Mesilaste liikumine talvepesas

Tere!

Olen, 2 taruga, algaja mesinik.

Panin oma 2 peret talvituma kuid alles nüüd avastasin, et olen talvepesa paigutanud avatud lennuavast ida poole. Lugesin, et mesilased söövad algul ära sööda lennuava juurest ja talve lõpupoole liiguvad lääne-lõuna poole. Kui tõsine on olukord?

Tänud
Märt

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Mesilaste liikumine talvepesas

Talvekobar moodustub sinna, kuskohas asus viimane kooruv haue. Põhjuseks see, et hauet oli vaja ju soojas hoida ja kui see kõik on koorunud, on kogu kobara teistele kärgedele ringikolimiseks juba natuke jahedavõitu. Ja mis ilmselt veidi olulisemgi, külmadega saavad mesilased pugeda tüjadesse kärjekannudesse vähendades nii oluliselt kobara suurust ja sellega seoses ka soojakadu. Niisiis polegi hea, kui talvepessa jäänud keskmised kärjed on päris alla välja silmini mett täis.

Talve edenedes liiguvad mesilased ülespoole. On ju otse kobara kohal õhk veidi soojem, sedavõrd lihtsam on mesilastel uutele kärjepidndadele suundudes toit üles soojendada ning seda tarbida.

Kui kõrgemale enam ei saa, suundub kobar järgmise kõige soojema võimaluse juurde: hakkab liikuma külma õhku sisselaskvast lennuavast kaugemale, seega taru tagumise seina suunas.Kärgedel allapoole mesilased enam ei suundu.

Niisiis toimub mesilaste liikumine justkui tagurpidi pööratud "L" tähe kujuliselt ja seni, kuni kobara all olevates kärgedes toitu on, mesilased risti raame ei liigu. Kui nüüd need kärjed söödast tühjaks peaksid saama, on kaks võimalust: on kärje ülemises kolmandikus mõned augud ja/või ilm piisavalt soe, kolib märgatav osa mesilasi tühjakssöödud kärgedelt kõrvalolevatele. Ja teine, kordades sagedamini esinev võimalus: pere sureb nälga hoolimata sellest, et servmistes raamides olevast toidust võiks veel teise talve jaoks jätkuda.

Tänan. Nagu aru saan siis

Tänan.
Nagu aru saan siis võin nad jätta nii nagu on. Ilmselt sain Taltsi raamatust valesti aru. Arvasin, et risti raame liikumine ongi viimane osa nende talvisest liikumisest.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Kobara asetus kärgedel

Ilmselt mõtled H.Taltsi "Tegelik mesindus" lehekülge 197. Aga loe ka järgmist lõiku mis kinnitab, et välistemperatuuril alla nulli on kobara ümberasetumine seotud suurte raskuste ja kadudega. Usun et alla 10 miinuskraadi ei hakka mesilased kolimist isegi üritama.

Kui raamide arv tarus vastab mesilaskobara suurusele ei ole tõesti peret mõtet häirida. Mesilastest katmata raamid oleks tagumine aeg pesaruumist eemaldada. Igasse talvepessa jäävasse kärge peaks jääma vähemalt 2 - 2,5kg mett.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Talvepesa kärje kaal

Kuidas ma nende talvepessa jäävate kärgede kaalu hindan? Kas tõstan kobara keskelt kärgi välja praegu? Mis siis teen kui on alakaalulised? 

Vabandan ette kui kui on lollid küsimused.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Kärje kaal

Ei ole Sinu küsimustel häda midagi, need on täitsa vastatavad, kuigi minu vastused võivad osutuda küsitavateks... Laughing out loud

Kärje kaalu hindad silma järgi juba pesaruumi koondamisel. Aluseks saad võtta selle, et ülevalt alla välja kaanetatud Eesti raamil kärjes on umbes 3,5kg mett. Näiteks kui kärg on poolest saadik kaanetatud, siis järgneb lahtiste kannudega ala ning alumises servas mõne cm ulatuses veel tühja ruumi on võib kaaluks oletada umbes 2kg või natuke vähemgi.  

Talvepesa koondamisel hindadki seda, kuipalju oleks vaja sööta, et igasse kärge minimaalselt 2kg sisse saaks lisades arvestatud kogusele veel viiendiku, mis kulub söötmise käigus mesilaspere omatarbeks. Kui Sul on 2 mesilasperet, võib koondamisel neid kärgi ükshaaval hoolikalt imetleda, kui aga 20, siis pole selleks enam aega, kogemused kiireks hindamiseks tulevad aastatega. Söötmist lõpetades võrdled tegelikku söödakulu prognoosituga, on erinevused väga suured, tasuks asja veidi uurida. Aga söötmise lõpetad ilmselt septembris... Novembri keskpaiku on natuke hiljavõitu peaaegu valmis talvekobara keskossa jäävaid kärgi uurida.

Ah et mis siis saab, kui kärjed liiga tühjaks on osutunud.   Vaat siis kuulad veebruaris iga 5 päeva tagant kobara poolt tekitatud heli ja kui asi kahtlaseks muutub, hakkad mesilasi kandiga söötma.

Kuulamine veebruaris?

Tänud metsamesinikule alati asjalike selgituste eest algajatele..
Jätkuks viimasele kommentaarile:
..
 Ah et mis siis saab, kui kärjed liiga tühjaks on osutunud.   Vaat siis
kuulad veebruaris iga 5 päeva tagant kobara poolt tekitatud heli ja kui
asi kahtlaseks muutub, hakkad mesilasi kandiga söötma.
..
Algajana mulgi kripeldab väike kahtlus, kas ikka jätkub sööta kevadeni..  ja kuidas siis veebruaris ikka see "kuulamine" käib ja milline heli on kahtlane.. ? Kuidas ma saan veebruaris aru, et nüüd jama, peaks kandit söötma?

Pronksmedal (100p.)

Kuulamisest...

... on ka varem kirjutatud. http://mesindus.ee/node/2131