Väike sülem

Tuli mul täna selline pisike sülemike. Ajasin ta kasti, aga mis temaga edasi teha. Ta vist nii väike, et korralikku peret temast ei saa.
Palun nõu ja abi arvestades sellega, et olen suht algaja ja väga keeruliste käikudega hakkama ei saa.

tegelikult ma korra postitasin siia selle küsimuse, aga see kadus kuhugi. Ärge siis pahandage, kui samateemaline postitus kuskilt välja ilmub.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Väike sülem

Kuipalju on väike? Kilo? Kui tõsine soov perede arvu suurendada, siis võid isegi sellisega proovida "mängida", st. hoolika ümberkäimise juures saab ka sellisest sügiseks pere, mis rahumeeli ületalve elab. Mõistagi eeldab see hea ema olemasolu, kui aga sülem tõesti väike, ei ole ma viimases eriti kindel. Hea ema suudab pere suureks ajada ja suurest perest tuleb ka suur sülem.
Niisiis kui kasutad lamavtaru, millel 2 lennuava, pane sülem ematarusse põhjani ulatuva mesilastekindla vaheseina taha teisest lennuavast käima. Korpuste korral tee lisapere taru peale lisakorpusesse, kuna 10 raami on pisiperele ilmselt liiga palju, on vaja korpuse mahtu penoplaadiga piirata. Mõne aja pärast võid põhi- ja sülemist tehtud abipere omavahel kokku ühendada.
Otsustades siiski eraldi pere teha, pane kuhugi teise tarusse, kärjepõhja ära pane, kuigi sülem on hea ehitaja, on Sul vaja mesilaste energiat säästa. Kesisepoolse korje korral võiks ergutussööta anda, umbes teeklaasitäis päevas vahekord 1/1. Ükskõik millise variandi puhul on hoolikas soojustamine vajalik, ka lennuava olgu pigem väiksevõitu kui liiga lai.
Veidi kindlam oleks eraldada sülemist ema raputades mesilased läbi emalahutusvõrest põhjaga kasti vanasse peresse tagasi. Kuna nad on Sul juba mõnda aega kastis istunud, võiks kindluse mõttes enne taasühendamist lõhnasid ühtlustada pritsides nii põhipere kui ka sülemimesilastele veidi melissi-, piparmündi- või muud tugevalõhnalist suhkruta teed.

Pronksmedal (100p.)

olen ka algaja ja

olen ka algaja ja märgistamata ema kättesaamisega probleeme. Kas võiks pisult detailsemalt seletada kuidas neid läbi emavõrega kasti raputada, et ema kätte saada ja mesilastele mitte häda teha.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

ema otsimine

Enne nii karmi tegevust, kui kogu pere läbi võre ajamine, võiks siiski püüda ema otsida. Selleks ei pea tingimata tervet taru raamhaaval läbi lappama, enamasti on ema selsamal raamil, kus munemisjärg pooleli. Seega ongi just neid kärgi vaja eriti hoolikamalt uurida. Kõrje tõstad kahe käega üles peaaegu silmade kõrgusele ja libistad pilgu sikk-sakk üle selle pinna. Väga üksisilmi mesilasi jälgida pole vaja, parem on kergelt hajutatud pilguga püüda hõlmata veidi laiemat pinda keskendudes ühtlasest massist erineva detaili otsimisele.
Suitsu kasutamine ema otsimise ajal teeb leidmise raskemaks, samuti on otsinguteks mõistlik valida hea korjeilma keskpäev. Siis on mesilasi tarus vähem, leidmine seega lihtsam.
Kui esimene otsing ei andnud tulemusi, panna taru pooleks tunniks kinni ning seejärel üritust korrata.

Emalahutusvõrest põhjaga kast ongi täpselt selline asi, nagu täht-tähelt sellest sõnast aru saada. Serva kõrgus võiks olla minimaalselt 15-20cm, muidu kipuvad sinna raputatud mesilased läbi võrgu minemise asemel osaliselt üle serva ronima.
Kastiga töötamiseks on vajalikud suitsulõõts ja väike käsipihusti puhta veega. Kerge suitsuga saab ergutada mesilaste liikumist soovitud suunas, pritsi läheb vähem vaja, aga kui kiputakse peale kasti raputamist massiliselt lendu tõusma, võib mesilaste lennuhimu veidi taltsutada. NB: neid lausa märjaks pritsida ei ole vaja!
Tarus oleva pere läbi kasti ajamiseks tõsta vana taru veidi kõrvale ja tahapoole, samale kohale panna tühi mesipuu. Nüüd võtta vanast tarust raam, raputada järsu liigutusega sellel asuvad mesilased uue taru kohale pandud kasti, vaadata raam veel kiiresti üle et ega seal ema ei ole ja panna kärg uude tarru. Väga suurt kuhja mesilasi pole hea korraga kasti raputada, vahepeal tasub seaolijaid soovitud suunas minema sundida. Osalt hakkavad mesilased sellise jõhkra laamendamise korral käituma nagu sülem, selle asemel et läbi võre alla minna, kobarduvad nad paksu kihina kasti nurkadesse ja seintele.
Peale seda, kui kõik kärjed ja lamavtaru vahelauad on kasti tühjaks raputatud, vaadata eriti hoolikalt üle ka vana taru kaasaarvatud lennuava kuhu ema suure kaose tõttu peitu võib pugeda.

