Mõned küsimused

Lugu siis selline et eelmine aasta avastasin et maal on teise korruse seina sisse mesilased elama asunud. Ega sel korral ma nende suhtes erilist huvi ülesse ei näidanud aga sel kevadel kui poisid puhastuslendu tegid korjasin neid lumelt ülesse ja panin tumedale pinnale kosuma ja veidi aja pärast olid minema lennanud jälle, kuigi arvatavasti tekkis neil jälle kangestus ja kukuusid kusagil mujal maha. Kuna kunagi olin üritanud tekkis mul jälle huvi ja soov mesilastega tegelda. Kohtusin juhuslikult ühe härraga kes andis nõu, pane taru lennuava ette ja kärjed sisse, andis mulle ka paar suira kärge mis neid rohkem meelitama peaks. Suira vedasi poisid muidugi nobedasti seina sisse Smile. Nüüd ka küsimused, kas nad kolivad seina seest välja o,al vabal tahtel või ruumikitsikuse pärast, või nagu üks teine härra soovitas et pane kõvasti suitsu. Kui palju peaks olema taru põranda ja kärgede vaheline mõõt. Taru ehitasin ise aga äkki jätsin liiga suure vahe, hetkel umbes 6 cm.  Kuulasin täna ka stetoskoobiga toas seina sees et kui laialt nad seal on ja selgus et umbes 1,5 m2.

Panen ka mõned pildid. Äkki oskab keegi öelda, mis tõug mul seal on. Kurjad nad nagu pole.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mesilased


Mesilas tõugu või rasi on ni raske hinnata. Võin ainult õelda et itaalasega tegemist pole. kuid, krans,kraini ja pukvasti vöimalus jääb ikagi ülese. 


Nüüd aga mesilased seina vahel.vÜtlen nii köige efektiivsem ja ohutum on sein lahti võta ja kindlalt pere  sealt välja võtta.  Kui mesilas ema taru saad siis jääb ka pere taru pidama.(muidugi tuleks pere aiutiselt 1-2 km endisest asukohast eemale viia, ja 2 nädalapärast võid tagasi tuua . siis jääb pere 100% taruse).  suitsuga on tule oht. ja ema käte saamisega on ka suht palju jäma.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Mõned vastused

Taru võib Sul igati hea, aga raami alumise liistu ja põhja vahe on vähemalt suveperioodiks liiga suur, sobivamaks osutub 1,5 - 2cm. Kuuesentimeetrise vahe teevad mesilased üsna ruttu ise parajaks pikendades kärgi vajalikul määral, paraku segab selline ''isetegevus'' mesindamist. Talvitumiseks on 6cm jälle hea, suurem õhupadi raamide all soodustab ventilatsiooni ja parandab talvitumist.

Ega nad seina seest vabal tahtel välja kolima ei kipu, kindlam variant on sein lahti võtta. Võib-olla on isegi kõvasti suitsu andes mõeldav mesilased seina seest välja peletada, aga hilisemaks probleemiks võib osutuda seina jäänud hukkuva haudme roiskumine ja niiskuse toimel vedelaks muutuva mee käärimine.

nõnda siis

Ehitan täna siis sülemikasti, mida ma peaksin sinna seina seest tõstma. kõike pole vist mõtet. Põhiline on kuidagi ema sealt kätte leida ja ettevaaatlikult mingi kärjeosaga kasti tõsta.  Väike mõte on et lõikan seina 1m2 augu ja panen esialgu sinna klaasi ette, muidu äkki ärritan neid seal liiga palju. Katsun tegutseda ettevaaatlikult tikksaega, tera teen nii pika et mesilasi ei lõhuks. Ja kui nad on seal paar päeva rahunenud kougiks kogu seltskonna välja. 

ettepanekud, nõuanded.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Pea nüüd hoogu

Kui Sa kavatsed seina auku kõigata, siis klaasi sinna ajutiselt ette asetamine pole küll hea mõte. Mesilaste pesa peaks ikka pimedas olema. Seega kui oled juba asunud seina purustama ning mesilastele ligi pääsed, jätka tegevust kuni lõpuni, see rahunemine ei anna enam mitte midagi. Haudmekärgedega ole ettevaatlik, kusagil seal on ema. Soovitav on haudmekärjed välja lõigata ja tükikaupa kärjeraami sisse komplekteerida. Et nad sealt välja ei kukuks seo peenema nööriga ümber terve raami  vertikaalsuunas ringe tehes kinni. Raami ei pea tihedalt täis panema, mesilased teevad paari päevaga kärje ise korda, jälgi ainult, et kärjekannud õiges suunas jääksid.

Eks Sa esialgu peadki kärjed kätte saama, mesilased pargivad nagunii end vanasse kohta, noored ja hallid pühi eraldi kokku kärjekasti, need ei oska veel lennata.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mesilaste eemaldamine seinaseeest.

Kuna sa seina  lahti vötad siis tee töö lõpuni. Kõige parem kui selle töö tegemiseks  kasutad minimaalselt suitsu . parem isegi kui ültse ei kasutaks. siis ei jookse mesilased  ja ema  kärgedelt maha. Kuna mesilased ehitasid kärjed seinte külge siis  seina lahti vütes löhud kärgi nigu nii. Katsu kärjed tervelt kätte saada. ja paiguta kärje kastija küik mesilased kes seina vahel on  pühi ane,kana,pardi tiivaga või harjaga kärje kasti. Sealt kindlasti lendavad osad välja, kuid  kui ema on kärje kastis tulevad naad uuesti  kärje kasti tagasi.. Pühkimine oin vaialik selleks et kui juhuslikult ema on kärjelt maha pudenenud et siis ema ika kärje kasti jöuaks.

