sülemid

Pronksmedal (100p.)

tugevad pered sülemikuppe täis, nii et tööle mesinikud. kes teeb lendperesid, kes otsib ema ja teeb kunstperesid ?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

palun selgitust kuppude osas

Mulle on jäänud üks asi segaseks. Mis juhtub siis, kui sülemikuppusid ära ei murra. Variant a) Kõige varem koorunud ema suskab teised surnuks.   Variant b) igast kupust kooruva emaga tekib uus sülem.


Pole teooriast sotti saanud. Praktiline kogemus:Sülemile igaks juhuks antud kupud näriti küljelt lõhki. Kahe kupuga tehtud kunstperes olid mõlemal kupuotsad lahti seega 2 ema väljunud.  Mitte ei saa aru, kuidas peab käituma, andke palun nõu.

Pronksmedal (100p.)

Võimalikud on mitmed

Võimalikud on mitmed variandid. Siin ühest reeglit pole nagu kogemused näitavad. Harilikult närib tõesti varemkoorunud ema teised kupud lõhki või kui kooruvad mõlemad, siis läheb kismaks ja tugevam/osavam tapab teise. Kuid on ka sedasi juhtunud, et lähevad mõlemad võitlusega loojakarja. On ka juhtunud, et mõlemad elavad kumbki eri taru otstes pikemat aega. Ühesõnaga: segane värk sellega! Ilmselt sõltub ka tõu eripärast ja arenemisoludest. Ise jätan valikuliselt ühe suurema ja korrapärase kujuga kupu ja teised eemaldan sellise segaduse ja määramatuse vältimiseks. Muidugi, ka see on suuresti loteriivärk, kuna inimene nüüd vaevalt see kõige parem kupuvalija on.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

jagan emapüüdmise kogemust

Peaks küll olema rohkem päeviku teema, aga arvan, et sobib ka foorumisse. Lugesin metsamesiniku kodulehelt, et sülemi väljudes võib ema lennulaualt kinni püüda. Tundus esmapilgul mulle, kui algajale mesinikule utoopiana. Eile tegin tarudes läbivaatust ja juhuslikult hakkas naabertaru sülemlema. Tuli loetu meelde ja läksin lennulaua juurde ja oh imet ema sõeluski pikki lennulauda edasi tagasi. Võtsin värisavate kätega õrnalt sõrmede vahele. Kuna kogu inventar oli taru juures kaasas leidus seal ka üks emasaate puur. Ema pistsin puuri ja kärjekande kasti. Täpsemalt,  puuri panin rippuma liistu külge. Seni kuni ema paigutasin, olid mummid kogunenud ühte marjapõõsasse. Seadsin ema kastiga põõsa juurde. Lisasin kasti ka paar ehitatud raami. Jätsin paariks tunniks rahulikult omapead. Vaatama minnes olid kõik mummid kastis. Panin õhtuni kasti keldrisse jahedasse (1cm liistud kaane all õhutuseks). Vahepeal võtsin veel ema välja ja märkisin ära, et oleks edaspidi lihtsam leida. Õhtul tarusse lastes oli küll ema pisut uimane aga elus. Tarru tõstsin mesilased kahe raamiga, seejärel panin ema ja ülejäänud lasin lennuava kaudu. Lisatud 4 kärjepõhja ja lisaks veel üks ülesehitatud raam, kuna tundus, et 6-le raamile ei taha sülem ära mahtuda. Kahjuks pole sobivat lahtist hauet anda, kuna millegipärast on emad vahepeal munemist piiranud või sülemlenud. Vot selline lugu, et ei teagi kas algaja õnn või ongi ema nii lihtne kätte saada. (PS taru sülemles teistkordselt. Eelmine sülem 10 päeva tagasi, kupud on nüüd kõik ära võetud peale ühe)

Pronksmedal (100p.)

Mõistus otsas

  Eile oli sulem kaaluga1,7 kilo. Panin selle õhtul ühte nõrka peresse peale. Täna  oli sellest samast tarust, kust eilegi jälle sülem kaaluga 2,4 kilo. Peale sülemi hoiupaika (keldrisse) panemist läksin selle pere asju uurima. Leidsin kahe raami äärest kaanetatud emakupud aga asi sellega ei lõppenud, kolmel raamil oli ka keskel kaanetatud emakupud. Mõistus otsas, pole varem kuulnud, ammugi näinud niisugust asja.


Tegevus toimus 24 raamilises lamavtarus.


 Mida teha olemasolevate kuppudega? 


  Palju neid sülemeid ühest perest siis võimalik on!


" Loobun meega äritsemisest hakkan sülemitega äri ajama!"

Pronksmedal (100p.)

Mõistus otsas*

Tegelikult tuleks peale esimese sülemi väljumist jätta perele üks emakupp ja  teised hävitada. Praegu ei saa enam kindel olla, palju seal peres emasid on aga üks kupp jäta igaks juhuks siiski alles.

Miski läks valesti ...

