Meesegud

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kuidas valmistada erinevaid meesegusid ja milline oleks lisandite osakaal mees? Kas lisatakse nn. kuivalt või tehakse eelnevalt lisandist tõmmis/droog. Näiteks olen kuulnud, et taruvaik mees pidi kaotama  aja möödudes raviomadusi.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

(No subject)


Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Sooviksin


saada coca-cola retsepti. Kas keegi avaldaks selle, palun.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

kas coca-cola

retsepti teada saamine  aitab meie mesindust paremini edasi arendada kui kevadine foorumi teema "Mesilaspere kevadine ergutamine",... ei tea. Aga abiks ikka, väikese leivalisa teenimisel.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ma

püüan edaspidi hoiduda sellistest tagurlikest teemadest nagu "Mesilasperede kevadine ergutamine" ja jään huviga koos arliga ootama täpseid kirjeldusi ja retsepte mee segude valmistamiseks, et väikest leivalisa teenida. Smile

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Meesegud

Ses osas jagan ma Aimari irooniat, et keegi ei avalda enda leiutist ja meesegu täpset koostist, sest selle väljatöötamise ja katsetamistega on kõvasti vaeva nähtud. Niisama võib ju igasugu sodi kokku keerata aga see ei säili, kui õiget vahekorda ei tea.
Üks näide ka, kuidas kasulikke retsepte kaitstakse:
http://www2.epa.ee/Kmtext/00767.pdf

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

teema lõpetuseksAlati tuleb kriitikast õppust võtta olguigi, et antud juhul on mul natuke raske arusaada mille poolest erineb üks mesindustoode teisest – mesi, kärjemesi, meesegud, õietolm, mesilaspered, pakettpered, mesilasemad, tõuemad jne. Ja targemad jagavad siin foorumis alati lahkelt õpetussõnu. Kunagi oli siingi reklaam meesegude koolitus: http://mesindus.ee/node/198.


Teiseks, meesegu/toidu koostise ja lisandite % kirjeldus  ei ole RETSEPT. Peaks vist olema nii et tootja peab tarbijat teadvustama millest toode/toit koosneb. Retsepte pole foorumi teemas minu poolt küsitud.


Edasi, küsimus kas „kuivalt või tõmmisena…“ polnud selleks, et teada saada kogu toote/toidu valmistamise tehnoloogiline protsess, vaid  midagi taolist kas „külmsuitsu või kuumsuitsu sink“.


Lõpuks, ei osanud arvata, et teema püstitus on nii suures vastuolus MP ühe meetme vaimuga mee, õietolmu, suira jne. toodete parema väärtustamisega… blaa,blaa ja nii edasi, ikka meie mesinduse parema tuleviku nimel. Tore, et kapitalismi ja turumajanduse vaim  MP toetusmeetmete kiuste mesinduses ikka edasi elab, … osaliseltki.


Ilusat suve.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ära

nii kiiresti ka meelt heida. Otame, äkki keegi ikka kirjutab. Mul ei pruugi alati õigus olla.Ootame nädala ära.


  Ise olen ka tegelenud meesegudega ja edukalt. Suurim probleem on hoopis investering mida tuleb teha, et võiks meesegusi müügiks  teha. Mesinikud ei julge oma 16 ja rohkem peret kirja panna, mis siis veel meesegude tegemisest rääkida kus on täielik vet.ameti kontroll.

Pronksmedal (100p.)

Meesegud*

Meesegude tegemine huvitaks kindlasti paljusid.


Arl, Sa võiksid edastada mesindusprogrammi projektijuhile Aivar Raudmetsale meie soovi, et mõnel vabariiklikul teabepäeval (sügisel Jänedal) võetaks see teema kavva. Esinema võiks kutsuda näiteks Sinu poolt viidatud Virgo Mihkelsoo.

Pronksmedal (100p.)

Mesi poeriiulil

Täna käisin poes ja vaatasin siis meesegusid. Oli taruvaiguga ja õietolmuga ja mesilaseema toitepiimaga...
Toitepiima sisaldus oli 1%, mis tähendas, et purgis oli seda 3g. Huvitav, kas tõesti on nii palju võimalik toitepiima toota, et võib poeriiuli selliseid meepurke täis panna? Ja ilmselt mitte ainult ühes poes.

Pronksmedal (100p.)

