Veel korpustarudest- isetehtud vs poest ostetud

Pronksmedal (100p.)

Palju on räägitud korpustarude headusest, nii mõtlesin, et võiks järgmisel hooajal korpuste peale üle minna. Samas tekkis küsimus, kas hakata neid ise valmistama, või osta poest. Mõlemal variandil omad plussid- miinused. Ise teha oleks kahtlemata odavam aga kas ka kasulikum? Kuigi materjalide hind ei ole väga suur, samas, kui ei ole kõiki vajalikke puutöö  tööriistu (saed, höövlid jne.), ruume ja kogemust võib esialgne investeering olla päris suur. Poest Beebox või HoneyPaw osta oleks lihtne, samas suht kallis. Kuidas on lood vastupidavusega, kaaluga, kasutusmugavusega, hoolduse vajadusega, jne.? Kumb mesilastele rohkem meeldib, seest vineeriga kaetud, või puhas peno. Jagage kogemusi! 


 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kasutaja KOMMIONU pilt

Veel korpustarudest- isetehtud vs poest ostetud

Vaevalt, et sa ise valmistamisel olulist hinnavõitu saavutad. Penokastide olulisimaks miinuseks on minumeelest see, et nendega ei saa mahemesindada. Muidu on SUPERHEAD!

Ise kasutan Beeboxi.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Miks ei saa mahemesindada.

Miks ei saa mahemesindada. Räägi lahti.

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Nõuded mahemesinduses kasutatavatele tarudele

Mahemesindusele kehtivad väga jäigad ja kohati lausa kummalised (näit. "lesehauet sisaldavaid kärgi ei tohi meevurritamisel kasutada") reeglid, mis on sätestatud põllumajandusministri määruses "Mahepõllumajandusliku tootmise nõuded" (5. peatükk) ja Euroopa Komisjoni määruses (EÜ) nr 889/2008.


Mesilaste pidamise eritingimused ja nõuded tarudele on loetletud EK määruse artiklis 13:


Pronksmedal (100p.)

taruehituse materjalidest

 3.  Tarud peavad olema põhiliselt ....

Kodus valmistatud korpustarude ehitamisel kasutatakse põhiliselt vineer +peno +papp (kõik sisaldavad ohtlikku keemiat).
Vabriku omad- 100% peno (täis keemia)
Kas mõlemad variandid on nö abikõlblikud, või tunnistatakse ohutuks ainult täispuidust ja muust looduslikust materjalist korpused v. lamavtarud?

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

materjalid

eriti öko pidi olema põhk + lehmasõnnik.


MAHEMESINDUS; MATTHIAS K. THUN; MAALEHE RAAMAT; 2003

Kasutaja KOMMIONU pilt

Veel korpustarudest- isetehtud vs poest ostetud

Tarud ja kärjeraamid peavad olema valmistatud põhiliselt looduslikust materjalist, seega puidust, õlgedest, savist, korgist.

http://www.agri.ee/public/juurkataloog/MAHE/Mahemesindus.pdf

 


Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Plastraamid pidada olla ju

Plastraamid pidada olla ju just eriti sobilikud mahemesinduses, sest nendele ei pea kärjepõhju ostma, mis ei ole mahedad.

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Kui ma olen seda kusagil

Kui ma olen seda kusagil öelnud, siis on see minu viga. Sepionu, palun täpsusta, kus (ilmselt mõnes videos).. Vabandan! 

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mahemesindusest

Tegelikult on ju olukord jabur. Mahemesi peaks olema kogutud looduslikelt või mahepõllundusaladelt aladelt mida ei ole kemikaalidega töödeldud. Mesilasi ei tohiks olla keemiaga ravitud ega tarusid keemiaga desinfitseeritud PUNKT. Taru ja kärjeraamid on ju ainult taara.

Sama loogikat järgides ei peaks tohtima mahekartuleid plastkastides transportida. Mahekartulit võiks koristada ainult täispuidust või sõnnikust ja põhust kombainiga jne. 

Pronksmedal (100p.)

poe ja enda korpus vahe


Ise tehtud korpus on loomakindel, rähn, rott ei näri läbi ja nagu kogemus näitab, et ka karu loobib raamid seest välja aga korpus jääb terveks.


poest ostetut lihtsam puhastata( survepesuriga ), ladustada ja kanda. Aga üks kõik mis elukas teda talvel näpib pärast seda viskad prügimäele.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

peno tarud


Peno tarudel on 1 väga hea  eelis, ( see on kergus) kui kast on täis mee raame täis on selle kaal 99% kaalub mesi, kuid muus osas on tal palju puudusi.


 Kui täis mee kast vääratab ja maha kukub on ta pilbasteks, köik närilised kes vähegi tahavad jooksevad tarust läbi, ilma et köva kohta ette ei tuleks ( et seda ei juhtuks tuleb neid tarusid pleki krae vöi muu selisega talvel kaitsta). penost taru ka mesilased ise  närivad (osad pered ) , konks peitliga kraapides ei pea eriti kaua vastu. jne.


puit ja viineer tarudel neid probleeme ei esine.  kuid nende töstmiseks peavad tugevad poisid olema, kes  töstavad 30kg mett +korpuse raskus .


et närilised lamutada saaksid peavad nad kövasti vaeva nägema, ja kui nad on purenud annab seda korpust taastada,


Kuid jah ise tehes peab üks jägu tehnikat olema, millega  on vöimalik teha.