Tere!
Alustuseks niipalju, et olen algaja mesinik. Sain mesinikuks üleöö, läbi talumaja ostu, kus olid kaasas ka mesitarud. Nagu te isegi teate tekib algajatel palju küsimusi - nii ka mul. Olen kõikvõimalikud raamatud juba läbi lugenud, aga praktilist nõu mõne koha pealt on ikkagi vaja. Niisis üks perede koondamise juures tekkinud küsimus:
Augusti alguses sai viimast korda see aasta mett võetud. Võtsin niipaljudest raamidest kuni tuli haue vastu. Haudmega raame ei puutunud. Igasse tarru jäi sel moodusel 10-15 raami puutumata. Tühjaksvurritatud raamid panin vaheseina taha ja need kanti ilusti tilgatumaks. Võtsin tühjakskantud raamid tarust välja.
Nüüd hakkasin aga peresid koondama ja tekkis küsimus. Käes on talvesöötmise aeg ning pered on hea tervise juures. Üle 10 raami ei tahaks talveks ühte tarusse sisse jätta. Kas üleliigsed raamid mis nüüd tarus on ning mis on arvatavasti mett täis võtan lihtsalt ära ja panen lattu seisma ? Kas pean jälgima talvesöötmise juures, et neil oleks seda sööta ka kuhugi ikka kanda (peaks panema mõne tühja/pooltühja raami sisse)?
Tänud kõikidele vastajatele...
Arvan,et kümme raami on
tõesti maximum,kärjed,kus mesi sees võta välja -vurrita ja pane saiale
,mesilased kooruvad välja ja sinna tassivad nad ka sööda mille neile paned.
PS: ma loodan,et keegi kogenum annab veel nõu !
Igaljuhul edu !
koondamine
nagu aru saan siis tegu lamav taruga. Kui on teisiti siis ana märku. sest korpus tarus on vets teisiti kui lamav tarus.
Lamav tarus koondatakse nii
Jätad nii palju raame kui koondamise ajal hauet on. seega eemaldad köik ülejäänud raamid.
tugev pere onm see kellel on 8 vöi rohkem haudme raami.
6-7 on keskmine ja 5 vöi alla selle on nörk. Kui sul on 5 vöi vähema haudme raamiga pered siis soovitan 2 peret ühte taru talvituma panna seda aga nii et emad omavahel kokku ei saaks.(vahelaua taha) Siis 2 peret täiendavad teineteist soojaga.
Algajate pöhi kartus on selles et mesilasi on nii palju ja nad ei mahu nende raamide vahele ära. kuid nad unustavad selle et selest mesilaste pundist pool sureb enne talve vanadus surma ja talvituma jäävad talvituma need kes alles kooruvad. Kui nüüd palju raame jätta siis peavad mesilased liiga suurt ruumi kütma ja see töttu kulutavad palju energjat ja toitu. see töttu ka kehvem kevadine start vöi nälja surm.
Seega reegel on pigem väiksem talvitus pesa kui suurem.
Sellest ei ole midagi kui esialgu osad mesilased vahelaua taga vöi lenulaua ees on. kui külmaks läheb on köik mesilased toas ja kobaras. keegi ei jääta vällja.
Sügisene sööda siirupi koostis on 3 osa suhkrut+2 osa vett ja 1supi lusika täis 30% söögi äädikat 4 liitri siirupi kohta.
mina teen nii
seda sööta mis koondamise ajal vällja vötad ei maksa raamidesse jätta kuna see vöib olla kanarpiku mesi ja sele kevadel andes pere ikagi sureb nälga, kuna nad ei saa seda ka ise raamist kätte enne kui väljast hakab uut korjet tulema. Sellist sööta katsu nii vähe kui vöimalik taru jätta.
1 pere jaoks arvestatakse 20 kg suhkrut. Kuid see söltub ka sellest palju jähi mett tarusse.
Teemas, räägi siis korpustaru
Teemas, räägi siis korpustaru koondamine ka lahti kui vihjasid juba vihjasid
Korpustaru koondamine ?
Oleks tore kui teemas ka korpustarus pere koondamise lahti seletaks. Selle taru tüübiga puudub mul kogemus täiesti . Lamavtarudega asi selge , aga katusemesilas kõigeparem variant on korpustaru.
korpus tarud
Korpus taru koondamine. on 2 varjanti( mida mina tarvitan)
1 korpuse peal talvitumine ja 2 korpuse peal talvitumine.
