Palun, andke algajale nõu!

Ühel tarul hulk mesilasi ~nädal kobaras lennulaua all ja ümber laua. Algul arvasime et sülem valmistub minema aga need seal siiani. Kuna ise kohapeal koguaeg ei ole, siis mõne päeva pärast tahan neid lähemalt uurida, või oskab keegi öelda mix nad nii on? Ja mida tegema peaxin? Kõrval ~2m. tarul pole midagi sellist.

Seda kannet ei ole veel hinnatud

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Mesilased kobaras

Olen ka suhteliselt algaja aga minul oli - on analoogne juhus. Ühel tarul oli neli või viis päeva lennulaua alune ja pealne mesilasi täis. Arvasin, et see on kuumusest. Mul on lamavtarud. Panin kaane vahele umbes 5 cm kõrgused liistud , nii et katuse vahele jäi vaba ruum õhu liikumiseks, ka võtsin mõned liistud raamidelt ära. Sama tegin ka korpustarudel. Ja sellega oli see mure minu mesilastel murtud.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

eks ta nii ole

eks ta nii ole , et kes tuppa ei mahu peab õue jääma. aga miks ei mahu? noh , kas rahvast palju või ruumi vähe. kui ruumi vähe siis tuleb osa mett välja võttaHappy kui rahvast palju , siis see tagantjärgi tarkus järgmiseks aastaks, et tuleb munemist vähe piirata. nüüd raame juurde panna on hiljavõitu ja lõppudelõpuks talveks jääb neid niikuinii 5-8 raami jagu. seega muretseda polegi nagu midagi va. see et söövad ka need kes tööd ei tee. nii on see ka inimeste ühiskonnas ja probleemi eriti ei ole Smile

Aitäh!

Kas võõrad mummid kaane vahelt vargile ei tule?

Aitäh!

Oleksin pidanud vist juuli alguses taru üle kontrollima. Meil ka rapsi põld lähedal. Kuidas munemist piiratakse?

Pronksmedal (100p.)

Võõrad mummid

Ei ole tähele pannud võõrade mummide tungimist tarru. Olen ikka pidevalt jälginud.Ma arvan, et mul on üks suur viga. Ärritan vist mesilasi liiga palju. Mulle meeldib nagu väiksele lapsele riieteda tarude juures nende tegemisi jälgida. Ausalt öeldes väga põnev on.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

munemise piramine

kui mummud vaid õhtul ööseks kogunevad ,siis pole ehk piirata vaja. aga kui päeval ka passivad , siis viga kuu aja tagune ehk jaanipäevast pärit. oleneb, kas sul lamavtarud või korpused ja kas emad märgitud. mul lamavad ja teen nii: jaanipäeval kontrollin haudme hulka. kui korralikult täis munetud ikka 15 raami või enam ja kõik kärjetänavad õhtupoolikul rahvast täis, siis panen emalahutus võre püsti vahele. kui ema märgitud , siis teda lihtne leida ja jätta koos munemiseks sobiva 7-10 raamiga taskuosasse eraldi. kui ema ei leia , siis võre lihtsalt keskele püsti ja nädala pärast on näha kummal pool ema edasi muneb. sinna peab ka magasini ja pesa vahele võre panema muidu ema tükib üles minema ja ikka priipärast munena. pole ehk just ideaalseim moodus , aga sammuke edasi siiski mesilaste elu-oluga tutvumise teel. korpustega käib asi vist vähe teisiti, aga põhimõte sama. küllap mõni teadjam selgitab täpsemalt ja korrigeerib vajadudel ka minu nägemust sellest asjast Smile

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Tase.

Mul ühel aastal üks ema munes peaaegu 10 raami hauet. 15 raami jääb minu mesilastel küll vaid helesiniseks unistuseks. Nüüd ma saan küll aru et tuleb emal munemist piirata. Ise pole sellega oma mesinduse praktika jooksul tegelenud- ennemini tahaks et emad rohkem muneks. Praegusel ajal munetud mesilastest tulevad talvemesilased.
Suitsik

Pronksmedal (100p.)

