Lamavtaru hukas

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tere! Täna sai siis tarusid kontrollida,ühes tarus hiir sees,sain ta kätte ka,tarus kõik mesilased surnud.Küsimus selline,et kui hiir saab tarusse kuidas ta seal toimetama hakkab,selles mõttes,et kas sööb kõigepealt mesilasi,siis kärgi ja toitu või mis? Ta kuramus oli endale mugava pesa teinud kärgede peale,pesaruumis oli alles neli raami toiduga-kaks kummaski servas,keskel neli tühja.Ta ei olnud ühtegi kärge närinud.Lennuava oli paksult mesilasi täis,tarus vastasseinas suurem hunnik,ja ühtlane kiht siis veel igalpool.Kas keegi oskaks täpsemalt seletada mismoodi see tegelane tarus toimetab.Kahju sellest,et see oli üks tugevaimaid tarusid ja ka ainuke,mis vanas tarus,ülejäänud on palju hiirekindlamad.Mõtlesin korra,et äkki nälg,mul kogemusi veel vähe.Seda tean kust sisse tuli see tegelane,aga see enam ei aita.Ette tänades.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

hiirtest

Näiteks http://mesindus.ee/node/10 või abiks on ka, kui otsingusse "hiir" kirjutada http://mesindus.ee/search/luceneapi_node/hiir

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

hiir

Hiire käitumise kohta ma eriti palju öelda ei oska kuna olen sellega ainult 1 kora kokku puutunud. See oli algus aastatel 1 peres. oli pesa teinud vahelaua taha soojustus padja sisse. pere oli teiselpool vahelauda. Pere oli nõrgema poolne. sisse tuli ta lenu avast. pere päästsin hävimast. Rohkem ei oska rääkida. huvitav aga korpustarudes pole seda näinud. ometiks lenu ava on 100% avatud ja pole ka võrku ees lenu aval.
selle kohta rohkem rääkida ei oska.
nüüd aga tühjadest kärgedest. Sa kirjutad et 8 kärjepeal talvitus. 2 kärge kumaski ääres on toitu täis ja 4 keskel tühjad.
KÜSIMUS SULLE?
kas nendes 4 tühjas kärjes oli ka mesilasi kes pea ees kanu pugenud on ja sinna surnud?

Kui nii - siis on mesilased nälga surnud. Kuna kobar külmade ilmadega kärje tänavat ei vaheta, ja nendes tänavates löpes söök siis pigem hukuvad kui körvalt kärje tänavast sööma lähevad. kui aga tuleb pehmem ilm vöivad kärje tänavat vahetada küll. kui aga kärje kannudes surnuid mesilasi pole siis on pöhjus milleski muus. Seda ma siit öelda ei oska mis siis viga võis olla.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tänan

sind teemas,jah unustasin seda öelda et ühel kärjel olid mesilased,umbes 10 tk pead kannudes,sellest ka minu mõte et nälg.kas on siis nii,et piisab sellest argumendist,et olla kindel,et nad surid nälga? Aga ok,kas siis ikka oleksin pidanud oma tarusid seestpoolt varem vaatama,ehk kas peaks tihedamini kontrollima? samas olen ju aru saanud,et parem mitte häirida.Nüüd jääb kripeldama,et kas teised ei sure nälga??? Kuna söödetud sai nii ,nagu mul isa on alati teinud,kusjuures sellele,ja ühele teisele perele veel rohkemgi. Vigadest õpitakse,aga sellised vead ei meeldi mulle.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Nälg

