Palun andke nõu algajale...

Andke nõu mis võis juhtuda!

Kevadel võtsin suurest mesilast 5 peret crainisid ja kõik toimis hästi, sain mett ja puha ... Kogenud mesinik käis aegajalt konsulteerimas ja kõik toimis. Augusti kolmandal nädlal hakkasin söötma neid suhkru siirupiga.
Kui kolmandat korda söötsin,siis panin tähele,et ühes tarus ei oldud sööta vastu võetud. Mõtlesin,et ok sinna ei lisa rohkem. See oli septembri alguses... Teistele panin juurde. Mesilasi oli kõikides tarudes täitsa piisavalt. Mina ei märganud midagi erilist. Panin ka repelendid kõikidesse tarudesse... Kõikides tarudes hakkas sööta järgi jääma ja mõtlesin,et hoian veel nädala nõud see ja siis korjan ära.

Kui aga septembri viimasel nädalal hakkasin nõusid kokku korjama, siis tabas mind šokk,sest esimene taru,kus sööt kõige ennem hakkas järgi jääma oli toimunud täielik häving. Paarkümmend surnud mesilast põrandal , kõik kärjed tyhjad ja mitte yhtegi elusat mesilast. ???? Kui hakkasin teisi tarusid vaatama, siis selgus et ka ülejäänud neljast tarust ainult kahes veel on natuke mesilasi kuid tundub ,et kõik hävineb...
Kas keegi oskab aidata nõuga, mis on juhtunud???? Mürgitatud lähiümbruses ka pole. Rääkisin talunikuga.

Kas suhkur võis olla selline pask, mis mõjus neile halvasti. Ostsin Maximast aga sellise imeliu struktuuriga oli???

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Ehk

Ehk on läheduses mõni mesila kust röövimas käidi?
Kas peredes on emad alles?

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Mis varroatõrjevahendit

Mis varroatõrjevahendit kasutasid? Kust emad pärit ja millal emi viimati vahetasid?

Pronksmedal (100p.)

nõrgad pered

Need olid sul nõrgad pered. Panin küll söötmise ajal lennuavad poolenisti kinni, et kaitsta röövimise eest, kuid tegid nõrgale perele tõelise kambaka. Ainus võimalus oleks nad üldse kuhugi mujale viia aga lamavtaru on tülikas tassida. Pere jäi nõrgaks, kuna lesta oli palju, kuigi ema oli noor. Ei tahtnud enne mee võtmist ravima hakata, mis oli viga. Selle taru mett oleksin saanud mesilastele tagasi sööta ja pere oleks alles jäänud.

Jututoa moderaator

arvan...

...arvan, et lesta protsent tõusis liiga kõrgeks.Mul oli ühes grupis samuti kahe perega.Alles oli 60 kg ringis mett ja raami jagu mesilasi.Teises peres veidi rohkem.... ülejäänud jäid keskmistena püsima.... aga lesta langes, nii,et põhi mustas...
....aga see vaid minu arvamus.....
meelis

Pronksmedal (100p.)

ei usu

Lesta rohkus tapaks kevadeks. See kas taimemürk või see uus haigus. Kui oleks röövlid siis oleks esiteks söödanõu tühjaks tassinud.
Mull endal tassis karu mõni öö tagasi 5 mesilasperet ära, kurat ainult 300 m kaugusel elumajast. Suur vähemalt 200 kg loom (käpajälg 17 cm)

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Tarmo.J pilt

Mesilaspered hävinevad

Üha tihedamaks on läinud Eesti mesinikel kummaline perede hävinemine. Minul ja paljudel teistel on sel sügisel head toodangupered, kes sööda kõik vastu võtnud ja kaanetanud, aga siis ühtäkki taru mesilastest tühjenenud. Selliseid on gruppides üksikuid ja välistatud on kõik teadaolevad tegurid (varroa, ema kvaliteet, mürgitamine, suhkur, tõrjevahendid, profülaktika jne.)Sellist mesilaste kadumist on täheldatud praeguseks mitmel pool Eestis. Minge ja vaadake oma mesilaspered üle, sest see tühjenemine toimub praegu kuigi sinna midagi teha ei anna!

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

mesilaste kadumine

Selle sama jutu valguses tegin oma mesilasperedele vaatluse, et kuidas neil läheb. Minu õnneks on kõik pered alles ja hästi tugevad. Nad ei saagi kaduma hakata kui ma nii palju neid kontrollin :D . See aasta on üldse eriline. Varroa lest sai eelmine aasta 2x tõrje ja kogu suve vältel nägin lesehaudmes ühe korra lesta. Üks pere keeldus augustis ja septembris sööta vastu võtmast, seal põhjus juunikuu mesilastes. Suure hädaga on nad omale 10 kg suhkrut saanud.

