Tere. Sooviks nõu tarude paigutuse osas. H. Talts "Tegelik mesindus" 1971 ( lk 31) annab soovituse ainult lennuava paigutuse suhtes - kagusse. Mart Vabar "Mesiniku magus elu" (lk 26) soovitab vältida hommikupäikest tarudele. Peep Martverk "Mesindus korpustarudes" 2010 (lk 9) soovitab hommikust päikesepaistet tarudele ja keskpäevast varjutamist. Omal lennuavad rohkem lõunasse ja päike paistab peale peredele peale alates 11-12 - st. Seniks - ootame kevadet.
lenu ava asukoht
Minul on enamasti lõunas. Ma ei tea kas see on hea või ei. Aga arvan et kevadel peaks hea olema. Siis aitab päike lenuavast taru soojendada. Halb omadus on aga selles et ajab mesilased liiga vara võibolla öue???
Minul igastahes on nii. Soomes oli aga nii löunas kui ka kuuse all kuhu ka köige parema tahtmise juures päike tarupeate ei paistnud. Juhan pöhjendas seda et endal jahedam tegutseda ja mesilased ei roni liiga vara kevadel õue. Aga miline õige varjant on ma ei tea.
panen tunde järgi ja vastavalt kuidas on võimalik.
Tarude paigutus
Tänud. Proovin tänavu paigutada erinevalt ja panen osa hommiku päikse kätte ja teistele annan päikese keskhommikust. Mõlemas grupis kasutan keskmise pere all kaalu. Vaatame kas korje ajal on erinevusi. Katse teen krainidega.
Vabadikule
Minu nägemus tarude paigutusest.
Hüva, igast kogemusest on
Hüva, igast kogemusest on midagi õppida. Ainult tänavu Monika mattis minu need pered, mis olid põõsaste tuulealusel küljel üleni lume alla. Kuid kahju see vist ei teinud, sest kõik on elus. Lumi aitas soojust hoida.
Valdav tuul
Eesti tuuled puhuvad enamasti edela, lõuna ja lääne poolt.
tuul
Öeldakse, et põhjatuul pidi alati külm olema, ükskõik kust kandist ta puhub.
ilmakaared
idast pole meile kunagi midagi head tulnud
vabatikule
mesilastele alb lumeall pole seni kuni ventilatsioon toimib. pigem isegi hea. Kuid kui ventilatsioon puudub läheb asi jamaks. Ventilatsiooni puudus tekib siis kui lenuava ette tekib jää kork. sellest läbi ei tule hapnik. Seega tekib palju süsi happe kaasi ja tekib lämbumine, vöi siis liig niiskus. selle tagajärjel tekib hallitused. ja kui niiskust liiasti hingavad liigset niiskust sisse ja lämbuvad. Kui aga lenu ava vaba. siis läheb natuke sooja ka öue mis tekitab taru seina ja lume vahele öhu kanali, kust toimub ventilatsioon. Ja kui tuleb ka kohev lumi siis se laseb öhku läbi seni kuni sula lumeks läheb.
Minu kogemus on selline just see aasta. Need pered millised päike ümbert ära sulatas varem. (enne seda viimast suurt külma lainet) tarbisid mesilased tunduvalt rohkem toitu ja jähid nälga. Need aga mis olid lume all , nii et katuse leidmisega oli raskusi elavad siiani. Seega töestus mis sugune. Lumi hoiab sooja.
Lume all
Jälgisin talvel, et lennuava ei oleks jääs. Lamavtarudel ohtu polnud need rohkem metsaserva kaitsva tiiva all ja lennuava poolne külg ei mattunud üleni lumme. Jama oli korpustega, kadusid üleni lume alla ära ja otsi siis. Pildi oleks võinud teha igast lumelagendikust ja õelda, et mesilased talvituvad. Aga nõustun täielikult sinu väitega - lumi hoiab sooja.