Sulle ma telefonis ütlesin mis vöib valesti olla, kuid kirjutan ka teistele kes sinu küsimusest öppida tahavad.
See jutt on lamavtaru kohta. Kui sügisene kitsendus on valesti tehtud see tähendab(liiga palju kärgi perele jäetud, ja pere nörgavöitu) Kipub nii olema ,et pere peab liiga suurt ala kütma. Kui sööta on palju elavad mesilased selle üle, kuid kurnavad end palju rohkem ära talvega ja kevadine start on vaevaline. (seega jäta nii palju raame kui on juuli 3 dekaadil hauet. Sest kobar tuleb nendest haudme raamidest kooruvatest mesilastest. Teised mesilased enamuses teevad töö ära ja lähevad manala teed. Sööta anna väikstes kogustes, siis ei katkesta ema munemist. Kui aga jääd oma asjadega hilja peale anna 10 l korraga, vaata läbi ja pane niipalju kui vastu vötavad. Mina arvestan 20 kg suhkrut pere kohta talve söödaks, kuid see ei pruugi köik peale minna, kuna ikka jääb ka mett tarru sisse. Öige oleks 3-5 liitri kaupa talve sööta anda, siis mesilased veavad selle kärgedesse ja see stimuleerib ema veel rohkem munema. Sellega saad tugevama kobara (rohkem talvituma minevaid mesilasi.) Mina isiklikult aga kipun asjadega sügisel hiljaks jääma ja mina teen nii 10 liitrit 1 kord, nädal vahet ja teine kord 10 vöi vähem oleneb pere suurusest ja sellest palju sööta enne sees oli. Kui aga 10 l koraga panen lüüakse köik kärjed siirupit täis ja emale munemis ruumi ei jää. Kuna mesilased siirupist niiskuse välja aurutamiseks panevad kärje kannu pool kuni kolm veerand täis. Kui aga siirupist on üle liigne niiskus välja aurutatud panevad kärje kanu 100% täis ja kaanetavad. Sööda kogus mis sisse söödetakse ei jää kõik talveks. Kuna see ümber tõõtlemisel väheneb siis tuleb rohkem sisse sööta. Minul on viimane tähtaeg milleks peab söödetud olema 15 september. Peale seda kipuvad juba öö külmad tulema ja siis mesilased enam siirupit vastu vötta ei taha.

Tihedalt mesilasi vaatamas käia ei maksa. see ärritab neid. Kui oled sügisel köik öieti teinud. Tavaliselt enne puhastus lendu probleeme pole söödaga. Sööda vähesus hakkab kimbutama ales peale puhastus lendu. Siis hakkavad mesilased uut pölvkonda kasvatama, ja siis läheb palju sööta. Kuid siis saab juba ka neid aidata siirupi ja muud moodi. Olen proovinud anda enne puhastus lendu lisa söödana siirupit, kuid seda vastu ei vöetud enne surid.
Enne puhastus lendu sööda puuduses olles vötavad vastu ainult puder sööta (kandi) vöi kui paned raamide peale mee kärje. Muidugi vöetakse raami liistud kobara kohalt ära ja sinna asetatakse mee raam vöi kandi. kandi pannakse kilekotti et see raamide vahele valguma ei hakkaks kui pesas temperatuur soojemaks läheb. kile koti tehakse auk umbes 30- 40 mm suurune ja se auk panakse kobara peale. Kandit söövad nad siis kui raamid tühjad on.

Kui tahad peresid tihemini vaadata vöid osta kuulerid ja sellega lennuavast kuulata . Selle järgi saab ka ühteist hinnata. Kuid seda kunsti pead Ülo Lipalt küsima(foorumi nimi on tal metsamesinik) tema oskab seda lahti seletada.
Mina isiklikult seda ei kasuta. Mina panen mesilased talve korterisse, esimest korda vaatan jaanuaari löpus veebroaari alguses. Järgmine kord on juba peale puhastus lendu.

Ole rahulik vigu tuleb sellegi poolest meeldib vöi ei. Kuid nii kaua kuni sul köik välja pole läinud on veel ok. Üks aasta oli nii hull et meite kandis läks ühel suurmesinikul, kes oli mitu mitu aastat mesilastega tegelenud köik pered välja täpset arvu ei mäleta aga se vöis ola 50 pere ringis vöibolla ka rohkem. Vat siis on küll pauk. Vat siis on jäma majas. Ja tema ainult mesindusest elatub.

