Ameerika haudmemädanik

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

et leidsin superkorjeala uue grupi moodustamiseks,linulennult nii15 km-mööda maanteed 38 km...aga kuskohast ma tean,et seal kandis ameeriklast ei esine...seakandis kellegil mesilasi küll vist kellegil pole,aga mulle meeldib,metsad ,rabad,suur järv...-pajud uudismaa tükkidel...tohutult vaarikat...
kas ameerika haudmemädanik eestimaal karantiinhaigus ja kuidas ma haiguse leviala kaarti saaks...

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

karumõmmi, 2009.a avastati 2

karumõmmi,

2009.a avastati 2 AMH juhtumit, nende asukoha saad teada Arvi Raie käest või maakonna veterinaarkeskusest.

Väljavõte Arvi Raie loengust "Mesilaste haiguste alane olukord 2009.aastal", allikas: http://mesindus.ee/files/Arvi_Raie_-_Janedal_29.11.2009_-_Mesilashaigust...

Haudmehaigustest on tähelepanukeskmes Ameerika haudmemädanik (AHM). Seiretulemuste põhjal, mida tehti eoste avastamiseks mees, võib väita, et 4-6% mesilatest on saastunud AHM eostega, kuid kliinilised tunnused avalduvad ainult 1-5% mesilatest. Kinnitatud diagnoosi saab panna ainult laboratooriumi uuringute tulemuste ja kliiniliste tunnuste avaldumise põhjal. Kuna AHM on väga hiiliva kuluga haigus, mille ilmsikstulek ning kahjud võivad ilmneda alles paari aasta pärast mesila nakatumist, siis tuleb sellele mesilaste ohtlikule haigusele kindlasti suuremat tähelepanu suunata.

AHM uuriti haudmeproovidest üleskerkinud haiguskahtluste põhjal. Haiguskahtlasest mesilasperest võeti mesilashaudme kärjeproov, mis uuriti bakterioloogiliselt Veterinaar- ja Toidulaboratooriumis. Seitsmest mesilast AHM kahtlusega võetud haudmeproovist osutusid positiivseks 2 proovi. Nakatunud mesila lähiümbruses võetud neljast meeproovist isoleeriti AHM eosed, kuigi viimastes puudusid haigusele iseloomulikud kliinilised tunnused. Seetõttu on AHM tõrjel väga oluline teostada täiendavaid uuringuid lähedalasuvates ja kontaktsetes mesilates, et ennetavalt võtta kasutusele meetmeid nakkuse leviku tõkestamiseks.

Andmed AHM diagnoosimisest ja eoste avastamisest meeproovidest edastati maakondade veterinaarkeskustele, lisaks informeeriti ning juhendati loomatervishoiu peaspetsialiste läbiviidavatest tõrjemeetmetest ning täiendavatest seiretulemustest.