Meesegude retsepte

On saada internetist, kui kasutada GOOGLE või mõne teise otsingumootori abi. Sisestad otsingusse näiteks flavored honey või aromatisiert honig (maitsestatud mesi inglise ja saksa keeles) ja voilaa! 

Kõik mesinikud ei hoia kiivalt oma "coca-coola mee" retsepti. Ilmas on palju inimesi, kes oma õnnestumisi ka teistega jagavad ja suht vähe on neid, kes oma isikliku "coca-coola meega" miljonäriks saavad. 

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Täna


on neljas päev teema algatusest. Palju siis õpetussõnu on-0.


  Paistab et Eestis on ikka coca-cola mesinikud Smile.


   Mind pole küll vaja süüdistada asjade omale hoidmises, siiamaani olen ikka kuulnud et miks ma neid konkurente juurde õpetan!  

Pronksmedal (100p.)

Vabandus

Hea Aimar. Kindlasti Sa oled Mesindus.ee'le  kirjasaatjate seas üks kogenenumaid ja kompetentsemaid mesinikke ja ei kahtle sinu heas tahtes, algajaid aidata. Veidi ajas karvad turri sinu irooniline vastus, teema algatajale. Võib-olla tõesti läheb see küsimus veidi Mesindus.ee üldisest suunast (kuidas tõhusalt mesindada) liialt kõrvale aga leian, et iroonia ja sarkasm ei ole vastustes kohased. 

Kuna siin foorumis ei ole tõesti konkreetseid vastuseid teema algatajale tulnud, peaks vbl. algatama analoogse teema mõnes kokandus foorumis või sealt vastuseid otsima.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Seekord

olid iroonia ja sarkasm omal kohal. Teatavasti lõpeb mesindus esmatootmisega ja igasugused (mee)segud kuuluvad juba toiduainetootmise alla. Seadusandlus ja vet. süsteem võtab seda sellisena. On see õiglane? Kindlasti mitte aga nii see on.


Kaks aastat tagasi küsisin vet. süsteemist, et mille pärast peab mesinik taotlema tunnustust ,kui ta teeb meesegusid mesindus saadustest? On ju mesi, õietolm, suir, ematoitepiim, taruvaik, vaha kõik tihti ühel kärjel koos ja mesinik tegelikult ju eraldab ühe toote teistest (näiteks mesi) aga kokku panna ei või ( näiteks TÕMS) ilma tunnustuseta. Sellepeale oli piinlik vaikus ja lõpuks kuuaja pärast lihtsalt viidati EL seadusele aga oli arusaadav et sellisele lähenemisele pole ka Brüsselist tuldud. Lehm ju näiteks annab ju ainult kas toorpiima või liha-embakumba. Mesilane on ikka päris "pähkel" bürokraatidele ja ma usun et mesinikud võiksid võidelda ühiselt ELs välja õiguse mesindussaadusi omavahel segada ilma totaka tunnustuseta.Iseasi kui keegi tahab sisse panna kruusa kive või nõgeselehti Smile.


Ahjaa, mesi on teatavasti tugevasti happeline ja toimib nagu happed ikka kõigi sellega mis sinna sisse panna- olgu selleks taruvaik, viigimarjad või ematoitepiim. 

Pronksmedal (100p.)

Vat selle

suure happelisuse tõttu suhtun igasugustesse segudesse meega väga ettevaatlikult ja ise ei tee.Kunagi küsisime Jänedal meie suurimalt segumeistrilt Mairelt ja saime vastuseks ,et
mee omadused oluliselt labori andmetel ei halvene.Mille kuradi pärast siis head asja solkida.Kas me juba küllalt ei saa kõiksugu e- aineid . Jaanišašlõkiga kui see juhtus olema seapeekonist siis seesama siga sai sünnist kuin tapamajani vähemalt 8-9 erinevat süsti + söödaga sissesöödud ained.

Pronksmedal (100p.)

