Osale EML arengukava koostamisel!

Eesti Mesinike Liidu liigePronksmedal (100p.)

Uulus toimunud mesinike suvepäevadel lubas Viktor Rõbtšenko meid nõustada EML arengukava koostamisel. Viktor on ettevõtluskonsultant, praegu Hiiumaa Ametikooli majandusainete vanemõpetaja. Tema juhendamisel on koostatud palju arengukavasid. Paljud nooremad samas valdkonnas tegutsejad on palunud teda oma erialaste teadmiste ja kogemustega appi kogutud informatsiooni hulka süstematiseerima ja analüüsima.

Mis on arengukava?

  • osalejate omavaheline kokkulepe ja mitte keegi ei saa seda kellegi jaoks või kellegi eest valmis teha (ainult meie ise – iseendale);
  • on tegevusjuhis, on dokument;
  • valmib organisatsiooni liikmete osalusel ja koos töös;
  • kavandades kujundab organisatsioon ise oma elukorraldust ja arenguid;
  • on alusdokumendiks toetuste ja laenude taotlemisel.

Kui soovite ka oma mõtete, soovide ja ettepanekutega meie mesinduse tuleviku kujunda­misel osaleda, siis vastake palun järgnevale küsimus­tikule. Iga täiendavalt lisatud oma mõte või arvamus on oodatud ja teretulnud!

 

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Arengukava

Algselt käis jutt Eesti mesinduse arengukavast, nüüd on sujuvalt üle mindud EML arengukavale.
EML ei ole eesmärk omaette, seepärast on mõttetu koostada EML arengukava, eriti enne mesinduse arengukava. Aga ju siis oli keegi, kellele mesinduse arengukava mõte ei meeldinud ja mõeldi välja asendustegevus.
Mesinduse arengukava on küll vaja, muidu jooksevad ka mesindusprogrammid mõttetult tühja, kui ei tea, mis suunas liikuda.
EML-s on vaja täpsemalt paika panna, milleks ta on, juhtimine ja struktuur. Alati võib ju uurida, kuidas mujal asi toimib. Kuna praegu on EML sisuliselt teovõimetu, siis ongi ta … poolt kõrvale lükatud.

Pronksmedal (100p.)

RIXILE

arvan, et ei eksi, kui sõna mesindus on üldtähenduslik. Mingit arengukava koostab ikkagi organisatsioon ja ta teeb seda oma nime all. EML vajab uutmist ja seda ju püütaksegi teha. Kuna toetusi antakse ikkagi EML, siis on loogiline, et EML juhtimisel saab ka toimuda mesinduse arendamine. Tundub, et su viha on suunatud konkreetsetele isikutele, kuid see ei ole edasiviiv jõud.
Kui EML on teovõimetu, siis oleme ise sellist juhatust ju tahtnud. Ainult ise saame muutustele kaasa aidata.
"Ületa viha armastusega, halvale vasta heaga, ihnus võida heldusega, vale tõega "

Veel arengukavast

Mesinduse arengukava koostamise peab algatama riik ja arengukava kinnitab riigikogu (vt Säästva Arengu Seadus: https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13148461 )
Kunagi oli EML justkui kõiki mesinikke esindav katusorganisatsioon. Nüüd on ta lihtsalt üks viiest (vt
http://mesindus.ee/files/kiri_1215_2010.pdf), ei teagi keda esindav. Arvan, et selleni on viinud kaklused mesindusprogrammi rahade pärast.
PS, oel, ära kleebi mulle silte külge, mingit viha ei ole. Tahan lihtsalt, et mesindusel läheks hästi.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Jah...

Iga organisatsioon võib teha enda arengukavasid niipalju kui kulub. See on tõsi et EML on vaid üks mesindusorganisatsioonidest. Sellepärast on väga hea et on hakatud mõtlema EML arengukava peale. Loomulikult on see paljas paber aga tuleb leida inimesed kes tahavad seda organisatsiooni edasi viia. Senine tegevus(etus) on viinud olukorra niikaugele et EML on saanud hobimesinike organisatsioon ja tootmismesilad on üha enam eemaldunud.
Programmi rahade pärast pole mõtet üldse kakelda kuna seda raha on nii vähe-ca.1,5 miljonit krooni. Ükskõik milline organisatsioon selle endale saab, on asja tegijad ikka samad: Arvi Raie, Anna Aunap, Jaaanus Tull, Aleksander Kilk, Marje Riis jne. Ühesõnaga need kes midagi teevad. Tegelikult ei anta ühelegi organisatsioonile raha kätte vaid hoopis on see Põllumajandus ministeeriumi programm, kes kaasab programmi läbi viimiseks mesindusorganisatsioone. Igal korral kui on tulnud uus programmiaeg, on saadetud suurematele mesindusorganisatsioonidele kutse ühineda mesindusprogrammiga. See kord vastas rohkem kui üks organisatsioon. Raha kätte ei anta vaid kõigepealt tuleb teha tegevused ära ja alles siis saab raha takka järgi. Muidugi tuleb võtta kuskilt laen ja intressid jäävad organistsiooni kanda.

