Mesilased majaseinas, mett tilgub tuppa....

Tere mesinikud.

Mul on 2-korruseline maja, ülemine korrus puuvoodriga. 3-4 aastat tagasi tuli voodri vahele elama sülem. Olin üsna kindel, et talve nad üle ei ela ja suvel, kui nägin seal jälle mesilasi lendamas, olin kindel, et tulnud on taas uus pere. Pealegi oli lend mitte väga vilgas ja pered enamasti tundusid olema väikesed.
Tänavu aga nägin esimeste soojade ilmadega, kuidas pere üleval puhastuslendu tegi - tähendab elasid selle karmi talve üle.
Tänavune pere paisus suureks, praeguste kuumade ilmadega nad ilmselt jahutavad end maja seinal. Seina peal akna kõrval on nad hõivanud umbes 1m diameetriga ala.
Häirinud nad mind ei ole, pigem on tore, et ühed kasulikud loomakesed en meie kõrvale majutavad, ju siis sobime kokku. Aga tahaks väga neile normaalseid elamistingimusi pakkuda. Tõin ühe tühja taru, aga kuidas neid sinna sisse meelitada, ei tea.
Täna aga avastasime selles toas, mille välisseinas nad elavad, et põrandale on tekkinud pärid korralik meeloik, aknalaual ka. Avastasime, et mesi immitsed akna põskede vahelt.

Palun anke nõu, mida teha. Ma ei tahaks kuidagi neid hävitada, pealegi on see vist suht võimatu. Suitsega neid ka välja minema ei sunni. Arutasime, et kui panna tühi taru maja juurde ja ühendada nende lesila taru lennulauaga ühe laia laua abil, kas pere võtaks ette reisi maja seinast tarru.? Ja kas ema tuleb järgi? Neil on sela ju ilmselgelt kitsas ja maja sein on seest vist kõik mett täis. Mul ei ole kahju meest, mida ma kätte ei saa, pigem tunnen muret maja laudade olukorra pärast. Kas nende tegevus kahjustab kuidagi maja konstruktsioone.

Nii palju sai küsimusi, vastuseid ma ei tea....

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tere Mesilastest , ilma maja

Tere
Mesilastest , ilma maja voodrit eemaldamata lahti pole võimalik saada, kuigi mesi just otseselt puitu ei kahjusta , meeldib seinte sees olev vaha vahakoidele. Kui päris aus olla, siis koidele meeldib ka puit päris hästi ja seetõttu oleks mõistlik üks suurem jaht seal korraldada ja mesilased ikkagi seinast välja "monteerida".
Tühi taru sobib nende elupaigaks suurepäraselt aga sinna lähevad nad ainult siis, kui ema neid ees ootab, seega ema leidmine on üsna tähtis AGA KA VÄGA KEERULINE!.
Netis on mitmeid videosid , milledest mulle meeldis üks tolmuimejaga mesilaste eemaldamine, selleks oli valmistatud tolmuimejaga ühendatud suur papist toru, kuhu sisse siis vaikselt mesilasi imeti (suure kiirusega imedes, saavad mesilased surma).
Kuna eestis ühtki sellist firmat ei eksisteeri, va päästeamet (nemad ilmselt tapavad mesilased ja pole kindel et maja tervena säilib), seega tuleb teil enda asuda nuputama ja tegutsema.
Võimalik, et mõni aktivistmesinik siit lehelt lööb ka kampa.
Edu toimetamisel.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

pere seinavahel

Kus kandis see maja teil asub??

kUi suured õigused on mesinikul, kui ta tuleb seda pere sealt kokku korjama?
Teadupärast niisama kergelt teda sealt kätte ei saa. Tõesti kas välisvooder tuleb eemaldada või kuidagi ülevalt poolt saab perele ligi.

Üldjuhul on see 1-2 päeva rasket tööd, siis tuleb ka enamjaolt majal veidi voodrit eemaldada ja hiljem tagasi panna.

Tere. Mida sa mõtled

Tere.
Mida sa mõtled "õiguste" all ja millist meetodit kasutaksid? Pere ja mesi on sinu, kui saad selle kätte nii, et maja ei lõhu, välja arvatud juhul, kui ise vooderdise tagasi paned. Üleval pool on ainult katus.