Aga miks keegi peaks arvama,

Aga miks keegi peaks arvama, et sellise segutootmise näol pole tegu toiduainetootmisega? Kui sellisest loogikast lähtuda, siis mis üldse on toiduainetoomine? Aedvilja ja salatisegude tootmine pole ka toiduainetootmine või kuna need kasvavad ju põllul, lihtsalt talunik segab?
Kui nõuded segude tootmisele oleksid lõdvemad, siis hakataks neid solke turule pressima seinast-seinani ja tulemused ei laseks ennast ilmselt kaua oodata. Kolibakteri ja düsenteeriasegu, riknenud mee segu suhkru ja mingi osava keemiamöksiga (sildi paneme veel rohelise Smile), mis saasta peita püüab jne. jne. No olen isegi neid poest ja turult testimiseks ostnud. Isiklikult loen sellist meesegamist 90%-l juhtudest solkimiseks. Kvaliteetne ja puhas mesi on kõige parem segu, mida toodab proff s.t. mesilane! Kõik muu on kahejalgse rumala ja diletantlikkuse vili. Ei midagi isiklikku..
Pigem pooldan, et meesegude tootmise nõudeid tuleks isegi veelgi karmistada, sarnaselt näiteks ravimitootmise omadega . Antud asja Eestis vaevalt aga kunagi juhtub, kõikvõimalik Hiina solk ujutab nagunii kõik üle niipea kui turul segudele piisavalt nõudlust tekib. Siin ei päästa teid ei nõuded ega nende puudumine.

Pronksmedal (100p.)

Meesegud**


Arli postituse mõte ei olnud segamata mee müümise mahategemine, vaid et toodangu mitmekesistamisega mee tarbijaid juurde tekitada. Inimeste huvi meesegude vastu on suur, sest laatadel on näha, kuidas meesegude lettide juures on ostjate tunglemine ja naturaalse mee müüjad virilate nägudega ostjaid ootavad.
Paljud mesinikud müüvad mett otse mee tarbijale ja kui siis mesinik ei oska ostjale meesegude suhtes nõu anda, näitab ta sellega oma ebakompetentsust. Pealegi ei ole meel endal ju erilisi raviomadusi, vaid just segus teiste looduslike  ainetega soodustab ta nende omastamist.
Mina küll ootan pikisilmi sügisest Jäneda õppepäeva, et meesegude tegemisest lähemalt kuulda.

Pronksmedal (100p.)

"Pealegi ei ole meel endal ju

"Pealegi ei ole meel endal ju erilisi raviomadusi, vaid just segus teiste looduslike  ainetega soodustab ta nende omastamist."
Meel pole raviomadusi ja raviomadused saavad meel olema ainult mitmesuguste möginate lisamisega? Mees pole looduslikke aineid või ei omastu miski aineteta või ained meeta? Ma pole küll kindel kas selliseid aineid ongi niiväga inimesel sisse toppida, mida tema organism ilma jõu- ja iluvõteteta omastamast keeldub. Olgugi, et kompetentne müügimees talle igasugu asju üritab sisestada. Turg on ajupesule muidugi vastuvõtlik ja eks iga auk leiab tropi, eriti kui talle piisavalt pähe taguda kuivõrd ta seda kõike vajab.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

… omal kohal???Võin rahuliku südamega kõigile kinnitada, et pole kunagi osalenud ühegi seaduse, määruse jne. loomisel,  ei meie riigis ega EU-s ega ole ka ühegi järelevalve organisatsiooni ametnik.


Kahel korral olen edukalt läbinud toiduainete tootmiseks  vajaliku tunnustuse. Võin öelda, et selles protsessis pole midagi üle mõistuse rasket ega tohutuid investeeringuid nõudvaid tingimusi. Loomulikult sõltub  see tootmismahtudest ja ka sellest kas alustada „põllu peal“ või on hoone/ruumid olemas. Toiduseadus näeb ka ette võimaluse toota eramus. Mesinduses on seda VIST isegi lihtsam taodelda kuna tootmisprotsess ei ole  pidev ja ruume saab kasutada erineval aastaajal erinevaks otstarbeks. Aga  kõige targem on kohe pöörduda VTA inimeste poole- konsultatsiooniks. Need kes tahavad alustada meesegude tootmist ja  müümist vaevalt alustavad teema püstitamisega foorumis.


Tegelikult  huvi selle teema vastu tekkis sellest, et proovisin kevadel kahe erineva lisandi %-ga meesegu,… ühe meesegu lisandi %  erines teisest 10 korda (kui pakendikleepsu uskuda). Teelusika täis kuiva õietolmu aga ei tahtnud  kuidagi alla minna. Teema üle mõtislkedes ja inimestega rääkides  tuli välja erinevaid mõtteid:


meesegu on üks mee turustamise võte (kui laiatarbetoode, peab see vastama hästi suure klientuuri ootustele), kas meesegu vastab kogu realiseerimisaja jooksul oma algsele näidule,… ei tea; meesegu on abiks mingi vaevuse/haiguse leevenduseks, koos muude ravimitega; meesegu erinevat lisandi %-i kasutavad „teadmamehed-naised“erinevate vaevuste/haiguste korral ja valmistavad segu igale huvilisele eraldi ja meesegu tarvitatakse ära lühikese aja jooksul, jne.


