Tarude paigutus

Kasutaja Vabadik pilt

Tere. Sooviks nõu tarude paigutuse osas. H. Talts "Tegelik mesindus" 1971 ( lk 31) annab soovituse ainult lennuava paigutuse suhtes - kagusse. Mart Vabar "Mesiniku magus elu" (lk 26) soovitab vältida hommikupäikest tarudele. Peep Martverk "Mesindus korpustarudes" 2010 (lk 9) soovitab hommikust päikesepaistet tarudele ja keskpäevast varjutamist. Omal lennuavad rohkem lõunasse ja päike paistab peale peredele peale alates 11-12 - st. Seniks - ootame kevadet.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

lenu ava asukoht


Minul on enamasti lõunas. Ma ei tea kas  see on hea või ei.    Aga arvan et kevadel peaks hea olema. Siis aitab päike lenuavast taru soojendada. Halb omadus on aga selles et ajab mesilased liiga vara võibolla öue???


Minul igastahes on nii.       Soomes oli aga nii löunas kui ka  kuuse all kuhu ka köige parema tahtmise juures   päike tarupeate ei paistnud.   Juhan pöhjendas seda et endal jahedam tegutseda ja mesilased ei roni liiga vara kevadel õue.         Aga miline õige varjant on  ma ei tea.


panen tunde järgi ja vastavalt kuidas on võimalik.

Kasutaja Vabadik pilt

Tarude paigutus

Tänud. Proovin tänavu paigutada erinevalt ja panen osa hommiku päikse kätte ja teistele annan päikese keskhommikust. Mõlemas grupis kasutan keskmise pere all kaalu. Vaatame kas korje ajal on erinevusi. Katse teen krainidega.

Vabadikule

Minu nägemus tarude paigutusest.

Olen oma tarud paigutanud 20-aastase kuuseheki lõunaküljele,  lennuavadega kagusse. Hekk tõkestab  talvel valdaval suunal puhuva tuule, varakevadel ei hakka päike liiga vara lennuavadele paistma, suvel soojal ajal pole aga esimestest päikesekiirtest lugu. Ühes rivis asuvaid tarusid on mugav hooldada ja tarude ning heki vahele pole ka mesilastel asja.  Ka ei mattu tarud kunagi lume alla. Kuna pääsen talvel vaid paar korda mesilasse on see minu jaoks oluline.   (Mõni pilt)   https://picasaweb.google.com/reberg54/TarudePaigutus?authkey=Gv1sRgCLGS9uCf9oHPTA# Rändel olles on aga lennuava suunal oluline roll.  Hommikupäikese eest varju jäävate lennuavadega tarudest suunduvad mesilased korjele oluliselt hiljem, tööpäev lõpetatakse aga koos!
Eks igaühel ole oma tõde, aga mina olen seni nende tähelepanekute järgi talitanud.

Kasutaja Vabadik pilt

Hüva, igast kogemusest on


Hüva, igast kogemusest on midagi õppida. Ainult tänavu Monika mattis minu need pered, mis olid põõsaste tuulealusel küljel üleni lume alla. Kuid kahju see vist ei teinud, sest kõik on elus. Lumi aitas soojust hoida.

Pronksmedal (100p.)

Valdav tuul

Eesti tuuled puhuvad enamasti edela, lõuna ja lääne poolt.

tuul

Öeldakse, et põhjatuul pidi alati külm olema, ükskõik kust kandist ta puhub. Wink

 Ei tea, kas võtta valdavuseks ajaühikute hulk või vektoriaalne väärtus jõuühikutes, aga kaldun arvama , et igal paigal (väiksemas mastaabis) on oma valdavad suunad. 
Puhugu suvel kust-iganes -vahet pole. Viimase 30 aasta talvetuisud on mul eranditult loodest (mõned kraadid põhja või läände.
Kannatlikku meelt kevadilmade ootamisel!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

ilmakaared

idast pole meile kunagi midagi head tulnud Wink

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vabatikule

mesilastele alb lumeall pole seni kuni ventilatsioon toimib. pigem isegi hea. Kuid kui ventilatsioon puudub läheb asi jamaks. Ventilatsiooni puudus tekib siis kui lenuava ette tekib jää kork.  sellest läbi ei tule hapnik. Seega tekib palju süsi happe kaasi ja tekib lämbumine, vöi siis liig niiskus. selle tagajärjel tekib hallitused. ja kui niiskust liiasti hingavad   liigset niiskust sisse ja lämbuvad. Kui aga lenu ava vaba. siis läheb natuke sooja ka öue mis tekitab taru seina ja lume vahele öhu kanali, kust toimub ventilatsioon. Ja kui tuleb ka kohev lumi siis se laseb öhku läbi seni kuni sula lumeks läheb.
Minu kogemus on selline just see aasta. Need pered millised päike ümbert ära sulatas varem. (enne seda viimast suurt külma lainet)  tarbisid mesilased tunduvalt rohkem toitu ja jähid nälga. Need aga mis olid lume all , nii et katuse leidmisega oli raskusi elavad siiani.  Seega töestus mis sugune. Lumi hoiab sooja.

Kasutaja Vabadik pilt

Lume all

Jälgisin talvel, et lennuava ei oleks jääs. Lamavtarudel ohtu polnud need rohkem metsaserva kaitsva tiiva all ja lennuava poolne külg ei mattunud üleni lumme. Jama oli korpustega, kadusid üleni lume alla ära ja otsi siis. Pildi oleks võinud teha igast lumelagendikust ja õelda, et mesilased talvituvad. Aga nõustun täielikult sinu väitega - lumi hoiab sooja.