(minul on 1 korpuses on 10 lankstrot raami). Olen kõik pered olenematta keskmise tugevusega pered ja ka tugevad ja ka väga tugevad pered talvituma panud 1 korpusesse. ja olen ka keskmise ja tugevad 2 korpusesse talvituma panud.
Paljuski tuleb teada kuidas sinu elu kohas kliima on . Kui oled näiteks otepää kandis soovitan tugevad pered 2 kastile talvituma panna. kui aga saarel siis 1 kasti peale.
Algajal tekib kohe küsimus et miks nii.
Pöhjus selles et sise maal näiteks tartu kan on nii et kevad tuleb varem kui saardes. see tähendab varast starti. seal on vöimalik pajult, või lillelt saaki saada (ka mesinik) kuid saaremaal on nii et võilille õitsemise ajal on alla 20 kraadi tselsust ja siis vöilill erilist saaki ei anna. Seega pole nii varast starti vaja.
Mina olen enda jaoks selle lahti seletanud nii. Miks 2 korpusega talvituval perel on kiirem start kui 1 korpuses talvitunud peres.(teadusliku töestust ei ole sellel seletusel)
2 korpuses talvituvas peres veetakse siirup alumisse korpusesse ja ema saab rahulikult ülemises korpuses muneda. seega on ruumi kuhu talve sööt on panna, ja on ka palju mesilasi kes aitavad seda ümber töötada. Kui nüüd ülemises koorub viimane haue veetakse alumisest kastist sööt ülesse osa jääb ka alla. olen näinud peresid kes jäävad alumisse kasti talvituma ja talvega liiguvad ülemisse kasti. olen näinud et pere jääb 2 kasti vahele talvituma ja liigub ülesse. ja olen ka näinud et on peresid kes jäävad ülemisse kasti talvituma.
köik varjandid on head.
1 korpuses talvituma minevas peres toimub aga see et kui paned sööda siis lüüakse köik kärje kannud siirupit täis. ja emal munemis ruumi pole.seega jääb talvituma minevaid mesilasi vähemaks kui 2 korpuse juures. kuid noorte kooruvate mesilaste l vötab aega siis ei saa siirupit nii kiiresti paika panna. ja selle aja peale väheneb pidevalt mesilased kes talvituma ei lähe. Kuna aga sööt tuleb ümber töötada aga töölisi väheneb kurnavad talvituma minevad mesilased end. ja seega on kevadine start aeglasem.
SEE ON MINU SELETUS ASJALE, MIKS ON NII NAGU TA ON.
Kui jätad kahe korpuse peale talvituma siis paned vuritatud raamid alla. ja ülemisest eemaldad mee raamid, kus on juba audme väli siis need jäta tarru. Nende asemele pane vuritatud raamid. need paned keset taru et emal munemis ruumi oleks. Kui nüüd annad 10 l siirupit koraga hakkab ema intensiivselt munema ja siirup viiakse alumisse kasti nädala vöi paari pärast anad teise 10 l, ja kui vaja siis lisad veel natuke( enamasti sellest kogusest piisab, sest naad toovad ka öuest lisa. umbes 15 septembriks peab söödetud olema
parem isegi varem.
küsimus tekib miks. vastus siis enamasti vöib öö külmad tulla ja siis ei taha mesilased siirupit vastu vötta. siis on igavene jänt sellega et se önestuks. septembri löpus vaatan üle kuidas ja kas sööt on kaanetatud.
Korpus tarus seda pole nagu lamavas et kui on 10 raami on parem talvitumine ja kui 20 on halvem.
Küsimus miks vastus. Kuna füüsikas on nii et soe töuseb ülese siis soe jääb ikagi 10 raami peale. lamavas aga soe jaguneb 20 raami peale.
Minu korpus tarul on aasta rinkselt pöhjas suur auk mis on kaetud vörguga. ja lenu ava on 100 % lahti . Erand tekib siis kui nörk pere on , et tugevad pered röövida ei saaks, siis on lenuava 90% kinni.
Korpus tarus käib öhk nii külm öhk liigub pöhjast ülesse , mesilased kütavad selle ülese see liigub kord koralt ülese poole. Kuna al on külmem siis teatavasti niiskus ladestub külma asja peale seega pöhjas olev külm imeb niiskuse tarust vällja. nönda käib ventilatsioon.
