Töötukassa ettevõtlustoetus...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)


  • on võimalik Töötukassale äriplaan estitada ja rahalise toetuse saamiseks...mina es´itasin mesindusele äriplaani ja ka sain raha...kel mesinduskogemust ja geniaalne äriidee ja orjapidajatest kõrini tasub proovida... 

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Äriplaan töötukassale

Õnnitlen karumõmmi, meeldiv on lugeda, et sinu äriplaani toetati. Mina käisin Töötukassas karjäärinõustaja jutul ja tema ütles, et vaevalt mesinduse äriplaan läbi läheb, aga sinu kommentaari lugedes tekkis minulgi lootus.
Kui põhjalikku äriplaani nõutakse ja kas algajal väheste kogemustega 3 mesilasperet omaval mesinikul võiks ka olla lootust toetust saada? Kas esitatakse väga palju täiendavaid küsimusi ja uuritakse kuivõrd sa mesinduse alal kodus oled?

Pronksmedal (100p.)

äriplaan

Soovitan 15 pereni ise välja jõuda ja siis mõelda äriplaanile. Kõigepealt tuleb töö endale segeks teha.
Mesilasperede arv peab kasvama koos oskustega muidu kõrbed.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

minu äriplaani teooriaosa oli

minu äriplaani teooriaosa oli 16 lehte...+finantspool mitme aasta lõikes...kõik tuli endal teha,ega sind keegi teine ei aita tegelikkuses.mul 18 hooaega mesinikuna-hakkab jooksma 19.aasta...kui oma äriplaanis esitatavat tegevusala peensusteni ei tunne,siis mingit rahalist abi kohe kindlasti ei saa...ja kui on sul kevadel kõik pered surnud,tuleb sul kogu raha tagasi maksta!!!see Töötukassa äripllani tegemine ei ole mütsiga löömine ja 2-3 pere kogemusega inimesel pole midagi peale hakata...pole mõtet-tean juhust kus inimene rügas suve läbi tööpraktika nime all võõras mesilas-maksti praktikatasu 7!!!!eek!!!tund ja sügisel äriplaani esitlemisest juba loobus...-mesindus ei ole ainult meelakkumine...ise käisin veel eelnevalt ettevõtluskoolis-mahuga 160 tundi...ja powerit peab olema,miks oled sa teistest mesinikest parem...ja alkoholi kulus üsna palju-nii õlut kui ka viina...ilma alkoholi inspiratsioonita,seda ära ei tee,mina seedisin oma plaani poolteist aastat...

Pronksmedal (100p.)

ettevõtlustoetus


häbi sul olgu!


Said osalise toetuse ja kohe praalima! Loodan, et aasta pärast ei pea sedagi tagasi maksma.


reseedale ja teistele mesindusest huvitatutele - kui on kindel soov mesindusega tegeleda siis julgelt projekte kirjutama - ei loe kui mitu aastat oled tegelenud 3 või 18 ja kas on 3 või 15 peret. Loeb suur soov ja tahtmine (mõned koolitused ja 1-2 aastat kogemust ei tee paha ) ning väga selge nägemus kuhu tahad jõuda. Iseenda jaoks peab asi väga, väga selge olema.


Kui näete ainult raha ja õlut - siis unustage ära- selliseid mesinikke juba on ja rohkem neid vast pole vaja.(häbi nendegi pärast)

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

etevõtlus

olgu kuidas sele joomisega on, kuid kui sul kogemusi pole siis tuleb alustada väikselt.  Selge on see et tahtmine peab olema, kuid kui üritad 1-2 aastal firmat luua milest ära elatud on läbi põlemine 80-90 %. Asi lihtsalt selles et ainult tahtmisest ei piisa. ilma tahtmiseta ka ei saa. Asi  on selles et esimesed 5 aastat tehakse  seliseid vigu mile tõtu võid paljaste kätega jääda, ja kui sa vigade tõtu sadakond peret magama paned on pankrot kindel tulema. seepärast soovitan esimesed 5 aastat tegeleda hobina 1-15 peret. kui suudad 2 aastat järjest mesilas peredelt 30 kg pere kohta saada , võib mesila suurendamise peale mõelda. Kui tuleb rohkem on hea, kui aga vähem kipud mesindusest elatusest nälga jääma.   Kes aga soovib muidugi võib riskida, aga pidagu meeles et tõenäosus et kohe õnestub on ainult 10 % .

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mummuke-mis sa tigetsed...ma


mummuke-mis sa tigetsed...ma rääkisin äriplaani kirjutamisel inspiratsiooni jaoks joodavast alkoholist...ja mis osalisest toetusest sa jahud-sain jah vähem kui tahtsin-13000 eeku kuskil vanas rahas-aga see oli pudi padi ka...ja keiss,selles,et seal äriplaanis on üks saladuslik punkt-et kus sa mainid oma investeeringu allikaid-ja selle alusel saad-kõik mis teistes tabelites kirjas enam ei loe...ja kulutusi saad teha ainult selle saladusliku tabeli põhjal...seda punkti mainitakse hiljem ka sulle saadetud otsuses...saan osta päris mitukümmend taru,vahasulataja ja meevurri-mida on veel suureks õnneks vaja?Tee ise äriplaan ära üksi ilma mingit kõrvalist abi kasutamata...-ja siis tule muljeta siin leheküljel edasi...Küll mina mesilastega toime tulen-ära seda muretse,et seda mesileiba on päris kaua ja palju söödud...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mummukesele veel-et sa siin


mummukesele veel-et sa siin mainid,et pole vahet kas 3 või 15 mesilasperet...Küsimärgikoht...Kuidas sa plaanid sellist äriplaani edukalt kaitsta-arvesta,et palgakulu on vanas rahas 55000 aastas...kas sa 3 perega teenid sellise summa????ja investeeringu raha saad teist niisama palju-aga kõik see 100000 eek vanas rahas peab saama meekatte endale....ja plussi pead ka jääma-sest sotsmaksu on vaja sul maksta ka järgmise aasta märtsis ja aprillis....jah jube tigedus ja märatsemine...

Pronksmedal (100p.)

suhtumine...

Kas astusin varba peale?