Talvemesilased

Lugesin kunagi kuskilt, et talvise langetise moodustavad põhiliselt enne 26. juulit munetud munadest koorunud mummid.
Põhiline talvemesilaste tootmine algab augustis.
"Mesilaste aastaring algab augustis."
Nii oli ka vist üks pealkiri Antu Rohtla raamatul.
Kui aga mõnes peres on hulgaliselt hauet, siis võib seda edukat kasutada nõrgemate perede tugevndamiseks.
Koorunud noored mesilased on võimelised hulga talvemesilasi üles kasvatama.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

tase??

oma silmaga olen näinud 28 raamine lamav oli seinast seinani täis munetud ja üle poole tume ,seega peagi koorumas. mul endal 30raamistes praegu 7-14 raami hauet. sellega olengi hädas , et kevadel on areng aeglane, jaanipäevaks hauet 10-15 raami ja siis ärkavad ning vaba munemisega panevad 20-ni. sellise munaralliga pannakse kogu peakorje mesi ise nahka ja mulle jäetakse vaid 40- 50 kg mett tarult. kui üks raam hauet annab kaks raami mesilasi ja talvituma jäävad nad 5-8 raamil, siis pärast nimetatud 26. juulit polekski nagu vaja hauet rohkem kui 3-4 raami. muidugi on kevadel perede ageng erinev ja nõrgemaid saab aidata kui on millega. pärast jaanipäeva ei näe küll mõtet lasta haudmel vohada ja juuli lõpuks "habemeid" kasvatada. see on nii minu segaverelistega, täna sai kolmele perele kollased emad ,eks näeb ,kas ja mis kevadel teisiti on.

aga hästi tore, et algaja murele ka reageeriti.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Tase ikka.

Kui su jutt vastab tõele, siis tegid suure vea et "kollased" emad sisse panid. Nimelt siiamaani peetakse vägahea ema munemisvõimeks kuni 3000 muna ööpäevas(itaalane ca2000- 2500). Eesti raamil peaks olema ca. 8000 kärjekannu. Kui töölis haudme arenguperiood on 21 ööpäeva siis 3000 muna munev ema suudab muneda 21 ööpäevaga 63000 muna ja kui see jagada raamide peale ära saame ca. 8 raami. Kui sul emad munevad 20 raamini hauet, siis saame arvutada sinu emade munemisvõime ja see on siis ca. 7600 muna ööpäevas!!! Sellepärast ma kirjutasingi et tase. Mina ei ole veel oma elusees niipalju hauet näinud üheski mesilasperes. Kui arvutada veel selle rekordpere emamunemisvõime, kus oli 28 raamitäit hauet, siis saame tulemuseks 10600 muna ööpäevas. See läheneb varsti termiidiemale ( 30000muna ööpäevas), sipelgatega peaks juba võrdne olema või juba ees.
Muide mida rohkem mesilasi seda rohkem mett.

Suitsik

Tase või mitte?

Ei julge arvustada ei Suitsiku aritmeetikat ega Spungi silmanägemist. Küsimus vast selles , kui palju on raamitäis hauet? Mõniele emale lihtsalt meeldib igale raamile peopesa jagu tirtsutada ja nii ongi lamavtaru otsast otsani hauet ( või haudmega raame ?) täis.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Tubli, Berg.

Hakkad asjale pihta saama.
Suitsik

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ema munemise piiramine

Tegelikult ei ole vaja mesilasema munemist üldse piirata mesiniku poolt. Seda teevad mesilased ise. On vaja piirata ema pääsemist meeraamide ligi- rikkub haudmega väljavõetava mee ära. Kui näiteks panna ema 10 raamipeale kinni muneb ta ikka niipalju kui vabalt. Lihtsalt haue on kompaktsem. Habemed tarude ees ei tähenda alati et on liiga palju mesilasi vaid ka seda et on kuum ja mesilased aurutavad nektarist vett välja mis on hoopis positiivne. Ega mesilane viitsi meeraamide peal jõlkuda. Mulle meeldib ka suvel rohkem väljas olla kui sees.
Suitsik

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

lõpp hea,kõik hea

see oli neli aastat tagasi. töökaaslane ütles ,et tal ema laulab. tahtsime võtta mõne raami kupu ja haudmega ning teha mulle pere. ei mäleta, aga oli vist juuli algus. taru avades oli see raame täis. pidime ühe raami välja võtma. kas esimene oli meega või haudmega ,tõesti ei mäleta, aga edasi kindlasti haue. ülaservas oleva meeriba laiuse eest ei tahaks ka täna pead anda, ehk läheb veel omal vaja ,aga seda polnut kindlasti poole raamini. päris kindlasti oli üsna palju lesehauet ja ka koorumisjärgselt vabanenud kanne. siis ei uurinud , kas uus muna juba sees või mitte, eesmärk oli teine. nagu igas tarus ,oli ka siin suira. kokkuvõttes juuli algul nektari jaoks ruumi polnud ja munemseks pidi ema kohta otsima. tõstsime mõned raamid paari kupuga kärjekasti ja kuna kuppe oli palju ,siis korjasime need kõik maha. mitu ema läksid mul näpuvahelt lendu(algaja asi), aga ega ma tea siiani kas sellest midagi halba oli. sedasi oli hauet teise otsani. kuidas see pilt nüüd kahtlemata väga targa ja vajaliku matemaatikaga kokku läheb, ei tea, aga heaks ei oska seda siiani pidada.

