Küsimused mesinikele

Tere! oleks mõni küsimus mesinikele kes teevad ise lamavtarusid ja kes ei tee siis kust hangite ja millist hinda olete nõus maksma. küsimused on koolilõputöö kirjutamisega. tänan ette vastajaid kes leitsid aega.

1. Milliseid tööriistu ja tööpinke kasutate kui teete ise lamavtaru?
2. Millised on põhilised materjalid mida kasutatakse?
3. Kas eelistate ise teha v osta? (tore oleks kui põhjendataks)
4. Kellekäest meelsamini ostaks kas hobikorras meisterdajalt või kellegilt kes tegeleb sellega päevast päeva?
5. Millist hinda oleksite nõus ültse maksma lamavtarueest kui ostate ametlikult?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastused

köigepealt oleneb masinate valik sellest mis materjal sul olemas on  kas palgist tegema hakates vöi hööveldatud lauast.kuid enamus pingid mida vaja läheb on frees pinki järkamis pinki, seimerit   riht platet. käsi saagi,haamert, peitlit  ja veel üht teist.

2  pöhilised materjalid  on puit ( leht puud ja okas puud.)ja penot, villa vöi saepuru soojustuseks.

kui materjaali on aega ,puidutöö pinke on ja tahtmist siis ise teha. kui aga köike neid ei ole.  siis lihtsam on osta.

enamasti on nii et see kes päävast pääva mesilastega tegeleb sellel on oma mesilastega nii palju tegemist et tema müügiks tarusid ei tee. seega hobi mesiniku kääst.
lamav taru inad on umbes2000 eeki piiri mail. osadel körgema hinaga osadel madalama hinnaga.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mesitaru hankimiseks


on algajal kõige odavam osta kasutatud taru ,selle saab20-40 eur ga .Natuke remontida värvida ja toimiv taru olemas.Teinekord võib saada päris muidu või annad sügisel natuke mett.Olen mõned lamavad ise ka teinud .Kuna ehitasin sel ajal maja olid tööriistad käest võtta.Nägin päris palju vaeva ja kulutasin palju aega nende tegemisel.Põhiliselt tegin Taltsi raamatu põhjal.Arvan et materjali hinnaks ühele tarule 300-1000 eek, olenevalt kas ostad kvaliteet materjali või kasutatud ja jäätmeid.Praegu majandan korpustega lamavaid ei taha nähagi .Korpuste tegemine tunduvalt lihtsam ja odavam ,mesindamine tunduvalt lihtsam kiirem samuti vedu kordi kergem.Põhilised tööriistad tarude ehitamiseks järkamissaag ,saag liistude laskmiseks.Töid kiirendavad naela-klambri püstol .aku kruvikeeraja peale selle igasugused väiksemaid tööriistu.Kindlasti  peab olema ruum kus teha ja riistu hoida . Ise kasutan 30 m2 soojakut .Seal olen teinud sada korpust korraga.Kuna inventari tegemine nõuab päris palju aega raha on see  õnnestunud enne pensionile jäämist.Noor algaja peab kõigepealt mesindusvõtted selgeks tegema siis saab edasi minna.Leian inimene kes elab korteris peab inventari ostma või leidma töökoja kus saaks inventari teha.Materjaliks püit niiskuskindel vineer soome papp vahtpolüsterool katuseplekk naelad liim värv jne.Kui oskad toota ja toodangu maha müüa siis tuleb osta firmast kes annab ka garantii. Edukad on perefirmad ja mitte ainult mesinduses.Niisugune on minu arusaam et hakata hobi- või kutseliseks mesinikuks .Usun ey sain natuke aidata. Heino

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Küsimused ...

Kooli lõputöö see on juba äriplaan kui sinust tuleb mingi mesindus asjamees.Pria kodulehelt leiad äriplaani ,tõmba arvutisse,täida ära ja saadgi unustamatu kogemuse kuidas startida ellu juba teoreetilise kogemusega ja hakata mõtlema EL hüvedele.


         Mikroe... Mart

Pronksmedal (100p.)

Tarud hangin

tootja käest. Algul mõtlesin, et ostan paar tükki näidiseks ja edasi teen ise, aga ei ole viitsinud.

Uurimustöö

Mart kirjutas:

Kooli lõputöö see on juba äriplaan kui sinust tuleb mingi mesindus asjamees.Pria kodulehelt leiad äriplaani ,tõmba arvutisse,täida ära ja saadgi unustamatu kogemuse kuidas startida ellu juba teoreetilise kogemusega ja hakata mõtlema EL hüvedele.

         Mikroe... Mart

Heimar
Tegemist küll kooli lõputööga aga pigem uurimustööna kui äriplaanina. Kui siit selgub et tasuks hakkata tootma tarusid siis võiks hakkata tõesti vaatama EL. hüvedele. ning siiski piirduda ainult inventaari tootmisega mitte ise mesilaste pidamisega.

uus küsimus

seoses puitmaterjali kasutusega milline puidu liik oleks soovituslikum mesilastele et kui okaspuu kas siis kuusk kuna mänd üsna vaiguna ja arvestades seda et tarudes sisetemperatuur on üsna suur siis võib hakkata ju vaiku eritama ja kas see võib mee maitsele ja kvaliteedile mingit rolli mängida.
Lehtuud aga on ju selline millele tekkivad väga kergesti seen kahjustused sest samuti tarus mee korje aegu on niiskus väga suur.

Mesitaru hankimiseks

Suur tänu abi üsna palju

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

materjalid

Vastus.
vanades  mesindus  raamatus soovitatakse kasutada kuuske välis seinas ja leht puud sise seintes.
 küsid et miks. mina seletaks seda nii. kuna välis sein on ilmastiku kääs siis kuusk on  vaigune ja peab kauem ilmastiku kääs vastu. kuna temas leidub vaiku.
vöiksid küsida et männis on ju rohkem vaiku ja peaks see tötu kauem ilmastiku kääs vastu kui kuusk. öige ta oleks, kuid tänu vaiku suuremale kogusele on mäni puit tunduvalt raskem kui kuusk.  seega läheks taru mäni kasutamise töttu liiga raskeks, mis tähendab et seda on väga raske transportida.    Kuna leht puud reeglina on kergemad kui  okas puud ,kasutatakse sise seinte tegemiseks leht puud  (muiduki  ei kautata saart ja tamme. need liiga rasked).
Kuna sise seinad ilmastikuga koku ei puutu sobivad sise seina materjaliks  kask ja teised sellised leht puud..
See on vanades mesindus raamatutes nii kirjas. 

Minul on korpus tarud mis on tehtud üleni kuusest  ja se pole meele mingit möju avaldanud.
Mändi ei kasuta tema raskuse töttu. ja lehtpuud ei kasuta , kuna mul ühekordsed seinad siis jääks leht puu ilmastiku kätte ja ei kestaks kaua.