Kordan et nii kaua kui on kevadel peresid juurde teha vöimalik, pole asi hull.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tänan nii

arutaru,kui teemast vastuste eest,tundub nüüd ikka igati loogiline,et nälg näpistas ja raame sai liiga palju sügisel.aga kuidas ma saan kindlaks teha seda teiste tarude juures,et äkki seal sama asi,ühesõnaga süüa on aga kobar ei liigu söödani? Õieti siis,et kuidas saada aru,et mesilased näljas,isegi kui servades süüa on? ma pole teistel tarudel peale otsamati alla vaatamise veel midagi teinud!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Raamid arv talvitumisel

Teemas kirjutas: .../(seega jäta nii palju raame kui on juuli 3 dekaadil hauet/....
Oi-oi, kas see natuke liig pole äkki? Juuli kolmandal dekaadil on peakorje äsja lõppennud ja sõltuvalt piirkonnast kohati veel kestab, hauet tarudes enamasti kümmekond ning rohkemgi raami. Seega julgeksin pakkuda talveks sobivate raamide arvu hindamiseks augusti keskpaika. Et sel ajal haudmega raamid sobivad talveks.
Suvel olgu tarus rohkesti ruumi, talvel pigem kitsavõitu!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

ai-ai

mina olen saanud siinses foorumis haudme koguse valesti hindamise eest kõva laksu mööda ümmargusi asju. täpisarvutus näitas ,et rohkem kui kuus raami hauet viitab termiitmesilaste omamisele. hauet võib asuda ka rohkemaL arvuL raamideL kui kümme. seepärast oleks minul huvitav teada mitme täisraami jagu summaarselt võiks ja peaks kinnist või lahtist hauet olema siis augusti keskpaigaks. kas kehtib reegel, et üks raam hauet annab kaks raami mesilasi. seega kaheksa raami mesilaste jaoks peaks olema summaarselt neli raami hauet?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

sul on öigus

metsamesinik kirjutas:
Teemas kirjutas: .../(seega jäta nii palju raame kui on juuli 3 dekaadil hauet/....
Oi-oi, kas see natuke liig pole äkki? Juuli kolmandal dekaadil on peakorje äsja lõppennud ja sõltuvalt piirkonnast kohati veel kestab, hauet tarudes enamasti kümmekond ning rohkemgi raami. Seega julgeksin pakkuda talveks sobivate raamide arvu hindamiseks augusti keskpaika. Et sel ajal haudmega raamid sobivad talveks.
Suvel olgu tarus rohkesti ruumi, talvel pigem kitsavõitu!

metsamesinik sul on öigus ma ajasin präägu kuud segamini. minul tuli juuli järgi september. tegelikuses mötlesin ika augusti. Siisene kui viimane saagi vötmine ja see perjood. panin kuude järjestusega vets pange. minu viga. Tänan et parandasid. muidu poleks ma oma viga leidnutki.

Pronksmedal (100p.)

Kandi

panek.Eelmine talv jaanuari lõpp avastasin paar peret külmad.Võtsin lahti ,mesilased olid kobaras nurgas ja surnud.Tegin sellest järelduse et nälg.Ilmad olid külmad ja mesilased ei suutnud mujale minna.Katsusin ka teisi kahtlaseid peresi.Kahel olid nurgad soojad.Järelikult pere nurgas.Nendele panin kohe(oli vist 4 veebruar)kandiribad peale.Ambrosia oli nimeks.Kevadel olid need pered ilusad.Tundus et hauet oli ka rohkem kui teistes.
Nii et tuleb katsuda kus pere asub ja aidata kui vaja.
Silver.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastus

