Väärema ja küürakhaue

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mul on üks pere muneva töömesilase ja küürakhaudmega.

Proovisin kaks korda ema anda ja mõlemal korral löödi maha. Pole vist rohkem mõtet üritada. Raamat ütleb, et tuleb ühendada emaga perega (paber vahele jne.)
Nüüd kaks küsimust:
Kas nad ühendatava pere ema ka äkki maha ei löö?
Teise pere taru asukoht on teine. Kas nad vana koha peale oma taru otsima ei lähe ja hukka ei saa?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Jututoa moderaator
Kasutaja kuhnur pilt

Sellise pere käitumine on

Sellise pere käitumine on ettearvamatu ja arvan, et sellist kindla peale mineku varianti väga ei ole. Olen kuulnud sarnasest juhtumist, kus samamoodi 2-3 antavat ema maha löödi ja siis need keda üritati päästa ja teise perre suunata, tapsid ka selle pere ema. 

 Noori mesilasi antud peres väga olla ei saa, kes üle talve jääksid. Seis seega hapu, kuna sügis ukse ees ning ise nad uut ema kasvatada  ka enam ei jõuaks, kes paaruks ja talvepere muneda jõuaks, kui anda neile vaid munaga raam juurde. Ma ise teeksin sellise perega arvatavasti sedasi, et annaksin kohe mitu head raami peagi kooruvat hauet koos mesilastega ja ikkagi prooviks veel ühe muneva emaga. On lootus et need kes sinna juurde saavad kaitseksid teda ja ei tunnista seda isehaknud munejat.  Kuula vähe maad ja võid poolmuidu saada mõne krantsist ema mõnelt mesinikult, kes hetkel emasid vahetab. Parem selline ema kui mitte keegi. Nii oleks neil vähemalt mingigi võimalus. 
Vast mõni staažikam mesinik ka vastab ja jagab oma kogemusi taoliste peredega...

Edu!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Väärema

Hetkel on tõesti natuke hiljavõitu hakata vääremadega peret "ravima". Mesilasema toodab juba kuu algusest alates talvituma minevaid mesilasi ning praeguseks ajaks oled juba kahe nädala jagu hauet nö. kaotanud.

Esmasena on vaja eraldada töömesilased vääremadest. Seega soovitan järgmist: ilusa sooja ilmaga vii taru oma asukohast vähemalt 15 meetri kaugusele, asemele samasse kohta pane aga uus taru, sisse mõned tühjad kärjed ja paar meekärge. Eemaleviidud tarust võta kõik kärjed välja ning raputa mesilased mahapandud riide peale. Tarru võid lasta ka usinalt suitsu sealt viimaste mesilaste väljaajamiseks. paar haudmevaba kärge võid viia tagasi endisele asukohale pandud taru pesaruumi laiendamiseks, ilma mesilasteta loomulikult. Lõpptulemusena saavutad selle, et töömesilased lendavad tagasi endisesse kohta, vääremade lennuvõime on aga kesine ja need jäävad maha. Edasi võta teisest normaalsest perest lahtise haudmega kärg ja aseta vääremadest vabastatud pere pesaruumi keskele. Lõpuks tuleb kontrollida, et mesilased kataksid kõiki tarusolevaid kärgi, asetada kohale soojustusmatid ja kitsendada lennuava paari-kolme cm peale.

Edasi on kaks võimalust, kas üritada siiski uus ema anda või ühendada mesilased mõne teise perega. Kui otsustad uue emaandmise kasuks, võid seda teha juba pool tundi peale taru komplekteerimist. Anna kennuavast usinasti suitsu sisse, umbes kaks lõõtsavajutust raami kohta, seejärel pane lennuava minutiks hoopis kinni. Siis teed uuesti 1cm jagu lahti, lased ema sisse (ettevaatust, et ema lendu ei lähe, ava puur otse vastu lennuava) ja üks pahvakas suitsu takka, et ema ikka kaugele sisse läheks. Lennuava jääbki vähe avatuks, mõistliku laiuseni võid avada alles järgmisel päeval. Et antud ema suudaks talveks piisava koguse mesilasi toota, vajab pere igal õhtul ca 100g vedelapoolset ergutussööta, talvesööt anna peale umbes 15 septembri paiku vahekorras 1/2 lisades iga 10l kohta triiki lusikatäie sidrunhapet. Talvituma jääb selline pere mitte rohkem kui 4-5 raami peale.

