Korpustaru Eesti raamile

Pronksmedal (100p.)

Soovist kevadel mesindamisega edasi minna korpustarudes, sai valmistatud paar joonist.
Materjal, mida kasutasin on liimpuidukilbi toorikute mõõtmetes 25x45mm.
Sooviksin asjatundjamate tähelepanekuid ja kommentaare, et kas midagi veel vaja täiustada/parendada.

Failina on kaasas ka Google Scetch fail, milles projekt sees. Projektifailis on vineerid peidetud.

Programm faili vaatamiseks: ScetchUP Viewer
Programm faili muutmiseks: Google ScetchUP

LisaSuurus
korpustaru45x25.skp45.66 KB
Keskmine: 5 (1 vote)

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mida muudaks!

Raami ülemise liistu paksus mitte üle 12mm.
Alumine liist otsmiste vahele kui ei tapi.
Kõik kärgede raskus jääb kahele liistule, nende all võiks olla nurgapostid, aga eks sisesein hoiab ka. Uuri peno meestelt palju nende kastid mee raskuse all madalamaks vajuvad?
Kui enda kastid ehitasin siis kasti kavandamisel arvestasin kooste võimalusi. Asi peab päris täpne tulema ja kokku tuleks taguda rakiste abil.
Pärast nugist, rähni on ehk mõnd detaili vaja vahetada, kas on võimalik?
Noh need on muidugi pisiasjad, tõsisem probleem on raami kõrgus ja sellest tulenevalt meekastide suur kaal. Valiksin madalama.
Edu!
Kalle

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Lisasin *.skp lubatud

Lisasin *.skp lubatud failiformaatide hulka. Tänud teatamast!

Pronksmedal (100p.)

...

Beehouse OÜ kirjutas:
Lisasin *.skp lubatud failiformaatide hulka. Tänud teatamast!

Tänud BH,

Kalle, kas sul on oma joonised kusagil olemas, et hea meelega toksiksin selle 3D-sse ümber. kuna Langstrothi varustusega mul omal kogemus täielikult puudub, siis üritan hetkel A. Rohtla raamatu ja veebiviidete järgi asja valmis meisterdada.
Pikemas plaanis on kasutusele võtta eestiraamist madalamad raamid nii ehk naa. http://thebeespace.net/category/warre-hive-construction-guide/ on link tarust, mis mulle väga meeldib oma ehituselt. Seda aga tuleks eesti tingimustele kohendada - vooder.

Aasta mesinikPronksmedal (100p.)
Kasutaja Jaanus pilt

Korpustaru

Penost tarud ei vaju mee raskuse all madalamaks.
Soovitaks korpustes kasutada pigem, kas Langstroth või Farrar mõõtu raame. Eriti viimase puhul on meekorpused kergemad tõsta. Muidugi võib ju teha mis iganes mõõtu tarusid. Peamine, et endale meeldib.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

ise teen nii

http://lh5.ggpht.com/_s4XIIM9Fq0U/TDtGih6n2SI/AAAAAAAAAco/Sz2EH2xY08U/DS...
alustan siseseintest, kui tegin enne valmis kogu raami siis oli vineerist siseseinte kinnitamine tülikam

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Korpused Eesti raamimõõtudele

Korpused Eesti raamimõõtudele on mu meelest väga vajalikud, sest ainult nii saab tasapisi korpustele üle minna. Ärge unustage, et vanad mesinikud omavad valdavalt just seda raamimõõtu tarusid ja nendelt üleminekuks tuleks vanadest tarudest täiesti loobuda, seda aga ei soovita.
Valdav enamus vanu mesinikke muidugi ei hakka korpuseid kunagi kasutama aga proovida tahtjaist olen päris palju kordi kuulnud.
Miskit võiks eesti mesinduses ka päris oma olla, olgu see siis kasvõi raamimõõt mis on küll ammustel aegadel sakslastelt üle võetud, kuid pika kasutusel oleku jooksul omaseks saanud. Miks mitte siis päris oma eesti mõõtudega korpustaru välja arendada?
Muide, ka raamiõlgadega eesti raame on saada Paradiisi mesilas.
Mina olen igatahes Eesti korpustaru fänn.

Pronksmedal (100p.)

Raami valik

Mõni aeg tagasi olin ka valiku ees, millist raami kasutada. Taru tüübis ma ei kahelnud, see sai olema korpus. Lõpuks otsustasin Langstrothi kasuks. Tarud muretsetud, aga kui peresid hakkasin muretsema tuli välja, et need kes müüsid, kasutasid Eesti mõõtu raame. Üleminek on võimalik, aga nats tülikas. Suvega sain üle mindud.
Kui on plaan majandada paralleelselt erinevate tarutüüpidega, siis on igal juhul lihtsam kasutada ühesugust (Eesti) raamimõõtu. Langstrothi kasuks jälle räägib see, et kui on plaanis muretseda mesilasse tulevikus plastkorpusi, siis kodumaisele raamile neid vist pole.

