Alustamine

Tahaksin järgmisel aastal mesilaste pidamisega alustama. Palun andke nõu, kas kahe perega alustamise oleks mõistlik ja kui suured oleks orienteeruvad stardikulutused. Mida on tingimata vaja osta ?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mesindusega alustamine

Ma ei oska sulle hinda õelda kui palju läheb sul kogu algvarustuse ostmiseks raha vaja, kuid seda saab teada kui vaatad mesindus inventaari müüate kodu lehtedelt, ja teiste müügi kuulutuste edastajatelt, ajalehtedest jne.

Kuid seda oskan küll öelda ilma milleta mesilasi ei ole võimalik pidada.

Kui tahad kahte mesilasperet pidama hakata, tuleb soetada 4 taru, 2 sisse paned pered ja kaks jäävad varuks kui peaks sülemid tulema siis on neisse võimalik panna, või kui ilmneb et mesilastel on kevadel kõht lahti on võimalik puhtase tarru tõsta. Taru tüüp pole oluline, seda saad edaspidi katsetada kas sulle sobib lamav või korpus taru, kindlasti raamid kui neid tarus pole. Raame peab olema nii palju kui tarudesse mahub ja võiks ka üle olla. Kindlasti peab lamavtaru jaoks olema ka magasinid..
Kindlasti ei saa mesindada ilma konkspeitli ja suitsikuta.
Sügiseks tuleb muretseda meevurr ja kärjekahvel.

Kindlasti ei tee paha osta mesindus riided, kuna algajad kardavad nõelamist, siis riietus ja mask on vajalikud,
Vaja läheb veel taruharja.
Kindlasti tuleb osta ka pered. Perede ostmiseks on 2 võimalust, esimene võimalus on osta kevadel ( umbes mai kuus) Sellega on aga pisike konks, kevadel ostetud pere on suht kallis lõbu, kuna siis on peresid väga vähe müügil (2-3 korda kallimad kui juunis või juuli kuus. Kuid see pere mis ostetakse kevadel on võimeline tooma sulle sügiseks juba ka saagi. Kui aga ostad juunis - juulis on need sülemid või tehis sülemid, ja need reeglina toovad pool saaki või jõuavad ainult talve saagi korjata ja
mesilas pere talveks tugevaks areneda. Ja nendelt on saaki alles järgmine aasta saada. Algajale soovitaks osta pered mesinikult kellel on puhtatõulised mesilased.
Küsid et miks?
Vastus on selline, kui saad mingi sülemi ei oska algaja vaadata ka peres on haiguseid, parasiidid või väga jubeda iseloomuga mesilased. Sülemitest on võimalik teha korralikud pered kuid seal tuleb ema vahetada, ravida võibolla ja vaadata kuidas see läheb. Kuna ema vahetusel on suvel vastuvõtu protsent 50%x50%. Kui aga ostad puhtatõulise F1 ema (f1 ema on eliit ema esimese põlvkonna emad, kes paaruvad kohalike mesilastega). pere ostmise koral on riskid minimaalsed. Sülemis aga ema vahetusel aga väga suur tõenäosus on et võid sellest heast emast ilma jääda..

Edaspidi aga tuleb inventari veel juurde hankida. Kui aga kavatsed alustada mesindusega siis soovitan esialgse varustuse osta börsist, soovist vöi mõnest muust sellisest kohast kus pakutakse müüa parematele korjemaadele lahkunud mesiniku mesindusinventari. Sealt saad asjad poole odavamana kui poes olevad uued asjad.

EDU SULLE

Pronksmedal (100p.)

algajale

toetan eelkõneleja juttu, mis oli väga asjalik. Sa ei öelnud mitu taru sa tahaksid pidama hakata. Sellest sõltub väga palju, millist tarutüüpi hakata kasutama. Ei ole mõtet hakata "jalgratast leiutama". Kui eesmärk on mõned tarud, siis ei ole oluline tarutüüp. Kui aga soovid mett tootma hakata, siis ei ole mõtet investeerida suvalisse tarutüüpi ja osta vana inventari. Sellest ei ole eriti siin portaalis kirjutatud, kuid mitmed eesti suurmesinikud on hakanud üle minema Farrari tüüpi raamidele. Põhjused-füüsiliselt kergem mesindada ja saab kasutada tavapärasest rohkem erinevaid mesindamisvõtteid.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Paar sõna kah

Mul on üks taru kus pesakorpus on langstroth ja mee jaoks farrar. See on madalam ja mett täis korpus pole nii raske. Ema hoiad pesakorpuses võre taga, mesi korjatakse üles. Mul on erinevat tüüpi tarud, võtsin need et aru saada millega mesindama hakata. Eesti taru on tore aga edaspidi kasutan seda vaid emakasvatuseks. On mesinikke kes eesti taruga ainult majandavad. Pead ise aru saama millist sina tahad. Kasuta talvist aega ja õpi, siinne leht on kui mesinduse entsüklopeedia. Metsamesiniku lehte vaata ja kui küsimusi on siis küsi jutukas.
Edu.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Hehe

