Esimest korda mesinikuks

Tere!

Minu pingutused kallist kaasat mesilasi pidada on lõpuks vilja kandnud. Kuna omal ühtegi tuttavat mesinikku pole, uurin teie käest tekkinud küsimustele vastuseid.

Plaan on esimeseks katsetuseks pidada 2 taru. Oma tarbeks.

Kas esmased mesitarud peaks "käima panema" sügisel või kevadel? Kumb on riskivabam?
Kaasa lubas tarud ehitada selle plaani järgi-http://varstu.planet.ee/Mesindus/raamat/ Arvan, et see peaks sobima ? On ehk nõuandeid ehitamise kohapealt?
Kuidas ostes olla kindel, et ostetav pere on terve  ja haiguste vaba?
Mis on esmased tarvikud, mida kindlasti osta on vaja?
Kas ma peaks midagi kevadl (või ka nüüd sügisel) nende jaoks spets maha külvama?
Kui palju vajavad mesilased igapäevaselt hoolt? Mesitarud paneme 70km ämma juurde. (Ämm elab kohapeal ja saab silma peal hoida) Iga päevaselt meie ise seal ei käi. Praegu käime umbes iga 2 nädala tagant. Kas see on piisav intervall?
Kui kaua on mesilased "Tigedad" peale nendega tegelemist? Eks see oleneb kõigest aga ikkagi- mõned tunnid, mõned päevad?

On veel nõuandeid?

Teisipäeval saan minna ka raamatukokku ja sealt portsu kirjandust tuua.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

sussukale

Kui soovid alustada, siis oleks see parem kevadel. Talvel loe rahulikult mesindusraamatuid et oleks vähemalt teoreetiliselt asi enam-vähem selge. Praktilise poole pealt on algus nagunii segane, vähemalt sellest hetkest alates kui taru esmakordselt lahti teed,  ka seatapmise ajal pole aega raamatust vahepeal järele vaadata et mis ja kuidas...
Kui eesti taru, siis kindlasti 24-raamine, see joonistel toodud  16-raamine jääb tänapäeval tubli mesilasema puhul varakult kitsaks ja sülemlemine on algajal kerge tulema. Samas arvan et saaks ka mõnelt mesinikult juba pered koos eesti taruga. Pered proovi võtta kogenud mesinikult ja soovitavalt puhtatõulisemad: itaallased-krainid-buckfastid, kui mesinik juba suudab hoida tõutunnused alal, siis on ka haiguste eest hoidutud. Ja samas ka see "tigedus peale tegelemist", seda puhtatõulistel lihtsalt pole ei tegelemise ajal ega ka pärast. Kui just näppu mesilase peale ei pane siis on nõelatasaamise võimalus väga väike.
Kahe pere jaoks pole vaja küll midagi maha külvata, kui just kilomeetrite kaupa asfalti ümber ei ole. Kui on pajud ligidal, siis on ka kiire kevadine areng olemas, kui pajusid pole tiksuvad ennast lõpuks ikkagi käima. Pered oleks vaja läbi vaadata miinimum iga 5-7 päeva tagant ja seda just sülemlemise vältimiseks.
Tarvikutest: alghetkel tarule komplekt kärjepõhjasid raamidega, mesilased saad tavaliselt ka kärgedel, siis jääb ka väike varu, vaheliistud. Magasinid võivad olla, aga esimesel aastal on võib-olla lihtsam ilma. Taru kattematid, otsalauad, otsamatid, lennulauad, võib-olla ka emalahutusvõred-kui plaanid neid kasutada, saab ka ilma. Koht kus mummid saavad juua. Kui pole kusagil vurritada, siis vurr, piisab täiesti 2 raamiga ja käsiajamiga. Suitsik, konkspeitel, hari, hiljemalt meevõtmiseks ka suletav kärjekast et kärgede väljavõtmise ajal mummid väga pöördesse ei läheks. Sügiseks ka söötmisnõu, soovitan pealtsöödanõud. Muu vajalik ja vähem vajalik selgub mesindamise käigus.
Ja alguseks ka rahulikkust ja pikka meelt, kõige rumalam mesinduses on ikka mesinik, mesilased teavad väga hästi mida teha. Mummide jaoks fataalsete tagajärgedega asju on vähe, kui just naabripõldu keset päeva mürgiga üle ei ujutata. Tõsisem teema on talvesööda andmine ja talvitumine, sellega on paljud alt läinud. Aga ega sealgi midagi keerulist pole. Nii et edu!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Jah parim

aeg ilmselt kevadel pered osta-muidugi siis hind suurem.
Kindlasti lamavtaru puhul 22 raamiline+magasinid.
Pere osta tuntud mesinikult,siis saad head mesilased.
Vajaminevaid tarvikuid juba loetleti,paari pere pärast külvata pole vaja.
Jah nädalas korra,aga tõuemadega-kes enamjaolt ei sülemle niipalju siis ka harvemini-läbivaatus.
Kui saad tigedad mesilased,siis on nad tigedad läbivaatuse ajal ja pärast ka veel pinisevad Smile
Kindlam on osta tõuemad-nendega tunduvalt lihtsam ja mesindamine meeldiv.
Edu teile!

