korpustaru

Pronksmedal (100p.)

Tere, kas siin on keegi kes peab mesilasi korpustarudes? Kuidas kaib laiendamine, kui hoolega laiendada kas see hoiab sulemlemistungi ara ?Kust voiks infot korpustarudega mesindamise kohta saada ?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

korpus tarud


Sellel lehe  foorumis külastajate hulgas on palju mesinike kes kasutavad korpus tarusid, ja ka paljud kasutavad lamav tarusid.   On ka selliseid kes katsetavad mölemaid.     Kui sa viitsiksid siit foorumi teemasid sirvida leiaksid paljudele küsimustele juba vastused. Kuna iga natukse aja tagant kipuvad uued mesinikud samu küsimusi esitama. Seega 1 koht on see sama foorum, kindlasti on ka raamatuid.   peast ei oska kül  nime õelda kuid neid on.   Nüüd aga asjast.  Saa küsid et kas korpus taru laiendamine oiab ära sülemlemise... Vastus on jaatav. Kuid seda on vöimalik ära hoida ka lamavtarus. kuigi selles on see veidi raskem, kuid võimalik.   Korpus tarus on see asi et saad raame nii palju peale panna kui vaja, lamav tarus aga kipub  teatud raamide ulgal piir ette tulema, kui siis  mesi pole valmis, ja välja võtta ei saa kipub asi sülemlemise suunas arenema.    Mesilased hakkavad sülemlema kui köigil mesilastel pole tööd.


Kevadel nagu praegu käib  laiendamine nii.  Kui on tugev pere  ja nad talvitusid 1 kastis, siis võtad kaane maha ja vaatad raamid läbi,   raamides otsid hauet või mune ja seda kus on sööt.   kui teada saad , siis asetad 1 sööda kärje kõige äärmiseks kärjeks, siis paned pruuni   ülesehitatud kärje (kui pole pruuni aitab ka kollane,  kuid eelista pruuni) selle järgi tuleb 2 muna või haudme raami, siis 1 ülesehitatud pruun raam ja siis jälle 2 haudme raami.   Kui nüüd paaris haudme raame ei jätku , siis 1 haudme raami üksinda jäta ei tohi . kuna siis ei jaksa mesilased seda soojendada ja se haudme raam võib hukkuda.  Siis ligtsalt paned 3 haudme raami kokku ja nende järel lisad pruuni  üles ehitatud pruuni raami. Selle järel sööda raam ja siis köik ülejäänud raamid.  Kui on juba nii palju mesilasi et 2 äärmist raami on sööda raamid ( 1 ühelpool ja teine teiselpool) ja ülejäänud on täis munetud ja hauet lisatakse järgmine kast, selles vöib juba olla kunst ja üles ehitatud pooleks. keskele 2 üles ehitatud ja peale seda üle ühe raami kunst raami. ja kolmandast kastist annad ainult kunst raame. Köige paremini ehitatakse kunst kärjed haudme vahel.    Seega 2-3 laiendust toimub üle 2 audme raami lisad uue raami 3- koondamiseni käib laiendus aga üle 1 audme raami.  Algul on pere nörkavöitu ja siis palju ruumi ei anta et liialt maha ei jahtuks, suve poole aga on pere tugev ja siis antakse  üle ühe raami kunst kärjega raamid. mesilasi käiakse vaatamas  iga nädal kora.  Körg hooajal on nii et kunst kärjed lisadud on järgmisel nädalal üles ehitatud ja ka nektar sisse veetud.  Kui iga nädal läbi vaatad siis jöuad näpu pulsil oida, kui aga jätad 2 nädalat vaatamatta võid sülemi lennuks kohale jöuda.    Kevadel nagu praegu on pöhiliselt 3 asja vaja jälgida.1 et pere nälga ei jääks,2 et ema muneks. ja  3 et emal oleks ruumi muneda.      Kuna mesilased toidavad ( kasvatavad järgmist pölvgonda tarbivad tunduvalt rohkem toitu kui talvitudes. seega võib nälja oht tekida.


