Pärnu Postimees: Õitsvate põldude mürgitamine toob trahvi

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Põllumajandusameti Pärnu keskuse peainspektor Jaanik Lilles hoiatab põllumehi, et rapsi õitsedes ja oma muudel õistaimedega põldudel taimemürki pritsides võivad nad mesilaste surmamise eest saada kaela kopsaka trahvi või ootab neid kohtutee.

"Põhiprobleem on selles, et mesilane on putukas, kes vaatab, kust korjata saab," selgitas peainspektor. "Kui raps õitseb, siis mesilasi sealt pealt ära ei saa. Ja kui raps läheb õitsema, ei tohi tegelikult enam pritsida. Aga põllumehed vahel siiski teevad seda ja mesilane ei peagi pihta saama. Kui ta läheb järgmisel päeval rapsi peale, saab sealt mürgitatud õietolmu ja sureb ikka ära."

Anu Jürisson, Pärnu Postimees

Loe edasi: http://www.parnupostimees.ee/?id=271694

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Mürgitamisest veel

Mida teha ,kui põllumees on põmmpea ? Täna siis kohtasin ühte sellist ja küsisin viisakalt ,et kunas siis viljapõllule mürk selga lüüakse ,et teaksin mummid kinnipanna selleks päevaks kuna korjemaa asub just mürgitatava viljapõllu kõrval . Vastuseks sain aga räiget sõimu ,et tee kuradi mesilaste pidajad ei tule mind kamandama kunas midagi teen ja päädis asi viimaks sellega ,et lubas isegi tarud traktotiga segamini sõita ,kui see mögin ära ei lõpe . Nüüd ei jäägi muud üle ,kui valvata ,kas ikka tehakse tööd tuulevaikse ilmaga aga ,kunas see saab toimuma ei tea ikkagi !

Kasutaja ristikas pilt

Njaa...

Tomm , sa äkki selle tropsiku nime ka avaldad ? Oleks kena teada ega sama põllamees pole kes meitegi kandis tegutseb .

Pronksmedal (100p.)

Kõlab paganama tuttavalt

Kõlab paganama tuttavalt mullegi. Ilmselt on tegu Eesti "tüüppõllumehega", kellesarnaseid on hiljutiste kolhoosnike hulgas kõikjal. Justkui oleks neile erikoolitusega need laused pähe tuubitud. Pakun, et neid isegi samapalju kui mesinikel mesitarusid. Smile Jään lausa huviga ootama neid kohtukeisse. Valmistugem siis korralikud tõestusvahendid ja hoidkem meeled ärksad, et nendega seadusrikkumine pädevalt fikseerida!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Jätaks esialgu

ristikas kirjutas:
Tomm , sa äkki selle tropsiku nime ka avaldad ? Oleks kena teada ega sama põllamees pole kes meitegi kandis tegutseb .

jätaks esialgu nime veel avaldamatta ,sest tegu võib olla ka haukuva koerga ja ehk ta ei hammusta aga ,kui ta midagi valesti teeb ja mulle eelnevalt ei teata ,sest andsin talle oma tel.numbri siis saab see nimi siin ka esile tõstetud . Niipalju ütlen ,et tegutseb ta Pärnumaal ; Soometsa ,Võidu ja Papisilla kandis !

Kasutaja ristikas pilt

Eks ta vist sama mees ole

Egas kaks meest tegutsevad selles kandis . Mul eelmine aasta olid külalised kui oma mürgipütaga põllule tuli . Ilm oli päikseline ja tugev tuul . Olime sunnitud õuest tuppa minema kuna ei olnud lihtsalt võimalik hingata õues . Ütle niipalju kas sõidab suurema autuga , siis tean veidi seisukohta võtta .

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Sõidab

mingi tume kastiga JEEP ja ülbus ei mahu kestasse ära !!!

Kasutaja NOORMESINIK pilt

Kiidusõnad!

Pean ikka sekka ka midagi head ja lohutavat ütlema-Meil siin Järvamaal-Peetri kandis on igatahes vägagi sõbralikud ja hoolivad põllupidjad ja ühistud-Alati helistatakse ja teatatakse mitu päeva ette,et võib minna mürgitamiseks juhul kui ilm lubab....
Me siin koos naabrimehega oleme sellised asjaarmastajad aga ikka kenasti arvestatakse meiega Smile

Mürgitamine

Olen sel aastal oaasiks rapsikõrbes. Võtnud ühendust põllupidajaga, oli vastus "... pole probleemi, tulen see kell, nagu ütled... ...teatan mõne päeva ette...".. Noh, kolleegid, kas teeb kadedaks!? Tongue Põllumehed võiks aga võtta eeskuju inimlikust suhtumisest!

Pronksmedal (100p.)