Mina jätsin (kui lamavatega tegelesin ) hauet . Kui oli munade vöi kinise audme raame 5 siis sele koguse jätsin . kui oli 8 vöi rohkem siis ka 8 vöi rohkem kärge. Vastavalt sellele kuidas haudme raame tarus viimase kitsenduse ajal oli. mina pole sellega alt läinud.AGA SEE KEHTIB AINULT LAMAVA KOHTA.korpuses on asi natuke teine. 5haudme raamiga on nörk pere. selele soovitan teist peret vahelaua taha lisaks panna. (nii et mesilas emad omavahel kokku ei saaks. 6-7 haudme raamiga on keskmise tugevusega pered. need vöivad ka üksi tarus olla. 8 ja rohkema haudme raamiga pered on tugevad vöi väga tugevad pered. Kui jätad rohkem raame kui haudme raame on peres pead rohkem söötma, kuid sellest ei pruugi ikagi kasu olla. Kuna äärmised raamid on sööta täis ja pere ikka ingusele läinud. Pöhjus on selles et liiga suur ruum tuleb kütta. see võtab palju energjatja seega kulub tunduvalt rohkem toitu. Tavaliselt mesinikud kardavad kitsendada nii palju. vaata kui palju on juu mesilasi. Naad ei mahu juu sinna ära. Jah kui on soojad ilmad siis töesti on paljud mesilased öues ja vahelaua taga. sest neil läheb palavaks. tulevad õue jahutama. Kuid kui tuleb talv on köik kobaras ja vaatad et kobarat nigu polegi. See et soojal ajal mesilased öues on pole alb. Nendega ei juhtu midagi kuid kui külm on ja liiga suur ruum kütta on teeb see juba alba.
Kui ei usu katseta ühe perega järgi ja saad teada kuidas õige on.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

nälg

Kaido kirjutas:
arutaru,kui teemast vastuste eest,tundub nüüd ikka igati loogiline,et nälg näpistas ja raame sai liiga palju sügisel.aga kuidas ma saan kindlaks teha seda teiste tarude juures,et äkki seal sama asi,ühesõnaga süüa on aga kobar ei liigu söödani? Õieti siis,et kuidas saada aru,et mesilased näljas,isegi kui servades süüa on? ma pole teistel tarudel peale otsamati alla vaatamise veel midagi teinud!

Köige kindlam varjant. teed kaane lahti vötad mati maha liistud eemaldad ja piilud sisse. liistud vötad nönda lahti et raamid ei liigu. Kui paistab pealt vaadates et on kaanetatud mett kobara körval raamil ja nendes raamides kus kobar on siis pane liistud kinni ja vöid mureta olla puhastus lennuni. Aga peale puhastus lendu teed kiir läbi vaatuse. (kas ema akas munele ja kas süüa on, kui vähe vöitu haudme juures töstad äärmised täis raamid haudmele lähemale ja ene panemist kaanetad lahti. see ergutab ema intensiivsemalt munema. vöi anad 1x1 le segatud siirupit. See varjant on kindla peale minek. Kui aga kaanetatud met näha pole tuleks kandi peale panna.
kui aga kardad et vähe on ja ei taha uurida siis pane kandi peale ja see toimib igal juhul. Lihtsalt kulud suurenevad. kuid pere jääb kindlalt alles. Aga see peab ilma ergutavate aineteta. olema. Näiteks pannakse osadele ergutus söötadele pärmi ja muid seliseid ergutavaid aineid sisse. kuid see vöib tekitada liiga varase haudme ja roojamise. kuna mesilased ei saa külmade tötu enast välja eidetest puhastama minna.
Köige ohutum on mesi ja tuhk suhkur.

Seda raamide pealt sisse vaatamist on köige parem teha miinus temperatuuridega kuni 10 kraadi miinust. See pisike külm ei tee midagi. Kütavad ruumi uuesti soojaks ja köik ok. kui aga nälg siis paha paha.
Küsid vöibolla et miks just miinus temperatuurid ? Pöhjus lihtne siis mesilased ei kipu raamide vahelt välja tulema. kuna sa suitsu ega teisi selliseid asju kasutada ei saa siis on pärast väga raske uuesti liistud paika saada.. Ja teine pöhjus on selles et kui mesilased raamide vahelt välja akavad ronima ei nää sa seda palju kobara juures süüa on.
muidugi pidi kuidagi kuuleriga kuulma ka. Ma seda eriti ästi kursis ei ole. Aga püüan niipalju kui kuulnud olen edasi anda. eks metsamesinik siis täpsustab.

