laiendamine

Pronksmedal (100p.)

korpustarudes peale puhastuslendu.
Olen esimest aastat korpustarude peal.Laiendamine suur probleem.
Selge on see et mesilased kannatavad välja igasugused lollused.
Tahaks, et siia kirjutaks mesinikud oma kogemustest ja arusaamadest.
Näeks, et need variandid on lahtimõtestatud .Laiendamise tulemus peab tekitama kiire pere kasvu,moodustama perele mesilaste endi poolt valitud sarnase pesa arengu.Võimaldama õigeaegselt moodustada uue talve pesa.Võimaldada eraldada vanad talvepesa raamid.Lasta ülesehitada uusi raame.See kõik on keeruliune juhul kui kasutatakse kahte erisugust raami tüüpi.Olen praegu kindel et eesti looduses ja kliimas on see õige viis.Väljaarvatud mesinikud kes suudavad  40kg pooleteise meetri kõrgusel toimetada.Arvan et mesindamine ainult  madala raamiga farrar on ilusti võimalik.Talvepesa kõrgus tuleks 340 mm .Eesti poolraam jääb madalaks.Talvepesa kõrgus 250 mm.
Loodan et saadakse mu mõttest aru.Ei ole just sõnaseadja.Mõtted liiguvad kiiremini kui kirjutamine.
Silver


 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

teen

siis ise otsa lahti.
1.Pere läbivaatus.(talvel 9 eesti raami) .sööta sees 3-4 täisraami ja ka keskmistes raamides äärtes sööt.Mesilasi 4 vahes.Järelikult pere väike.Võtsin 3 söödaraami välja ja asetasin pere keskele.Pesa ümbert avasin söödaraamid kaanetise mahakaapimiseja ka noaotsaga läbilõikamisega.Kahele poole 25 mm peno mis kaetud põranda papiga.
2.Pere.mesilasi 6 vahes.Sööta äärmistes raamides ja ka ümber talvepesa.Arvan et emale munemisruumi ei ole.Võtsib kaks söödaraami välja,sest ümber pesasamuti sööt.avasin jälle ümber pesa oleva söödakaanetust kaapides.Lisasin kaks ülesehitatud kärge.
3.pere.Ümbertõstetud lamavtarust.Nädal peale ümbertõstmist kõik vahed mesilasi täis.Ärmistes veel talvesööta ja ka juurdetoodud vedelat uut.
Tekkis tunne et oleks vaja laiendada.Tegin siis nii.kaks hauet ja üks sööt üles uude korpusse.Plus kõik ülesehitatud raamid.Sisetunne ütleb et ei ole nii õige.
4.Pere.Samuti tunne ütles et vaja siiski laiendada olgugi et lubas külma perioodi.Mesilased kooruvad siiski ja võib kitsaks jääda.Laiendasin täiskorpusega kõik ülesehitatud raamid pesa alla.See oli nädal tagasi.23.aprill.

Raamatutest ja loengutes saadud teave põhjal sobiks kõik need variandid.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastus

Ma kirjutan seda kuidas mina teen. Minu mesilased talvituvad 1 lankstrot kasti peal enamuses. mõni üksik ka 2 korpusel. Mina fararit eriti ei tarvita.   Kui mumidel on puhastus lend tehtud ,siis vahetan põhja,  ja kui ilmad lubavad vaatan sisse kas ema hakas munema,kui palju on sööta.  hindan pere tugevuse silmaga. kui pere on tugev siis esimese laienduse teen nii . vaatan palju ema munenud on.  Ja lisan kumagile poole  üles ehitatud  pruuni kärje haudme raamide kõrvale ja katan sööda raamidega.  Seega on raamide järjestus peale esimest laiendust nii. taru seina vastu  panen sööda raam , siis üles ehitatud  pruun raam, siis audme raamid, siis üles ehitatud  pruun raam, siis sööda raam. ja siis kõik ülejäänud raamid.  Nõrgemal perel  panen mõnele samuti 2 üles ehitatud raami sama moodi, mõnele ka ainult ühe raami. Aga nõrgal perel  enne kui köik ülejäänud tühjad raamid panen.  Panen peale  sööda raami peno et ruum mida mesilased kütma peavad oleks väiksem ja selega ei pea naad nii palju vaeva kütmisega nägema.


