Peale vurritamist

Pronksmedal (100p.)

Targad raamatud räägivad mee sõtkumisest ja vääristamisest. Mida teete teie meega peale vurritamist ja selgineda laskmist? Kui vajalik on mee segamine ja muu selline tegevus?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Vurritamine

Minu teadmised kuuldused on, et sel juhul on tegemist niiöelda toore meega. Mesi ei ole korralikult kaanetatud ( on palju kaanetamata mett võetud). Segatakse sellepärast, et rohkem vett välja aurutada.
Too mees (üle 90 vana) põhjendas ikkagi mulle vee aurutamist, mee sitkuse saavutamiseks.

Pronksmedal (100p.)

Kristallid

Jutt pole sugugi toorest meest. Raamatus "Praktiline mesindus" (lk 185-...) on peatükk "Mee kristalliseerumise ohjamine", kus räägitakse sellest, et mett on vaja segada-sõtkuda selleks, et lõhkuda suuri kristalle. Siis seisvat mesi kauem pehme. Nüüd küsiks uuesti, kas keegi tegeleb niisuguse asjaga või pole see meil kombeks?

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Jutt käib ju tavalise

Jutt käib ju tavalise määrdemee tegemisest, mida ei sõtkuta vaid segatakse mikseriga aeglastel pööretel aegajalt, kuni kristallstruktuur on lõhutud.
Sellist mett saab ilma peitli abita purgist kätte, samas ei paista selline mesi läbi vaid on ühtlaselt läbipaismatu.

Pronksmedal (100p.)

Läbipaistvus

Ega suhkrustunud mesi ka läbi paista. Aga küsiks ikkagi veel kord - teete oma meega midagi või lasete niisama kõvaks minna Tongue

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Mida teha meega.

Enamasti ma söön mett või müün. Mesi mis jääb üle lasen ära kristaliseerida. Kui on vaja villida, siis kas sulatan üles (enamus) ja villin või teen sellest meest kreemja mee. Kristaliseerunud meest on kõige lihtsam teha kreemjat mett. Oleneb sellest kõige rohkem mida turg nõuab. Mee seguseid ei tee. Ei räägi kunagi kliendile , et õige mesi on vedel või et õige mesi on kristaliseerunud. Ei räägi et õige mesi on hele või tume. Enamus inimesi armastab vedelat mett, mõned tahavad ainult kristaliseerunud mett, osad ostavad ainult kreemjat mett. Muide rapsimeest saab teha väga head kreemjat mett.
Suitsik

Jututoa moderaator

mida teha meega

Mina mett ei sulata, kui on näha kristalliseerumise märke, suristan roostevaba saumikseriga mõned korrad lüles-alla.. saan kreemja mee. Väga hea on mesi värske kurgiga.

Pronksmedal (100p.)

Teen meega nii

Mina ka mett ei sulata. Peale vurritamist panen mee purkidega sügavkülma -36 kraadi võib ka -20 (olen juba mitu aastat nii teinud), külmast võttes paari - kolme tunni pärast on mett paras lusikaga võtta ja peale seismist ei ole mul ta enam kristalliseerunud. Ma muidugi ei tea kas see mee kvaliteedile mõjub (ei ole analüüse lasknud teha).
Sellest oli minu mäletamise järgi kevadepoole juttu aga sinna paika ta jäi. Nii et ma ei oska öelda kas valesti või õieti aga mina olen niimoodi teinud.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

külmutamine

Külmutamine mee kvaliteeti ei muuda. Lasin teha katsed.
Suitsik

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

ohohh, katseid !?

Tere Suitsik, ma olen kodus katsetanud mee külnutamist, isegi neli viis korda külma tagasi pannud ja uuesti välja võtnud. Mee maitse ja lõhn on suurepärased ja mesi ise nagu äsja vurritatud pärast üles sulamist, kuigi kõuge enam meeldib mulle nn. külm, mis meenutab iiriskommi ja on ülimõnus noaga karbist kokida.
Kui lasid laboratoorseid katseid teha, mis sulle vastati, oleks väga huvitav teada.
Minu loogika ütleb, et muud toiduained, kaasaarvatud toormoosid kannatavad külmutamist suurepäraselt, miks mitte siis ka mesi, sest külmutades ei aurustu muidu nii kergesti lenduvad ensüümid, nagu mee kuumutamisel nendega juhtub.
Muide, ka saumikseriga purustatud astelpaju paraja hulga meega segatuna ja sügavkülmas hoituna on ülihea, proovige, te ei kahetse.