Nõrkadel peredel tuleks alustada sellest et  sööda raam, üles ehitatud raam, haudme raamid kokku,( neid ei poolita) üles ehitatud raam , sööda raam, siis soojendus matt ja siis köik muud raamid.  ruum on väiksem ja kurnab beret vähem. kui tekib ruumi puudus liigutad  soojustus patja ääre poole. ja kui kast täis munetud käib nii nagu tugevamate perede koral.

Pronksmedal (100p.)

kärjepõhja

anda vahtra õitsemise alguses.Alfa arvas et kuskil 5 päeva pärast Elva kandis.Laiendada alguses ülesehitatud raam haudme kõrvale.1 raam kui nõrk pere,2raami tugev pere.Pesa võib lõhkuda alles südasuvel.(A.Rohtla)
Silver

Pronksmedal (100p.)

Raamatud korpustarudega mesindamisest

Praktiline mesindus. (Soomes 2003, tõlge 2008. 219 lk.) Mesindusõpik, mis tõlgitud soome keelest. Kogu jutt baseerub korpustarudega majandamisel.

Ja teine on Peep Martverk'i Mesindus korpustarudes ( 2001. 87 lk). Ei sisalda mesinduse A&O-d, aga edasijõudnule sobiv raamat.

Mõlemad peaks saadaval olema. Esimene küll kallim, aga see eest päris põhjalik ja heade illustratsioonidega.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

raamatud

Kas keegi seda esimest avalikus müügis ka kohanud on? Mina olen seda 2 korda käes saanud hoida ja sirvida, kuid omale ei ole õnnestunud hankida.
Otsin ka ise seda taga, kasvõi skännituna.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

se esimene raamat.


Mina pole seda poodides näinud müügis, kuid kui siin foorumis õigetelt inimestelt küsid  siis arvan et saad seda osta. Minu teada kauplesid   nendega  Aimar Lauge ,Uku Pihlak, Aleksander Kilk  ja veel mõned.   Ei salga et info võib ka vananenud olla, kuid küsida võid neilt ikka.  Veel olen neid näinud müügis  üle eestilisel mesindus päävadel Jänedal.  Inna klas oli kui mu mälu ei peta  500-600 eek i vahel. präägust inda ei tea. Lisan veel lingi kust on irjandust vöimalik leida ja se on paradiisi mesila. seal on se raamat müügis


http://www.paradiisimesila.ee/?mesindusalane-kirjandus,79


http://www.paradiisimesila.ee/?322,praktiline-mesindus-1-osa   


kelel huvi saab osta.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

raamat on aus ja oma hinda


raamat on aus ja oma hinda väärt...tasuks tudeerida kõigil neil kes hakkavad langstrothiga majandama...-sest sel aastal on enda tarkuse kaasabil läinud loojakarja pakun et pooled eesti mesilasperedest...-just talvekaod keskmiselt olid 50 prossa sel aastal.minu talvekaod olid 2 prossa

Jututoa moderaator

Praktiline mesindus I osa

Raamatut saadaval mitmetes poodides ja ka neti kaudu võimalik tellida. Hind on soolane, aga raamat on ilus.

 

http://www.apollo.ee/product.php/0998701,1#more

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

praktiline mesindus 1 osa


soovitan paradisi mesilast osta .  Kui vähegi raha loed siis paradiisi mesilas on sama raamat 545,07 eeki see teeb peaegu 100 eeki odavam. kui apollo ee l.  Mina leian vähemalt et 100 eeki on ka raha ja miks peaks rohkem maksma sama teose eest.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

mesinduse käsiraamat

minu, nn öökapi raamatuks on P. Alles 1968a, 384 lk, mesinduse käsiraamat - kõik põhitõed olemas Laughing out loud

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

K.Mäekala 1938 aasta


K.Mäekala 1938 aasta Mesilaste Pidamine  Uuema aja mesindusõpikud pole mitte midagi uut leiutanud...Kõik põhitõed seal kirjas

Pronksmedal (100p.)

vanad raamatud

Kas 38. ja 69. aastate raamatutes oli korpustarudest ka juttu?

