Kontrollisin 09. märtsil 2011 tarusid. Ühel esiseinale roojatud. Seda taru oli talvel ka nugis kimbutanud. Arvan, et tegemist on tavalise kõhulahtisusega. Lennuavast roobiga tõmmates tuli mõni surnud mesilane, aga rohkesti vahapuru. See annab tunnistust, et peret on häiritud ja söödakulu on suur.
Kuna temperatuur on suhteliselt madal siis tarru piiluma ei hakanud. Kuulates oli sumin pisut valjem, kui südatalvel, kuid võrdne naaber tarudega.
Varasemalt pole mesilas nosematoosiga probleeme esinenud.
Kommentaarid
Nosematoos*
Jamie Ellis Florida Ülikoolist räägib nosematoosiga kaasnevatest sümptomitest (maas roomavad mesilased, mesilaste harali tiivad, taru mustatud esikülg – kõik koos ja nendest järelduv pere aeglane areng kevadel), mida tuleb kevadel tähele panna: http://www.youtube.com/watch?v=hQ1LygeEOf8 . Lõpliku kinnituse annab muidugi laboratoorne uuring.
Roojane lennuava
Selle pildi alusel pole võimalik otsustada, kummaga tegu, pealegi annab tõese vastuse vaid vetlabor kuhu saab ka tänavu kevadel analüüsi saata.
Nosematoosi võid kahtlustada, kui roojaplekkides on rohkesti väikesi valgeid täpikesi või on mesilaste kesksooled pundunud ja hallikasvalget värvi.
Mesilase lahkamiseks laborit pole vaja soetada, žilett, pintsetid, paar nõela ja luup on piisavad vahendid lihtsama töö tegemiseks.
Pilt
Tõepoolest on pilt viletsa kvaltieediga (mobiiltelefon).
eile 13.03 tiirutas mesilasi juba rohkem ja tegid oma häda kaugemale. Lumele jäi mõni üksik mesilane. Laotasin tarude (4tk) ette hõredalt kuivi heinu, kuna tuhk oli vahepeal sadude tõttu lume alla jäänud. Mõni mesilane, kes puhata otsustas, sai rõõmsasti rohukõrrelt lendu tõusta. Aktiivset lendlust siiski polnud, ehk oli probleemiks ka see, et päike tulli välja alles pealelõunal.
Täna tõotab ka ilus ilm tulla ehk saavad kõik ennast ära "kergendatud". Kas siis võiks siirupi peale anda?
Taru vahetus
Eile sai siis pere tõstetud ümber, puhtasse tarusse. Selgus ka kevadise kõhulahtisuse põhjustaja. Tarus oli olnud hiir, mis õnneks söödavarudele väga suurt kurja polnud teinud. Kome raami peale kokku oli ehk ära söödud poole raami jagu kärge. Palju oli raamide alla toodud igasugust rämpsu, mida mesilased üritasid välja tassida. Sööta oli veel küllaga. Samuti ka kahel raamil hauet- seega ema olemas. Ainuke probleem oli see, et osa mesilasi peitus põranda prao kaudu taru põranda alla. Loodan, et ema pole nende hulgas. Vahetasin kõige tühjema ja puretuma raami söödaraami vastu välja. Muidu olid mummid viisakalt käitunud ja tarusse roojamist polnud.
Aseema kupud
kontrollisin 12.mail taru. Ilmnes kurb tõsiasi, et tõenäoliselt on raamide ümber tõstmisega ema otsa saanud või kaduma läinud, kuna ühele raamile oli ehitatud 7 aseema kuppu(kaanetatud). Samuti puudusid tarus värskelt munetud munad, küll oli veel hulgaliselt kaanetatud hauet. Kirjandus väidab, et aseemast "õiget nahka ei saa" uut ema pole ka kusagilt võtta. Eks siis püüab sellega läbi ajada.
Kupud
Mul on analoogne juhtum. Kuid enda mõistus on otsas, uurisin ka mitmesuguseid raamatuid, kuid vastust ei leidnud. Võib-olla keegi targemaid oskab midagi öelda-kirjutada?
Haudme puudumine
Kui selline efekt tekib peale tarukontrolli või mesilaste ümbertõstmist ühest tarust teise, on enam kui kindel, et ema on viga saanud või ümbertõstmise käigus maha kukkunud ja kaduma läinud. sellest siis ka aseemakupud.
Minul oli tänavu kevadel analoogne juhtum, kus ema lõpetas töölepingu peale tarru raamide lisamist. Mingil määral munes isegi edasi, nii umbes 100 muna ööpäevas, isegi kahte emakuppu suutis muna poetada. Mõistagi mind selline tempo ei rahuldanud ja eile hankisin varuema, pool tundi tagasi leidsin kurja juure tarust üles ning peale selle kommentaari postitamist lähen suskan uue sisse
Pere on täitsa normaalne, loodetavasti saab päästetud.
Kurja JUUR
Ei saa aru mis see kurja juur on
kurja juur ...
Üle 50% mesinik või vaata peeglisse.
Mikroe... Mart
vähetootlik ema
Sain aru, et metsamesinikul oli kurja juureks säästureziimil munev ema
kellele tööleping üles öeldi.
"Kurja juur*"
"Kurja " juurimiseks soovitan soojalt ka väikemesilates pidada ületalve mõni varuema. Kui ei peaks endal vaja minema, saab sõpra aidata või tasapisi moodustada selle baasil uus pere või abiema pere.