Mida hobimesinikud riigilga suhtlemiset ootavad ja tahavad.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt


    Väikemesinike ja hobimesinike ühendava organisatsiooni loomine kuidagi ei edene. Samuti senised organisatsioonid ei kaitse (üldse)piisavalt, nagu lugeda võib. Kas te paneksite oma soovid kirja, siis on teie seisukohad teada.

  Näiteks (nopped kommentaaridest) : 1. Ei soovi näha ametnike oma mesilas 2. Ei taha toetusi jne.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ando pilt

Tahan


Vaikselt oma hobiga tegeleda! Ei ole vaja neid ''abistajaid'' ja kui abi vajan küll siis saan ise hakkama selle leidmisega.

väike-hobimesinikud

      Need organisatsioonid on kõik olemas, pole vaja veel midagi leiutada. Organisatsioonid tegelevad vastavalt mesinike vajadustele. Kui mesinikud tõstatavad probleemi siis tuleb selle lahendamisega tegeleda. Pigem on info puudus terviku osas mida tahetakse lõpptulemusena saavutada ministeerjumiga läbirääkimisi pidades.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

ootused

1. võiks olla tõesti perede arvu ülempiir, millest allapoole kontrollitakse siis kui regioonis on tuvastatud mingi mesilaste taud. pean taudide seiret ja tõrjet väga vajalikuks. kas see piir peaks olema just 15 peret, seda ma ei tea , aga tundub mõistlik olevat. neil ei peaks olema raamatupidamist ei täna ega tulevikus. tegelikult teebki kõige rohkem murelikuks see võimalik areng- täna register, homme kaks, ülehomme raamatupidamine jne. aga hobimesinikul pole aega ega tahtmist ja mõnikord ka võimeid sellega tegeleda. tahaks vaid kohta ,kus vahel segamatult omaette olla. mina ja mesilased.
2. eelmainitud põhjusel ei ole toetused mulle isiklikult olulised. suur asi on see , et tulen ots otsaga kenasti kokku ja jääb ülegi. või siiski pigem veel mitte, sest panen oma hobi nauditavamaks muutmise nimel rohkem sisse kui tagasi tuleb.
3. jazzk mõte kolmest tärnist tundub mulle üsna huvitav ja arutamist vääriv. see jätaks viisakalt kõigile mängu/äri ruumi. eks möödahiilimisi on nüüd ja on ka edapidi ,aga vähemalt on loodud võimalus soovi korral olla heas läbisaamises iseenda ,riigi ja teiste mesindajatega. kas sellele ideele on kaalukaid vastuargumente?

tegelikult ei oskagi kuidagi seletada seda , et ma eriti ei tahagi midagi. ei taha ka seda ,et näiteks minu "hobilolluse" pärast peaks suurmesinikust naaber kannatama. pean silmas näiteks varroatoosi või tigedaid mesilasi jms.

kõigile rahulikku kohta päikese all soovides
SPUNK

Pronksmedal (100p.)

Tsitaat:Väikemesinike ja

Tsitaat:
Väikemesinike ja hobimesinike ühendava organisatsiooni loomine kuidagi
ei edene.

Need ajad võiks juba ükskord läbi saada, kus grupikaupa organisatsioonidesse tuli astuda. Organisatsiooni loomine pole eesmärk omaette. Selleks peab olema sisuline vajadus ja mitte kuskilt "ülaltpoolt" kunstlikult tekitatud vajadus! Umbes nii, et kõigepealt tekitame ja toodame muudkui uusi bürokraatlikke ja seadusandlikke jamasid, et siis nendega organisatsioonide kaudu kangelaslikult võitlusse asuda?

Tsitaat:
Samuti senised organisatsioonid ei kaitse (üldse)piisavalt,
nagu lugeda võib.

Kõigepealt tuleks selgitada välja, mis asjus kaitset vajatakse ja kas mingisuguse organisatsiooni loomine seda kaitset reaalselt suudaks üldse tekitada. Minuarust ei täida oma eesmärki selles osas praegusedki organisatsioonid. On täiesti ajuvaba tekitada muudkui uusi hambutuid "organisatsioone" ja niisama tühja jahuda. Ilmekas näide on mürgitamise saaga, mis on pööratud pigem jaburaks kõverpeegliks. Ei imesta, kui probleemi lahendamiseks likvideeritakse tüli tekitaja mesinik ja kõik ongi kenasti lahendatud. Wink Minul isiklikult küll puudub igasugune usk organisatsioonide imettegevasse jõusse Eesti oludes. Siin maal muutub kõik kõverpeegliks ja hakkab pigem asjale vastu töötama. Eestlase omadus saksa täpsusega vene lollusi toota on jätkuvalt muljetavaldav!