Pronksmedal (100p.)

asjatundjate arvamus...

kes ise ehitanud eestiraami mõõtudega korpuseid võiks kommenteerida joonisel olevaid mõõte (3D mudelit vaadates), et kas seal on kusagil millegagi mööda pandud. Et kui 2-3tk selliseid üksteise otsa laduda, kas piisab 15mm vahest või on seda liiast (kui ülaliist on 2cm paks arvestatud hetkel)?
jätkakem arutelu Smile

Pronksmedal (100p.)

soovitus

Jaanus ütles selge sõnaga, kas Langstrothi või Farrari raam. Kui mesindate hobi korras, siis on ükskõik, mis raam. Kui soovite mett toota, siis kuulake suurtootjate arvamusi. Ühelt raamitüübilt teisele üleminek on väike mure. Mitmed eesti mõistes suurtootjad lähevad tasapisi üle Farrari tüüpi raamile. Miks, mõelga ise.
HEAD VANA AASTA LÕPPU!!!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Õige valik :-).

Kahjuks ma ei saa sinu poolt saadetud programmi tööle. Aga püüan anda omapoolse kommentaari.
Mina tegin oma raami eesti raami välismõõdu järgi. Kõik liistud 10 mm paksused. Liistude laius 25mm asemel 22 mm - parem mesindada ja lahti kaanetada.
Korpuse ehitamisel arvestasin raami kohta 37 mm + 5mm lisa. 10 raami puhul seega = 37x 10 + 5=375 mm Kasti sisemine pikkus standartne 428 mm. Selliste mõõtudega metsikehitusi on kõige minimaalsemalt. Kasti kõrgus on mul eestiraami kõrgus + 8 mm e. 285 mm
Raami õla sügavuseks on 13 mm. Seega jääb raamide peale 3 mm vaba ruumi ja alla 5 mm. Korpuste pealepanemisega siis vahe 8 mm. Jälle suht harva ehitavad raamid kokku. Ehk oli abiks.

Kindlasti on Eesti raam parem kui muud raamid. Olen kasutanud neid korpustarudes juba 16 aastat ega kahetse. Tugev poiss peab olema aga mesi palju jõudu annab Smile.

Suitsik

Pronksmedal (100p.)

...

Tänud Suitsik Smile sain jälle mõtteid juurde ja teen mudelit väheke ümber. Jaanuaris hakkan selle mudeli järgi omale tarukorpuseid siis ehitama juba Smile

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

olin sama probleemi ees

ja jõudsin sellise lahendini. Ainus asi, et liiga töömahukas ja kallis. http://www.inkassi.pri.ee/0203-01.html minule kui algajale rohkem kui küll.

Korpustaru

Vaatasin minagi neid jooniseid pikemalt aega ja täna tegin nende jooniste põhjal korpuse valmis. Kuna mul on kättesaadavam 4 mm vineer, siis tegin mõned ümberarvutused ja häälestasin pingid nende järgi ära. Ühe korpuse tegin jooniste kontrolliks, kuna lasen vineeri tahvlid ühes ettevõttes mõõtu lõigata. Mõõtudest muutsin raamiõla kontaktpinna kõrgust 2 mm kõrgemaks ja seinapaksus sai 38 mm peale. Soojustuseks mõtlen panna 25 mm penoplaadi ja selle tihendan vahuga. Kõik nagu klapiks, kuid kripeldama jäi Külgsein II (KT.01.03.02.00) olev mõõt 374. minu mõistuse järgi peaks see olema (10*25) + (11*10) =360 (mõtlen 5 mm lõtkuks juurde lisada, seega 365 mm)
Plaan on teha ka poolmagasinid, kuid need plaanin teha täispuidust.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Ka mul on Manksiga sarnaselt

Ka mul on Manksiga sarnaselt 365mm.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Veidi mesilaspere bioloogiat.

Looduses on haudmekärje paksus 25 mm ja kärjetänav 12 mm.

Suitsik

Korpustaru mõõdud

Manksi arvutustes on üks viga sees, nimelt kümmne raami puhul on raamivahesid 11 mitte 10. 10*25=250 ja 11*11=121 kokku tuleb laiuseks 371.
Mõõt 374 on õige, isegi võiks olla 375.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

lisaks veel

kui paberi peal on raami mõõduks 25mm siis tegelikuses on see +,- 25mm, sama on siis kui kasutad lanksi õlga,
olen ostnud 36mm ja 37mm mõõduga raame. Suvel kuumaga ja kui post juba kõrge ongi hea kui äärtes mõni mm vent. rohkem ruumi. Lisaks veel kui lükata raamid kõik ühele poole on hea toimetada kastis. Mul mõõt 375mm+

Pronksmedal (100p.)