Teise võimalusena on allesjäänud mesilased ühendada normaalse perega, kindlasti oleks seda vaja teha siis, kui mesilasi on tarus vähevõitu. Esmasena kõrvalda tarru antud haudmekärjelt kõik aseemakupud ja pane see sinna tarru tagasi, kuskohast võtsid.  Mõistagi lendab tarude suurema vahe korral osa tagasi, kuid leides ühendatavast peres normaalse ema, teevad pigem uues asukohas orienteerumise ning jäävad paigale. Ja pealegi, ega mesilased ikka õue elama jää, küll need ekslejadki omale uue kodu otsivad. Vanast kohast peab taru muidugi ära viima, võimalusel ka tarualuse.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tänud, metsamesinik

Tänan põhjaliku õpetuse eest.


Mida ma nende mahajäävate küürakhaudmega raamidega teen?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

küürakhaudmega raamid

Lõika meeosa välja ja pane need tükid tarudest vähemalt 50meetrit eemale kile peale, mesilased tassivad sealt mee välja. Mingil hetkel pead tükkidel teise külje keerama ka. Ülejäänud osa sulatusse.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Aiksikule

aiksik kirjutas:
 Ma ise teeksin sellise perega arvatavasti sedasi, et annaksin kohe mitu head raami peagi kooruvat hauet koos mesilastega ja ikkagi prooviks veel ühe muneva emaga. On lootus et need kes sinna juurde saavad kaitseksid teda ja ei tunnista seda isehaknud munejat. 


Need kaks korda kui maha löödi, andsin enne ema andmist kolm ja kaks raami juba kooruvat hauet koos mesilastega,  aga näe ei toiminud. Ema hoidsin 3 päeva puuris.
Proovin nüüd metsamesiniku moodi. Annan siis teada ka teistele infoks.
Tänud nõuannete eest. 
Kasutaja meremesinik pilt

Vääremad?

Kas kindel, et vääremad?
Mul tuli peale Jaanipäeva selline sülem, kus algul oli kõik ok, aga augustis hakkas tekkima 2-5 muna ühte kärjekannu. Kuna ema ei leidnud ja haue meenutas küürakhauet, siis kahtlustasin kah vääremasid.

Põhjus aga oli minu vähestes kogemustes leida kiirelt sibav 'metslasest' ema, kes oli kas viga saanud, vana vmt. Peale pikki ponnistusi õnnestus ta leida ning asendada uue paarunud emaga. Nüüd jälle kõik ok - ema muneb korralikult ning haue ühtlane.
Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kindel!

meremesinik kirjutas:
Kas kindel, et vääremad?
Kindel!
See pere tekkis suurema pere poolitamisel, mille ilma emata poolele noore paarunud tõuema andmine ebaõnnestus. Mingit metslasest ema seal olle ei saa. Poolitasin lolli peaga niimoodi, et uude poolde jäi ka palju vanu lennumesilasi.


Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Sidrunihappe kogus

metsamesinik kirjutas:

 talvesööt anna peale umbes 15 septembri paiku vahekorras 1/2 lisades iga 10l kohta triiki lusikatäie sidrunhapet. 


Kas supi- või teelusikatäis? 

Sidrunhape

10l kohta ikka supilusika täis.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

igaks juhuks täpsustan

metsamesi lehel on hoopis sedasi kirjas.


Igale 10l lahusele lisan 5 supilusikatäit õunaäädikat või triiki teelusikatäie sidrunhapet


vt. www.hot.ee/metsamesi > Sügis > Talvesööda andmine

Sidrunhape*

Arvestades, et kaasaja lusikad ei ole mitte lusikad vaid mõlad ega mahuta standardset (tl -5ml, sl - 15ml) kogust vaid 2/3 sellest, lisan julgelt 10 kg suhkru kohta triiki sl täie.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

täpsustuseks,

 MM kirjutas,  septembri keskpaigaks peaks lisasöötmine olema lõpetatud,...

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Teelusika mõõt

Käib tõsine arutelu teelusika mahutavuse kohta :D  Sidrunhape on siiski suht süütu aine, nii et kas sinna 10l siirupi kohta panna nüüd teelusikatäis, dessertlusikatäis või lausa lahjavõitu supilusikatäis, pole ilmselt väga oluline. Ja pean tunnistama, et ega ma nüüd väga ei mõõda, ja teelusikas on mul tõesti pigem vanemat tüüpi päris hea mahutavusega Smile