Vaevalt nüüd küll, et

Vaevalt nüüd küll, et rapsioaasis elamine kedagi täie mõistusega mesinikku kadedaks teeks. Sõltumata sellest, kas sulle kemiseerimisest teatatakse või mitte oled nii või naa sellises oaasis mürgi- ja saastamee tootja.
Muide, kas seaduses õitsvate põldude mürgitamisest on täpselt paika ka pandud nende preparaatide nimekiri või on üldse õitsvate taimedega põllul taimekaitsetööd keelatud? Viimane oleks loogilisem vältimaks vassimisi ja kaksipidi mõtlemist. Põllule minnes võib talunik ju väita, et pritsib mingit x asja mis pole mürk. Kuna paljud taimekaitsemürgid on tänapäeval lõhnata ja iseloomulike tunnusteta, siis on kõrvalseisjal väga raske öelda millega tegelikult tegu on. Või käibki see trahvi- ja kohtuvärk siis tulemuste (surnud mesilaste, mürgise mee vmt.) järgi? Igatahes üsna segane on see värk..

Taruman'ile

Sa ole mees ja võta ta pritsitavast ainest väike näidis, tee mõni foto ka, et just tema pütist selle võtsid ning ehk inspektorihärra arvestab tõsise juhtumi korral sinu "tõestusmaterjaliga"?

Pronksmedal (100p.)

Küsimus ongi

Silver kirjutas:
Sa ole mees ja võta ta pritsitavast ainest väike näidis, tee mõni foto ka, et just tema pütist selle võtsid ning ehk inspektorihärra arvestab tõsise juhtumi korral sinu "tõestusmaterjaliga"?

Küsimus ongi selles, milline juhtum on "tõsine". Kas enne peab surema peab kogu mesila, meesaagi keemiline saastumine ilmselt ei ole piisavalt "tõsine"? Milline põld kvalifitseerub piisavalt "õitsvaks" ja kas on keelatud igasugune keemiaga taimekaitse õitsval põllul või on keelatud ainult teatud mürgid? Ja kellegi pütist eraisik mingit näidist ka võtta ei saa kui püti omanik seda näiteks ise anda ei soovi. Mesilased imevad selle sodi sealt põllult igaljuhul sisse ja võivad maha kärvata päevi, isegi kuid hiljem kui mürginäidis ise lagunenud. Keegi ei hakka Eestis CSA kriminaliste mängima. Ja teame ju hästi kuidas siin banaanistanis on lood millegi hiljem tõestamise või uurimisega. Teine küsitav asi on üldse keemiliste analüüside tase Eestis ja nende teostamise maksumus, millega oleks võimalik takkajärgi kaasaegseid põllumürke kindlaks teha või teostada kasvõi korralike meeanalüüse mürgijääkide ja keerukamate keemiliste ühendite suhtes. Suht troostitu värk!

Taruman..

Juhtumi tõsidus oleneb suuresti ka sellest, kui aktiivselt kannataja sellega tegeleda jaksab. Ühekordne niutsatus meie õigusorganite tähelepanu ei ärata ning huupi lahmimine neid jalule ei aja. Selleks ongi vaja teha omalt poolt kõik, mis teha on võimalik. Ning kuigi kohtujuhtumi korral ei pruugi omavoliliselt võetud näidis asitõendina läbi minna, annab see alust lähemaks uurimiseks põllumehe inventaris. Ma ei ole küll seni veel ise seadusepügala sõnastust uurinud, kuid õitsev on põld minu hinnangul siis, kui vähemalt kolmandiku taimede õied on puhkenud. Ning teisalt, kui su mesilas terve pere hukkub, siis peab labor saama tuvastada ka selle põhjuse, ning kui sinu mesila lähiümbruses teisi põllumehi ei ole ning too üks on midagi oma põllule pritsinud, siis ei ole ju vaja kaugemalt mürkainet otsima minna. Filmilaadseid kriminaliste meil tõesti ei ole, kuid meedias avalikustamisega on ennegi imesid korda saadetud. Iga juhtum jõuab kuhugi tulemuseni, ning uurimist ei lõpetata poole pealt. Kui tekib tunne, et inspektoril või uurijal on motivatsioon lõppemas võib kaasata meedia, mis sellised riigiametnikud üldjuhul töökoha säilimise nimel paneb jalgu kõhu alt välja tõmbama. Analüüside kulud peaks lõpptulemusena juhtumi kaotaja kanda jääma. Ise peab hakkaja ning motiveeritud olema. Ma olen nõus sinuga, et riigistruktuur lonkab ning banaanlus vohab, kuid ega ise ükski asi paika ei loksu. Suurim viga mis sa saada teha ongi alla vandumine. Järjepidevus ja kannatlikkus aitab mesilasel sinu heaks korjel käia, sina ole sama tubli tema kaitsmisel hoolimatute ilmakodanike lohakuse eest!