Ei tigetse aga märatse, aga ei talu sellist suhtumist mesindusega alustada  soovijatesse. Olen ise Töötukassast edukalt 100% toetuse saanud omades vaid 1.a kogemust ja 4 mesilasperet. Aga  mõnede kogemustega, nime teinud mesinike suhtumine algajatesse jätab küll soovida.


Hoiatus  algajatele - kui ostate mesilaspered, siis kindlasti leidke kogemustega  mesinik , kes pered enne ostu läbi vaatab - usaldada ei saa kedagi. Kahjuks.


Kui ikka on väga, väga  suur soov mesilastega tegeleda ja tajud ka vastutust -  siis on kõik võimalik - inspiratsiooni allikaks on mesimummud ise!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Töötukassa toetus

on juba pikemat aega olnud 4474€ (70000EEK) , kuskohast see number 130tuhat, ei tea.


No aga eks siis oli veenev plaan, kui raha said seega anna aga minna. Ja vaata et kõik mis ostad, ikka ilusti 2018aasta lõpuni vastu peaks Laughing out loud


Aga päris alustajatel soovitan siiski veidi aega enne kätt harjutada ja alles siis ettevõtlusele mõelda ning projekte/äriplaane kirjutada. Kuigi tean omast käest, et äriplaani kirjutamine ei ole niisama mütsiga löömine, ei ole mesilasperedega tegelemine seda ammugi mitte. Paber kannatab kõike ja sinna võib mis iganes ilusaid ning sobivaid numbrid kirja panna, jääb aga algaja jänni mesipuu juures, siis mesilaspere paraku päris kõike ikka ei kannata.


Olen kuulnud väidet, et 7 aastaga pidi algajast saama päris hea mesinik. On see nüüd siis reegel või mitte, kindlasti on ka selles tärminis erandeid nii ühele kui ka teisele poole . . .

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mummuke-kas said peresid


mummuke-kas said peresid soetades ameeriklase kaaslaseks?kus kandist umbes haiged pered pärit olid?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Töötukassa ...

Mingisugused karumõmmid ega mummukesed töötukassast toetust ei saa vaid seda antakse füüsilisiliselt juriidilistele isikutele kes lõpetavad  pisisuli- või hobimesinduse ja on kandnud ennast avalikku ning kontrollitavasse äriregistrisse.Soovin teile edu ja avalikustamist ning toimetulekut eesootavaga.


Eesootav ja tulevik toob teile aastast töötukassa kontrolli all tegutsemist ja raha kulutamist,hoolsaid avansilisi sotsmsksu makseid,mesindussaaduste müügi õiguse taotlemist,perede arvu suurenemisel üle 15 pere tunnustamise taotlemist vet.ametist,perede arvu registrisse teatamist PRIA-sse ,tuludeklaratsiooni esitamist raamatupidamis andmete alusel.Peale 2 aastast tegutsemist kirjutate äriplaani PRIA-le ,et jätkata investeerimist mesindusettevõtlusse.


Vot nii käivad ligikaodu  asjad liidu poolt koolitatud pisisulid


 


  


      Mikroe... Mart 

Pronksmedal (100p.)

mardile

kas sa mart sündisid juba sadul seljas, või kasvas sadul hiljem külge?  :-)

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mardile-mitte minu


Mardile-mitte minu pojale...


Tegutsen töötukassa kontrolli all,Priasse pered juba eelmine aasta kevad kantud...Arvan,et saan selle meemüügiloataotlemisega ka hakkama ja Fie teema pole võõras,sest 12 aastat tagasi pidasin -70 mesilasperet ja olin fie ning oma mee müüsin täiesti iseseisvalt,,,-mesinduskogemust nüüdseks 18 aastat ja hetkel 20 mesilasperet...-kas ma sobin?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

karumõmmile ...

Sobivus rahaandjate poolt positiivselt hinnatud,mida veel soovid.5 mai hommikul teed raamatupidamise  tulude poolele toetuse saamise kande ja asud tegema kulutusi ,mida plaanisid teha.Enne ülekannet kauple ja kaalu kulutuse otstarbekust kolm korda,Söögiks joogiks tänamiseks ja võlgade katteks see raha ei kõlba.Edukat kulutamist ja veel edukamat kuludeklaratsiooni esitamist tööturuametile.Teretulemast ettevõtlusse. Raamatupidamise kohapealt soovitan proovida Merit Aktiva prooviversiooni mille maht peaks lubama  töötada tasuta aasta lõpuni.


    Mikroe... Mart

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Julget


peale hakkamist, karumõmmile, soovib naaber maakonna mesinik.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Stardikapitali


saamiseks töötukassalt pead olema töötuna arvel ,läbima ettevõtluskoolituse või enne olnud FIE, OÜ.läbima erialaseid koolitusi.Raha kulutama äriplaani järgi.1 aasta konrollitakse raha kasutmise otstarbekust,võlgsid ei tohi ka olla.FIE maksma riigimaksud iga kvartal miinimumpalgalt.OÜ vist kui palka ei maksa siis ka maksu ei pea maksma.Väikese vöi mesindamiskogemusi omamata ei kujuta ettevõtjana alustamist ette.Kõige tähtsam saama saaki stabiilselt igal aasta.Kindlasti peavad olema head korjemaad mitte väga kaugel.Mere lähedus kuni 30 km seal on suurte saakide saamine vähetõenäoline.Minu arust kõige tähtsam on kogemus,oskus ja töö peab meeldima.Nagu iga asi mida teed hingega tuleb hästi välja.Mardi jutt on õige ja reaalne.Õnnitlen südamest MÕMMIT .Ei pea minema välismaale tööle et peret toita.Soovin edukat mesindamist kõigile.Heino Pärnumaalt.

Pronksmedal (100p.)

Ei tahtnud uut teemat teha- Kuid tahaks ka alustada


Kolasin siin foorumis juba paar aastat (vist) tagasi. Uurisin ja puurisin kirjandust, kuid sinnapaika see kõik jäigi. Nüüd lõppeks on küpsenud plaan ikkagi mesindama hakata. Suurepärane koht selleks on olemas, läbinud olen hobimesiniku aastaringi ning lugenud suurel hulgal teooriat ning vaim on ka küps.