Võide(määrde)mesi.

Ma tean,et hr Antu Rohtla on sellega tegelenud. Olen tema käest sellist mett ostnud. Siis veel ise mesindusega ei tegelenud. Ta seletas, kuidas asi käib, aga mul meelde täpselt küll ei jäänud. Ta on mõnus ja lahe vana, helista ja uuri järele,küllap õpetab. Telefoninumbri leidmine ei tohiks infoajastul küll mingi probleem olla. 1182.ee olen mina vajalikke leidnud.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Katse

2004 aastal kui taotlesin mee pakendamise luba, siis võtsin osa toiduhügieeni kursustest ja kuna seal mesindusest isegi kärbsemusta ei räägitud, küsisin kas mett võib külmutada ilma et mee kvaliteet muutuks. Nad olid nõus seda katsetama ja kui ma ei eksi hoidsid nad mett 3 kuud külmas ja siis nad vastasid mulle et mett võib säilitada sügavkülmas. Katse tehti Tallinnas. Kahjuks polnud mul tollal taipu endale paberit küsida. Minu motivatsioon oli see et olin tähele pannud et külmunud mesi ei kristaliseerunud pärast külmumist ( jõudsin mee enne igal juhul maha müüa). Meil talvel külma küll ja palju odavam kui sulatada.

Suitsik

Pronksmedal (100p.)

Vedel mesi

Huvitav, kuidas poest ostetud mesi (vähemalt osa) seisab igavesti vedelana? On's midagi kurja sellega tehtud?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

kuidas saada vedel mesi

Mett kuumutatakse 70 kraadini ja seejärel jahutatakse. Kuigi protses toimub kiiresti, pole mõju mee kvaliteedile ilmselt just parim.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Mee "pastöriseerimine".

Mesi kuumutatakse ca. 30 sekundiks ja jahutatakse jälle kohe maha. Mee kvaliteedile mõjub sama halvasti kui sulatada mett 40 kraadi juures 12 tundi. Asja mõtte on selles et kõik mee kristallid mees ära sulaksid ja see tõttu kristaliseerub mesi väga aeglaselt. Hea võimalus aga süsteem maksab üle 200000 krooni.
Suitsik

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ain pilt

Ma poetan ka sõna sekka

Päris tarka juttu tuleb siit, ainult et - ...

Mett sulatatakse küll ja kui seda õieti teha, siis kristalliseerub mesi sama kiirelt kui vurritatud mesi, uuesti tagasi tahkeks - üle kuumutatud mesi aga ei kristalliseeru ...

Mis puudutab mee omadusi, siis tõuseb mingi diastaasiarv, kui ma nüüd täpselt väljendasin.

Ja süsteem pole sugugi sellise rahaga kinni makstav, kui Suitsik siinjuures välja pakub. Soojakast ja temperatuuri näidk koos regulaatoriga veab kuskil alla 10 kilo raha, kui ise teha ...

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

vedel mesi

"Mingi" diastaasiarv ei tõuse vaid hoopis langeb. Ja mida kauem ning suurema temperatuuri juures sulatada-kuumutada, seda tempokamalt langeb. Tõuseb aga hoopis hüdroksümetüülfurfuraali sisaldus, maakeeli tõlkes mürgiste ühendite hulk.

Kas see kuumutamisriist nüüd 200K maksab, on sinkirjutajal teadmata, kuid niisama lihtsalt soojakastiga seda tööd ilmselt ei tee. Ma pole sellist seadet töös näinud, aga võib oletada, et mesi pumbatakse läbi peene toru, mis on vastava temperatuurini kuumutatud. Edasi peaks see toru ilmselt minema tõhusasse jahutisse, kus mesi taas ruttu maha jahutatakse. Ilmselt on üsna olulised ka sissejuhitava mee temperatuur ning pumba etteandekiirus.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Soojakas

Suitsikul soojakas ammu ( 2004 a.) olemas.Maksma läks 3000 krooni. Minu jutt käis pastöriseerimis aparaadi kohta.
Suitsik