 Selline mesilaste kadumine on müstiline. Ma ei tea kuidas see aasta on ameerikas ja lääne-euroopas kuid eelnevatel aastatel on neil kaod olnud üsna suured. Suurbritannias arvati hukkunud peredeks 40% 2009 aastal. Kõik ei lähe CCD alla kuna nad loevad ka talvekaod selle hulka. Müstilisel mesilaste kadumisel on palju põhjuseid. Näiteks, pestitsiidid ja igasugused mürgid mida kasutatakse põllumajanduses, monokultuuride kasvatamine, mõnede arvates ka mobiili mastid. Viirus haigused, varroalestad jne.

Üks huvitav video mis natuke aitab mõista mesilaste kadumist, kuid vastuseid ikka pole. http://www.mesindus.eu/video/who-killed-honey-bee

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

varroa

mina sain litaka eelmisel aastal kätte...varroalest on selle asja nimi-uskuge palun ja ärge süüdistage ufosid ja valitsust...
sellel aastal ravisin apistaniga ja mingeid probleeme pole-kui mesilasel lest seljas lendab ta sügise tarust välja surema...-eelmine aasta sügisel kaotasin 15 mesilasperet...
et jah kohe kui mesi võetud-tuleb varroaravi teha...-ja mitte mingite tilgutamistega vaid apistan -fumisan-bayvarol...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mesinikmurka-ega sa linnamäe

mesinikmurka-ega sa linnamäe kandis läänemaal ei toimeta...

Pronksmedal (100p.)

Analüüs

Ei usu, et lest nii äkki tugevamaks on muutunud. Ja UFO-desse ka (väga) ei usu. Kuna selliseid mõistatuslikke kadumisi tundub järjest rohkem esile tulevat (eriti karm juhus ju Paradiisi mesilas) siis kas keegi kogub neid andmeid kokku ka? Esimene asi, mida saaks teha, kuni veel põhjuseid ei oska keegi öelda, oleks kaardistada esinemiskohad. Kui levik on piirkonniti, siis on ilmselt tegu nakkusega. Kui juhuslikes kohtades, siis peaks uurima, kust emad saadud. Jne. Kui ei leia mingeid seoseid nakkuste mõttes, siis peaks uurima põllumeeste tegevust.

PS
videot saab vaadata ka http://wn.com/Dorset_Bokashi_presents_%27Who_Killed_the_Honey_Bee_?%27_B...

Jututoa moderaator

Tohutu analüüsi võime...

Tohutu analüüsi võime..... ilma ühegi argumendita ...lihtsalt öelda ....ei usu!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

arutaru-paradiisi mesilas

arutaru-paradiisi mesilas mürgitati sihilikult...ja polnud mesilased kadunud,vaid hunnikus taru ees maas...
vaata ak.videot...

Pronksmedal (100p.)

Video

Kui viitsisite videot vaadata, siis nähtust on kahesugust: üks - mesilased kaovad teadmata suunas ja teine - kõik kohad on surnuid täis.
Ja meelis - sinu "arvan" on sama palju tõestatud, kui minu "ei usu". Ühe juhuse peale võid tõesti ainult arvata. Äkki su mesilased hoopis sõid miskit jama sisse ja ei osanud enam tagasi lennata.

Jututoa moderaator

Minu arvan

Minu arvan põhineb täielikult kogemustele...nii minu, kui mõne teise veel....ja olen veendunud, et tegemist pole müstikaga, vaid varroa-lestaga.Aru taru aga ...lihtsalt ei usu...

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Tarmo.J pilt

Mesilaste hukk

karumõmmi kirjutas:
arutaru-paradiisi mesilas mürgitati sihilikult...ja polnud mesilased kadunud,vaid hunnikus taru ees maas...
vaata ak.videot...

Praeguseks on selge, et sihilikku mürgitamist ei ole toimunud kuigi üks võimalus on, et mürkide tagajärjel nad otsa said, aga sellest on veel vara spekuleerida.

Pronksmedal (100p.)

Lestad

Oleks asi ainult minu arvamises, mis siis viga.
Ameerikamaal on kolmandik mesilastest hingusele läinuid ja nad pole siiani aru saanud, milles asi. Ja pole ainult arvajad asjaga tegelenud, vaid seal on ka teadus taga. Kui asi nii lihtne oleks, siis teaks teadurid juba ammu, et viga lestade rohkuses.
Kui kellelgi mesilased lestade tõttu hingusele on läinud, ei tähenda see, et kõigil nii ongi. (näit 7. oktoober 2010 - 20:47 — Tarmo.J kirjutis)

Jututoa moderaator

Siin on

Siin on lahenduse otsimine abipalujale...mitte usukuulutuse koht.See teema, mida sa arendad on vales kohas lihtsalt ja ta ei anna abivajajale midagi.Ava rubriik ja kirjuta....kuigi teema ise on ju olemas...

