Koolitajad

Foorumis on nurinat, et algajad mesinikud ei saa oma küsimustele tõsiseid vastuseid.
Me ei tea kus ja kes aga kusagil on meil olemas koolitajad, keda MP raames  veel paremaks koolitatakse. Nad võiks siin foorumis küsimustele vastamist harjutada ning oma oskusi ja teadmisi lihvida, et päris koolitusel olla valmis vastama kõigile mesindusalastele küsimustele ja vestlust
ohjama.


 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ando pilt

algaja

Ei tea kuidas teised aga mina isiklikult olen saanud kõigile oma algaja küsimustele vastused.Osad küsimused on juba ammu ennem üleval foorumis ja tuleb ainult üles leida ja lugeda,osadele saanud vastused jutukas nii avalikus vestluses kui ka privaatselt küsides.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Hei!

Mina peaks olema üks neist koolitajatest!


Tulistage!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

vastamine

Kõlava nimega anonüümsele teemaalgatajale!
Selleks, et küsimustele vastata, peab olema kõigepealt küsimus, mida ma Sinu teemaalgatusest ei leia...

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja einokaiko pilt

Küsimus

Kas metsamesinik mõtles minu algadatut teemat , sellel juhul oleks minul küsimusi palju.  Oleks hea teada , mis teema valdkond kõige rohkem puudutab.


Lugupidamisega    Eino Kaikkonen

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Algajate


koolitamiseks on minu arust kõige efektiivsemad õppevideod.Neid võiks teha EML rahadega,tean ainult ühte Aastaring mesilas.Midagi on siin liikunud välismaiseid,ka eestis on suurte teadmistega mesinike ,et teistele edasi anda.Kindlasti peab olema rahulik mesilane.Edukat mesindamist.Heino

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Vastus

Lgp.Eino. Ma ei mõelnud tegelikult Sinu teemat, vaid kellegi meemesilase algatatut. Ma ei suuda selles algatuses küsimust leida. Aga kui Sa soovid just mulle küsimusi esitada, siis palun kastua meili või telefoni.
Olen enamasti vastanud foorumis esitatud küsimustele. Kommentaari pole lisanud vaid siis, kui eelkirjutajad on minu mõtte juba välja öelnud või ei oska ma antud küsimusele põhjalikku vastust anda. Samuti ei kommenteeri ma mõttetuid teemasid, nagu "Lähme lund lükkama" või "Otsin tööd. "

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

proov 1

seitsmest perest kolmes on noored (väidetavalt) Kilgilt ostetud ema järglased emad. teistes neljas mustad ja kurjad. kevad-suvel tahaks ka need välja vahetada. selleks tahaks kasutada kas oma kolme ema või osta veel üks juurde ja mõne ema kasvatamist proovida, aga siit algavad küsimused ja kõhklused. täieliku algajana ei taha veel vageldamist üritada (vahetus läheduses puudub ka õpetada sooviv kogenu). kupu teevad ju eelkõige sülemlemishuvilised, mis pole ka hea vist. mul on mitu vaba taru või võiksin osta või teha ise mõne paarumistaru. aga kuidas väikese paarumistaruga toimetada ostmisest kuni paarunud ema ära võtmiseni, selle kohta pole videot ega põhjalikku kirjeldust näinud(ilmselt mu enda viga).
ainus , mida usaldaksin omapäi teha on see, et kõigepealt püüaks hävitada võimalikult palju tumedate emade peredest  leskesid. seejärel paneks lamavtarus vaheseina vahele ja laseks emata jäänutel uue ema kasvatada. paraku pole see päris see ,mida ma tahan. tahaks teha sammukese edasi.

usun ,et kogenud mesinikele on see lihtsam kui üks plus üks aga kindlasti on sama (arengu)etapini jõudnud nii mõnedki algajad.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

proov 2

üks vanem raamat nimelt


MESINDUS; EESTI RIIKLIK KIRJASTUS; TALLINN; 1959


kirjeldas emade kasvatusel huvitavat moodust alustajatele ilma vageldamiseta. Mingi kärje lõikumine ja kleepimine loe läbi äkki pakub huvi.

Jututoa moderaator

Ei ole vaja...