Suitsik

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Arengukava koostamine ...

Hobimesiniku mõiste ,õigused ,kohustosed ja nende ühendused on mesinikke siiani liitnud lahutanud ajanud tülli jne.Olen püüdnud siiani külvata toetuste ja tootjarühma seemet mesindusringkondades omal moel ja üldsuse toetus on üsna napp.
Tootjarühma seadus on jõus ja selle ühislugemine koos arutelu ning arendusega tuleks võtta Jäneda sügiskokkutulekul päevakorda.
Aeg oleks ennast lahti siduda kokkuostjatest la saada organiseerijad toetustest tulevale palgale.
Mikroe... Mart
Isiklikku kasu ma ei saa,kuid mesindust peaks see aitama

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Eks...

Sa Mart pead tegema EML juhatusele ettepaneku. See mida sa siin kirjutad on tühja tuule tagaajamine. Muide, mis sügiskokkutulekut sa mõtled?
Suitsik

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

väike-keskmine suur

Võib-olla rebin nüüd ühe mõtte kontekstist välja, aga mind veiedi häirib Sinu lausekatke:
.../EML-sit on saanud hobimesinike organisatsioon.../
Aga mis selles siis negatiivset on? Tootjatel on ju organisatsioon olemas. Kuskohast aga tulevad uued tegijad mesinikud, olgu siis väiksemad või suuremad tootjad? Ilmselt ikka nendesamade hobimesinike ridadest, kes seni tagaaias paari taru pidanud ja infopäevadelt ja mujalt julgustust saanuna oma tegevust laiendama asuvad. Ja kui on olemas organisatsioon, kes neile elementaarset nõu annab ning arengut julgustab, on ju ainult tervitatav. Ja loomulikult, tere tulemast tootjad toetama ja aitama hobimesinikke ja EML-i. Kui naabri 2 mesilasperet on rahumeelsed ja hea tervise juures, ei nakatu ka kõrvalasuva tootja 22 peret haudmemädanikku.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

see on ju tore

kui EML ridadest on tootjad - mesindusfirmade omanikud väljakasvanud ja ühing pöörab nüüd rohkem tähelepanu hobimesinikele. Tavaliselt ettevõtted arenevad ja viivad omi eesmärke ellu kas omavahenditest, pankade, EAS-i või PRIA toel. Selles mõttes ongi huvitav jälgida MP 2010-2013 raames toimuvat. Koostöö viib paremini sihile kui vastandumine.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

On üsna tavaline, et ärimehed

On üsna tavaline, et ärimehed näevad kõiges vaid äri, seega ka tühistes hobitajates nähakse hirmsaid konkurente.
Minu meelest peaks olema aga asjad hoopis sedasi, et ärimehed võiksid enda õla alla panna ja aidata EML rahaliselt, kui ka hobimesinikke targa nõuga, mitte aga püüdma kiskuda rahasid ära katusorganisatsioonilt enda äride edendamiseks, et pärast hobimesinikel omakorda püksid rebadele tõmmata.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Metsamesinikule.

Olen sinu kriitikaga minu teksti suhtes nõus, see ei ole kontekstist väljakistud vaid selline oligi minu mõte. Probleem on lihtsalt selles et EML on siiani tahtnud olla katuseorganisatsioon aga tegelikult ta ei ole. Sellepärast ongi tore kui nad teevad arengukava ja ütlevad selge sõnaga välja mis nad olla tahavad.

Suitsik

P.S Infopäevad on mesindusprogrammi osa ja siin pole EML midagi kiidelda.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Pokumehele.

Mina ei näe hobimesinikes mingeid konkurente. Ühes oma eelnevas vastuses ma juba selgitasin et hobimesinikud on minu toodete ja teenuste ostjad. Mul ei ole mingit põhjust neid karta. Vastupidi olen koguaeg näiteks Saaremaal õppepäevadel rääkinud ja propageerinud et tuleks hobimesinike hulgast suuri mesinike juurde. Saaremaal oleks vaja veel umbes 1500 mesilaspere, mis kuuluksid tootjamesinikele e. 7 vallas puudub mesindusest elatuv talu. Tule Pokumees Saaremaale, luban et keegi sind sellepärast küll taga ei kiusa et oled hobimesinik.
KORDAN KEEGI EI VÕTA KELLELTKI RAHASID ÄRA. Vaadake läbi 2007-2010 aasta programm ja võrrelge uuega. Rahasid on uues programmis palju arukamalt planeeritult kasutada.
Las EML teeb oma arengukava ja võibolla tõesti kiusatakse hobimesinike taga ja EML peaks ütlema et on hobimesinike katuseorganisatsioon ja asuma seisma oma liikmete õiguste eest.

Suitsik

PS Peab tõesti mõtlema kuidas ärimehi tuua mesinduse juurde.

Pronksmedal (100p.)

Arvsmus...