Probleem on ka selles, et meelõhn jääb majale juurde ja järgmisel aastal on uued mesilased platsis... Siis peaks juba välisvoodrisse luugi ehitama ja igal aastal sama tegevust kordama.
Kuna on tegemist katusealuse toaga, siis seinad ei kopeeri katust põrandani välja, vaid ainult laest umbes 50 cm. Seega on toast mõlemal pool väikesed kolmnurksed pööninguungad. Mul tekkis ka mõte üks taru nende elamise kõrvale pööningule sättida, lennuava vastu välisseina. Kommunikatsioon toimuks lihtsalt mingist muust lauapraost. Kas on lootust, et nad vahetavad vabatahtlikult oma kitsa elamise korraliku taru vastu, ema ehk teeb ka selle pisikese jalgsimatka, nii umbes 0,5 m?

Pronksmedal (100p.)

mesilased majaseinas.

Tere.
Ei Sa meelita mittemillegagi neid sealt majaseinast välja.Lahendus lihtne.Otsid mesiniku,Paar redelit veel parem teed tellingu et saaks ohutult toimetada.Veel mesinikule abimehe.Sul on vedanud et sein laudadega.Laudis lahti,kärjed ettevaatlikult välja.mesilased tarusse raamidele.Otsid uue ema saamise võimaluse juhul kui ema kaotsi läheb.Ei ole mul mõtet pikemalt kirjutada.Esimene punkt.mesinik plus abimees,taru kärgedega ja tööle.Muud võimalust ei ole.
Silver

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

üks mõte

Võiks kaaluda nendelel lähenemist ka majast seest poolt.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

mesilased majaseinas

Mesilasema ei lahku haude juurest kohe kindlasti. St 0.5m kaugusele ei saa peret meelitada.
Ligemalt pilti vaadates on loogiline lahendus:
A) telling ehitada. Oleneb kui kõrge see 2 korrus on.
Redeliga asjatamine on keeruline. Kui just ei kasuta tellinguks pandavat redelit.
B) akna iluliistud ära võtta. need valged.
C) katuse ärelaud ära võtta see mis ühtib maja seinaga.
D) hakata kuskilt neid kämpinglaudu ära võtma. KAhjuks on aga nii, et eemaldada tuleb neid hakata ülevalt poolt. Muidu on oht, et raamid kukuvad laudade eemaldamisel eemaldajale sülle.

Eemaldada raamid, kohendada seinavooder ja panna tagasi kämpinglauad välisseina.
Kõik oleneb sellest, kes seda tööd teeb. Ilusti tehes päeva ajaga peaks ilusti tehtav olema.
Õiguste all mõtlesingi, et kas on luba eemaldada välisseina lauad.

Majast seestpoolt pole minu arvates võimalik ligi minna. Kuidas sa võtad palgid eest. Vaevalt seal vaid soojendus on ja see "saksa maja" tüüpi hoone, millel vaid sarikad ja saepuru plaat aukude täiteks.

Asukoha võiks omanik ära mainida, siis ehk leidub mõni mesinik kes selle töö ette võtaks.

Raivo @ sarnase töö juba korra läbi teinud:D

Pronksmedal (100p.)

Raamid seinas

Raivo kirjutas:
... Muidu on oht, et raamid kukuvad laudade eemaldamisel eemaldajale sülle....

Tongue Vast kärjed ikka.
Aga jõudu tegijaile. Ja tänud loodusesõbrast majaomanikule - jube lihtne oleks mürk peale lasta.

meil sülem sauna seinas :-(

Mul on samalaadi mure. Avastasin, et mesilased on roninud saunaseina. Sissepääs on neil akna juurest ja käib vilgas tegevus. Kuidas neid sealt välja saaks?
Saunaaken on inimese vöökõrgusel ja saun on nii 40 aastat vana. Mure just seetõttu, et meil väikesed lapsed majas kes võivad torkima minna.
Asun Hageri lähedal ja mesilased võin lahkelt loovutada. samuti on meil 2 pere kes elasid talve üle, aga ema seal enam ei ole. Otsustasime neist ka loobuda kuna kedagi pole kes tegeleks.

Pronksmedal (100p.)

Mesilased majaseinas.

Mesilastest on nii ka võimalik lahti saada, kui naftaga läbi immutatud kalts õnnestub kärgede juurde asetada. Nafta hais neile eriti ei meeldi ja pere jätab oma kodu enamasti maha. Nafta hais võib samas ka tuppa levida.
See on äärmuslik abinõu, aga vahest võib osutuda ainsaks variandiks.