Nosematoos vs tavaline kõhulahtisus

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Kontrollisin 09. märtsil 2011 tarusid. Ühel esiseinale roojatud. Seda taru oli talvel ka nugis kimbutanud. Arvan, et tegemist on tavalise kõhulahtisusega. Lennuavast roobiga tõmmates tuli mõni surnud mesilane, aga rohkesti vahapuru. See annab tunnistust, et peret on häiritud ja söödakulu on suur.

Kuna temperatuur on suhteliselt madal siis tarru piiluma ei hakanud. Kuulates oli sumin pisut valjem, kui südatalvel, kuid võrdne naaber tarudega.

Varasemalt pole mesilas nosematoosiga probleeme esinenud.

Seda kannet ei ole veel hinnatud

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Nosematoos*

Jamie Ellis Florida Ülikoolist räägib nosematoosiga kaasnevatest sümptomitest (maas roomavad mesilased, mesilaste harali tiivad, taru mustatud  esikülg – kõik koos ja nendest järelduv pere aeglane areng kevadel), mida tuleb kevadel tähele panna: http://www.youtube.com/watch?v=hQ1LygeEOf8 . Lõpliku kinnituse annab muidugi laboratoorne uuring.


Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Roojane lennuava

Selle pildi alusel pole võimalik otsustada, kummaga tegu, pealegi annab tõese vastuse vaid vetlabor kuhu saab ka tänavu kevadel analüüsi saata.
Nosematoosi võid kahtlustada, kui roojaplekkides on rohkesti väikesi valgeid täpikesi või on mesilaste kesksooled pundunud ja hallikasvalget värvi.
Mesilase lahkamiseks laborit pole vaja soetada, žilett, pintsetid, paar nõela ja luup on piisavad vahendid lihtsama töö tegemiseks.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Pilt

Tõepoolest on pilt viletsa kvaltieediga (mobiiltelefon).


eile 13.03 tiirutas mesilasi juba rohkem ja tegid oma häda kaugemale. Lumele jäi mõni üksik mesilane. Laotasin tarude (4tk) ette  hõredalt kuivi heinu, kuna tuhk oli vahepeal sadude tõttu lume alla jäänud. Mõni mesilane, kes puhata otsustas, sai rõõmsasti rohukõrrelt lendu tõusta. Aktiivset lendlust siiski polnud, ehk oli probleemiks ka see, et päike tulli välja alles pealelõunal.


Täna tõotab ka ilus ilm tulla ehk saavad kõik ennast ära "kergendatud".  Kas siis võiks siirupi peale anda?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Taru vahetus

Eile sai siis pere tõstetud ümber, puhtasse tarusse. Selgus ka kevadise kõhulahtisuse põhjustaja. Tarus oli olnud hiir, mis õnneks söödavarudele väga suurt kurja polnud teinud. Kome raami peale kokku oli ehk ära söödud poole raami jagu kärge. Palju oli  raamide alla toodud igasugust rämpsu, mida mesilased üritasid välja tassida. Sööta oli veel küllaga.  Samuti ka kahel raamil hauet- seega ema olemas. Ainuke probleem oli see, et osa mesilasi peitus põranda prao kaudu taru põranda alla. Loodan, et ema pole nende hulgas. Vahetasin kõige tühjema ja puretuma raami söödaraami vastu välja. Muidu olid mummid viisakalt käitunud ja tarusse roojamist polnud.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Aseema kupud

kontrollisin 12.mail taru. Ilmnes kurb tõsiasi, et tõenäoliselt on raamide ümber tõstmisega ema otsa saanud või kaduma läinud, kuna ühele raamile oli ehitatud 7 aseema kuppu(kaanetatud). Samuti puudusid tarus värskelt munetud munad, küll oli veel hulgaliselt kaanetatud hauet. Kirjandus väidab, et aseemast "õiget nahka ei saa" uut ema pole ka kusagilt võtta. Eks siis püüab sellega läbi ajada.

Pronksmedal (100p.)

Kupud

Mul on analoogne juhtum. Kuid enda mõistus on otsas, uurisin ka mitmesuguseid raamatuid, kuid vastust ei leidnud. Võib-olla keegi targemaid oskab midagi öelda-kirjutada?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Haudme puudumine

Kui selline efekt tekib peale tarukontrolli või mesilaste ümbertõstmist ühest tarust teise, on enam kui kindel, et ema on viga saanud või ümbertõstmise käigus maha kukkunud ja kaduma läinud. sellest siis ka aseemakupud.


Minul oli tänavu kevadel analoogne juhtum, kus ema lõpetas töölepingu peale tarru raamide lisamist. Mingil määral munes isegi edasi, nii umbes 100 muna ööpäevas, isegi kahte emakuppu suutis muna poetada. Mõistagi mind selline tempo ei rahuldanud ja eile hankisin varuema, pool tundi tagasi leidsin kurja juure tarust üles ning peale selle kommentaari postitamist lähen suskan uue sisse Smile Pere on täitsa normaalne, loodetavasti saab päästetud.

Pronksmedal (100p.)

Kurja JUUR

Ei saa aru mis see kurja juur on

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kurja juur ...

Üle 50% mesinik või vaata peeglisse.


    Mikroe... Mart

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

vähetootlik ema

Sain aru, et metsamesinikul oli kurja juureks säästureziimil munev ema Tired kellele tööleping üles öeldi.

"Kurja juur*"

   "Kurja " juurimiseks soovitan soojalt ka väikemesilates pidada ületalve mõni varuema. Kui ei peaks endal vaja minema, saab sõpra aidata või tasapisi moodustada selle baasil uus pere või abiema pere.

Ei ole emakasvatus mingi hiina keel, et sellega ka suhteliselt algaja mesinik hakkama ei võiks saada.  Paraku ei pääse me tavaliselt sülemitest (kas-või ühest), seega, vältides oma tarbeks mõne ema kasvatamiseks küsitava tasuvusega varustuse ostmist, võib kasutada sülemikuppe.Sellel variandil on küll kaks puudust: esiteks saavad emad olema liiga vara, teiseks võib edasi kanduda sülemlemistung.
Oma kogemustest võin öelda, et lamavtarus vahelaua taga talvitub rõõmsalt ka üks eesti raaamitäis mesilasi. Samuti võib perekese ületalve pidada ka paarumistarus.Sellehttps://picasaweb.google.com/reberg54/Janku#5573800056046665074 taru elanikud läksid küll nugise nahka, aga samasuguses tarus talvitunud perekesest on saanud 6-raamine pere. (Pildiloleva taru maht on 2 eesti raami jagu kärjepinda)
EDU TEGUDES!