Kogu endapoolse soovi hobimesinikuna võiks kokku võtta lühidalt: jätke meid rahule ja hoidke oma näljased käekesed meie hobist eemale! Ilmselt on seda paljuvõitu oodatud ning ühel või teisel moel tuleb hakata ikkagi ülereguleerijate ja totaalkontrolli friikidega võitlema hakata. Eks elu näitab.. Ja pole vaja muretseda meie hobi toetamise pärast, me toetame ennast ise vägagi edukalt.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

minu arvamus asjast

Minu arvan et Eesti mesindust pärsib 15 pere  seadus.
Kuna sellest hakab tekima pürokraatlike nöudmisi, mis hakavad mesindust pärsima. et rohkem peresid näidata peab üritama sellest mööda iilima, seda siis tankistide kasutamise näol vöi muul moel. Aga see on rohkem pürokraatjat  ja aega  kulutad jämale, mis muidu  kuluks mesilastega tegelemisele.
     Minu etepanek oleks selline. 15 pere asemel oleks se piir 50. sellest arvust alates hakavad  nöuded  vee proovid,toidu amed ja muu pürokraatja,   lisa klausliks oleks et  kui alla 50 pere arvuga mesinik  tahab müüa  poodides,on neil samad tingimused mis 50 ja üle selle perede arvuga mesinikel.
kui aga mesinik realiseerib ise( müüb turul vöi kodust ) neid nöudeid ei  nöuta.  Siis otsustab klient kas sele või teise mesiniku kääst ostab mett.
 50 pere piir on sellepärast ka veel normaalne arv mesilasi, et inimene , kes töötab pöhi kohaga kuskil mujal asutuses. ei jöua  50 pperega toime tulla. (kui ta köik koralikult teeb) See tähendab et üle 50 peab ta juba peab elukutseliseks arenema., kuna aga 50 perega ära elada ei önestu peab ta tahes vöi tahtmata 100 jöudma.

Mina ütlen et inimene kes töötab 8h päävas asutuses, ja 5 pääva nädalas jöuab 30 peret hallata, möni virgem ka rohkem, kuid mite  50 peret   (See on öeldud aasta löikes, mite 1 perjoodi löikes) (ja möeldud on seda et mesinik teeb köik tööd ise puidu tööst, kuni mesilaste söötmiseni. kasutamata körvalist abi.)

Mina arvan et kui se piir on 50 pere juures oleks  ka registrisse teatamist rohkem, ja selle töttu ka euro liidu toetusi  kaa rohkem. 
   Mis puutub ravise ,seirese, mee proovidesse , mesilasperede kaardistamisse ,siis selega olen poolt.
edu köigile.

Pronksmedal (100p.)

tubli teemas

Asi on õigesti kokku võetud soomes on see arv vist 40 kus kogu jenka tuleb läbi teha. see peaks ka meil nii olema. Seda peakski ministri käest nõudma. Poes müügi puhul tuleb tsirkus läbi teha see ka õige sest poes müümine anonüümne. Käest või turul on tegevus näost näkku ja kahtlased vennad on kähku ilma klietideta. Töö kõrval üle 20 pere pidamine juba piisavalt aeganõudev muudeks hobideks jääb ikka suht vähe aega, eriti suvel. Kui pisike kogu selle trangli peab läbi teeb hakkab ta varsti suureks ja asub suurtootjatega konkureerima, võin näiteid ka tuua aga silmast silma.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

Teemast

 

Aimar Lauge kirjutas:

Näiteks (nopped kommentaaridest) : 1. Ei soovi näha ametnike oma mesilas 2. Ei taha toetusi jne.

Ametnikud ei ole vihavaenlased, kuid nad muutuvad selleks alatihti. Minujaoks vähemalt vastutulelikus võiks ametnike poolt toimuda. Aru ma ei saa, miks kuradi pärast nad peavad etteteatamata tulema hoovile kõige kiiremal perioodil. Kutsuks ise neid ka külla, kuid senikaua kuni nad ette ei teata lennaku nad kuu peale.
Toetused on head. Kuid äkki keegi seletaks kust see rahapuu on leitud? Kuskilt peab ju see raha tulema toetuste jaoks. Hea rääkida euro-toetustest. Hetkel on EU-liit juba äärega ämbris. Soome juba protesteerib teiste riikide toetamise vastu.
Vähemalt minul oleks ettepanek:
Toetuste saajad peaksid olema kooskõlas mesindussaaduste müügiga tegelemise nõuetele.