1 korpuse peale talvituma jättes oian ema ja hauet esimesel kastil. suve läbi töstan haudme raame ülesse kasti , sügisel aga vaatan kui ülesse töstetud raamides on koorumata mesilasi siis töstan need raamid alla. eemaldan mee ja kui on üles ehitamatta raame veel all siis asendan need vuritatud raamidega. siis sööda nöu peale. Hea oleks anda väikses koguses siirupit siis ema ei löpeta munemist, kuid minul tavaliselt pole selleks aega siis anan 10 l koraga, ja kahe nädala pärast veel nii palju kui nad sisse vötavad.
Suur tänu teemas!
Väga selge ja asjalik selgitus , kõik arusaadav.
Jõudu sulle ja ilusat suve jatku!
Tänud teemas'ele ja teistele.
Tänud teemas'ele ja teistele. Asjaliku info eest
Jätsin igasse peresse 7-9 raami.
Järgmine küsimus oleks söötmise kohta. Panin igasse tarru 3,5L söödasiirupit eile. Täna lõunaks oli kõik sööt tilgatumaks söödud. Raamat ütles, et 3,5L kaupa söötes võib seda teha kord nädalas. Ja samas ütleb ka seda, et söötmist ei tohi järsku lõpetada. Kas nüüd nädalane vahe ei ole siis niiöelda kiire lõpetamine? Kas piisab sellest kui ma nüüd nädala pärast panen jälle samapalju (3,5L)? Ning nii kuni sept. keskpaigani umbes - viimastel kordadel vähendaks kogust muidugi.
Iga päev söötmine ei tuleks kõne alla kuna ei viibi mesitarude juures pidevalt. Kord nädalas oleks sobiv.
Söötmine
Olen ise küll täitsa roheline, aga olen aru saanud, et söötmise katkestamine on ohtlik ainult hilissügisel, kui talvekobar juba moodustub. Praegu soojade ilmadega ei tohiks hullu olla. Ema vahepeal muneb hoolega.
Raamide arv talveks
Ja jätadki niipalju raame, kui paras peaks olema. Tõesti pole mõtet lasta 5-raamisel perel 10R siirupit täis vedada ja end seeläbi hoopis ära kurnata. Ühest servast piira vahelauaga või kitsenda pesaruum vastava suurusega penoplaadiga. Vahelaua kasutamise korral pane sinna taha ka mingil ajal soojustus. Kärjepõhja panemist talvepessa pole ma kuulnud, ei saa teg. hästi arugi, kuhukohta Sa tahad neid laduda ja miks see hea peals olema...
Söötmine
Nädalas korra 3,5 liitrit on veidi vähevõitu, mesilased tunnetavad pigem ergutussööda saamist ja ema hakkab erilise tempoga munema, soojapoolse sügise korral muidugi. Paar korda saad sööta antud ja siis ennäe, enam ei võetagi nii tempokalt või teine võimalus, vahelaua taha hakatakse kärgi ehitama. Kui nüüd mesinik arvab, et taru hakkab sööta täis saama ja vähendab antavaid koguseid või lõpetab söötmise, on jaanuari lõpuks nälg garanteeritud. Sest sööta võetakse vähe või paigutatakse vahelaua taha seepärast, et pesaruumis on iga vaba kann haudme all. Kui see nüüd septembri lõpuks oktoobri alguseks koorub, moodustub talvekobar üsna tühjadele kärgedele.
Täna on alles 18 august, anna pigem ergutussööta poole liitri kaupa. Kuu viimasel nädalal alusta täiendussöötmisega, 3,5 liitrit korraga ja 2 korda nädalas. Ja arvesta enam-vähem kogus välja, mis peaks vastu võetama, kui tegelik võetud söödakogus tublisti arvestatust erineb, oleks hea peale söötmise lõppu mõni raam keskelt välja tõsta veendumaks, et mesilastel ikka toitu jätkub.
Söötmise tihedus
Kui tihiti peaks pooleliitrised koguseid andma? Kord nädalas ei mängi vist välja ? 3-4 päeva tagant oleks normaalne ?
Kui mul nüüd 3,5L ära on antud kuna siis peaksin väiksemate kogustega jätkama, et neile ei tunduks, et tegu on ergutussöödaga ?
kanarbikumesi
kui vurritan niipalju välja kui san kas siis limpsida ka neid raame ei anna?
samas ei tea ju mis mesi on kuurumata mummide ümber?