Natuke hirmutav oli lugeda mesilaste talvitumise statistikat, et palju mesilasi sai hukka mingitel ebamäärastel asjaoludel. Lisaks tegi eriti kõhedaks karumõmmi meeleheide enne kui ta töötukassast toetuse sai. Tal ju pikaajaline kogemus, mina vaid teoreetik ja praktikas natuke taru juures seisnud.


Aga just töötukassast tahan isegi alustamise toetust taotleda. Paljud kirjutavad siin, et harjutage enne kätt ja siis võtke suuremalt ette. Aga on neid kes täiesti puhta lehena on hakanud mesindama ning ehk ei lähegi neil halvasti.


Endale tundub, et tasub proovimist. Eriti kui õnnestub hankida asjalik mentor.


Kõige suurem hirm on mul karude ees, sest talukoht on metsa sees ning ainult suvitame- paar suve olen näinud karu jälgi majast 200m kaugusel. Naabrid on küll 700m kaugusel linnulennult, seal ka tarud, kuid neil koerad aias ja karud pole mesipuid kimbutamas käinud.


 

Kasutaja meremesinik pilt

Haridus vs kogemus.

Äsja ülikooli lõpetanud ja suurepäraste teoreetiliste teadmistega noorele ei anna oma äri alustamiseks kergekäeliselt laenu üldjuhul ükski investor. Põhjus on lihtne - puuduvad kogemused!


Aga kui sul on ebaõnnestunud 'X' kauba maaletoomine, oled pankrotti ajanud omaloodud väikepoe, pole olnud edukas oma auto varuosade müügiga ja võib olla veel mõne üritusega, siis potentsiaalne investor näeb, et sa proovid iga hinnaga MIDAGI saavutada ja et sul on kogemusi. Et sa tead, mida enam teha ei tohi. Ning kui nüüd on raha küsimise juurde lisada ka väga hästi koostatud äriplaan (kasvõi mesindamise kohta), siis suure tõenäosusega annab ta ka raha. Loomulikult peab ta uskuma sellesse projekti. Aga eelkõige peab seda uskuma äriplaani koostaja ise.


Töötukassa (komisjon=käputäis võõraid) peab uskuma, kui talle äriplaan toetuse saamiseks esitada, et sa sellega hakkma saad. Kui kogemusi pole ning ka väärilist partnerit (head mentorit) ettevõttes mitte, siis kahtlane.

Samas erandid kinnitavad reegleid - hea müügimees suudab müüa ka tundmatut asja. Kuid kas see on jätkusuutlik? Kui toetuse raha eest ettevõtte lood ning see aasta pärast pankrotis on, siis parimal juhul on aasta raisus, kuid kehvemal juhul ka võlad kaelas.


Mul endal ei ole plaanis (vähemalt hetkel) mesindusega tegeleda kui põhitööga ning eelmisel aastal 2 esimest sülemit püütud ja siiani elus hoitud. Preemiaks talv läbi oma mett söönud. Smile

Mida ma sellega tahan öelda? Suvel saab mesindusega aasta kogemust täis. Tekivad oma arvamused suutlikkuse kohta - kas ja kuidas tahan edasi tegutseda - 2 või 20 peret. Või ikkagi põhitöö? Lisaks olen kindel, et ükskõik millega alustades, on ülihea, kui midagi on juba endal (peale kogemuse) olemas. See aitab loodavas ettevõttes kulusid all hoida – omafinantseeringu suurus on väga oluline, sest see näitab, kui paljuga sa ise riskida plaanid.


Pealegi, kui sul on alustades vaid mõned pered, siis suudad neid ka muu töö kõrvalt hooldada ja kogemusi omandada.


Aga kui (äri)plaan on juba kordi läbi seeditud (vaata karumõmmi poolteist aastat!), siis tutvusta seda kindlasti oma lähedastele. Las nad teevad seda maha - nii tulevad kitsaskohad välja! Mõtle ka selle peale, mis on vast ettevõtluse juures üks oluline asi, kuhu sa turustad oma tulevase mee! Uuri oma sõprade ja tuttavate käest kõigepealt, et palju nemad ostaksid. Järgmisel aastal ostavad juba nende tuttavad jne jne. Algul suurelt alustades on oht, et jääd oma kauba otsa istuma, liiga väikselt aga ei tasu ära... Ettevõtluse ohud ja võlud...


Omast kogemusest lisan veel, et mida rohkem teised kahtlevad ja maha teevad, seda rohkem kontrolli numbreid paberil ja tee ikkagi ära. Muidu teeb keegi teine. Wink Loodus ju tühja kohta ei salli ning kui on hea idee, siis leidub kindlasti keegi, kes selle ära teeb!

Edu ettevõtmistes!
Kasutaja Vabadik pilt

Töötukassa toetus

Lugesin siin kommentaare ja tekkis tahtmine ka sõna sekka õelda. Mesindus kogemus viis aastat. Saatuse tahtel sain ühel päeval 40 perega mesila omanikuks. Nagu kogenud mesinikud soovitavad raamat ühes ja konkspeitel teises käes sai mesimummide elu uurima ning segama hakatud. Jälle saatuse tahtel jäin mesilast ilma kuid hammas oli nö. verel. Alustasin täitsa nullist. Kuna olin ka töötu siis kirjutasin töötukassale mesindusprojekti. Selles osas on Mardil õigus- projekt tuleb omal valmis teha ja peensusteni läbi mängida. Mul võttis poolteist aastat aega kuni arvati,et projekt on kõlbulik ja raha võib mesinduse arendamiseks anda.Hea kui olete raamatupidamises kodus, kes on võimeline bilansi ja kasumiaruande vahelisi seoseid nägema, saab projektis numbrilise poolega hakkama. Kulud tuleb teha rangelt äriplaani järgi ja iga senti tuleb enne näpu vähel õhukeseks kulutada kui välja annate. Start on antud ja esimene aasta läks plaani järgi. Vaatame mida saabuv kevad toob.Hea kui leiate endale mentori mõne kogenud mesiniku näol, kelle poole võite igal ajal oma muredega pöörduda.  

Pronksmedal (100p.)

