Mesilasperede koondamine talvitumiseks

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Niisiis on käes suve viimased päevad ja paljudel seisab ees perede talveks ettevalmistamine, ehk siis söötmine, koondamine ja lestade tõrje.
Eilsest arutelust siinses jutukas, taru.mesindus.ee sain teada, et paljude jaoks on endiselt asi ebaselge ja selletõttu ka palju küsimusi.
Raamatud räägivad nendest toimuingutest aga kas väga lakooniliselt või liiga põhjalikult, sageli lausa akadeemiliselt ja seetõttu jääbki palju ebaselgust, mille tõttu kannatavad mesilased-tegelikult võiks öelda, et surevad, sest minu meelest on see üks peamine põhjus, miks kevadeks paljude mesilased surnud on.
Usun, et Metsamesinik ei pahanda, kui panen tema kodulehele viitava lingi siia veel kord üles, ehk oleks see paljudele suureks abiks.
Ise olen tema juhiste järgi toimetanud ja seni väga edukalt hakkama saanud.

http://www.hot.ee/metsamesi/
Mesilasperede koondamine talvitumiseks.
Septembri algul viimane aeg mesilaspered talvekorda panna, ühest soovitust, kuipalju raame tarusse jätta ei ole, kõik sõltub mesilaspere tugevusest. Üldine hinnang on aga et tugevale perele jääb raame 9 või rohkem, keskmistele 7 -8, nõrkadele 5 -6 raami. Alla selle on pere ilmselt nii pisike, et ei pruugi talve üle elada ja sellised on soovitav pigem ühendada mõne teise väiksevõitu perega või kui soovitakse tingimata ema säilitada, asetatakse teise tarusse põhjani ulatuva eralduslaua taha. Viimasel juhul moodustvad kaks peret vastu neid eraldavat vaheseina ühise talvekobara ning on kevadel täiesti arenguvõimelised. Siiski soovitaksin mina pigem ühendamist, seda enam, et suve lõpul ühinevad mesilaspered väga rahulikult ning mesilaste omavahelist kaklust pole karta.
Kõige keerukam on talvepessa jäetavate raamide arvu määramine, kui enne lõplikku koondamist oli tarus 15 - 20 kärge, siis soovides talveks jätta neist pooled, tundub et mesilased ei mahu mingi väega nii kitsastesse tingimustesse ära. Paraku on see mulje ekslik, sooja ilma ja koondamisest tekkinud ärrituse tõttu paiknevad mesilased suhteliselt hajali, mistõttu tundub neid ka väga palju olevat. Mõneti on raamide arvu võimalik hinnata augustikuise haudmehulga järgi, sest ületalve elavad valdavalt suve viimasel kuul koorunud mesilased, isegi augusti lõpus munetud munadest ei pruugi napi väliskorje tõttu areneda nii elujõulisi mesilasi, kes kevadel suudaksid peret edasi arendada, muidugi juhul kui mesinik ergutussöödaga haudmetegevust ei toeta.