Ei ole vaja...hirmu tunda vageldamise ees.Loe raamatutest nõuanded läbi, mõtle asjad enda jaoks selgeks ning osta vajalikud asjad selleks.Mina omal-ajal tegin nii, kuna oli vaja rahulikumaid summe...muud varianti polnud.....õnnestus.Kümnest kolm.Smile Aga sellest tookord piisas.Kusjuures ma polnud näinud, kuidas vageldatakse...(.paarilt mesinikult küsisin). Jõudu algajatele, sest mesinik peaks oskama oma jaoks paljundada emi.

meelis.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Emadekasvatus

Ehkki su pikas kommentaaris pole ühtegi küsimärki, saan siiski aru, et sind huvitab probleem üldiselt. Kilgilt saadud emade järglased on suure tõenäolsusega F1 või isegi F2, nii et tegelikult pole neid ka mõtet paljundada. Kui sa aga soovid lihtsalt emadekasvatust harjutada, siis on ikkagi mõistlikl vageldada. Videosid on selle kohta väga palju, otsingu märksõnadena kasuta "rearing bee queens" või midagi taolist. Kui vageldamine tõesti vastumeelne tundub, siis võid Jenteri süsteemiga proovi teha, aga see ei ole sugugi lihtsam ja võib paljukordsel proovimisel emale halvasti mõjuda. Lisaks ka eelmainitud kannupõhjade võtmine koos munaga, mis on tegelikult sama, mis vageldamine, ainult tülikam. Soovitan kokkuvõttes vageldamisse julgemalt ja avatult suhtuda. Pole see nii hull midagi!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

jenter

raamatud "mesinduse õpik" ja "tegelik mesindus" on mitu korda läbi loetud. nendes pole väikeste paarumistarude ettevalmistamise ja nendes emade kasvatamise kohta juttu. kuna ma pean mesilasi eelkõige lusti pärast, siis võssa jooksmise lusti olen juba küllalt kogenud ja ka skafandris higistamist. kas F2 on tõesti juba nii tige , et paljakäsi ligi minna ei saa? nüüd tahaks nendega sõbralikumalt suhelda. seega motivatsioon lähedane meelise omale.

otsing "jenteri süsteem" andis mulle sellise huvitava jutu:
Kuigi hetkel kasutatakse veel hulgaliselt vageldamist, tuleks sellest
loobuda, sest arenedes töölisvaglast ei ole mesilasema saanud vastavat
toitu ja seetõttu kannatab mesilasemade kvaliteet (tabel 1).
Töömesilase- ja mesilasemavagel kasvatatakse üles erinevate toitepiima
koostistega. Erinev toitepiima koostis määrabki ära kas vaglast areneb
töömesilane või mesilasema. Vageldamisel on ümber tõstetud vagel mõnda
aega näljas, mis viib mesilasema kvaliteedi alla. Vageldamine vakladega
vanuses 3 kuni 4 päeva viib mesilasemade kehamassi, munatorukeste arvu,
seemnehoidla läbimõõdu ja mahu vähenemisele. Peale selle võivad  tekkida
emad, kellel on olemas sellised töömesilaste tunnused nagu
suirakorvikesed tagajalgadel, kidadega astel, töömesilastele omased
ülalõuanäärmed, mis kõik kokkuvõttes halvendavad mesilasemade
kvaliteeti. Vageldamisest tuleks kindlasti loobuda, sest vageldamine
vähendab mesilasema munemisvõimet ja sellega seoses langeb ka pere
toodang.

aga videote otsing andis huvitavaid vasteid. kuigi mu inglise keele oskus on enam kui nigel, siis ehk jääb midagi siiski silma ja mõtlemiseks.
tänud smartile.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

nicot süsteem analoogne,aga


nicot süsteem analoogne,aga vist odavam osta...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

emade kasvatus

SPUNK kirjutas:
raamatud "mesinduse õpik" ja "tegelik mesindus" on mitu korda läbi loetud. nendes pole väikeste paarumistarude ettevalmistamise ja nendes emade kasvatamise kohta juttu. kuna ma pean mesilasi eelkõige lusti pärast, siis võssa jooksmise lusti olen juba küllalt kogenud ja ka skafandris higistamist. kas F2 on tõesti juba nii tige , et paljakäsi ligi minna ei saa? nüüd tahaks nendega sõbralikumalt suhelda. seega motivatsioon lähedane meelise omale.