2 laiendamisel lisan juba 3 raami üles ehitatud 2 raami kumagile poole hauet ja ühe lisan haudme raamide vahele. aga nii et vanad haudme raamid oleksid paaris.


seega on raamide järjestus. sööta raam,üles ehitatud kärg, 2 haudme raami. 1 üles ehitatud kärg, 2 haudme raami. 1 üles ehitatud raam ja sööda raam. kolm kuni 4 laiendust teen nii et lisan raami üle kahe haudme raami. siis on pere juba nii tugev et hakan lisama  kunst kärge üle ühe  haudme kärje.  ülemise kasti töstan 3 või 4 haudme raami. alumises kastis panen nende 4 raami asemele 4 kunst kärge haudme vahele. ja ülemises kastis panen haudme raamid keskele. üle ühe panen kust kärjed ja äärtese jäävad kunstid. seega on järjestus nii  2-3 kusti siis on haudme kärg üle ühe on kunst ja haudme raam ja teises ääres on jälle kustkärjed.  kui hakan 3 kasti lisama  panen selle esimeseks kastiks.   sinna jäävad enamus kunstid 4 muna raami ja ema .1 ja 2 kasti vahele tuleb emalahutus võre. ja suve läbi oian ema esimesel kastil. esimesse kasti. annan ainult kunst kärgi ja 3-4 muna raami. kõik ülejäänud liiguvad ülese. sügisel siis vaatan pere tugevusest .miline 1 ja milline2 kasti peale jääb.


 


kuna mul ei tule kevadine korje nii kiiresti kui kesk eestis siis. kahe kastiga talvitumine on minu jaoks liiga kiire ,ja nad kibuvad nälga sööma.    Saare kliima on miskit muud kui mandril, seega pean sellesst lähtuma. minu esimene saak mida võiksin saada tuleb alles  mai  lõpus vöi isegi juuni alguses.

Pronksmedal (100p.)

Teemas

mitu raami korpusse mahub ja mitmel talvitub.Sinu variant.    ( siis esimese laienduse teen nii . vaatan palju ema munenud on.  Ja
lisan kumagile poole  üles ehitatud  pruuni kärje haudme raamide
kõrvale ja katan sööda raamidega.  Seega on raamide järjestus peale
esimest laiendust nii.)
Esimene laiendus nõuab juba lisa korpust.Minule jääb küll praegu Sinu toimetamine arusaamatuks.
Ole hea seleta täpsemalt,Kust võtad,kuhu paned

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

laiendamine


korpusesse mahub 10 lankstrot raami.  Enamus tarudest talvitub 10 raamil. esimesed 2 laiendust käib nii et tõstad raame lihtsalt tarus ringi. tavaliselt 3 laiendus on alles korpuse lisamine.. esimesel laienduse ajal on ema tavaliselt 2-3 raami munenud. lisan kumagile poole pruunid üles ehitatud kärjed.(mis on talvel tarus olnud).  Peresid vaatan iga nädal kora läbi.


Kui emal ruumi puudus siis teen teise laienduse. kuna kevadeks on pooled raamid tühjaks söödud.


 


Ma võibolla ei oska selgelt seletada.

Pronksmedal (100p.)

nüüd

on Sinu laiendusviis arusaadav.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

2/2

mulle on kaks mesinikku soovitanud panna teine korpus alla ja kaks mesinikku teine korpus peale. mina tegin nii.talvitusid kuue ja seitsme raami peal lamavates. nädal tagasi olid mummid vahelaua taga ja hauet kõigil raamidel. tõstsin raamid korpustesse ja lisasin suiraga raame kaks äärtesse ja keskele nii, et kümme täis sai. kunstkärge polnud hetkel. täna panin uutesse korpustesse seitse kunstkärge  ja keskele ühe ülesehitatud kärje valmis. nüüd tõstsin kaks väljatulevate mesilastega raami sinna omakorda keskele(7kunst+1ülesehitatud+2hauet=10). alla jäi nüüd kaheksa raami, need lükkasin kokku ja kummalegi poole panin ühe puhta ülesehitatud. mõte selles, et uus nektar korjataks äärde katteks ja veel allesolev talvevaru tarbitaks ära. uue korpuse panin vanale peale-eks näis mis tuleb. muide, ema leidmine osutus üllatavalt lihtsaks. mul mahub suitsik täpselt alusraami alla. kuna olin katuse ja lae eemaldanud ja raame kattis ainult kile ,siis alt läbi võrgu suitsu saades oli ema paari sekundiga üleval kile all. pärast raame liigutades polnud muret, sest ema asukoht oli teada.
esimene halb kogemus ka. kuna eelmistel päevadel olin labidaga mõne tonni liiva teisaldanud ,siis madalal korpuste juures küürutamine oli paras piin.
tore oleks teadjamatelt lugeda , mis sai hästi, mis mitte. peale selle , et liiva võiks teisaldada ekskavaatoriga Smile

Pronksmedal (100p.)