Üks mesinik käis välja idee, et jätta ikka talvepessa pigem mõni raam rohkem sisse ja sööta kõik need suhkrulahust täis, nii pidavat olema välistatud kevadine söödapuudus. Peab ütlema, et tegemist on äärmiselt nigela mõttega, talvekobarasse tõmbuvad mesilased ikka samamoodi kokku, liigsed raamid jäävad neist katmata, koguvad niiskust ja hakkavad nö: üle ajama ja hallitama. Liigsuure pesaruumi soojendamiseks vajab talvekobar tublisti rohkem sööta, mesilaste pärasool täitub kiiremini ja eeldused kõhulahtisuse või nosematoosi tekkeks on ideaalsed. Kui lisada siia juurde veel mõttetu mesilaste organismi kurnamine suurte söödakoguste tarrutassimisega, ongi kasu asemel tehtud tõsine karuteene. Väga üle pingutada koondamisega pole ka hea, talvekobar peaks raamidel mahtuma võtta ikkagi kera kuju. Jääb aga vahelaudade vahel ruumi tõesti napiks, ehitavad mesilased vahelaua taha kärje ning talvituvad sellel suurepäraselt.
Ühe korraga peret üldjuhul koondada ei ole võimalik, sageli asub veidi hauet mett väga täis raamidel mida soovitakse välja võtta. Nii eemaldataksegi tarust pesamahu esmase vähendamise käigus magasinid ja mett täis kärjed, need kus samuti palju mett aga osa hauet koorumata, tõstetakse pesa serva. Mõne aja jooksul kooruvad ka sealt mesilased ja needki raamid saab tarust kätte. Talvepessa ei tohiks jääda ristõielistelt korjatud meega kärgi, kuna see mesi kristalliseerub kiiresti ja mesilased jäävad nälga. Samuti ei sobi talvitumiseks rohke lehe- võI kanarbikumega kärjed, need meed põhjustavad rohke mineraalainete sisalduse tõttu kevadeks kõhulahtisust.
Talvepesas raamide asetus on järgmine: kobara keskele jäävad suhteliselt tühjemad helepruunid kärjed, talvitumisel asub seal kõige rohkem mesilasi kes tarvitavad hulgaliselt sööta, kuna kärg oli üsna tühi, mahub sinna rohkem suhkrulahust mis ei jäta mesilaste organismi eriti seedejääke. Serva poole jäävates kärgedes võib mett olla veidi rohkem, samuti on hea kui neis on mõningal määral suira. Osa kirjandust soovitab jätta isegi 2 suiraraami, tegu on siiski ilmse liialdusega, suira on mesilastel vaja just märtsi algul haudme toitmiseks, väliskorje on sel ajal paraku võimatu, ilmade soojenedes kogutakse aga lepalt ja pajult suured õietolmukogused.
Paar nädalat peale söötmist, kui ilmad on juba veidi jahenenud, peaks raamide kattuvust mesilastega veelkord kontrollima, nagu eespool juba mainisin, ei tohi pesaruum talveks liiga avar jääda. On kärgi mesilaste jaoks tarus siiski liiga palju, tuleb mõni ära võtta, soovitavalt eemaldada mõni äärmistest, soojema ilmaga võib valida ka keskemalt vähesema meega kärje.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Koondamine Suitsiku moodi