Kas suhkrut anda siis kui limpsivad vurritatud kärgi ?
Augusti lõpp
Ei sellest ole midagi, kui Sul üks 3,5l ports antud on, see veel talvepesa sedavõrd ei täida, et ema munemist liigselt takistaks. Mõistagi oleks hea, kui saad ergutust anda nii umbes teeklaasitäie ülepäeva (teg peaks andma pool igal õhtul, aga nii tihti ei viitsi ju tarukaant kergitada), aga kui ise pidevalt kohal ei ole, on abiks ka pool liitrit korraga umbes 4-5 päeva järel.
Kanarbiku- ja lehemett ei ole hea liiga palju talveks jätta, samas kanarbikupiirkonnas pole ka mõeldav talveks kõiki raame ära vahetada, nii et mõningal määral jääb nagunii. Talvepesa moodustamisel osade raamide vahetamisel pane väljavõetute asemele tühjad keskemale üle kahe raami, sinna mahub siirupit rohkem. Kärje ülesseserva jäävat mineraalaineterohket mett hakkavad mesilased tarbima nagunii alles kevadel, enne süüakse allapoole paigutatud suhkrulahus ära. Keskele pandud tühjad kärjed täidetakse siirupiga, seega on ka mõningane kanarbikumesi kõrvalkärgedes pärasoole talvise täitumuse suhtes väiksema mõjuga. Kevadel päris meest toituvad mesilased on aga elujõulisemad ja suudavad paremini hauet kasvatada.
Kärgede puhtakslakkumisega on nii ja naa. kunagi hoolitsesin ka ise selle eest, et kõik lattupandavad kärjed saaksid meejäänustest puhastatud. Nüüdseks on nende arv sedavõrd suur, et läheks natuke keerukaks. seega lasen puhastada vaid need kärjed, mis mõeldud sulatamiseks või suira eraldamiseks. Ülejäänud lähevad lattu ja kevadel võtavad mesilased mesised kärjed minutite jooksul omaks. Pealegi mõjub meetilkadega kärje tarru andmine ergutussöödana. Oluline on vaid veidi kuivem laoruum, et niiskust imav mesi kärgedes käärima ja hallitama ei läheks.
Limpsimine
Kui panna tühjaksvurritatud kärgedega korpus tarule peale, siis miks nad selle tühjaks peaksid limpsima, aga mitte ei hakka kusagilt uut nektarit sinna vedama?
Kärgede puhtakslakkumine
Ega ei peagi ja vabalt võivad sinna mett tuua. Sestap kata korpus kilega ja jäta vaid äärmine raamivahe tühjaks mesilaste ülespääsemiseks. Samuti võiks korpusse 10R asemel 9R panna, seega natuke suuremate vahedega. Olen kuulnud ka soovitusi puhastamist vajav korpus alla panna, kuidas toimib, ei oska kommenterida.
PS. samaaegselt raamide lakkumisega ei tohi ergutus- ja täiendussööta anda, tassivad sööda puhastamistvajavatesse kärgedesse!
Mina panin lakkumist vajavad
Mina panin lakkumist vajavad kärjed korpusega söödanõu peale ja avasin ühe kahest söödanõu avast. Idee sama nagu metsamesinikul (eraldada lakkumist vajavad kärjed põhiperest).
vastus
Talvel katsetanud pole, komenteerida seda ei oska.
Kasutanud olen alles kevadel haudme tegevuse ajal , nörkades peredes.
koondamine/söötmine
Sry, pisut segaduses (teist aastat mesilased, eelmisel aastal läks kuidagi sujuvalt..) - võtsin mee välja nii palju kui võtta oli veel, enamikel veel sisse jäänud raamidel haue või vaid pisut kaanetatud mett - nüüd oleks ilmselt enne söötmist vaja välja võtta veel raame. Kuidas peaksin tegema, lihtsalt välja võtta mingi arv - jätta nt 7-8, mis talveks ja siis sööta? (kui vaid ribake kaanetatud mett - vurritan selle välja või jätan kevadeks?). Hetkel veel sees 9-10 raami.
vastus
kui on lamav taru, siis vaata mitu raami on hauet.
haudmeks loed köik need raamid milles on vaglad ja ka munad.
need raamid jätad taru. äärmisel juhul 1 raam lisaks, aga mitte rohkem. ja siis söötma ja ravima.