:)

Tänan sümpaatsete kirjade eest. Tegelikult on vanust juba omajagu, ikka 30+ ja erinevaid kogemusi on ka. Küll mitte ettevõtte pankrotti ajamisega, kuid siiski ettevõtlusega. Peamiseks küsimuseks ongi kas täiesti algajale on jõukohane 6 taru? Ja kui ma alustan selle 6 taruga juuni keskel. Hea meelega alustaksin mai algul, kuid ma pole kindel, et mul õnnestub saada kuskilt Itaalia mesilasperesid selleks ajaks. Küll aga on nad olemas juuni keskel.  Kui palju kulub reaalselt aega nendega tegelemiseks? Ning miks manitsetakse pidevalt algajaid stiilis "no enne ikka vaata ja mõtle ja kogu kogemusi". Kas tõesti on mesindamine nii raske?


Ja kui nüüd keegi küsib miks Itaallased, siis peamine põhjus selles, et ca 1km eemal on neid mitme taru jagu ning mulle tunduvad nad sümpaatselt rahulikud. Mäletan läbi udu Poku alustamist ja mulle nagu ei meenu, et see nii üliraske ja mittejõukohane olnuks talle. Tasa ja targu ta asjatas ning kui ma õigesti mäletan, siis tal ei olnud minumeelest mingit pikaajalist mesinduskogemust tagataskust võtta. Kuid võimalik, et eksin siiski.


Äriplaani koostamine ja raamatupidamine mind ei hirmuta. Olen õppinud ülikoolis majandust ning teinud raamatupidamist ühele 1,1mln euro aastakäibega ettevõttele. Pigem näen nõrga kohana realistlike prognooside tegemist. Sest kui Sa valdkonda ülihästi ei tunne, siis on vaja tuhnida kirjanduses, foorumites ja mujal tohutult. Just selleks, et ükski oluline nüanss kajastamata ei jääks.


Ning põllumajandustootmises võibki pankrot kergesti tulla.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Kui


mina alustasin, ei teadnud ma midagi mesindamise raskustest ega äriplaanidest. Suur huvi oli ja see aitas. Ma küll alustasin 2 perega aga 6 pole ka suurt hullu. Vähemalt on mida vaadata. Hakka aga pihta. Edu.

Kasutaja meremesinik pilt

Alustamisest.

Pipikas kirjutas:

Peamiseks küsimuseks ongi kas täiesti algajale on jõukohane 6 taru? Ja kui ma alustan selle 6 taruga juuni keskel. 


Tunnistan, et minu 2 peret röövisid mult liiga vähe aega - oleks võinud kohe rohkem olla, oleks saanud parema pildi nende tegevusest. Mõnel mesinikul on juba aastaid 10-15 taru, aga käivad igapäevaselt palgatööl ja kui nemad saavad nende toimetamisega hakkama, siis miks mitte teised. Kuuldavasti peavad nad aga aegajalt leppima mõne sülemi ära minemisega. Võib-olla viga mesinikus... Ehk teavad kogenenumad paremini kommenteerida.

Pipikas kirjutas:
  Hea meelega alustaksin mai algul, kuid ma pole kindel, et mul õnnestub saada kuskilt Itaalia mesilasperesid selleks ajaks. Küll aga on nad olemas juuni keskel. 

Minu esimene sülem saabus juunis, sügiseks kasvas võimsaks ja läks korralikult talvitama, praegu juba toimetavad vaikselt - seega ajal pole vist viga midagi.

Pipikas kirjutas:
 Ning miks manitsetakse pidevalt algajaid stiilis "no enne ikka vaata ja mõtle ja kogu kogemusi". Kas tõesti on mesindamine nii raske? 

Kas mesindamine on raske? Pigem, kas ta sobib igaühele? Rasked pidid olema meekorpused, aga nendega ma veel kokku pole puutunud. Laughing out loud Mina oma vähese mesinduskogemusega arvan, et kui teoorias ollakse tugev ja ettevõtluskogemus on olemas, siis palun! Aga tark ei torma. Kui juba mitmed arvavad, et pigem algul vaikselt pihta hakata, ju siis on põhjust karta, et võib tulla vastulööke. Aga mõnel võib ju olla ka õnne ning avastab toetussummat investeerides, et on leidnud oma kutsumuse ja kõik sujub.

Pipikas kirjutas:
 Äriplaani koostamine ja raamatupidamine mind ei hirmuta. Olen õppinud ülikoolis majandust ning teinud raamatupidamist ühele 1,1mln euro aastakäibega ettevõttele. Pigem näen nõrga kohana realistlike prognooside tegemist. 

Selle koha peal peaks appi tulema kogenud mesinik. Muutujaid on palju ja määravaks võib saada mesila asukoht, kohalik turg, isiklikud tutvused jpt. Või kui väikeselt alustada (4-6 peret), saab juba oma kogemustest midagi aretada.

Pipikas kirjutas:
 Ning põllumajandustootmises võibki pankrot kergesti tulla.

Pankrott võib tulla igal pool - poliitika muutub ja plaanid ongi hukas.


Aga võib ka õnnestuda. Ja julge pealehakkamisega kasvatada algset investeeringut mitmekordselt.

[/quote]

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kindlasti

pead taluma mesilase nõelamist, hoia kuidas tahad mõni ikka sutsab

Pipikas kirjutas:


Kolasin siin foorumis juba paar aastat (vist) tagasi. Uurisin ja puurisin kirjandust, kuid sinnapaika see kõik jäigi. Nüüd lõppeks on küpsenud plaan ikkagi mesindama hakata. Suurepärane koht selleks on olemas, läbinud olen hobimesiniku aastaringi ning lugenud suurel hulgal teooriat ning vaim on ka küps.


Natuke hirmutav oli lugeda mesilaste talvitumise statistikat, et palju mesilasi sai hukka mingitel ebamäärastel asjaoludel. Lisaks tegi eriti kõhedaks karumõmmi meeleheide enne kui ta töötukassast toetuse sai. Tal ju pikaajaline kogemus, mina vaid teoreetik ja praktikas natuke taru juures seisnud.


Aga just töötukassast tahan isegi alustamise toetust taotleda. Paljud kirjutavad siin, et harjutage enne kätt ja siis võtke suuremalt ette. Aga on neid kes täiesti puhta lehena on hakanud mesindama ning ehk ei lähegi neil halvasti.


Endale tundub, et tasub proovimist. Eriti kui õnnestub hankida asjalik mentor.