Pronksmedal (100p.)

Alustamine

Kui sul praegu inventari pole, siis oleks paras aeg otsustada, millise tarutüübi ja raamiga mesindada.
http://mesindus.ee/node/595 http://mesindus.ee/node/2335
Teiseks, kui võimalus on, siis lisaks raamatute lugemisele käiksin ära koolitusel. Usun, et ka järgmisel aastal korraldavad Jaak Riis ja Marje Riis Hobimesiniku aastaringi ( http://mesindus.ee/node/2295 ). Esimene on vast aprilli lõpus või mai algul, kokku suve jooksul 5 päeva. Kevadel vaja jälgida, et registreerumisega hiljaks ei jääks!
Kolmandaks oleks tore leida mõni kogenum mesinik, kes vajadusel targa nõuga abiks on. http://mesindus.ee/node/1417

Jõudu!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

algajale

Mina kirjutan seda et teistel on öigus et kevadel pered ostes on  parem alustada. kuid seal on tavaliselt aga. Kuna need mesilased on talvitunud, siis nende ind on 2-3 korda kallimad kui sügisesed pered.   kuna need pered öige mesinduse koral toovad ka saagi. sügisel ostetud  pered aga saavad talveks ainult tugevaks ,et siis järgmine aasta alles saaki tuua.
2 kevadisi peresid mida müüakse on  loetud ports ja ostjaid kipub palju olema. ja seega kipub nii olema et kõigile peresid ei jätku. See vastu  sügisel on köigil mesinikel peresid jalaga segada. mida vöiks maha müüa.( kellel sülemid, kellel lend pered.)
Muidugi sügisel ostetud peredel on see et siis  hakab sügiseks  valmistumine ja talv mis on suur riski faktor. oht on see et valesti tegemise koral ei pruugi üle talve elada.
Kui sügisel alustad siis piisab sul ainult osadest asjadest teised asjad saad  järgmise aasta peale ära jagada asjade ostmise.
kui sügisel alustad . läheb sul vaja need asjad.:    mesi tarud koos mesilastega,   (varu tarud sülemite jaoks, läheb alles kevadel vaja),  konks peitel,suitsik, sööda nöu, möned kärjed
ja kui mesilasi kardad siis mesindus ülikond.

Köik ülejäänud asjad võid järgmisesse aasta peale jagada.
Kindlasti tuleks  osta suhkrut  ligikaudu 20 kg pere kohta
ja  ravimid, (apistaan,pajorool,fumisaan vöi muu taoline.

SELLE OTSUSE AGA PEAD LANGETAMA AUGUSTI KESK PAIGANI, SIIS TULEB PERED KOONDAMA HAKATA JA HILJEMALT 15 SEPTEMBRIKS PEAVAD MESILASED  SÖÖDETUD OLEMA.    Kui hiljemaks läheb  hakavad öö külmad ja muu söötmist segama ja muud asjad.

Valik on sinu. edu sulle.

Ma hästi tasakesi ja vaikselt

Ma hästi tasakesi ja vaikselt küsin, et palju siis maksab ka üks mesilaspere, ilma taruta. Orienteeruvalt, et teaksin palju raha vaja korjata. Huvi on just selliste mesilaste vastu, kes pole kurjad - nood teised, koletigedad, on emal olemas.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Umbes 80 euri

aga sul odavam osta ema-20.-euri,välja vahetada ja varsti ongi head mesilased Smile

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Proovisin hästi

tasakesi ja vaikselt vastata Smile

Tasakesi

Teoreetiliselt oleks muidugi võimalik ema välja vahetada. Seda vaid teoreetiliselt, sest nad olid viimasel meevõtmisel nii tigedad, et osa meestki jäi kätte saamata. Miliised oleksid siis võimalused ema otsimiseks.
Minu jaoks oleks ikka lihtsam osta uus pere.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Vaikselt.

variant on selline,nagu ise teen,sain kätte korralikuma kombe,kus võrk käib lukuga kombe külge. kindad kätte,kust läbi ei nõelata ja kogu lugu,mul kaks peret ka suht närvilised - aga küll ma selle pahareti kes selliseid siia ilma muneb sealt tarust kätte saan Smile Mul ka esialgu vaja koondada,siis annan mõned päevad rahu ja otsin mamma ülesse,kui temaga rääkimine ei aita,siis vahetan välja Smile