Minu asvates on hobimesinikud parajad kisakõrid kellest suurematel tegijatel peaks olema ainult rõõm ; kuna konkurentsi nad ei paku. Oma paari perega ning suure hunniku kulutatud tundide ja miinustulu tõttu kibestunutena
ei hoia nad värve kokku virisedes kui raske ja vähetulus on mesiniku töö.
Lugege Mikro Mardi või mõne teise kirjutisi.
Minu meeostjate seas on 4-5 algajat ja eksmesinikku kes ehivad end võõraste sulgedega tegeldes minu mee kallimalt edasimüümisega.
Soovitaks kõigil virisejatel ja algajatel veelkord läbi lugeda
Mart Vabari raamat MESINIKU MAGUS ELU. Tehakse puust ja punaselt 3* suuremana ette, kuidas saada 100 kg perelt.
Ärge lugege nagu raamatut vaid lugege nagu AABITSAT -
Jõuludeks leheküljeni nr. 299.

Meie sisustame selle aja normaalse meeaasta meesaagi müügiga .

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

see üleilma tuntud

tegevus ju .... kasutada allhankijaid, mis iganes see põhjus ka pole ja kindlasti mitte taunitav. Eks suurtootjadki pea lepingute täitmiseks mõnikord seda teenust kasutama.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

mujal on nii

Kanada mesinikud on asja lihtsalt lahendanud-astudes mesinike liidu liikmeks on sul valida, kas maksad 85$ ja oled hääleõiguseta liige, kuni 16 aastastele mesinikuhakatistele on maksumäär
15$ ja siis tulevad need, kel huvi mesinduses kaasa rääkida 50 senti taru kohta + 100 $
ja lisaks kohustuslik tasu neile, kel on 50-99 taru veel 50$;
kelle tarude arv 100-299 100$ nö. (väikeettevõte);
rohkema kui 300 taru omanikud makavad 200 $;
ja tööstuseomanikud 250 $ jne.
Kõigele sellele lisandub veel vastutuskindlustuse makse, mis on ilmselt vabatahtlik aga muu põhimõte jäi mulle segaseks.
Nii, et seltsimehed mesinikud, kuidas oleks sellise variandiga?
Täiesti pragmaatiline lähenemine ju, proffidel ja suurematel rahajõmmidel on suurem õigus asjade kulgu suunata, arengutes kaasa rääkida ja ülejäänud mesinikud võivad ka rahul olla, sest asi on aetud , rahast naljalt puudust ei tuleks ja mesindus õitseks.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

... arengukava koostamisel

Loodan ,et EML novembris mesinikud Jänedale kokku kutsub ja seal
töötuba võimalik kasvõi koridoris käima panna ja öö on täitsa vaba.
Mikroe... Mart ei halise vaid räägib oma õnnest ja ebaõnnest.
Kanada mesindus on isegi väga õpetlik ja näitab kuitas mulinat vältida ja mis maksab hääleõigus.
Mikroe... Mart
Tootjarühm ehitatakse üles liikmete poolt võrdse kohtlemise alusel

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Aimar, Mart mõtleb iga aasta

Aimar, Mart mõtleb iga aasta novembris Jänedal toimuvaid mesinike sügispäevi. Kas sul on infot, et need sel aastal ei toimu?

Aasta mesinikPronksmedal (100p.)
Kasutaja Jaanus pilt

Mesinike päevad Mesinudusprogrammi raames

Üleeile õhtul toimus EML-i juhatuse koosolek, kus arutati lisaks muudele teemadele ka mesindusprogrammi raames toimuvaid mesinike üritusi:
1. Jänedal toimuvad 20-21 novembril vabariiklikud sügispäevad
2. Tartus toimub 5. veebruaril 2011 Põhja- ja Baltimaade mesindusnõukoguga samal alal mesinike talvepäev.
Programmid ja kavad on praegu koostamisel. Oodatud on ettepanekud aruteluteemade kohta.
Lisaks soovin vabatahtlikke, kes oleks valmis kaasalööma Põhja- ja Baltimaade mesindusnõukogu organiseerimisel ja läbiviimisel. Vajalik on inglise keele oskus. Info saata jaanus@meveda.ee

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Tänud info eest!

Tänud info eest, lisasin need kalendrisse. Milliste oskustega (lisaks inglise keele oskusele) mesindusnõukogu organiseerimisel ja läbiviimisel kaasa lüüa sooviv vabatahtlik peaks olema?

Tormi

Pronksmedal (100p.)

100 kg perelt

1. peresid peab olema vähe, aega palju
2. rapsi ja ristiku põllud peavad ümberringi olema
3. hea aasta nagu tänavu.

100 kg kesmiseks saagiks saamiseks peab olema täidetud 2 tingimust esitatud kolmest.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Isamesilased pilt

Tänud positiivse hinnangu eest raamatule.

Tänud kasutajale jaak0001 reklaamiabi eest kuigi noh, arvatavasti siinse foorumi lugejad on juba teadlikud antud käsiraamatu olemasolust ning üleüldse, kas neil seda niiväga rida-realt lugeda vaja ongi... Aga kui tema kommentaari lõpust väikese etteheite välja loen suurevõitu lehekülgede arvu kohta, siis eks järgmiseks trükiks tuleval aastal vaatab, kas õnnestub midagi kokku pressida. (Samas on ka plaanis ühtteist lisada, nii et näis mis välja tuleb.)