Tegelikult ei ole vaja mesilasema munemist üldse piirata mesiniku poolt. Seda teevad mesilased ise. On vaja piirata ema pääsemist meeraamide ligi- rikkub haudmega väljavõetava mee ära.

see muidugi väga filosoofiline lähenemine, et kes siis ikka see piiraja on Smile juuli algul on raamide ülemised servad tavaliselt ju kaanetatud ja ka allpool nektar sees. kui nüüd algaja ei leia ema ja lükkab võre lihtsalt keskele, siis ju munemisruumi vabastamine võtab veidi aega ja ma pole ka märganud ,et kaanetist oleks selleks tarbeks lahti võetud. ehk ma eksisin terminoloogias, aga ema munemis(vabadus)t ma ilmselt ikka sellega piiran.

mis puutub nektari tuulutamisse, siis tahaksin päris tõesti teada, kas keskpäeval lennulaua all rippuv "habe" tuulutab nektarit? see mulle uudis. arvasin , et lennulaua peal lehvitajad teevad seda. päeval allpool rippujaid pidasin "töötuteks". öösel muidugi teine asi, siis kõik korjelt kodus. mul oli ka ühel "habe" ees. kui magasini tühjaks võtsin, ilm ei muutunud ,aga "habe" kadus. loomulikult ei eita ma kõrge temperatuuri tõttu tarust väljumist, aga see oli juba enne mindki mainitud, mis tast üle korrata.

kui ma matemaatiliste põhitõdedega (ideaaltingimustes) poleks nii puusse pööranud, ei siis vist nii põhjalikku vastust tulnuks Laughing out loud teinekord siin mõnele lihtsale murele ei tule ega tule vastust ja kui keegi samasugune algaja püüab aidata, siis hakatakse nööpe lugema.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Nööp

Ei hakka ma siin kellegi nööpe lugema. Mulle on olnud väga palju telefonikõnesid seoses tarude ees olevate habemetega. Püüan ikka seletada. Mesilasi peab tarus väga palju olema. Nemad ju toovad mee. Varsti enam habemeid pole-mure laheneb. Mitte kaua aega tagasi peeti lesehauet täiesti mõtetuks liigsööjaks ja leski priileivasööjateks. Tegelikult mesilaspere kus on palju leski korjab hoopis usinamalt mett kui ilma lesketeta pere. Ilmselt sama efekt kui võtta isasel kassil kerad maha.
Olen näinud neid nn. hiigelhaudmega peresid aga kui haue kokku lugeda ei tule 6 raamigi täis. Veel veidi matemaatikat: Kui mesilasema muneb 3000 muna ööpäevas siis mesilaste koguarv mesilasperes võttes mesilase elueaks suvel 35 päeva keskmiselt oleks ca 100000 mesilast. See teeb siis 10 kg mesilasi.
Veel oli eespool juttu talvitunud mesilaste elueast. Üldisel on tõuaretuses nii et kui oled andnud uue ema sisse pärast 15 juulit siis vana ema mesilased on veel pärast 15 aprilli alles.
Suitsik

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

kassi munad

oot- oot. minu isasel kassil on ka munad maha võetud. üsna tihti on õu hiirte ja mügride laipu täis. kui arvestada ,et õu on 0,5ha ja üks hiir katab umbes 10cm2 , siis mis see laipade koguarvuks teeb. sealjuures tuleb arvestada , et mügri on pisut suurem ja katab rohkem. ning teadmata hulga sööb ta ära mulle näitamata. mida ma nüüd selle järgi mesilaste kohta peaks järeldama? kui öeldakse , et taru hauet täis, vaevalt siis keegi selle all mõtleb 8000 muna raami kohta. vastasel juhul on neid termiitmesilasi eestis ikka päris palju. ja kui lugeda sinu juttu ema munemise lokaliseerimise (ehk on see pisut parem väljend) kohta , siis ei paista minu soovitus jaanipäeva paiku võre paigaldada ka enam nii mustades värvides.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Vastus

Sul on hea kass.
Mesilaspere on tervik ja seal opereerides tuleb ikka teada mida teed ja põhiline milleks. Kui abipaluja oleks pannud jaanipäevaks võre vahele oleks seis ikka sama- habe taru ees. See on loomulik et mesilastel on pärast korjeaega hulk mesilasi üle. Kui hakata mesilaspere koondama siis lamavtarus peab peale koondamist osa mesilasi jääma vahelaua taha. See ei ole viga vaid näitab et mesilaspere on õigesti koondatud. Sama jutt ka korpustaru kohta. Koondage julgesti.
Suitsik