Tegin reedel uue pere. Tõstsin kahest perest kokku 6 haudmeraami ja ühe pere vana ema. Laupäev möödus rahulikult, kuid pühapäeva lõuna ajal tuli sellest tarust sülem ja pani nelja tuule poole. Vaatasin pere läbi, ema ei leidnud , kupu algeid ei olnud. Kas keegi oskab öelda, mis valesti tegin?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastus

SAellel vöib mitu pöhjust olla.1  pandavas tarus oli miskit ebameeldivat (näiteks teso vahendi jääk löhnu vöi näiteks sipelgate törjeks kasutatud vahendeid) vöi midagi sellist. ja teine mis on töenäolisem  et sa panid audme raamidega koos palju lenumesilasi teise tarru.. palju kindlam varjant on  vanast perest ema ülesse otsida see uude taru ja teisest perest audme kärgi ja kärgedega koos ka mesilasi vöta. vanase perre jätat aga ühe ema kupu. kuna ema kup on siis aseema kupe ei tehrta, ema aga pole , seega polega kelegagi heita.  pere suur, ja kui korjet onn siis korjavad köik ruumi täis sest millal se uus ema uuesti munema hakkab.


On üksikuid juhtumeid kust 1 tugevast perest tuleb 4 sülemit ja tarru jääb ainult peotäis mesilasi. Sisuliselt tühjaks sülemlevad. Need sülemid tulid umbes päävaste vahedega.
Sllepärast soovitan ise emasid teha nendest peredest kus sülemlemis tungi ei ole aga korjavad väga hästi. Selle regulaarsel tegemisel on pered saada vöimalik kes peaaegu ei tahagi sülemleda.

edu teile.

Mõistus otsas.**

Kirjanduse järgi paarunud ema hukkumise korral enne sülemlemist väljub esisülem paarumata emaga. Temale järgneb teine päeva või paari pärast. Kindlalt ei tea aga ehk aseema kuppe  oli tehtud kuna ema kaotsiminek oli toimunud sülemlemiseks valmistumise algusperioodil . Sel juhul pidi nüüd lahtist hauet olema väga vähe või üldse mitte.

Mõistus otsas***


Mai lõpus või juuni alguses toimus sülemlemine kolmes peres. Täpset päeva ei oska öelda (Olen iga päev tööl). 1. juuni vaatasin esimese pere läbi ja lõhkusin kõik kupud ära, kuna oli ka mune näha ning lootsin et pole veel sülemlenud. 4 päeva hiljem selgus et eksisin. 5. juuni sain aega kõik kolm peret läbi vaadata. Kuppe oli ka ülejäänud kahes peres. Võtsin teisest perest kupuga kärje ning panin esimesse perre. Teise perre jätsin kõik kupud alles, mõttega järele proovida teooria, kus esimesena koorunud ema surmab teised. Kolmandasse perre jätsin ka kõik kupud alles. 7 juuni vaatasin kas esimesse perre antud kupust on ema koorunud (ümbertõstmise ajal oli kuulda ema laulu ja kupu ots oli tumepruun). Oli küll. Järgmine kord sain mahti vaadata esimest peret 12 juuni õhtul. Kuna aega oli napilt siis vaatasin ainult seda kärge kust ema koorus. Lootsin et ehk on paarunud ning õnnestub esimesi mune näha. Sellel kärjel mune polnud. Siis pidin ära sõitma ning alles täna 26.02) sain aega kõik pered läbi vaadata. Hetkel seis selline et mitte üheski peres pole munejat. Nagu pealkirjas öeldud on mõistus otsas ning ei tea kas peaks kiirelt hakkama emasid muretsema või võiks veel mõne päeva oodata ja vaadata mis toimub. Sellistest katsetustest mina igatahes edaspidi loobun ning püüan olla kõikvõimas kes oskab valida selle õige kupu mis alles jätta.

Pronksmedal (100p.)

Mõistus otsas****

Arvestades, et vahepeal olid viletsad ilmad emade paarumiseks ja mune pole üheski kolmest sülemlenud perest, siis suure tõenäosusega on emad olemas aga ei ole veel paarunud või munema hakanud. Võiksid oodata selle nädala lõpuni ja kui siis ka mõnes peres mune ei ole, siis peaksid panema sellesse perre lahtise noore haudmega kärje. Kui sellele tehakse emakupud, siis tuleb uus ema muretseda või lasta mesilastel ise kasvatada; kui kuppe ei tehta, siis tuleb kõlbmatu ema üles otsida, eemaldada ja uus ema muretseda ( või lasta perel endal kasvatada).

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

mõistusest

kuna kevadel olin ühe taru liiga varase korpuse lisamisega maha jahutanud, siis teisega viivitasin liiast. seda teist vaatama minnes jalutas üks ema mulle vastu. taru ees maas oli kaks surnud ema. veel üks kõndis kohe esimese kärje peal. kolmanda peal oli märgiga ema. neljandal oli kuus sülemikuppu ilusti otsast lahti näritud. edasi ei hakanud vaatamagi. aitasin jalutaja viisakalt tuppa tagasi ja panin katuse peale. paari nädala pärast uus pirakas ema tatsas ringi ja munes mühinal. kes tuli ja kuhu läks, tont seda teab, aga lõpp hea -kõik hea.
aga mul ka praegu lippab üks ema juba mitmendat nädalat vilkalt ringi ja ei mune. ilmselt jah ilma viga.

Lõpuks hakkasid ka minu

Lõpuks hakkasid ka minu mesilased, peale kuuajalist pausi, munema.