Mul on tulnud koondada nii lamav kui korpustarusid talveks. Lamavtarudes panen pärna õitsemiseajal ( juuli I dekaadi lõpus) pesaruumi emalahutusvõrest vahelaua nii et ema jääb 12 raamiga lennuavapoolsesse otsa. Mait Mardla paneb just vastupidi. Loomulikult on minul õigem Smile . Sellega on talvepesa valmis. Kui lähen mett võtma, saan kõik kärjed ilusti kätte ja seal kus asub ema on ka tavaliselt 3-4 meega täidetud kärge, mis on haudmevabad. Järele jääb siis 8-9 kärge haudmega, mille peale pere jääbki talveks. Samal ajal meevõttuga annan ka sööta ja ravimi.
Korpustarus ajaliselt samal ajal panen ema alumisse korpusse kinni ja kõik ülejäänu nagu lamavtarus.
Suira jätan talvepessa 2-3 raami. Nad söövad selle kõik suhkruga söötmise ajal ära. Vaadake 15-25 septembril järele. Mingit varast hauet see sisse ei tee.

Head perede söötmist
Suitsik

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Koondamine

See et mesilased suira sügisel nahka panevad, on mulle natuke üllatuseks. Aga järgin Sinu nõuannet ja kontrollin Smile
Veel üks mõte koondamise kohta: talvepessa sobilik kärgede arv võrdub enam-vähem augusti keskel haudme all olevate kärgede arvuga. Seega kui siis on aktsepteeritavas koguses hauet näiteks 8-l raamil, võib ka talveks jätta tarru 7 kuni 9 kärge sõltuvalt pere eelnevast arengust. Mõistagi ei tasu haudme lugemisel arvestada selliseid kärgi, kus vaid peopesa suurune haudmelaiguke.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

alfa koondamine

Mul käib see asi niimoodi. Vanad talvekorpused püüan saada ülemiseteks juba juunis. Et ema sinna munema ei tuleks panen juuni alguses emalahutusvõre. See aasta võtsin juuli alguses kõik emalahutusvõred ära (et mitte takistada pere ühtsust) ja ainult üks pere otsustas minne kõrgemale pesa tegema kui mulle meeldinuks (alt kolmandasse korpusesse). Imelik on see aasta, et mesilased on õietolmu kõige alumisse korpusesse pannud. Eks vaatab kas kasutavad selle ära või mitte. Üle poole vanadest peredest jäävad kahe korpuse peale, nad ei mahu muidu lihtsalt ära. Kevadine areng oli just kõige parem kahes korpuses talvitunutel, niiet miks mitte. Sain juba mais mett neilt. Hea talvitumise üks eeldusi on ka noor mesilasema, kes muneb hästi kuni septembri keskpaigani.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Rusikareegel

Talvituma panemise rusikareegel on et niipalju raame jätta talvepessa kui mitu kärjetäit hauet + 1 raam.
Suiravärki olen mitu aastat jälginud- vahepeal oli mesinike hulgas paanika et kui "liigapalju" suira sisse jätta tuleb jaanuaris haue sisse ja pere jääb nälga ja hukkub. Ma olin alati jätnud palju suira sisse ( ei oska suiraga midagi tarka peale hakata) ja siis avastasingi hiljasügisel vaadates et sissejäätud suira plaadid " õhku" haihtunud ja ainult riismed järel. Ma arvan et septembrikuu haue paneb suira nahka ja suhkru ümber töötlemisse kulub ka. Kevadel suira looduses hirmsasti.
Suitsik

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Kahel korpuses talvitumine

Taanis pannakse põhiliselt sellepärast kahele korpusele talvituma et oleks kuhu suira jätta. Pere areneb siis kevadel kiiremini. Tavaliselt mesilased panevadki suira alumisse korpusesse.
Olen püüdnud pihta saada millal panna pered talvituma kahel korpusel ja millal mitte. Pole ise veel aru saanud. Niipalju olen arusaanud et pere suurus ei ole ainus argument. Mõnikord läheb hästi ja otsustan et nüüdsest panen talvituma ainult kahel korpusel ja siis hävin talvel- kõik tugevad pered jäävad nõrgaks. Siis otsustan et jätan talvituma ainult ühel korpusel aga mõned panen inertsist kahekorpuse peale ( ei ole üldse suured pered) ja siis kevadel vaatan et oleks pidanud kõik panema kahe korpuse peale jne.
Kas keegi teab milles point?
Suitsik

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mesilaspere koondamine

Igal mesinikul oma taru ja aru,mis mesilasele kõige parem oleneb
kümnetest teguritest.Minu kinnise põhjaga, eesti raamidega komplekteeritud korpustaru puhul kasutan talvitumist ühes ja kahes
korpuses olenevalt pere suurusest.Emade eraldamist ja korpustega
songleerimist raamide märgistamist ei kasuta.
Augusti esimese dekaadi jooksul,vaatan pere kuni esimese korpuseni läbi võtan välja mee hästi täis suiraraamid.Alumise korpuse komplekteerin osaliselt täidetud suiraraamidega(5 kuni7)
ülejäänud ruum jääb tühjaks.Teise korpusesse lähevad haudmega
kärjed,maksimaalselt 9 kärge.Nende peal võin kasutada lisa korpusi,kuid söötmisega alustades kõrvaldan üleliigsed kärjed.
Mikroe... Mart
Igaüks leiab oma