Pronksmedal (100p.)

korputaru

38 ja 68 a. valjalastud raamatutes on korpustarude kohta kyll vaga vahe juttu.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vanad raamatud

Vanades raamatutes kiputakse väga vähe korpus tarudest rääkima. Kuna siis oli röhk pandud lamav tarude peale.Siis  körgemal seisjad arvasid et lamav taru on se öige ja ainus. Olenematta sellest et venemaal oli ka siis juba korpus tarusid olemas.   Tänapääval aga vaatavad inimesed palju mis maailmas toimub ja otsustavad sele info pöhjal kump taru tüüp talle paremini sobib. Seega liigub ka tänapäävastes kirjanduses rokem korpustarude kohta infot.

Pronksmedal (100p.)

veelkord

aastast 1882 .korpustaru-raamide arv ja kuidas paigutatud.Kui raami pikkus ja raamide arv laiustpidi on enamvähem ruudus ja laiendused kõik ülespoole ongi korpustaru töö.Lamavtaru raamide arv laiuspidi poole suurem kui raamide pikkus.
Vaatame nüüd aastasse 1882.
http://rikitop.eu/rt/mesindus/tarud1882.jpg

Silver

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

silverile

kas sul on sele raamatu pdf failina olemas, ja kui on kas saaksid mule saata. 

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Raamat

Vahva raamat, võimalusel oleksin samuti huvitatud.
Ette tänades
metsamesinik@gmail.com

Pronksmedal (100p.)

1882

kahjuks (õnneks)ei ole seal eriti palju lehti 40.Kui tuleb sobilikke ilmasid siis  tegutsen.

Pronksmedal (100p.)

korpustaru

sain selle soomlaste raamatu raamatukogust "Praktiline mesindus 1 osa" 2008 a. väljalase. väga hea raamat, oleks ma noorem ja rikkam läheksin ka korpustarudele üle, nüüd aga katsun lamavtarudega edasi mesindada. korpustarud vajavad ilmselt head korjemaad ? palju on eestis mesinikke kes peavad korpustarusid ? Kas siin keegi on proovinud ?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ando pilt

korpustaru


Ikka on Smile Alustasin aasta tagasi ja just korpustega. Ei oska võrrelda kuna pole lamavatega tegelenud aga minu meelest lihtsam (teiste juttude järgi)

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

korpustaru on


korpustaru on tegija...-mesilased vahetpidamata lendavad...alates 17.aprillist 2 korpust...sel nädalal laiendan kolmanda korpusega...


lamavtaru on mõtetu junn-vabandan oma väljenduse pärast aga nii on lihtsalt...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

korpustaru


on kindlasti kaasaegsem taru .ei hakka ükski kutseline enam majandama lamavatega.Lamavate aeg on läbi ,kui mõni hobimesinik tahab mesilastega tegelda selleks sobivad nad ideaalselt.Usun et korjemaa ei pea korpuse puhul olema parem ,korpustega on lihtsalt võimalik rohkem suurendada.Inimene on lihtsalt harjumuste ori , nii on olnud.Ka sõideti enne hpobustega nüüd autoga  Aeg läheb edasi

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Korpustest

Alustasin ka lamavatega kuna vanemad mesinikud soovitasid
Paljus on inimesed oma harjumuste ja mugavuse vangid ega tahagi juurde õppida. Räägivad et laiendamine on parem, saab paari raami võrra teha. Koerale saab ka anda nii vähe konti kui peremees arvab et koer tahab, tasub selle üle uhke olla?
Kui mesilased on aegade hämarusest elanud puuõõntes st. et nad ehitavad kärgi ülalt alla, siis eesti taru loojad otsustasid sundida mesilased ehitama kärge horisontaalselt
kui jõud taga läheb ka siga lendu aga milleks?
Eile tõstsin viimased pered lamavatest korpustesse ümber, õhtuks rahunesid kõik maha. Mõnetunnised hallid mesilased ei lenda veel, neid tuli ükshaaval püüda. Ei ole seda jõudu et eesti taru võtta ja tühjaks koputada. Korpus- palun väga. Tühjana 5,8 kilo.
Korpustes talvituvad pered hästi. Ka Viljandist toodud kõrge põhjaga tarudes oli vähe langetist aga nad mahutavad vaid 16 raami. 10 peale ja ongi kõik. Praegusaja emad munevad sellise taru juuni alguseks lõhki. Neile anna suveks 40...60 raami ette, siis läheb pere käima nagu hea õlletegu. 2 korpusel talvitunud pere on praegu 30 raami peal.
Aga igaühele oma. Kellele tütar, kellele ema, kellele vanaema..
Need on mu tähelepanekud.