3D mudel

Tegin ka Renno jooniste järgi mudeli. Ainukeseks mureks jääb hetkel materjali leidmine, sest kasutada on 25x45 materjal hetkel. Renno jooniste järgi saab vist mõnusalt kerge korpuse...

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Materjal

Kasutan korpuse sees õhukest vineeri ja väljas nn. soomepappi. Väga vastupidav ja kerge.

Suitsik

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

ei ole arvutuses viga

tal on raamivahedeks 10mm arvestatud (11x10)

Pronksmedal (100p.)

raam

Tere.
Head uut aastat kõigile.
Lamavtarus pealmine liist 25mm vaheliist 11mm+kõverused,taruvaik jne.Sellise variandiga majandatud ja kõik tundus hea.Korpused tegin 10 raamile,raam 35mm.kokku 350+5mm-see on kindlalt kitsas.Tegin seda iseenese tarkusest.Oleks pidanud tegema 375 nagu on pakutud langstroti 10 raami laiuseks.Nüüd kasutan 9 raami.Raame tehes peaks olema raami paksuseks 37mm.Taru soojustus on mul 50mm pehmet peno.Kes kasutavad villa peaks olema keskmine või veel tihedam vill.Soojapidavus on parem.
Otsustasin 50mm peno peale sellepärast et eesti kliima väga heitlik .Saavutasin kindlasti stabiilsema keskonna mesilastele.Usun et kaaluvahe ja ka kulu hinna kompenseerivad mesilased.Kasutan ülemiseks raami ks 28*50 materjali.Miks 28-sellepärast et raami õla paksus on 8mm raami peale jätsin 6mm raam on alt 2 mm kõrgemal seega kokku 8mm.Freesin raami toeks 14 mm sisse see teeb täpselt 28 mm pooleks.Arvan et nii on lihtsam materjali tehnoloogiliselt parem käsitseda.Pesa korpustel kasutan ka välisnurkades püst tugesid 20*20mm. et toestada väliskatte pappi nurkades.Sees on kolmekihiline niiskuskindel vineer mis on omavahel vertikaal nurgatapiga seotud(2mm) .Kogu kupatuse panen kokku polürataan liimi ja klambritega.Alumine puiduosa võib olla näiteks 22*50 mis iganes tähtis on et naelutamisel,klammerdamisel lõhki ei läheks ja ka oleks tugevust,Kasutasin materjaliks sõrmjätku materjali,eks näis.Värviks kasutasin esimestel korpustel rootsi muldvärvi vist eesti tootjate oma ,aga pooled värvisin õlivärvidega.
Silver

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

korpus

No offence kuid minu arvates esimesed isetehtud korpused lähevad ikka aiataha.
Seetõttu kui just kilplase moodi mõelda ei taha tasuks teha esimesed "katsetused".
Esimesed katsetused peaksid olema nii odava materjaliga kui võimalik. Sest need lähevad tavaliselt ikka aiataha.
Ja hea ongi. Saabki enda vigadest õppida ja edasi liikuda kiiremini. Sest alati parimat väljamõelda ja siis selle ka üles ehitada ei ole kõige kiirem meetod- minu arvates võtab see aastaid.
Puit karkass peaks olema ehituse juures nii väike kui võimalik. (puit maksab rohkem ja kaalub ka rohkem)
Seetõttu karp võiks olla kuni 25mm paksustest laudadest.
Püsttoed peavad jällegi nurgaga toetama raami õla alla jäävat lauda. Ühesõnaga 25mm peno juures peaks püsttugi mingi 25x35mm olema 50mm peno juures 50x35.

Kui sul on plaan teha palju palju korpuseid. Siis mõtleks ma ise kuidas "rikkamal ajal" saaks samas mõõdus korpuseid ka kaubandusvõrgust osta. Et nad oleksid väliselt samas mõõdus.
Ega ükski raami mõõt pole ideaalne. Raami välimus samas mõjutab tugevust väga palju.
Samas kui sul on plaan panna püsti puidutöökoda siis anna tuld.
Ise näeks siis probleemi õiges mõõdus, väikes koguses kunstkärje hankimises.
Mis jälle eelistab Eesti, Langstrothi ja Farrar raame.
Samas tuleb kõvasti mõelda, mida teha ise, kui palju maksab endal aeg ja kas midagi ei oleks mõtekam soetada valmisproduktina.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Korpuse sisemõõt

Silver7 kirjutas:

Korpused tegin 10 raamile,raam 35mm.kokku 350+5mm-see on kindlalt kitsas.