Kui lähed taru juurde pistad vooliku vöi kuulari (milega arstid inimese kopse kuulavad) ilma migrofonita lenu avast sisse. Seal peaks kuulda olema ühtlane sumin (parajalt vali) kui nüüd koputada . peaks pere ergema sumina sisse vötma. ja mingi aja jooksul uuesti endisesse suminase minema. Siis pidi perega köik ok olema. Kui aga peres on vaiksem sumin kui teistel on ja koputamisega erksust ei ole ääles pidi nälja mure olema.
Ma loodan et kes paremini seda teab kirjeldab seda täpsemini.

Hiired, talv, sööt

Arvestades, et siia lauslollusigi on postitatud, julgen oma noka ka vahel lahti teha. Lamavtarudes võib hiirtega tõesti sagedasti kokku puutuda erinevalt korpustest kuhu on ligipääs vabam. Eks kiviaedu ehita ka ikka mitte ukrainlased vaid meie saarlased ja teised kivise pinna asukad. Korpustes pole piisavalt sobivat pesamaterjali! Talvise kontrolli kohta lisaksin ühe lingi http://mesindus.ee/node/1614#comment-4390 Võin lisada, et pere nägi nii kevadat kui suve ja andis perenaisele ka magusa lauale ! Pikk jutt s..t jutt ! Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

kuulamine

kuigi olen alles aasta mesindusega tegelenud, kinnitan omast kogemusest,et kuulamine täiesti toimib. Probleem on ehk tuulise ilmaga, kui on segavaid kahinaid/sahinaid. Kuulasin mesilasi 30 dets ja nüüd viimati 31 jaan. Kahjuks ühes tarus viiest vaikus. Eks võtan kevadel lahti ja näeb mis põhjus on. Tõenäoliselt hiired, kuna puhastasin traadist konksuga lennuava ja sealt tulid vaid mesilaste tükid, ei ühtki tervet mesilast. Ühte taru oli külastanud kas nugis või tuhkur. Sisse oli tungitud katusealuse kaudu. soojustuse peale olid jäetud suured junnid (rott ei) ja tammetõrud, samuti oli patju puistatud. Plaanisin rauad panna, hiirelõksust siin ilmselt ei piisa.
Ühes tarus oli tavapärasest pisut valjem sumin, võibolla nälg. Koputamisel valjenes sumin küll aga vaibus pisut liiga pikalt. Pole kandit kasutanud, eks tuleb ära proovida. Möödunud talvel kui mesila omanikuks sain hakkasin tegelema alles pärast puhastuslendu 21.märts. Andsin osadele peredele 1:1 siirupit vist paar korda 1,5 l. Eks vigu on selle aastaga palju tehtud. 7 perest on praegu alles 4. Loodan, et veavad kevadeni välja. Põhi viga oli vanade raamide kasutamine, millega kaasnes koi ja kahe pere häving. Nüüd sain teada ühe soovituse, kui vaher õitseb siis anda ainult kunstraame ei mingeid vanu enam.
Teooriat on palju omadatud ja praktikas paar lamavtaru valmis tehtud (20 ja 22 raamised).

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kompliment

Berg kirjutas:
Arvestades, et siia lauslollusigi on postitatud, julgen oma noka ka vahel lahti teha. Lamavtarudes võib hiirtega tõesti sagedasti kokku puutuda erinevalt korpustest kuhu on ligipääs vabam. Eks kiviaedu ehita ka ikka mitte ukrainlased vaid meie saarlased ja teised kivise pinna asukad. Korpustes pole piisavalt sobivat pesamaterjali! Talvise kontrolli kohta lisaksin ühe lingi http://mesindus.ee/node/1614#comment-4390 Võin lisada, et pere nägi nii kevadat kui suve ja andis perenaisele ka magusa lauale ! Pikk jutt s..t jutt ! Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida!