Leidsin MP lepingulistest töödest tsitaate  meesegude kohta:


... labori töös esines uusi avastusi ja neid tähelepanekuid esitleti ka mesinikele.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />


Kuna nii mõnigi mesinik on hakanud tegema meesegusid (meesse lisatakse igasuguseid


lisandeid), siis täheldati, et lisades mette suira või õietolmu:


1. Tõuseb vabade hapete sisaldus ( ületab normi)


2. Suureneb elektrijuhtivus ( ületab normi)


3. Kipub kergesti käärima; kindlasti turustamisel peaks sellega arvestama, et vältida


hilisemaid ebameeldivusi.


Lahendus: Leida õige doseering õietolmule, suirale , et jääda standardi piiridesse või kehtestada


segudele eraldi normid.


Turustades segusid, paluda müüjatel hoida neid pimedas ja jahedas.


Veel teeks laboratoorium ettepaneku, et mee kvaliteedinormidesse võiks sisse viia invertaasi


piirväärtuse, sest see oleks hea ja tundlik indikaator mee kvaliteedi määramisel.(A.Aunapi lepinguline töö 2008),


... säilimistingimused (vajadusel)- väga oluline on see meesegude puhul. Need kipuvad valede säilitamistingimuste juures käärima minema. (A.Aunapi lepinguline töö 2009).


Küllap  3-4 aasta taguseid soovitusi on kuulda võetud.


Tuletan huvilistele meelde, et meil on käimas


Mee tootmise ja turustamise arendamise


Eesti riiklik programm


01.09.2010 - 31.08.2013

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Nüüd on

nädal mõõdas, kui arl teemaga alustas.  Mina sain oma coca-cola retsepti kätte ( kuigi kurjad keeled räägivad et tegemist blufiga) aga kuidas meesegusid teha jäin ikka sama rumalaks nagu ennegi. Seekord tuleb leivaraha mujalt otsida Smile


  Minu enda tehtud meesegud ( nõges, õietolm,kibuvits, võilill) omal ajal küll käärima ei läinud, ju ma siis ei teadnud et võivad minna. Nüüd küll enam teha ei julge.


  Ahjaa, peale paberimajanduse on tunnustatud ettevõttel vaja ka ruume kus meeseguseid teha.


Ilusat jaanipäevajärkset aega- lubatakse ilusaid päikeselisi ilmu.

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Meesegude kirjeldusi

Meesegude kirjeldusi Patendiameti kasulike mudelite andmebaasist:


Taotluse numberRegistreeritud kasulik mudel
0% U200200039 Meesegu võilille lehtede droogiga
0% U200200045 Meesegu kibuvitsa marjade droogiga
0% U200200046 Meesegu kõrvenõgese lehtede droogiga
0% U200300053 Meesegu stimopoli, kibuvitsa ja astelpaju marjade droogiga
0% U200700008 Meesegu astelpajuga
0% U200800026 Tatrameesegu

Paneb mõtlema

"Sireli on jäänud truuks puhta, naturaalse kvaliteetmee tootmisele, lugedes igasugusete meesegude tootmist lühiajalisteks efektideks ning mee tegelikku kvaliteeti ja mee päritolumaad varjata püüdvateks võteteks." http://www.sireli.ee/ 


Huvitav, kas meesegu astelpajuga on siis kvaliteeti või päritolumaad varjata püüdev võte?!

Pronksmedal (100p.)

Pole tähtsust, millega

Pole tähtsust, millega meesegu on, olgu selleks astelpaju või misiganes. Fakt on see, et seguna on üsna lihtne kvaliteeti või päritolumaad varjata. Eriti veel, kui kontroll puudulik ning segude toomise nõuded leebed. Siin eriti taibu ei peagi olema, et asjast aru saada. Koduse ülesandena võta näiteks vana, oma lõhna ja maitseomadused kaotanud mett ja sega sinna midagi, mis teeb sodist "huvitava ja uudse meetoote". Kui päris puupea pole, siis peaks peale mõningast eksperimenteerimist õnnestuma küll.