Peabki olema kitsas, sest pannes korpusesse 10R tekib ju 11 vahet! Seega raam 25mmX10 + vahe11mmX11 + lõtkuosa 4mm=375mm

Pronksmedal (100p.)

minu korpus seest

http://rikitop.ee/rt/mesindus/pesa%20korpus%20seest.jpg
Kahjuks ei oska siia otse pilti panna.

Materjali kokkuhoiu nimel.

Aga miks ei võiks kasutada soojustust eraldi ainult külmaperioodiks? Korpus oleks näiteks tollisest lauast täispuit ning külmaperioodiks paigaldaks talvituvatele korpustele näiteks kivivillast kihi, mis hoiab sooja külgedelt ning katuse alla saab kasvõi peno panna. Hoiaks soojustusmaterjali kokku selle arvelt, et ladustatud korpustele ei kulu materjali ning ehitus oleks ka lihtsam.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

soojustus kaitseb taru ju ka

soojustus kaitseb taru ju ka päikse kuumuse eest...

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

täispuidust

Silver kirjutas:
Aga miks ei võiks kasutada soojustust eraldi ainult külmaperioodiks? Korpus oleks näiteks tollisest lauast täispuit ning külmaperioodiks paigaldaks talvituvatele korpustele näiteks kivivillast kihi, mis hoiab sooja külgedelt ning katuse alla saab kasvõi peno panna. Hoiaks soojustusmaterjali kokku selle arvelt, et ladustatud korpustele ei kulu materjali ning ehitus oleks ka lihtsam.

Ei vaidle sugugi vastu ja lähen osaliselt ka seda teed, aga 25mm on ka maksimum, muidu jõuab neid ainult Suitsik tõsta.
Teema algusest mingit joonist või projekti ettenäidata ei ole, pildid on küll kusagil albumis.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Vana kavalpea

Suitsik teeb korpused 8 raamised. Siis on kergem ega pea tegelema igavikulise teemaga- missugune raam parim. Ei jõua jõusaali arveid kinni maksta.

Suitsik

Pronksmedal (100p.)

eesti

täisraamkorpus kaalub 5,7kgvärvimatta ja 5,9kg kaks korda õlivärviga värvitud.Tegin esimesed 15 korpust rootsi muldvärviga,kuid ei meeldi mulle see värv .Isegi vihm peseb maha.Võibolla kui kasutusel tõeline rootsis valmistatud värvil ei ole selliseid tagajärgi.Kasutan nüüd eesti valmistatud õlivärvi.Palett majavärv.Kemet RV.Raplast.
Nad valmistasid mulle veel eritellimusega sinist.
Meekorpus eesti poolraam.külgseinad soojustus 25mm peno.Otsaseinad 50mm peno nagu pesakorpused.Meekorpustele ei ole vast vaja paksu soojustust:õeldakse küll (kogenud mesinikud)et aitab ka paljast lauast.Mesilane elab ära peaaegu igasugustes tingimudtes,nii et vaba valik.Mina oma mõtteviisiga valisin ikkagi soojustusega meekorpused,sest eesti kliima väga kiiresti muutuv.Saavutan soojustusega stabiilsema keskonna.Mesilased tegid oma pesad puuõõnde,seal ka kindlasti hästi stabiilne kliima.Miks ma pean laudkorpusega neid katsetama.Usun kindlalt et soojustusega meekorpused paremad.
Kuna meekorpuste karkassi materjalid samad mis pesa korpustel 28*50,küljesoojustus 25 mm siis tekkisid servad millest korpusi hea tõsta ei ole vaja lisa detaile.Mee korpustel ei ole mul üldse püst liiste.Kaal ilma värvimatta 3,38kg.
http://rikitop.ee/rt/mesindus/meekorpus1.jpg
http://rikitop.ee/rt/mesindus/meekorpus2.jpg
Silver

Pronksmedal (100p.)

võrgu kinnitus

http://rikitop.ee/rt/mesindus/pohja%20vorgu%20kinnitus.jpg
Võrk kinnitatud klambriteda samas stiilis nagu akna klaasidki.Arvan et põhi võiks olla samuti klambrite vahel siis ei ole vaja freesida põhja raami sisse sooni ,minul veel lisaks alumiinium profiil.Võib ka põhja toetada liistude peale kuid siis ei tohi olla liist lõpuni.Liistu peale läheb kindlasti prahti(langetist).Põhja paika lükkamisel kukub praht liistu lõpus maha ja sahtel saab minna lõpuni.Samuti ei ole vaja siis põhjale freesida õhukest 5mm äärt mis läheb soonde.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

kena töö

Kena töö aga liiga palju vaeva selle soonetamisega