Tänan sind komplimendi eest.
Vöibolla sinu sistem toimib töesti. Ma seda ei tea.
Kuid miks mina mee raame pole mesilastele andnud nagu sina. on selles et Mul läheb köik mesi müügiks. Ja ei jäta ühtegi täis raami talveks, kuna esiteks maksab mesi rohkem kui tuhksuhkur, ja teiseks ei suuda ma näriliste kääst täis raame päästa. Seega on minu jaoks kasulikum kandit panna peredesse kui mee raame.
Kui sulle sobib teine varjant palun väga.lase käia. Pöhiline on see et pered talve üle elaksid. mite see kuidas see tehtud on.

edu toimetamisel

Sorry

Teemas , kui see "kompliment" nüüd jutumärkides oli, siis vabandust - Sinu kommentaari ei olnud siin mitte silmas peetud. Mis puutub sellesse talvisesse perepäästmisse, siis see ei toimunud minu mesilas vaid Läti piiri lähedal, kus sattusin õigel hetkel olema ja kasutada olid kohapealsed vahendid. Peadset kevadet!

tere.

Kasutan lamavtarusi 3 pere,sügisel panin kahte tarru digitermomeetri põhja peale keskele,nüüd hea jälgida mis toimub.Siiani ei ole alla +4 langenud seda siis kui oli väljas nädala olnud-12-15 .Kevade arenedes temp.tõuseb.Veel kasutan võrokeste õpetust sügiseks.Kui ilmad jahenevad panen soojustuse ainult ühele poole,pere koguneb ühte äärde ja talvega minnakse ilusti läbi kogu taru.Võimalusel kasutan ka topelt liistuga raame st. ülemnne liist on topelt,saab ka ülevalt raamilt raamile.Teise otsa soojustan külmade saabumisel.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

jäi arusaamatuks...

...palun selgita veel,ei saanud päris hästi aru,kuidas ikkagi selle soojustusega on

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

küsimus

anta1 kirjutas:
...palun selgita veel,ei saanud päris hästi aru,kuidas ikkagi selle soojustusega on

Palun selgita mis sind täpselt huvitab. Milisel taru tüübil ja ni edasi. ütlen et korpusel ja lamavas on erinevusi soojustuse poolebealt.
Selge on ka see et on erinevaid varjante. mõni arvab et nii on öige ja teine arvab et naa on öige. Sinu asi on nende jutude keskel otsustada ja proovida miline varjant on sinu meelest öige. Kuid röhutan et pöhiline on ventilatsioon.

On olukordi kus liiga soojas tarus mesilased ei löpeta haudme tegevust ka detsembris ja jaanuaris. Selepärast oitakse ki külje matid jahetate ilmadeni eemal, et pere saaks ika aru et tali tuleb.ja audme aeg on läbi.
Kui nad aga ei löpeta audme tegevust .on kevadeks ales käputäis mesilasi ja roojatud taru. Nad tarbivad palju sööki ja see tötu tahaksid ka öue minna enast kesrgendama. Kuna aga külm on siis roojavad taru. Selele kaasneb nälg kuna tarvitatakse väga palju toitu ja energjat. kuna nad peavad audme kasvatamiseks oidma taru temberatuuri 36 kraadi ( kui minu mälu mind ei peta praegu). ja sellega kurnavad end nii ära et kas nälja surm , vöi ˇkurnatud käputäis mesilasi.

Pronksmedal (100p.)

ventilatsioon

Teemas, kirjuta kuidas sul on korpustarus talvel ventilatsioon korraldatud.

selgitus

Toimetan lmav e. eesti taruga.Sügisel panen talvekatted alul ainult põhjapoosele otsale,see on soem ja talvekobar moodustatakse sinna,külmade saabudes soojusaan teise poole.Talvega liigub pere üle raamide midagi vahele jätmatta.Kogemus selles, et üle tühjade raamide ei lähe tagasi.Talvekobar moodustus keskel ,liiguti vasakule ja 2 parempoolet jäid puutumatta,tulemuseks nälg.Kurtsin muret siis õpetatigi,minul on toiminud 3talve ehk ka neljas,

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastus

beeboy kirjutas:
Teemas, kirjuta kuidas sul on korpustarus talvel ventilatsioon korraldatud.