Nüüd küll arvatavasti teen kurjasti. Kuid näitena:
Mesinikul on 5 peret. Aastate vältel tal see arv 1 ja 10 vahel. Selle eest saab ta 20-200eurot toetust.  Selle raha eest aga jällegi peab ta Prias registeerima, statistikat tegema saaduste osas ja veel investeeringuid ka tegema. Ühesõnaga kopikate eest selline ooper, et anna olla.
Suurmesinikul aga hea kuulda, et raha tuleb väikse vaeva eest. 100pere eest 20€ pere eest = 2k euri see juba raha mille eest võiks veidi liigutada. See on minu arvamus. Lühidalt suured ajakulud võiksid olla reaalselt mõistlikult olla tasustatud, mitte kulutada ülemäära töötunde ja närvirakke kopikate peale.
teemas kirjutas:
Minu arvan et Eesti mesindust pärsib 15 pere  seadus.
     Minu etepanek oleks selline. 15 pere asemel oleks se piir 50. sellest arvust alates hakavad  nöuded  vee proovid,toidu amed ja muu pürokraatja,   lisa klausliks oleks et  kui alla 50 pere arvuga mesinik  tahab müüa  poodides,on neil samad tingimused mis 50 ja üle selle perede arvuga mesinikel.
kui aga mesinik realiseerib ise( müüb turul vöi kodust ) neid nöudeid ei  nöuta.  Siis otsustab klient kas sele või teise mesiniku kääst ostab mett.


Siiamaani on aga konks selles, et eestlane registeerib perekonna
siseselt ennem 4inimest x 15peret kui 60 peret ühe inimese nimel. Et mööda minna igasugustest uuringutest.
Probleem jällegi 50 perega on see, et enamjaolt on suureks puhutud mesindus ühte kohta pandud. Sai siin ise käidud üht mesilat kaemas, kus oli 43peret ühes kohas. Reaalne, et sealt palju mett ka ei tule. Samas 50 peret näiteks 5peret x 10 gruppides võib heal aastal saada 5tonni  mett. (reaalne kuigi seal 3t juures. Kuid ikkagi. Seda tutvusringkonnas ei suuda kuidagi maha müüa. Reaalne on juba et kodust suudetakse 2T max maha müüa.
Riigiisad jälle mõtlevad veidi teisiti. Kui tõsta mesindus 50 pereni. Siis palju tekib neid ametlike maksumaksjaid?? Müügitulu pealt tahab ju käibemaksu ja "müügimaksu" maksta. Hiljem kui mesinik tahab raha omale saada omakorda vaja sotsmaks, tulumaks jne ära maksta. Ühesõnaga hapu teema igast otsast.

teemas kirjutas:

Mina arvan et kui se piir on 50 pere juures oleks  ka registrisse teatamist rohkem, ja selle töttu ka euro liidu toetusi  kaa rohkem. 
   Mis puutub ravise ,seirese, mee proovidesse , mesilasperede kaardistamisse ,siis selega olen poolt.


Olen ka sellega nõus. Kuid ma tahaks lugeda head kirjet sellest süsteemist, kus see juba rakendatud on.  Kui Eesti millegis esirinnas on siis lõppeb see tavaliselt ikka nagu ämbrisse astumisega ja suure pauguga.
Üldjuhul on kõik ideed, mida on välja pakutud  igati head. Ühekaupa neid realiseerida oleks ka tulemus arvatavasti hea. Kuid kõik korraga rakendades antakse Eesti mesindusele kabeli mats. Siiamaani olen aru saanud, et kõikidest uuendustest ja ideedest hakatakse, siis rääkima, kui midagi on tõsiselt ämbris või kellegil suur tulu saada. Üldjuhul ikka mainitakse vaid pealkirja ja siis aastaid vaikus.Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

kes on hobimesinik?

Enne, kui küsida mida hobimesinkud riigilt tahavad, tuleks küsida, milliste tunnuste alusel saab öelda, et tegemist on hobimesinikuga?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Tore, et

arutlus käima läks. Teen vahekokkuvõtte ja saate teha parandusi. Ma võttan asjad lõplikult 30. novembri õhtuga kokku. Aga hetkeseis:

1. Tuleks registreerida taudi kartuses, muidu hoidke meist käsi eemal.

2.Hobimesinikud toetust ei taha.

3. 15 pere süsteem ei ole hea aga teised variandid hullemad, las jääb.