Kui töö löpedad siis pane köik augud kinni millest mesilased sees ja väljas käisid . sest kuhu on üks pere kolinud  lähevad reeglina ka teised.
teine vöimalus on et teed luugi siis hea neid sealt välja vötta.

hirv.

seinas augud sees

tormasin hommikul kohe maale ja hakkasin aukudega peale, püüdsin määrata pesa asukohta ja aimatav suurus on teada. 2 auguga tabasin kohe haude, kus asusid vaglad ja kaanetatud kärgi. Seltskond oli muidugi meeleolukas sest toimetasin toas ning vahepeal oli silme eest päris kirju. Õnneks püüab enamus seltskonda valguse st. akna poole lennata ning vihaseid oli ainult paar tükki. Eks homme katsun siis kogu kupatuse välja võtta, tegin täna päris suure sülemikasti, vähemalt omaarust mõõdud 60*45*35 cm. ehk mahuvad sinna siis haudmekärjed+ suir ja mesi niipalju kui võimalik + mesilased ja kõige tähtsam muidugi ema.

http://fotoalbum.ee/photos/roppjakarvane/sets/1156531/


70 % võtsin välja

Hommikul saabusin objektile, tegin ettevalmistusi:saed, kastid harjad, kühvlid, teipisin ennast sisse ja siis läks lahti. Kui seina avasin jäi ausaltöelda karp lahti. 17+ kärge, mesilasi täis, kus ema on? Uskumatu. Alustasin siis esimesi arglike kärje-eemaldamisi, suitsu ei kasutanud ja vennad olid uskumatult rahulikud. Kui mõni kärg näpuvahelt pudenes, ehk murdus oma raskuse all, siis oli suminat rohkem. Eks ma sain ikka matsusid kah, aga nagu näha suudan trükkida. Igi lahmas ja töö edenes. Tekkisid ka töö võtted, enam ei raputanud poisse kasti vaid pühkisin harjaga ja kui kärg puhas kinnitasin raamikülge ja asetasin kasti, lihtne Tongue. Helistasin vahepeal oma heale nõuandjale Metsamesinikule ja tema soovitas kohe täna sõbrad tarusse sokutada. Selleks siirdusin 4,2 km kaugusel asuva teise maakodu juurde, enne seda valmistasin ka tarule teise korpuse, sest tundus, et ühest korpusest  jääb väheks, pere oli lihtsalt nõnna suur. Kärjed olid kah raamide sees suht ebamäärase kujuga. Nüüd siis jääb üle oodata mis hakkab tarus toimuma ja mida teevad edasi seina sisse jäänud mesilased. Seina sees tegin neil elamise väiksemaks ja kui tänane üritus ei õnnestunud ja seina sees elu edasi keeb, ootan sülemit mida püüda, aga eks näis! katsetused jätkuvad.

http://fotoalbum.ee/photos/roppjakarvane/sets/1156531/

Link sama aga pilte juures
2rr


Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Sülemit ära oota,

kui pere eemaldamise käigus emamesilane ikka seina jäi, kobarduvad tema ümber ka ülejäänud töömesilased. See punt oleks vaja jällegi kätte saada ja teise juurde toimetada, seekord piisab ainult mesilaste viimisest ilma kärgedeta. Kui teisel päeval peale suurejoonelisi lammutustöid pundi mesilasi omade juurde viid, võid nad niisama tarru puistada, jäädes selle tööga veel paar päeva hiljemaks, on soovitav lisatavat mesilastepunti kergelt lõhnava vedelikuga käsipihustist pritsida, sama lõhna anda veidi ka tarru. Vastasel juhul võib (kuigi ei pruugi) tekkida kaklus ja perega taasühendatud ema saab otsa. Kui aga eemaleviidud mesilased tarus kärge ehitama on hakanud, sai ema ilmselt esimese korraga õigesse kohta. Kolm-neli päeva peale uude elukohta viimist püüa tarust mune leida, on need olemas, said ema õnnelikut kätte ja oled mesilaspere võrra rikkam Smile

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Päris huvitav


miks aknaalune sein tühi oli ,ja mummud leidsid  selle tühiku kohe üles.

eks

vanasti kasutati soojustuseks saepuru ja sel materjalil on omadus aja jooksul kokku vajuda ja sealt see ruum tekkiski. Hetkel siis olukord selline, mingi seltskond on seina sees ja teevad seal oma tegemisi, tegin neil elamise väiksemaks ja põranda osb plaadist alla (ennem oli saepuru). see selleks et edaspidi oleks neid lihtsam kokku pühkida kui uuesti tahan peret välja tõsta. Teine seltskond kes taruse elab käib kah usinasti korjel ja majandab sinna pandud haudega. Kunstkärgedele pole nad veel asunud aga arvan, et asi selles, et pere suurus ei ole piisav, alumises korpuses 7 kärge haudme ja mingi osa meega, mis kõik mesilastega kaetud, ülemises korpuses on 5 kunstkärge + lahtisi kärgi milles natuke hauet ja millel toimetavad kah mesilased. Seda ma ei tea kus mul emamesilane on. Katsun ndl jooksul need lahtised kärjed ära eemaldada, siis saan alumisest korpusest selgema pildi, kas on uusi mune tekkinud või mitte. Kui mitte siis ehk õnnestub ema sebida.