Kõige suurem hirm on mul karude ees, sest talukoht on metsa sees ning ainult suvitame- paar suve olen näinud karu jälgi majast 200m kaugusel. Naabrid on küll 700m kaugusel linnulennult, seal ka tarud, kuid neil koerad aias ja karud pole mesipuid kimbutamas käinud.


 

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

on asju

on asju, mille ümbermuutmine on väga töö- ja rahamahukad. seetõttu võiks need teha kohe õigesti. näiteks roostevaba inventaar, taru- ja raamimõõdud, lestatõrje jne. aga on ka asju ,mida saab kenasti ajapikku muuta ja endale sobivaim varjant leida. näiteks lennuava suund ilmakaarte suhtes, lahtikaanetamise viis, raamide paigutus terus, söötmine oma paljude nüanssidega jne.

minu jaoks on küsimus, et kas tõu valik kuulub esimesse või teise rühma? algusaastail oli väljalangevus igasuguste rumalate eksimuste tõttu nii suur, et tõumesilaste korral oleks kurbus päris suur olnud. nüüd kui pisut harjutatud ja juba paar aastat surevus null, annan tasapisi paremaid emasid peale. emasid tuleb ju aegajalt vahetada niikuinii,aga lootus, et investeeritud raha ja vaev püsima jäävad, on oluliselt suuremad. kui osta kollased pered kesksuvel, siis see maksab üksjagu ja esimese aasta saak ja ellujäämine on küsitavad. kui osta kevadel odavalt  krantsid ja anda jaanipäeval itaallase kupud, siis on sügiseks olemas saak, tõupered ja varuemad.

või kuidas? 

Pronksmedal (100p.)

jah

see kesksuvel alustamine teeb mind murelikuks küll. Ausalt öeldes kardan neid krantse just tigeduse tõttu. Tõenäoliselt on ka tiba leebemaid krantse kes mulle kohe kallale ei sööstaks. Kuulutuste peale hakata mesilasi ostma tundub mulle riskantne. Kas keegi oskab soovitada kust saada leebemaid krantse Lõuna- või Kesk-Eestis?


Mul on olema üks lamavtaru kuid ma ei ole kindel kas ma tahan seda kasutada, kui, siis üheaisana. Muidu ikka tahaks korpustaruga mesindada. Mingi hulk vanu raame on ka traaditud, kuid rohkem ei ole midagi.

Kasutaja meremesinik pilt

Sõbralikud krantsid?

Sülemid, mis mulle sattusid ei-tea-kust, ei olnud üldse sõbralikud. Kohe üldse mitte. Eriti kole tundus see sellepärast, et varem olin käinud buckfasti mesilas, kus võis mesilasi silitada.

Alustasin lamavtarudega - õppimiseks kindlasti hea - kuid plaanin samuti korpustele üle minna. Aga hiljem sobivad lamavad sülemite püüdmiseks ikka.
Nii kaua, kui plaani pead või otsid kohta, kust pered osta, sea taru korda - tee puhtaks, pane õige koha peale ja kärjed sisse ning oota mai lõppu juuni algust - ehk alustuseks polegi rohkem vaja ja esimene krantsipere (või naabri itaallane) lendab ise kohale. Wink

Pronksmedal (100p.)

Tõenäoliselt

toon endale ca aprilli keskel saarelt buckfastid nii 2-3 peret. Eks siis juuni keskel selgu keda ja kust veel juurde võtta. Ega valikuid eriti pole, sest suvalisest kohast suvalisi mesilasi osta ka ei taha, olgu või ilma rahata.


Maja juures on igal aastal olnud näha ka vapsikuid. Möödunud suvel oli pesa lausa katuse äärel. Kas oleks mõeldav, et mingi võre on terve hooaja lennuava ees, et nad tarusse sisse ei pääseks?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Äriplaan

Töötukassa karjäärinõustaja tegi minu plaani mesindusega ettevõtlusvormis tegeleda  kohe maha ja oli üsna veentunud, et toetust sellele ei saa .

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

See


võre segab ainult mesilasi, vapsikul pole sellest sooja ega külma. Ta ikka lendab lennulaua kohale ja võtab kallaletunginud mesilase kaasa poegadele Wink. Vapsikul tarru asja pole, kui ta just enesetappu ei korralda parajasti.

Kasutaja meremesinik pilt

Äriplaan

Äriplaan on paberil lahti seletatud ja põhjendatud idee, mille eesmärk on (üldjuhul) kasumit toota selle omanikule. Karjäärinõustajad ei istu minu teada komisjonis, mis otsustab kas, kellele ja kui palju raha jagada. Kuna tegemist on ühe inimesega, siis võib tema arvamus olla seotud isiklike kogemustega (ka halbadega).
Ma arvan, et kui Karumõmmi poolt mainitud ettevõtluskoolitusel oma äriplaan kokku panna ja ka kaitsta, siis jääb see karjäärinõustaja, kes on ju palgatöötaja ja mitte ettevõtja, oma tööd edasi tegema, kui sina oma projekti toetad nende rahaga.
Kindlasti mängivad rolli piirkondlikud iseärasused (taotluste arv), trendid turul (iga 19-s tahab mesindada?), äriplaani loetavus, inimene ise jmt.

Olen ise paar projekti teinud (mitte mesindus). Ka koolitusel käinud ja äriplaani koostanud. Kuid siiani pole neid teoks teinud, sest hea äriplaan toob välja kitsaskohad. Ja kui teised jäidki uskuma seda, mida ma rääkisin, siis adusin ise, et ei vea välja... Kui teha, siis ikka seda, mida ise 110% usud.
Aga see vaevarikas (ühte projekti kaalusin-kahtlesin-mõtlesin samuti ca 1,5 aastat) tegemine annab kogemusi ja uusi ideid. Võib-olla järgmine kord õnnestub?

Igatahes, kui on mõte, siis tuleb see paberile panna igal juhul! Lisada juurde arvutused, analüüsid ja vajadusel joonised. Kokku saab äriplaan. Ja kui endal on usku, siis proovida vähemalt igal juhul hoolimata sellest, mida räägivad 'asjatundjad'!