Pronksmedal (100p.)

uskujad ja mitteuskujad

Meelis, millest selline erutus? Mina ju selle teema puhul ei usu millesegi. Su enda kirjutistes on usku ikka rohkem kui minu omas. Usud kindlalt lestadesse ja kuulutad seda usku ainuma tõe pähe, kuigi tõestust selleks pole.
See, et lestade tõrjet tuleb teha, on niigi kõigile selge. Seega - mida uut sa abivajajale oled siis pakkunud?
Kui sind ärritas sõna analüüs, siis ma oma jutuga mingile analüüsile ei pretendeerinudki. Loe veel korra ja saad aru, et ma küsisin " kas keegi kogub andmeid?" seega, kas keegi Eestis analüüsib neid värke ka või mitte.

Jututoa moderaator

arutarule...

Kaua mesilasi pead ,,ARUtaru, et siin õpetad inimesi....räägi endast...aga räägi mujal...siis saavad kõik teada,kus kohast pärinevad su hiilgavad teadmised...

Pronksmedal (100p.)

õpetus

Kus siis on minu õpetussõnad? Pole kellelegi öelnud tee nii või naa.
Rahune ükskord maha!

Jututoa moderaator

näitan siis ise...

näitan siis ise, kui ei julge sina ...juba mitu päeva mesinik
http://mesindus.ee/kasutaja/arutaru

Pronksmedal (100p.)

Natuke targutan!

Meelis AruTaru kontol mesinik alates näitab seda, millal ta konto tegi, mitte kaua mesinik on olnud. Lihtsalt ei ole kõiki andmeid sisestatud ja jätab konto tegemise kuupäeva.
Miks siin lehel üksteist koguaeg sõimata. Enda pingeid võiks kuskil mujal välja elada või otse postkasti kiri suunata. Minu tuttavad mesinikud on kõik hästi sõbralikud ja abivalmis inimesed, aga siin mesinikud pidevalt kraaklevad.
Üritame olla ikka kultuursed inimesed.

Jututoa moderaator

Targuta - targuta

Targuta - targuta....aga miks mitte postkasti....miks siin?
...ja kus sa sõimamist näed....???

Pronksmedal (100p.)

Kiri ei olnud mõeldud mitte

Kiri ei olnud mõeldud mitte ainult Meelise ja AruTaru vaheleise tüli pärast. Siin on pidevalt riidusi.

Jututoa moderaator

Ei ole...

Ei ole siin mingit riidu või tüli.... lihtne ja tavaline....oma seisukoha kaitsmine....veidi teravamal moel.Varroatoosi pealt ei tohi tähelepanu igasuguse muu jutuga ära tõmmata....see on mu eesmärk(kes aru pole saanud).
CCD olemasolu pole Eestis tõestatud.

olen Meelisega 100 % nõus

Olen Meelisega.100% nõus,sest me ei tohi paanikat tekitada CCD-ga javarr0atoosi rav unarusse jätta. USA-s CCD hävitab piirkonniti mesilased...mesilased lahkuvad tarudest.Meil esineb niisugune nähtus üksikute perede juures.Suurema hulga perede hukkumise korral on ju ilmnenud mürgitus nähud. Mina tahtsin katsetada,et kas ei saa ilma varrao tõrjeta mesindada.Hävitasin ainult lesehauet.Möödunud aastal katsetasin beevitali......pere koondamisel avastasin-kärjed sööta täis aga mesilasi mitte ühtegi.Teistes peredes kõikOK Kõik olid lennanud välja surema. Nii et teeme hoolsalt varroatõrjet, kasutame ainult puhtaid kärgi ja hoiame põllumeestega kondakti......ei kao meie mesilased kuhugi.Kõikidele mesinikele jõudu soovides Ants.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Tarmo.J pilt

CCD

Huvitav, et miskipärast kiputakse arvama, et kõik paha meist justkui mööda läeheb ja kui saabubki, siis oh üllatus ja paanika. Päris kindlasti see meist mööda ei lähe ja selleks tuleks olla eelkõige seesmiselt valmis, et mitte suurte kadude puhul sootuks jätta kogu üritust.
Ametlikult ei ole jah meil midagi veel kinnitatud ja selle üle ei imesta ka eriti, sest minu mesila hukkumise puhul jäi vastavate instantside huvi olematuks. Pakutud on erinevaid versioone, mis omavahel vasturääkivaiks on osutunud.
Varroa on meil esinenud juba küllaltki pikka aega ja ka tõrjevahendid on hakanud korduma. Siiani on tulndud sellega toime ja kui ei tulda siis on rohkem tegu mesilatega kus tõrjet sooritatakse kaootiliselt või oskamatult. Väga hea näide on Talimaade mesila, kus on probleem lahendatud algselt siiani toimiva oblikhappe aurutamise teel.
Kas saame toetuda ainult ametlikele kinnitustele?
Paraku on Soomes CCD juhtumid ka ametlikke kinnitusi leidnud.