Pronksmedal (100p.)

Saastamesi

Taruman kirjutas:
....oled nii või naa sellises oaasis mürgi- ja saastamee tootja....

Miks nii arvad, või tead hoopis? Rapsi kasvamisest mee valmimiseni on nii palju etappe, et ei saa võtta nii üksüheselt. Ja kui sul on õigus, siis huvitav, kui palju mett ei ole saastamesi so, kui palju on neid, kelle mesilaste korjemaa sisse ei jää ühtegi põldu?

Pronksmedal (100p.)

No jutt oli ju rapsioaasist

No jutt oli ju rapsioaasist korjatud mee kohta. Rapsioaasi all peame silmas sellist kohta, mis täielikult (või peaaegu täielikult) ümbritsetud rapsipõldudest. Selliseid kohti on Eestis rohkem kui küll. Oletan, et oled ikka mööda maad ringi liikunud ja tead seda isegi. Mis etappidelt mesilane sellises kohas mett korjab? Eelkõige peame silmas seda mett, mida mesinik välja hakkab vurritama. 1:1 võib väita, et selleks ongi taolises kohas pea 100%-liselt rapsimesi. Rapsi mitteõitsemise ajal korjatava mee hulk on seal marginaalne ja seegi tarbitakse pere elutegevuseks. Mis pagana etappidest siin mõtet rääkida.. Asi ongi üksühene kui sa oled kursis rapsikasvatuse nüanssidega. Kui pole, siis võid ju omale enesepettuslikke illusioone luua sellise mee puhtusest ja kasutatavate kemikaalide ohutusest kui tahad. Kui palju on mett, mis korjatud rapsipõldudest vabast piirkonnast ei oska mina öelda. Aga seda ikka on! Omalgi paar kohakest kasutusel ja tean hästi mis vahe on rapsimeel ja normaalsel meel. Kahjuks pole saanud kõiki mesilasi sinna kolida. Tuleb ilmselt otsida uusi kohti juurde või tootmist lihtsalt koomale tõmmata. Ei näe mõtet eurokolhoosnikega jagelemisele ja vaidlemisele oma aega raisata, eriti kui seadused ja regulatsioonid niivõrd vildakad ja bolshevistlikud. Kärvavad ja muteeruvad nagunii ükskord oma rapsipasa otsa..

Pronksmedal (100p.)

Tore, kui kellegil on suur

Tore, kui kellegil on suur usk meedia kõikvõimsusesse. Minul isiklikult küll pole. Praegusi seadusi, mis seda problemaatikat käsitlevad lugedes tekib pigem tunne, et see on valmis kritseldatud mingi tülika huvigrupi vaigistamiseks. Et need ei saaks öelda: näete puudub võimalus asja lahendada. Tehtakse siis miskisugune paljude lahtiste otsteta, hambutu ja munadeta käkerdis, mille alusel praktikas on väga vähe šansse mingi positiivse resultaadini jõudmiseks kui asju vaadata kannatava poole pealt. Küll aga jätab ohtralt võimalusi teerulliga ülesõitmiseks kahjutekitajale.

Taruman

Ära ole nii negatiivne. Mõni ime, kui sul on raske näha lootust ja võimalusi, kui oled ise enda jaoks kõik allapoole latti juba eos ära määratlenud Smile

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

:)

"Meie elu on sitt, kuid see kulub meie tuleviku väetamiseks!"

Lennart Meri

Pronksmedal (100p.)

Etapid

Taruman kirjutas:
... Mis pagana etappidest siin mõtet rääkida.....

No seletan lihtsamalt siis. Jämedalt võttes on etapid on need, et raps kasvab, mürgitatakse, õitseb, mesilane korjab nektarit, valmistab sellest mee. On see kindel, et mürk meeni jõuab? Sama hästi võid öelda, et sõnnikuga väetatud kartulil on sitt kartuli sees, aga näe ei ole, seal vahel on etappe, kus sõnnik laguneb ja kartul võtab sealt välja, mida vaja. Samas tuleb isegi sellise loodusliku väetisega piiri pidada. Pigem on väetised need, mis jõuavad meeni, sest need on kogu taime kasvamist mõjutanud. Mürgitamine toimub siis, kui taim on suur. Pritsitakse pealt, aga mitte juuri. Kas kasvav taim üldse mullast mürke omandabki? Vot selle kohta küsisingi, kas tead või arvad. On sul mõni viide uuringute kohta või tuleb teadmine sellest, et keegi kusagil on rääkinud. "Tean küll, mis vahe on rapsimeel...." Eriline maitsmismeel on sul, kui suudad mürgid mee seest ära tunda. Samas tore, kui käitud põhimõtte "parem karta, kui kahetseda" järgi.