Rahast ei raatsitud midagi rääkida, ma siis räägin ise.
Kõigepealt on sul tarvis omada tarusid, vanu kasutatud tarusid saab alates 100 kroonist aga sellisel juhul peab sul veidi meistrimehe hinge ja kätt olema. Kaabid vana värvi maha, vahetad mõne katkise voodrilaua ära, parandad natukene katust ja võib olla tuleb ka uued jalad meisterdada.Sellise tööga saab tegelikult ka hakkajam naisterahvas hakkama.
Veidi kallimad tarud, mis pole väga surnuks kasutatud saad 300-500 krooniga (jutt käib esialgu lamavtarudest) Uued lamavtarud maksavad 1200-2500 kr.
Mesilasperede hinna on ka erinevad, kui osta sülemina mõnelt vanemalt mesinikult, siis võid saada 100-200 kr kilo või kui perena, siis umbes 150 kr raamitäis, mis teeb küll enam vähem sarnase hinna, kuid on oluline erinevus, kas hakata mesindama kohe kevadel või alles siis, kui tulevad esimesed sülemid (vt.Teemase kommentaari).
Kärjeraamid (täisraam traadituna ja põhjaga,maksab umbes 25 krooni tk, poolraamid umbes 15 kr) tuleb kindlasti osta ja siin on jälle sinu valik, kas ostad valmis raamid traadituna või kärjepõhjadega või ostad ainult pulgad, traadi ja põhjad eraldi ja paned need siis ise kokku-veidi raha hoiad sel juhul kokku juhul kui enda aeg ei maksa. Kärjeraamide kogus sõltub tarust, mitu neid sisse mahub ja lisaks on tarivs ka magasinidele poolraame, ja ka magasine endid (80 kr), sest üsna sageli neid vanadel tarudel kaasas pole.Vahel puuduvad ka otsalauad (40kr) Tööriistad loetles Teemas samuti aga hinda ei maininud-konkspeitel on 65-80 krooni odavaim aga on ka 150 krooniseid ja kallimaidki. Maskist esialgu piisab, selle saab 125-250 krooni ringis kätte. Suitsik maksab päris palju, osta kust tahad-ikka enam vähem 300-500 kr-Õhukesed kummikindad ei maksa üle 10 krooni, need on alustuseks päris head.
Keegi ei rääkinud vist sellest, et enne mesinikuks hakkamist tuleks sul veenduda, et sa kannatad nõelamist ja ei oleks mürgi suhtes allergiline.
Hakka aga arvutama Smile

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

pisiksed näpunäited

Lisan sulle mõned aadressid kust uut inventari osta saab. Kui oled algaja soovitan ikkagi osta mõnelt surnud mesiniku abikaasalt või ta elukaaslase käest, või mesiniku käest kes on vanuse tõttu asjaga sunnitud lõpetama. Nendelt saad kogu esmavarustuse poolmuidu, võrreldes uute hindadega. Kui siis äkki selgub et ei sobi see hobi või töö, pole sa suuri summasid sinna alla pannud. Üks soovitus on veel ,ei tee paha kui enda elu koha lähedalt mõne mesinikuga tuttavaks saad kellega saad suhelda probleemide korral. Tean oma käest kui hakkasin selle hobiga tegelema, käisin mitme kuulisel kursusel, kui aga taru juurde läksin vaatasin nagu lehm uut aiaväravat ja ei osanud mitte midagi teha. Ometi oli teooria peas nagu sula vesi. Kuna aga praktikas läbi pole teinud siis oli ikka null oskust.
Võin oma kogemuste põhjal öelda et mesinikud on enamalt vastutulelikud kui abi vaja on. Nüüd aga mõned aadresid kust uut inventari müüakse.

http://www.emesilane.ee/shop/

http://www.paradiisimesila.ee/

http://www.mesindus.eu/node/38

http://www.mesindus.eu/sisu/v%C3%B5ru-mesinduskauplus

Need on põhilise kohad kust uut kaupa saab. Kasutatud kaupa võib saada ka sellelt lehelt.
http://meeturg.mesi.ee/

Kuid sellel lehel esineb ka eelpoolnimetatud inventariga kauplejaid.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ärge kondoome unustage

ärge kondoome unustage osta!!!-see ei ole mõeldud naljaga-muidu läheb mesilastesse mõeldud investeering laste nahka...

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

:)

Karumõmmi pidas vist silmas et mesindusega tegelemine pakub igakülgset rahuldust, aga selleks peab valmis olema

kindad

Kui oled algaja, osta kindlasti head kindad, millest mesilsed läbi nõelata ei jaksa.

Kui alguses lähed õhukeste kinnastega nagu proff, siis saad armutult läbinõelatud...

Omad kogemused...

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

...

Osta parem viisakad mesilased, kes ei nõela nagu segased.