Väikese pere läbi kasti ajamine pole suuremat probleem, kuid suure puhul.... Toimima peaks ju samuti, aga kaos on kordades suurem. Aga kas on mõtet suure pere ema üleüldse nii hädasti leida vaja? On ju tegu viljaka emaga, kui pere suureks suutis ajada. Iseasi on see, kui pere suur ja mesilased tigedad, sel juhul ei soovitaks oma tervisega riskida ning lihtsam on ema leida, tehes ajutise lendpere.

Pronksmedal (100p.)

Suurimad tänud, ehk saaks ka

Suurimad tänud, ehk saaks ka ajutise lendpere kohta juhiseid

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

lend pere

Lend pere on Ema koos lennu mesilastega. Neid peresid tehakse 2 pöhjusel. 1. on siis kui on peres ema kupp, järelikult tuleb varsti sülem, 2. pöhjusel kui tahetakse peresid juurde saada poolitamise teel. Tehakse nii: Ilusal päikesepaistelisel ilmal umbes 12.00 ja hiljem, kui lennumesilased on korjel, tõstetakse haudmega taru 3-4m eemale sellest asukohast kus ta oli. Sinna pannakse tühi taru kus on ülesehitatud raamid. (hauet ei panda). Haudmega tarust otsitakse ema üles ja pannakse uude tarru. Sinna lendavad ainult lennu mesilased. Ära ei tohiks unustada et selles peres ei ole sööta, seega tuleb neile anda suhkrusiirupit. (1-2l) Päevad ei ole vennad ja kui homme sajab võib pere nälga surra. kuna lend peres on ema ja lennumesilased ja ammmesilasi pole hakkavad osad lennumesilased ammmesilaste tööd tegema ja seega korjatakse vähem nektarit.

Haudmega perele aga jäi söök,haue ja amm mesilased. kuna ema pole,hakatakse 2 tunni pärast ema kuppu tegema. Kuna selles peres pole lennumesilasi tuleb jälgida et sööta jätkuks ligikaudu 2 nädalat või rohkem kui korjet pole.

Mina soovitan mölemad emad välja vahetada samal aastal. kas siis ise tehtud emad või ostetud emad. Kui ise teed emasid siis otsi selline pere, kus aasta kohta sülemit ei ole tulnud , ja kes toob sulle aasta kohta kõige rohkem mett. Sellest perest teed ise emad (vagelduse teel) . Siis kannad edasi geene kes korjavad hästi ja ei sülemle.

kui aga neid emasid välja ei vaheta võid olla kindel et need pered sülemlevad järgmine aasta vaat et topelt. Ja sellega kaotad tubli koguse mett. Halvimal juhul sülemlevad isegi niipalju et pere on tühi sügiseks.

Mina seda taktikat ei kasuta. Kui näen et kõigi minu pingutusele olemata on teinud sülemikupu otsin ema üles ja panen koos mõne haudme kärjega teise tarru (koos raamil olevate mesilastega ja raputan raami või kaks mee raamilt ka mesilasi), 1 sõõda raam ka. Kokku 3 raami ja viin 2 nädalaks 1km kaugusele (võib ka kaugemale, kuid lähemale mitte). Muidu lähevad lennumesilased vanase tarru tagasi. Kui tahad tugevamat peret võtad mitmest perest hauet ja mesilasi. Kuna põhiperes enam ema pole lasen neil ühest kupust ema teha mille hiljem vahetan või murran kõik kupud maha ja annan kohe (1-2 h ) pärast uue ema.
Pöhipere ei jää nõrgaks ja korjab saaki edasi . 3 raamiline juunis tehtult läheb tavaliselt 5 raamil talvituma (kaks 5 raamilist peret ühes tarus). Juulis tehtud pered aga lähevad tavaliselt 3 raamil talvituma (seega kolm 3 raamilist peret ühes tarus). Emad on soovitav vahetada. kuna hakkasid sülemlema. Kui sa aga ei tea kui vanad su emad on, tuleks 100% vaja välja vahetada, seda kindlamini nad üle talve elavad. Mida noorem ema seda suurem tõenäosus et kevadel on elusad ni pöhi kui idupered.

edu toimetamisel

Pronksmedal (100p.)

Suurimad tänud, lihtne ja

Suurimad tänud, lihtne ja palju selgem kui raamatust lugeda. Tänan veelkord