Pronksmedal (100p.)

Korpustaru*

Pronksmedal (100p.)

korpustaru

kas keegi viitsib korpustaru raami mõõdud anda ? keegi siin tõstis pere lamavtarust korpustarussre , kas siis raamimööt on sama ? mis on raamimööt soomlastel ?

Pronksmedal (100p.)

Enne tarumõõtu

Kõigepealt pead sa otsustama, milliste raamidega ning mitme raamiga hakkad majandama ja siis saab alles taru mõõtudest rääkida.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

korpustarudest

Peep Martverk on kirjutanud põhjaliku raamatu "Mesindus korpustarudes"

Pronksmedal (100p.)

korpustaru

tore on kui korpustaru raamimõõt on sama mis eesti lamavtarul siis on segadust vähem, saab peresid müüa ja osta, kui aga igaüks otsustab ise mis raamimõõduga ta mesindama hakkab siis tekib küll suur segadus ? kuidas siis kuntskärje tegijad teavad mis mõõdus seda teha ?KUIDAS SIIS korpustarude tegijad teavad mis mõõdus neid teha, nii, et raamimõõt peaks eestis ikka üks olema või võtame soomlaste mõõdud ka endale ?pildi järgi paistab soome raam madalam olevat , on kergem korpust tõsta ?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

raami möödud

Eestis on kõige levinumad raami : lankstroti raam ja eestiraam.  Nendele lisanduvad veel eesti poolene raam, ja farari raam.   Need raamid on poole madalamad kui pöhi raami möödud.  Neid kasutatakse selleks et meekorpuseid lihtsam tösta oleks kui korpus met täis on.    Eestis ei ole kummagi raami mööduga raamide jaoks inventaari puudust.  Ja mölema raami tüübi jaoks on ka kunstkärge või kärje põhju.  Kui sa mesindad siin 1 - 150 pereni pole vahet kumma raami mõõduga tarudega tegeled,  Kui aga tahad suuremas koguses peredega tegeleda  150-1500 peret. on lankstrotiga mesindamisel kaasaeksemat tehnikat lihtsam saada kui eesti raamile.    Kuna lankstroti raami möödu kasutatakse ülemaailmselt väga palju, siis tehakse ka ülemaailmselt neile kaasaegsemat tehnikat .

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kärjepõhja


on võimalik saada kahes eesti ja langstrot raamile. kui on vaja väiksemat mõõtu siis võimalus lõigata nendest kas pooleks või vastavalt vajadusele,ülejääv riba sulatada vahaks

Pronksmedal (100p.)

raami valik

Just seda mõtlesingi, mida eelkirjutajad märkisid, et põhimõtteliselt on võimalik kahe enamlevinud  (koos poolraamidega nelja) raamimõõdu vahel valida. Kui osta välismaiseid (ega meil ei tehtagi) vurre, siis leiab selliseid, kuhu mõlemad sisse lähevad. Muu tehnika kohta ei oska öelda. Langstrothile on kindlalt kõike.
Vahasulatuste pärast muretsema ei pea - tegijad võtavad kõiki raame vastu.
Perede ostmisel raamidel on võimalik Langstrothi korpust ajutiselt kohandada Eesti raamile, aga mitte vastupidi.
Kui soovid osta tarusid, siis meil tehakse mõlemaid. Kui soovid kunagi muretseda Styrox tarusid, siis Eesti raamile ilmselt neid ei ole.