärjel on vaid peotäie jagu mesilasi, on pesaruum liiga avar ja kärg tuleb välja võtta. Ning võtadki neid liigseid kärgi niipalju, kui mesilaste arvukus kärjepinnal juba tihedamaks muutub.

Jõudu!

Aguavo.le

Sinu mesipuu asukoht kaardil on minu vaarisa talu hobusetalli varemetest 180m kaugusel (karjalauda juures). Pisut üle kilomeetri edasi Vetla poole oli vähemalt hiljuti suht arvestatav mesila.Kui see toimib, saad selle mesiniku käest kindlasti praktilisi näpunäiteid.Ehk ka praktikat ja abi. Muidugi kui ei sega külasisene kadedus. Minu mesila asub sinust linnulennult 6,5-7km! Edu tegutsemisel!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

küsimused & vastused

Vähe on olemas rumalaid küsimusi, tunduvalt sagedamini ilma küsimata tehtud ebaõnnestunud tegusid.
Sunu küsimused on enamasti vastatavad, iseasi see, et minu vastused võivad osutuda küsitavateks...
Smile
Soovitan soojalt, kasuta Bergi nõuannet!

tere

tänan info eest, on üks küsimus veel, kui kärje raamid välja võtan kas hiljem kui meslilaste arv suureneb, võin ma need samad kärjed tagasi panna, või tuleb nad maha kanda? või tuleb siis täiesti uutega asendada.
tänud !!

bergile

see mesila on toimiv praegu, kuid suure vee all kõik.
mesinikku pole kätte saanud, ja pole temaga rääkinud, sest ta elab tallinnas. ja ta on ka ainult ühe aasta mesilasi pidanud.
aga igaljuhul suured tänud !!
edu ka teile !

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

väljavõetud kärjed

Korralikke, puhtaid, terveid, heledapoolseid kärgi saad kasutada, tumemustad, katkised, roojased, kõverad sulatusse.

Aguavo.le-2

Kärje saatuse otsustamiseks vaja neile lähedalt otsa vaadata. Kui kärg hallitanud, roojaga määritud või väga tume - ei soovita seda enam kasutada. Kui on looduses korje piisav, anna mummidele võimalus rahuldada ehitusvajadus ja lisa kärjepõhjaga raame.Sel moel suurendad uute kärgede varu ja vähendad sülemlemisohtu. Kristalliseerunud meega samuti pessa ei sobi. Korralikud puhtad kärjed võid taas kasutusse võtta.Kui söööta pesas küll, pole mõtet meekärgi pessa lisada, sel juhul võid need korje puudumise ajal lahtikaanetada ja tagasi sööta. EDU!

BERGILE

tere hr. berg tahan homme mesi kärgesi vaatama, aga on üks küsimus, mis on väga rumal jälle, et kas tossu aparaadile käib mingisugune eraldi süsi tossu jaoks, kas lepp või kasepuust? kas söele tuleb panna toorest puitu või on see mingisugune eraldi koor, mis tossaks kõvasti.
lp. agu avo.

Aguavo.le

Suitsiku põletusmaterjaliks kasutan ise Paunküla Kaksjärve juurest 50 aastat vanadest turbaaunadest toodud turvast. Hästi kõlbab igasugune pehkinud puit , niisugune, et ikka näpu vahel tükeldada annab. Männikoor on samuti väga hea - põleb kaua. Muidugi on ka poes suitsiku põletusmaterjali aga seda osta on mõttetu. Maal leidub alati midagi sobivat, häda korral võib kuiva kulu või heinagi kasutada ainult tuhka tuleb palju ja täita tihti. teed paberi ja/või laastukestega hakatise ja materjal järgi. Ise olen nii laisk, et immutanpisut turba tükki bensiini ja diisli seguga - tuli otsa ja turba tükid peale.EDU!

Kasutan pehkinud leppa. See

Kasutan pehkinud leppa või muud lehtpuud. See ei pea olema nii pudi et kätevahel pudiseb. Saega lasen seibid ja kirvega toksin tükkideks. Kuivatatud tael on ka hea. Kui suitsik tarude juures liiga tossama kipub, pane ta mõneks ajaks külili. Nii võid teda ka kustutada aga kipub kaane kinni pigitama.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Männipuukoor

kasutan kuivatatud männipuu purustatud koort ,põleb kaua ja annab sellise mõnusa vaiguse lõhna .

tere, on veel küsimusi,

tere, on veel küsimusi, mesliastel peab olema joogivesi, raamatus kirjutatakse et see peab olema leige või soe, aga ei ole kirjas kuskil sellest kui kaugel ta peab astsema mesipuust, ja kas peab olema igal mesipuul oma joogivesi või aitab ühest mitme taru peale? ja kui kõrgel ta peab maast asetsema?
tänud!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Jootmine

Usun ,et saad siit vajalikku infi http://www.hot.ee/metsamesi/
leiad Nõuandeid mesindustöödeks ,Kevad ,Kuidas mesilasi kevadel aidata .Ja võid ju Metsamesiniku endagi käest küsida usun ,et ta ei pahanda ! Mina ei ole neid veega poputanud sest veekogu 20 m kaugusel ,järsud kaldad ja päike soojendab seal kallast kus mummid pummeldavad mõnuga .