Lõpetuseks üks jutuke:
"Kui Edisonil olid tehtud pooled 3000st katsest, võttis keegi reporter temalt intervjuu. Reporter küsis: “Mr. Edison, te olete teinud 1500 katset elektripirni leiutamiseks ja siiamaani ei ole teil see õnnestunud. Kas poleks juba aeg alla anda ja tunnistada, et elektripirni on võimatu valmistada?”
Selle peale vastas Edison: “Ma ei ole teinud mitte 1500 ebaõnnestunud katset. Ma olen edukalt avastanud 1500 moodust, kuidas ei saa elektripirni teha.”Pronksmedal (100p.)

Arvata on, et raha antakse

Arvata on, et raha antakse ekspordi jaoks või sinna kust positiivne rahavoog tuleb kiirelt. Mulle tundub, et mesindus ainult meetootmisega ei ole selline valdkond kus rahavoog kiirelt positiivses suunas pöörab. Võib olla tõuperede müük ja emakasvatus on kiirema positiivse rahavooga.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

tean et peale minu on ka


tean et peale minu on ka teisi kes töötuna toetust saanud mesindusettevõtte loomisex...aga kogemused mesinduses jne...ega nullipealt ei tee midagi...

Jututoa moderaator

Äriplaanist

Parim võimalus enesele leida vabandus oma ettevõtmisega mitte alustada on koostada äriplaan. Enamus juhtudel on paberilt näha, et mitte millegagi pole mõtet tegeleda. Vaja mõelda loovamalt ja arvestada võimaluse ja tagajärgedega, et asi võib vussi minna.

Kasutaja meremesinik pilt

Uitmõte

Kui hakata tegutsema ilma plaanita, on sama, mis minna kalale ilma õngeta. Kui aga peas valminud plaan on paberil ja seda on näinud ka teised, siis on palju kindlam, et see võib õnnestuda. Tore, kui numbritest saab välja lugeda millal saab investeeringu tagasi, millal endale palka maksma hakata ning millal jääb va krõbisevat üle või saad loobuda täielikult palgatööst. Kui paberil numbrid olemas, siis on enne alustamist võimalik endale teadvustada, millest võid ilma jääda. Kui tundub, et kaotus ei vääri küünlaid, siis on kerge lõpetada või jätta hoopis alustamata.

Olen nõus, et neid on palju, kes on peale äriplaani koostamist oma ettevõtmisest loobunud. Kuid üldjuhul täiustavad nad oma plaani või tulevad hoopis uue ja parema ideega turule.

Eesti ärimaastikul edukas tegelane on öelnud, et heast ideest saab äriidee siis, kui see paberile panna, seni on see lihtsalt uitmõte - tuleb ja läheb.

 Enne äri- ja eriplaane

 

Enne äri- ja eriplaane tasuks enne ikkagi vähemalt üks aastake mesilastega koos üle elada. On see alustuseks nagu iga teinegi koduloomapidamine, mis mõnele sobib ja teisele mitte. Pole see kokku kunagi nii lilleline, kui ainult see pool, mida telekas ja pildi peal näha on. Praktikas on see vastutus, organiseerimine ja iseseisev töö.

Levinud valearvamus on, et mesindamine on maru lihtne ja tasuv- ostad ühekordse investeeringuna mesilased ja edasi müüd ainult mett. Et nullist mesindama hakata on vaja tarusid, raame, kärgi, tööriistu, vurri, meeruumi või -maja, riietust jne. Lisaks tuleb alguses mesilaste peale päris palju aega kulutada, et neist tegelikult aru saama hakata. See eeldaks, et tahad seda alguses ennekõike hobi, mitte mee pärast teha. Tegelikud kulutused aja, kütuse, töö jms näol on ikkagi päris suured ja alguses on need veel eriti suured. Mida aeg edasi, seda paremini asjad muidugi paika loksuvad. Kui seda aga hobina võtta, siis võib küll nii arveldada, et müüdud mee pealt teenitud raha (miinus kulutused suhkrule, inventarile jms) on nagu lotovõit selgest taevast. Mida rohkem tarusid, seda kaugemale asi hobist liigub.

Kui rääkida äriplaanist, siis eesmärgiks peaks olema ikkagi vähemalt mesinikule riigi keskmist kuupalka võimaldava ettevõtteni jõudmine mõistliku aja jooksul ja seda peaks ka oma arvestustes kasutama. Muidu võib selle energia kuhugi mujale suunata. Iseenesest rahavood tulevad päris kiiresti- kevadel ostad pered ja sügisel saad juba meemüügi rahadega palmi alla talvituma sõita. Ühesõnaga teoorias väga kiire ja tulus äri Wink

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Pipikas

Kõik see jutt mis siin räägitud on kena aga kõige olulisem on enne, kui alustad mesindamise kui ettevõtlusega, teha selgeks kes su mett ostavad reaalselt (mitte ostaksid). Kõik jõupingutused ja plaanid midagi toota, kaotavad sügavama mõtte, kui sul pole tegelikkuses klientuuri, kellele oma kaup maha müüa. Klientuur aga ei teki üleöö, selleks kulub aega.
1 tonni mee reaalseks müümiseks on tarvis sul vähemalt 100 inimest, kes ostab igaüks 10 kg-see on väga optimistlik valem, tegelikkuses peab 1 tonni müümiseks olema sul rohkem ostjaid. Arenda parem oma mesilat ja otsi tasapisi müügikanaleid ja nunnuta neid, kes on sinult juba korra ostnud, siis mõne aasta pärast kujuneb midagi välja-rikkaks sa ei saa aga ei kõrbe ka ja mis peamine, sa ei pea ootamatu ebaõnne tõttu end maapõhja kiruma.

Tervitustega
Pokumees

Pronksmedal (100p.)

Kuidas on võimalik

alustada vaikselt kui peale näoavarju ja mesindusülikonna, korjemaa ja mesindusinventari hoidmiseks vajaliku hoone ei ole midagi? Isegi kui alustada paari taruga oleks esialgne investeering tarudele (4 korpust+8 raami igasse)  ja 10 raamilistele tõuperedele ca 480 eurot. Kohe tuleb osta ka suitsik, konkspeitel, kärjepõhjad ning agregaat millega need põhjad saaks raami külge, lisaks veel inventari ning varutarusid ja raame. Kardan, et ka elektrikarjus tuleb  kohe maasse panna.