15 septembriks peab söödetud olema ( siis hakavad öö külma oht tekima. ja kui on öösel juba miinus temperatuurid, ei taha mesilased enam siirupit vastu vötta.
KIIRUSTAGE SELTSIMEHED KIIRUSTAGE.
raamid mis tarust välja vötad ,ja milles on nektart ,vöi kaanetatud mett, vöid kas välja vurida ja mesilastele sööta vöi ise süüa. vöi tasku osa suurte vahedega jätta, siis mesilased viivad sele pesa ossa.
kui raamid tihedalt jätad veavad naad siirupi lakumiseks antud raamide sisse, kui pesa ruumi enam ei mahu.
peaks vist teemasse minema
Igatahes olukord selline, et augusti viimastel päevadel võtsin tarudest selle aasta esimese ja ka viimase mee välja ja selle käigus avastasin, et hauet peredes ei olnudki praktiliselt (1. tarus oli paar värsket muna küll näha, 2. taru natuke vanat hauet, kohe koorumas). Mesilasi tundus samas olevat mõlemas tarus piisavalt palju.
Hauet ei ole..
Kõige tõenäolisemad põhjused oled punkti 1 ja 2 all ära toonud. Kolmanda punktina pakuks, et äkki tegu vanemate emadega, need lõpetavad ka munemise varemalt ära.
Nüüd kui söötma hakkad tekib kindlasti uus haue sisse. Siiski ei ole pikem sügisene haudmeareng parimate lahenduste killast, sest vähese õietolmukorje tõttu ei saa septembris üleskasvatatud mesilastest just kõige edukamaid talvitujaid. No võimalik on ju suira lisaks sööta, aga pigem las pere hakkab rahulikult talvitumisele mõtlema.
Hauet ei ole
Tänud, sain veidi kinnitust oma mõtetele.
Suirakärg
pane kindlasti talvepessa. Kirjanduse andmetel võiks igasse talvituvasse peresse jääda kaks suirakärge. Enamus allikaid küll ei täpsusta, kas on mõeldud lausa täis- või sobib ka laiguti suiraga täitunud kärg. Kuna Eesti tingimustes on kevadel värsket õietolmu päris piisavalt (lepp, sarapuu, paju), siis üle just pingutada poleks vaja aga mõningane kogus, mida mesilased märtsis ebasobivate ilmadega tarvitama hakkavad, on vajalik. Umbes veerandi jagu pindalast hajali või ülevalpool suiraga kärg on sobilik paigutada äärest teiseks. Nii saavad mesilased varakevadel kaugelt pesa servast otsimata suira kätte, ülejäänud osa täidetakse talvesöödaga. Liiga plank-suirakärge sinna panna pole hea, mesilased tarbivad talvel ikka mett ja siirupit ning kui seda sinna kärge piisavalt ei mahu jäävad nälga või on sunnitud kesk talve veidi mujale kolima. Ka äärmisel kärjel võiks asuda teatud suiravarud, isegi suuremad. Siinjuures on oluline, et talvekobar kataks enam-vähem kõiki kärgi, vastasel korral hakkab servmine kärg niiskuse mõjul tilkuma ja hallitama ning tarru jäetud suiravarud riknevad päästmatult.
munad
kui mesilastele midagi ema juures ei meeldi, teevad nad hilise ema vahetuse.
Kui nii siis pole ka veel mune tarus. ja kui kehvad ilmad on siis ei paarugi.
seda saab teada kui ema ülesse otsid , siiis noor ema on natuke küürus ja tagumik pole nii pik kui tavaliselt, raamil väga ergas jne.
kui kahtlustad et ema ei mune sööda puudusel ana natuke siirupit, ja siis peeaks uued munad tekima.
üksikud munad vöivad siis ka peres olla kui ema , kes pole paarunud, vöi väär emad munevad, kuid neist kooruvad lesed, kes on töölis kannus. (ehk küürak haue)
seega tasub selgeks teha milles viga on
hilise ema vahetuse koral soovitan ema välja vahetust ,kui kuskilt saad veel osta.
sest siis on kindel et se pere sul kevadel arenema hakab.
muidu on ???????
Ikkagi positiivne lahendus
Niisiis väike uuendus minu teemal.