Jututoa moderaator

OK...

OK.... arendame siis siin seda teemat(Vahur ....vabandan).
OLetame, siis....CCD on Eestis sees....mis moodi ma sellele oletusele toetuda saan?Kuidas ma sellest jagu saan?Näiteks Vahur....mida ta sel juhul tegema peab?Laskma käed rippu,ütlema ,et midagi teha pole....ja lihtsalt ootama ....vaatama....kuulama igasugust vahtu, mida üles keerutatakse...?Mina ütlen, et EI.....tegelege sellega, millega on võimalik tegeleda.Kas inimene, kes sõidab autoga ...peab sõidu ajal(näiteks) mõtlema...et miskit halba juhtub.....keegi meist ju nii ei tee...tegeleme sellega, mis antud hetkel on võimalik.Miks peaksime arvama, et kõik paha meile külge tuleb(minge kõik vaktsineerima...CCD vastu).Lõpetuseks...Ma ei eita CCD tulekut ja olekut.

Kasutaja Mesipuu pilt

Hukkuvad mesilased

Mina soovitaks võtta hukkunud peredest sobiv hulk surnud mesilasi ja koostöös EML - ga uurida surma põhjuseid. Kui asja ei uuri, siis on väga raske leida konkreetset perede hukkumis põhjust.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

ilma usuta

üleeelmisel aastal oli ravi nõrk.eelmisel kevadel ja suvel ei ravinud. saak oli hea, mesilasi augustis palju. vurritatud kärjed panin tarude ligidale limpsimiseks. metsikus tapluses hukkus ehk veerand rahvast, aga järgi jäi ikka küll ja veel. kogu söötmise aja olid mesilased närvilised ja rünnati naabrtarusid. ma ise ei saanud tarude juurde kaks nädalat ja septembri lõpupoole lendasid ühe taru juures vaid herilased...kaks peret olid ülinõrgad ja surid talvel. laibad olid paksu kihina taru põhjas läbisegi pisikeste punakaspruunide täppidega. neljas pere oli veel veebruarisula ajal hinges kuid märtsiks olid nemadki hinge heitnud. ma võin ju arvata ja uskuda mida iganes ,aga loodetavasti jäi mulle sellest õppetunnist midagi külge. kui ei enamat ,siis vähemalt veidi vaba ruumi rahakoti vahele uusi mesilasi ostes.
aga veel üks tähelepanek. vahetasin tarude asukohta ja mida rohkem ma neid ühes suunas liigutasin, seda rahutumaks nad muutusid. sebisid katuse all ja üritasid võrguga kaetud avadest välja saada. seda tegid nad kevadest kuni siiani st. külmadeni. grupi keskosas, teises servas ja teises grupis sellist jama polnud. kaevetööde tõttu ei saa ma neid ka veel teise kohta ära viia. näis, kas ja kuidas nad seal talvituda suudavad. siit võib hakata idanema uskumine, et meile silmaga mittenähtavad tegurid võivad üsna oluliselt mõjutada mesilaste head olemist.

Pronksmedal (100p.)

veesoned

Kas sa veesooni oskad mõõta? Ehk tasuks uurimist.

SPUNK kirjutas

laibad olid paksu kihina taru põhjas läbisegi pisikeste punakaspruunide täppidega
Kas vastus ongi selles lauses?

Pronksmedal (100p.)

Veesoontest

Esimesed 5-7 aastat mesilasi pidades olin ka veesoonte usku 100%. Mida aeg edasi seda vähem usun. Peale35 aastat on
usust järel ehk 5 %.Minu kunagised katsed ja suurmesinike küsitlus ei ole usust eriti midagi järele jätnud. Viimati oli juttu
sellel teemal Uulus Mait Mardnaga

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

muud tegurid

on sul, jaak0001, muid ideid selle asja kohta. selge, et asja nägemata on ka hinnangut anda raskevõitu. aga (mulle) nähtavatest teguritest on selle liigutamisega läinud tarud külg ees avatud tuulekoridori. veesoone peale liikumist pean tõenäoliseks, kuid kas need kaks asja võivad mõjutada, ei tea. veel on selles suunas 1km kaugusel naabri mesilased. aga ma oletan, et kui need nii kaugelt vargile lendavad, siis vaevalt nad vaid äärmist pulstiksid. ja peakorje ajal ju sellist vaeva nad ette ei võtaks, ammugi massiliselt. veel sai selles peres tume ema vahetatud kollase vastu, muutust polnud. kogu suve oli pere suur, ei sülemlenud, aga tulemus oli oodatust väiksem.