Ma tänan toredate kommentaride eest, kuid ma olen otsustanud selle äriplaani kirjutada ja punkt Smile


Olen nõus ühe eelkirjutajaga, et kui äriplaane vaadata, siis nagu ei tasugi millegagi tegeleda. Kui just ei olda kellegi kindel allhankija või mingi ema- või tütarettevõtte jaoks mingit toorainet või poolfabrikaati ei toodeta.


Esimese asjana pean oluliseks, et karu tarusid maatasa ei teeks, mesilased hullult ei sülemleks ning kätte ära ei sureks.


Ja kui mett saab, küll see ka saab maha müüdud. Lihtsalt tuleb kõvasti tööd teha, mõelda positiivselt ning küll see raha leiab tee minu juurde.


  

Soovin jõudu

Pipikas, soovin jõudu Sulle selles asjaajamises! Küll ka kogemused tulevad. Väga tore ja õpetlik oleks aga ka Sinult aeg-ajalt asjade käigu osas siin postitusi leida.

Sa ise ju vastad oma


Sa ise ju vastad oma küsimustele- ei saagi oma kulude ja kirjadega alguses osta poest uusi viimase peal tarusid ja tõumesilasi. Nii on 99% pidanud alustama. Ülejäänud varustust laenab sulle äkki "mentor" või mõni tuttav mesinik, aga oma suitsik ja konkspeitel on paratamatu kulu. Kui naabril on ainult paar taru, siis sokuta oma paar taru samuti tema õunaaia nurka. Nii pääsed alguses elektrikarjustest jms kulutustest, kui karud on tõesti probleemiks. Ma ütleks pigem nii, et kui on tõsine huvi mesinduse vastu, siis näe vaeva, tee tööd, ole leidlik ja küll ka omale mesila saad ja selle toimima paned. Kui aga rahanumbrid silme ees vilguvad ja asja "lihtsa raha" pärast teha tahad, siis pettud varsti kindlasti. Selles mõttes paber ei valeta, et kui ikkagi kulusid on rohkem kui tulusid juba ilma enda aega ja tööd arvestamata, siis tuleb kulusid vähendada või orjapidajalikul viisil kuidagi mesilased rohkem mett panna korjama Smile. Lihtsam on kulusid vähendada, meetoodangu suurenemise peale lootma jääda ei ole mõtet, kui selleks kindlat plaani pole(näiteks rändmesindus). Pigem arvestaks oma äriplaanis nö hädavariandiga, et mett tuleb keskmisest 20-30% vähem.

Edu äriplaani kirjutamisel. Ma tõesti ei tea, kuidas neid rahasid jagatakse, aga kui mingi lootus on, siis tasub proovida. Kvaliteetne varustus ja korralikud mesilased teevad alguses mesindamise oluliselt lihtsamaks ja varem või hiljem tuleb need nagunii ära teha.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ando pilt

Mesindamine


Alustasin 2 aastat tagasi kui võtsin oma maja akna vahelt esimese pere.Mõte oli ammu aga kui juhus tõi mesilased koju kätte siis tuligi pihta hakata.Loomullikult oli alguses kulukas kõik vajalik inventaar osta (aga väheaaval sai kõik muretsetud) ja oli ka hirm (kas saan hakkama),õnneks on siin foorumis ja jututoas head ja sõbralikud inimesed,kes siiani on alati aidanud hea nõuga. Siiani on läinud kõik kenasti (ajaga tuleb rohkem julgust ja kogemusi),eelmine suvi oli juba 5 peret ja kõik elasid talve üle.


Alati tasub proovida kui huvi on aga kuidas alustada,see on juba igaühe oma otsus Smile


Kena mesindamist!

Pronksmedal (100p.)

Ma kirjutan nüüd uuesti

...ostsin 4 aastat tagasi metsatalu koos 4,5ha põllu ja mõnekümne ha metsaga millest eelmiste omanike kaasabil on saanud raiutud võpsik. Ning minu ümber on sadade hektarite kaupa metsa mida järjest raiutakse. Ostsin endale tulevase kodu. Ükskõik millisesse lähimasse linna on 24-30km. Seega peab talu ennast ise majandama. Millised on võimalused nii väikese maaressursiga? Mesindamine tundus sümpaatne. Seetõttu läksingi mesinduskursusele 2010 kevad oli see vist. Mesilasi kuskilt kevadel osta ei olnud- kui krantsid kõrvale jätta, taru joonised ja ehitaja olid olemas, kuid.... ka taru ei olnud kevadeks.


Kuna arvestada saab ikka 100% endaga siis nüüd ostan vähemalt esimesed tarud siis on nad vähemalt olemas.


Kuna kogemusi mesindamises napib, siis pole mõeldav, et hakkan mingite tigedikega jampsima ning seega pean endale ostma tõumesilased.


Jah, rändmesindus on ka mõeldav, sest olen viimased 5 aastat tegutsenud põllumajanduses ning mul on palju tuttavaid kes kasvatavad igasuguseid õitsvaid kultuure. Sellisel juhul on igasugu mesilaste taimekaitsest tingitud mürgisurmade riskid ka väiksemad, sest kõik tööd saab kooskõlastada.


Kui päris aus olla, siis ma pigem püüdleksin selle poole, et vähem tarusid ja rohkem mett. Aga see on tulevik.


Isegi kui ma oma projektiga esimese hooga raha ei saa, siis aprilli keskel oma kaks peret ja taru ostan ma ikkagi ära.


Seetõttu ma mõtlengi, et kui ma juba teen  investeeringu suurusjärgus pooltuhat eurot, siis pean ma maksimaalselt panustama sellesse, et esimesel aastal vähemalt perede ja tarude raha tagasi saada.


Kuidas see õnnestub, selgub sügisel.


 

Kasutaja meremesinik pilt

Alustamine toetuseta või toetusega.

Mina rääkisin erinevatele inimestele oma tutvuskonnas, et on plaan mesindama hakata. Üks hea inimene andis seisma jäänud 2 lamavat, hiljem otsisin veel kaks vana taru ilma pealt kokku. Konkspeitli ja suitsiku kaevas isa kuskilt vanadest aegadest üles. Näovarju ja kunstkärjed pidin kohe ostma, sügisel lestadele vastu ravimit kah. Raamid klopsisin ise kokku, sülemid tulid kah ise. Tarusid pidin ka kohendama veidi. Kõige suurem mure oli vurriga, kuid see seisis kah kellegil aastaid kasutult. Otsene kulu oli kütuse kulu, sest asjadel pidin ikka ise järel käima.
Esimene pere loovutas 23kg teine (väike pere) vaid 2kg mett - kõike kah neilt ära võtta ei söendanud.
Ütleme nii: raha alla eriti ei pannud, kasumit ei lootnud, tegevust oli palju - hobi (punkt).