Laiendamine

teise perega.Kui üks pere on nõrk,oletame kuskil 5-6 raamil ja teine pere täis10 raami mis nõuaks juba uut korpust,siis saab nõrga pere panna emalahutusvõrega tugevale peale.Seda saab teha suht varakult märtsi kuus,.suur pere aitab väikse pere järgi.Kui ilmad juba soojemad siis uuesti pered lahutada.
Silver.

Kas keegi ainult Eesti

Kas keegi ainult Eesti pooleraamiliste magasinidega ka mesindab? Siin (ja muudes allikates) on palju juttu ainult Farrariga majandamisest aga see on Eesti pooleraamilisest siiski mõnevõrra kõrgem. Et kas sellest võivad mingid probleemid tekkida? Kui kasutada pesaruumis kõrgeid ja meeruumis madalamaid raame, siis ikka kole skeemitamine selle laiendamise ja pesakärgede väljavahetamisega (seda siis algaja vaatevinklist).


Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Olen


proovinud aga ei õnnestunud. Üks versioon on kasutada 3 täiskorpust ja ülejäänud poolesed. Sel juhul pole sülemlemist karta ja ka pesakärjed saab iga aasta ümber vahetada.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

META ja ELGON

on peaaegu meie magasinidega mesindus, selle kohta leidub teavet palju! Ka Eesti aastamesinikud läksid üle madalate korpustega mesindamise peale.
Lasin omale teha kunagi ELGONI eeskujul 3 madalate korpustega taru, et talvepesa korpused jääks sügava katuse - mütsi sisse. Kuid korpuste valmistaja tegi korpustele sooned/naksud, mida ma ei soovinud, kuna korpuseid on ju kogu aeg vaja liigutada ning mingeid servaääri selle tõttu olla ei tohi......Puidumeister ei pidanud aga naisterahvast mesinikuks.....ütles, et oli ühe mesinikuga (seda ta ei teadnud, et mul oli tollest mesinikust 10x rohkem peresid) konsulteerinud ning nad olid otsustanud, et ilma serva äärteta ei kõlba sellised tornid........
Olin nende servaäärtega tõsiselt hädas, kuna puit mängib ning kasutan osasid nendest korpustest seni lamavate peal magasinidena.
Head talvitumist!

Huvitav, miks ei õnnestunud?

Huvitav, miks ei õnnestunud? Kas ema ei taha muneda madalatesse kärgedesse? Kui kasutada seda kolme täiskorpuse varianti, kas siis laiendatakse kevadel kohe täiskorpusega või pannakse kevadel ikka poolik ja hiljem, kui korjet piisavalt, lisatakse täiskorpus? Kas pooleraamilised on siis alati ainult meeruumis või satuvad vahest ka pesaruumi? Olen lugenud, et meekorpustes ülesehitatud kärjed ühtlasemad, kui pesakorpuses, kui tõsi see on?


Elgoni möötu korpustest ei tea kahjuks midagi. Kui elgon otsingusse toksida, annab enamasti vastuseks, et see on mesilastõug või hübriid (siin foorumis kah neist juttu). Ainult ühe viite leidsin, kus selle sõna taga mingi raamimööt on, seal on selleks 336x330 ja 336x220. See ikka kõvasti kõrgem, kui Eesti pooleraamiline ju. METE mesindusest olen lugenud härra Raava raamatust ja mujalt selle kohta infot ei leidnud. Ei ühtegi viidet, et keegi oleks veel katsetanud seda. Igatahes selle raamatu põhjal ei julgeks ma küll väita, et tegu on peaaegu meie magasinidega mesindusega. Mõtlesin minagi, et Eesti poolraam ju küllaltki sarnaste möötmetega ja vbl saaks sellegagi sama tehnoloogiat katsetada. Algajale see siiski nii radikaalne lähenemine, et jätan sellised katsetused tulevikku. Oma esimeste peredega niimoodi kindlasti riskida ei taha.


Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Mul ei õnnestunud,

pooleraamilistega, kuna ema otsimine osutus hirmus tülikaks ja aega nõudvaks. Mul nad talvitusid poole raami peal (2 korpust), sellega probleeme polnud. Laiendamine oli ka ok. Ema munes ka korralikult.

  Kolme täiskorpusega ja pooleste variant on sellepoolest hea et saab ilusti talvekorpuses olnud kärjed väljavahetada. Kevadel võid laiendada kas poolega või täiskorpusega. Samuti võid talvituma panna täiskorpuse peale või täiskorpus+poolkorpust. Poleraamilisi kasutaks ikka enamasti meejaoks. Kasutades ainult kahte täiskorpust on sülemlemist keeruline ära hoida ja ka korraliku talvepesa kokku saada on keeruline. Aga võid katsetada, see mis mul ei õnnestunud võib sul õnnestuda Smile

 Igaljuhul mesilastel vahet pole kas nad on pooleraamilistel või täisraamide peal, peaasi et mesinik lollust ei tee.

Aitäh vastuse eest! See on

Aitäh vastuse eest! See on loogiline tõesti, et ühest korpusest on ema kiiremini leitav, kui kahest Smile Sellegi poolest vist proovin selle sama reha ära, esialgu siiski ühe pere peal. Ma rehkendasin seni taru peale 2 täiskorpust, peab vist juurde tegema neid.


Mismoodi selle kolmanda korpusega sülemlemise ärahoidmine käib?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Madalad korpused

Soetasin kunagi omale n. ö. kastimesinduse lisaks lamavtarudele.....põhjusel, et ma suudaksin üksinda tarusid tõsta/vedada....ja korpusmesindusega varjeerimine teeb mesindamis võimalused paindlikumaks....näiteks perede ühest gruppist teise viimisel, või paardlasse viimisel, või mesilasperede müümisel.....jääb ära üks vahepealne tõstmine kärjekande kasti!
Väga hea lektor madalate korpustega mesindamisest rääkima on suurte kogemustega , Asteni Ardi......tema väikeste korpustega mesinduses on Eesti raami sügavusest ~ 75% järgi! Kutsuge Lugused kõnelema, madalate korpustega mesindusest! jne. jne.

Kuid Konnale vastuseks, et sülemlemise ärahoidmine ei sõltu taru tüübist, organism ju ikka sama...lamavtarudes, ei saa muidugi tühja korpusega alla laiendada....kuid võib kasutada Lüllemäelt  L. Adamova kunagist varjanti: 4-5 uue raami korraga asetamist pealendla ette...kui teil just 100 peret ja veel rohkem teenendada.

Sülemlemise vältimiseks on vaja ka lamavtarudes aegsasti magasinid peale saada....kõrgusesse laiendada....laiusesse saab/jõuab terve suve , vajadusel kärgi lisada......
See on Eesti mesinduses kõige suurem sülemlemise põhjus, võib öelda isegi viga, et kiputakse lamavtarud kärgi täis laduma ning magasinidega jäädakse  hiljaks....unustatakse, et see organism on miljoneid aastaid mesipuus elanud...raammesindus saab alles vaevalt 150 aastaseks.

META või ELGON või mis iganes, või kuidas iganes seda madalate korpustega mesindust nimetatakse, ainuke eesmärk on ju võimalikult mesipuud järgi ahvida!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Sülemlemise

ärahoidmise jutt on liiga pikk (ma ei oska lühidalt kirjeldada), et seda siin kirjutada aga miks kolmas täiskorpus on hea, oskan lühidalt kirjeldada teise nurga alt.

  Nimelt kui sul on pere on juba kahe korpuse peal, siis on sul ju vaja talvitunud kärjed kätte saada. Lihtsam viis ongi tõsta talvitunud kärjed emalahutus võre peale ja jätta kaks täisraamilist korpust alla.

 Võib olla natuke segane see jutt tuli aga praktikas lihtne kasutada.

NB! Parim variant mesindamiseks on alati see kui kõik raamid mida kasutad oleksid ühes mõõdus.

Jah, sellest ma saan aru

Jah, sellest ma saan aru küll, kuidas kolmas korpus võimaldab talvepesa raame välja vahetada. Seletus oli täiesti selge ja arusaadav. Ja eks sellest sülemlemise ärahoidmisest on ikka kirjanduses palju juttu, tuleb lihtsalt omale sobivaimaim  variant leida.  


Veelkord aitäh teile vastuste eest!