Minu korpus tarudes on ventilatsioon nii.
Mesitaru pöhjast moodustab ligi pool võrgu.selel lingil nääd prototüüpi.
http://www.paradiisimesila.ee/?26,taru-põhi-honey.
Mul on kül ise tehtud kuid lankstroti pöhja järgi.
Ventilatsioon käib nüüd nii. lenu ava on 100% avatud
Sealt tuleb külm õhk sisse sealt liigub se öhk üles kobara poole. Seal mesilased kütavad selle soojaks ja niiskus läheb pöhja kaudu vällja. Minul on kile aasta rinkselt taru katuse ja korpuse vahel. Ja katus on puidust ja plekist, mille sees on 50 peno. Mina talvituse üle ei kurda.

Tean et mönel on nurkadesse ainult 2 40-50 auku puuritud ventilatsiooni jaoks ja need kaetud vörguga.
KUID MINA ARVAN. et se toimib küll, kuid kui tekib langetis pöhjale ja umistavad need augud ära ja siis on ventilatsioon kehv, Vöibolla isegi olematu. Selepärast eelistan enda varjanti (lankstroti varjanti).

AGA SEE ON AINULT MINU ARVAMUS. kes on aukude varjandiga rahul palun väga. ma ei suru oma arvamust kellelegi peale.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kiitus

motja kirjutas:
Toimetan lmav e. eesti taruga.Sügisel panen talvekatted alul ainult põhjapoosele otsale,see on soem ja talvekobar moodustatakse sinna,külmade saabudes soojusaan teise poole.Talvega liigub pere üle raamide midagi vahele jätmatta.Kogemus selles, et üle tühjade raamide ei lähe tagasi.Talvekobar moodustus keskel ,liiguti vasakule ja 2 parempoolet jäid puutumatta,tulemuseks nälg.Kurtsin muret siis õpetatigi,minul on toiminud 3talve ehk ka neljas,

Ise pole proovinud. Kuid jut on väga loogiline. seega arvan et see vöib toimida küll. Kuna ma lamavatega juba8- 9 aastat ei tegele siis järgi proovima ei hakka.
kuid arvan et teised vöiksid kül proovida. Kui ei julge kõigiga proovida siis proovigu möne perega.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tundub loogiline jah,

aga mul on tarude lennuavad lõuna suunas,ehk siis peaksin lihtsalt esialgu soojustama kas ida või läänepoolse külje,ilmselt tuleks tulemus sama.Olen ka mõelnud sellele,et kas lennuavad keerata idasse,et siis kevadine päike ei soojendaks kohe liialt vara ja ei ärgitaks mesilasi enneaegselt puhastuslennule. Raamatud ütlevad ju,et nii lõuna kui ka ida suunas võivad lennuavad olla. Srry kui midagi väga valesti arvan,ikka algaja ju.

lennuava

Looduses pidi mesilane eelistama põhja suunalist lennuava.

lennuava

Kuskilt vanast raamatust lugesin,et lennuava keskhommiku suunda soovtav seada.Muidugi igaüks setib ja katsetab ise ja saab parima tulemuse.Edu kõigile.Ma samuti algaja.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

lenu suund

Ütlen ausalt et ei ole seda lenu laua suunda eriti vaadanud. Kui siis päikese käigu traetoori poole (idast - lääneni) Võib olla et ma olen ka selle vastu eksinud, Olenemata sellest et on pik staas. Aga seda et enne aegne puhastus lend tuleb ma ei usu. Vähemalt mitte ilma kaare tõttu. Enemini võib pöhjus olla väheses talvituma minevates mesilastes, Kes pidid sügisel aitama sööda kaanetada vöi muud tööd teha ja nüüd ei pea kevadeni vastu. Siis võivad väga vara haudme tegevujsega tegelema. Üks pöhjus võib näiteks see olla kui mesinik jääb liiga hiljaks siirupi söötmisega. Näiteks töömesilased(need kes samal aastal toidu kärgedesse pakivad ) on juba suremas (elu töö saab tehtud) ja saa söödad, siis peavad talvituma minevad mesilased seda tööd tegema ja siis ei kipu nad kevadeni vastu pidata.