Kui nüüd teha veidi teistpidi (nagu Pipikas plaanib): kirjutada plaan, taotleda lisakapitali, investeerida nii vähe kui võimalik, kuid nii palju kui vajalik ja soetada korralikud pered, siis vast sügisel ka midagi müüa on.
Ääremärkusena lisan, et töötukassast raha saamisel on eeliseks suurem kasutusvabadus (sh kasutatud asjade ost), sest toetatakse füüsilist isikut. EAS-st saab küll suurema summa, kuid kuna toetatakse konkreetset juriidilist isikut, siis piiratud võimalused asjade soetamisel. Lisaks on lootus tulevikus ettevõtte arenedes saada lisatoetusi/ -laene.

Mõõdukalt suurelt alustades on võimalik tekitada rahavoog, väikselt aga jääd vinduma.

Justament, et mesinduse abil

Justament, et mesinduse abil talu ära elatada, tuleb ikka päris suurelt mõtelda ja vastavalt ka alustada. Kui enne pole maal elanud, siis vihjena võin ütelda, et varsti tundub 25km tööle sõita päris hea idee võrreldes iseseisvalt hakkama saamisega. Mõistlik oleks ehk õppida puutööd, soetada (kasvõi toetuse eest) mõned tööriistad ja alustada ka inventari tootmist-müüki. Proovitööna ehitad omale esimesed tarud ja raamid. Kui kõike poest plaanid ostma hakata, siis lähed kiiresti pankrotti.

Mesindusest elatumist mõjutavad ka korjetingimused ümberringi. Kui ei ole erilist korjet, siis ei ole mingeid ulmesaake mõtet loota ja mesindusele liigset rõhku panna. Mingit ettekujutust saab lähemate mesinikega konsulteerides. Äkki tuleb hoopis lambaid kasvatama hakata ja kampsuneid kududa Smile

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

pidurid

no misasja te ometi pidurdate inimese loovat entusiasmi mingi turu ja kogemuste ja inventariga? isegi karud pole mingi häda selle kõrval kui rahavood paisuvad rahatsunaamideks. see kõik tahab otsast kulutamist , muidu lähevad alumised rahapakid kopitama ja koid löövad sisse Smile

See on jah mesinikel peamine


See on jah mesinikel peamine probleem, et raha on nii palju, et tuleb tarudesse seinavahele soojustuseks toppima hakata. Kõvemad mesinikud lasevad enne paberihundist läbi, saab kohevam Wink

Pronksmedal (100p.)

Kuna

mul paberihunti ei ole, siis olekski suuremaid rahapakke vaja muidu mummudel hakkab külm.See iventari tegemise mõte on jah päevakorras ning loodetavasti saab järgmised tarud ikkagi ise teha. Hea uudisena sain teada, et naabritel ka suund buckfastide poole ning abi mesindamisel saan ka sealt otsida.

Pronksmedal (100p.)

ungari tarud

Kas keegi on kursis millisesse hinnaklassi jäävad need pöörlevad Ungari tarud? Kas keegi on prooviks endale toonud?


Usinalt internetis surfates leidsin hinna ka üles. Kuigi kui mõni eesti mesinik oleks seda proovinud siis vist saaks lugeda sellest ka juba siin foorumis. Kuid äkki keegi katsetab salaja?

Pronksmedal (100p.)

ära pärikond

siia foorumisse pole vist mõtet sellist asja kirjutada ka. siin on valdav enamus vanakooli mesinikud. taoline mesindusviis saab koheselt maha tehtud ja jalgadega mutta pekstud.


huvi pärast küsin, palju siis hinnaks ka tuleb? ma mõtlen lõpphinnaks, koos eestisse transpordiga. mul on huvitav video selle asja kohta, sai aastaid tagasi alla laetud kui teema veel uus ja värske oli. muidu jah, täitsa põnev lahendus mesindamiseks. soovitan kindlasti katsetada kui rahalisi vahendeid hobisse piisavalt panustada. kaldun siiski arvama, et äriliselt pole eestis selliste asjandustega mõtet mässata. juba seegi kõneleb iseenda eest, et hiinlased pole asja üle võtnud. muidu nad kärmad poisid selliste asjade peale. Laughing out loud
kujutan ette, et eestis tekib lisaks muudele nüanssidele veel see probleem pöörlevate raamide ja sahtlina-kappidena lahtikäivate osadega, et tänu meie jahedamale kliimale mesilased pigitavad kordades rohkem kui ungaris ja kindlasti ei õnnestu neid pigitunud osi sedasi pöörata ja klõpsti kinni-lahti lükata nagu filmis näha saame. It's not as simple as you think..

 //täiendus


alati ei peagi kaugelt maalt hakkama kallist kola tellima, et mingit uudsemana (antud asi siiski 10+a vana teema juba) tunduvat lahendust lihtsalt katsetada. näiteks hollandi mesindusfoorumis http://www.bijenhouden.nl/phpbb/ on antud ungari tarude ümber palju arutletud ja on ka katsetanute juttu. kasutage google tõlkemootorit kui hollandi keel võõras. dutch->english annab mõtte tõlgituna arusaadavalt edasi küll vastupidiselt dutch->eesti variandile. google tõlk ei puhu estoniani hästi.


Pöörleva korpuse ehitamine:
http://www.bijendans.nl/1083875.htm


lõpplause, mis peaks mõtteid tekitama:
"I have the project stopped."

Pronksmedal (100p.)

Tänan

Tarumanile vastamast. See pöörleva pesaruumi idee on jah vana, seetõtu panigi mind imestama, et eriti pole kuskilt kogemusi lugeda. Võimalik, et ma lihtsalt ei osanud otsida laiast internetist. Jah, eks küsitavusi ja kõhklusi on mul küllalt. Hetkel ei ole veel vastust saanud hinna kohta.


Mulle tundub, et sinna tuleb panna suur korralik pere ning talvitumiseks tuleb ikkagi ringi tõsta.