otsing "jenteri süsteem" andis mulle sellise huvitava jutu:
Kuigi hetkel kasutatakse veel hulgaliselt vageldamist, tuleks sellest loobuda, sest arenedes töölisvaglast ei ole mesilasema saanud vastavat toitu ja seetõttu kannatab mesilasemade kvaliteet (tabel 1). Töömesilase- ja mesilasemavagel kasvatatakse üles erinevate toitepiima koostistega. Erinev toitepiima koostis määrabki ära kas vaglast areneb töömesilane või mesilasema. Vageldamisel on ümber tõstetud vagel mõnda aega näljas, mis viib mesilasema kvaliteedi alla. Vageldamine vakladega vanuses 3 kuni 4 päeva viib mesilasemade kehamassi, munatorukeste arvu, seemnehoidla läbimõõdu ja mahu vähenemisele. Peale selle võivad  tekkida emad, kellel on olemas sellised töömesilaste tunnused nagu suirakorvikesed tagajalgadel, kidadega astel, töömesilastele omased ülalõuanäärmed, mis kõik kokkuvõttes halvendavad mesilasemade kvaliteeti. Vageldamisest tuleks kindlasti loobuda, sest vageldamine vähendab mesilasema munemisvõimet ja sellega seoses langeb ka pere toodang.

aga videote otsing andis huvitavaid vasteid. kuigi mu inglise keele oskus on enam kui nigel, siis ehk jääb midagi siiski silma ja mõtlemiseks.
tänud smartile.
Ütlen et pole prohv, kuid ühteist juba tean.


Selles jutus on kirjas et emale võivad tekida need ja need  vead,kui vageldad, kuid kui lõikad kärje kanud ja kleebid liistule võib samamoodi juhtuda, kui just värskeid mune ei tarvita.  2. mesilas ema ja tõõlis mesilane arenevad mõlemad viljastatud munast. Et  muna arenema hakkaks anavad amm-mesilased munadele  ematoite piima. Muna staadjum kestab 3 pääva 4 pääval saab munast 1 päävane vagel. Kuni sinna maani ei ole sõõdal vahet nii emal ,kui töölisel.    Vahe akab 1 päävasest vaglast. 1 vaglale akatakse lisama suira ja ka mett sellest saab tööline. Teist aga toidetakse edasi ematoite piimaga (sina suira ja met ei lisata. sellest areneb ema).Kõige paremad emad saab vageldades 1 päävasest vaglast, kuid võib teha ka veel 3 päävasest vaglast. Vanematest  vakladest hakab juba mõtetuks muutuma.  Kõige täpsema vanusega vagla saad siis kui paned tühja kärje taru,ja kui ema on sinna munenud. Ootad 4 pääva ja sealt raamist vageldad.


Aga tavaliselt enamus nii täpselt ei tee naad indavad vagla suuruse järgi. Kuid ütlen et need vaglad on nii väikesed et ei tee paha isegi luupi kasutada. (Kõige parem kui mõni mesinik näitaks kui suuri vaklu on mõtet vageldada.)


Ütlen nii et proovi vageldamist. See on väga huvitav, ja õpetlik. Esialgu läheb nahka kuid arjutamine teeb meistriks. kõik on samamoodi alustanud.


Paarumis taru kohta. eestis on 2 tüüpi paarumis tarud enamuses levinud.


http://www.paradiisimesila.ee/?137,paarumistaru-apidea


Kahjuks ei leidnud teisest pilti. Neid võibolla poest enam ei müüda, kuid mesinike kääst saab küll osta.


Nendel on enamasti 2 sahtlit. 1 on sööda jaoks, (sina pandakse kandi) see panakse peaaegu täis. Ja 2 on mesilaste jaoks, seal on kärjed. raamide või kaane külge liimitakse, või sulatakse vahaga kärje ribad.


Sinna sisse pannakse  umbes 1-1,5 penoplasti  pudeli korgitäit mesilasi. Kaan kinni. paarumata ema sisse, siis oida 3 pääva keldris või õues  viludas. päävas kora piserdada ventilatsiooni ava veega et juua saaksid. 3 pääva pärast viia kodust 1- 2 kilomeetri kaugusele kodunt. Et mesilased uuesti vanase taru tagasi ei läheks. ja seal alles avad lenu ava. Paha ei teeks isegi see kui viid kuskile sellisesse kohta kus tead et sellel mesinikul on rahulikud ja isegi tõu mesila.     muidugi on võimalus et paaruvad  mõne teise mesiniku mesilastega ,mite see kelle jaoks sa nad sinna viisid, kuid kui viid sina 10 paarumis taru , siis 10 st 1 ikka paarub selle rasiga mis sinule meeldis, ja teised  (vihased mesilased võid korstna saata. Tuleb valikuid teha). Selle sööda kogusega pidi saama 2-3 ema paaritatud.