 

Vastan ka mõnele küsimusele, millele vastust tean. Vet. ametnikud tulevad mesilat inspekteerima alati ette teatades. Välja arvatud tunnustatud meepakkimis ettevõtted ( näiteks Meveda).

Hobimesinikud on need kes ei saa oma hobist kasu ( rahalises mõttes).

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tulus hobi?

Miks sinu arvates hobimesinik kasu ei tohi saada, kas ta peaks siis halvasti mesindama? Kust tuleb raha mesila kaasajastamiseks, kui tulu ei teenita?
Tulu mida mesilased oma tolmeldamisega loodusele annavad võiks ju ka arvestada!

hobi- ja kutselinemesinik


 Kutseline mesinik minu arvates on see kes on ennast äriregistrisse kandnud ja tegeleb antud ettevõtlusega.Täidab teisi seadusest tulenevaid kohustusi. Perede arv ei ole siin oluline. Samuti on lood toetustega, Üks pere annab samuti oma osa looduse heaks. Toetus mesilasperele on ikkagi loodusele tehtud töö eest, mitte pankrotistuva mesila päästmiseks.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja jazzk pilt

Lihtne küsida-raske vastata

Vastaks Aimari küsimusele Kihnu Virve laulusalmiga: "Las jääda nii kuis oo-oli, las jääda nii kuis on" Smile See tähendab seda, et ei tasuks väga tihti uusi mängureegleid kehtestada. Pigem olemas-olevad reeglid paremini lahtikirjutada ja nendega edasi minna, aga et reeglite täitmine ja kontroll muutuks sisuliseks. Et mesinikud ei peaks osima nö. nihverdamise kohti ja samas järelvalve ametnikud ei oleks oma paragraafides ja punktides kinni.  Näiteks kas-või registreerimise e. tegevusest teavitamise nõue. Kui ametnikud näevad selle nõude täitmisel, ainult võimalust, mesinikku kontrollima minna, siis mesinikud ootaksid võib-olla midagi enamat. 

 Ühes eelnenud kommentaaris Pokumees küsis hobimesiniku   staatuse kohta. VTA toidukontrolli meekäitlemise määrusest võib aru saada, et hobimesinik on VÄIKESES KOGUSES ESMATOODETE TURUSTAMISE HÜGIEENINÕUETE TÄITJA (https://www.riigiteataja.ee/akt/1039970 ) Ehk mesinik, kelle toodang on pärit kuni 15 (k.a.) taru või mesilasperega perega majapidamisest v. ettevõttest. Kõik ülejäänud mesinikud, kes selle klassifikatsiooni alla ei kuulu, on suurtootjad  e. profimesinikud? Ütleks, et segane lugu. Ja ausalt õeldes võib-olla ei teagi kõiki mesindust puutuvaid seadusi, määrusi jne. Kuskil võiks olla kogu pakett kirjas ja lisatud  kommentaarid, et mis ja kuidas. Otsetoetusest ära ei ütleks, kui see ei too kaasa meeletut paberi majandust.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

toetused

Mina isiklikult toetusi ei taha. mite sellepärast et mul köik tipents tobens.  Vaid selle pärast et  toetuste saamisega tulevad kohustused , mida pead täitma aastaid.(näiteks  1 asi on raamatu pidamine,    2 maksu amet,  3 vee proovid, ja köik muu.   
    kUI MA OLEN  TOETUSE SAANUD JA SIIS ÄKI MESINDUS KOPA VISKAB  pean seda suni viisiliselt tegema et ei peaks seda summat tagasi maksma.   Minu moto on kui laenu vötan siis nii kiiresti kui vöimalik  kohustused kaelast ära saada. ja kui vöimalik siis ültse mitte vötta.   Pole laene ja toetusi ,pole ka kohustusi.  Kui miskit tuksi läheb lakun haavad ja alustan uuesti vöi loobun. vastavalt olukorale.  Kui aga ei suuda vta  poolt pandud kohustusi täita siis lihtsalt loobun.:


Hoopis teine asi on siis kui elu kutseliseks hakkaksin.   Siis tuleks virma luua, sellega kaasneb raamatu pidamine ja köik muu.     Kui on virma siis vastutad juba virma kää käigu eest.
Sinu tulud ja kulud ongi ainult need mis mesindus anab. vat siis ales tulevad toetused ja köik muu kaalumisele.

Nii kaua kui tegelen hobi koras katsun ainult mesindusega tegeleda ja nii vähe kui vöimalik pürokraatjat.

Kui mulle akab tunduma et pürokraatjaga tuleb rohkem tegeleda kui mesindusega siis viskan  mesinduse nurka.

toetus


           Toetusi ei saa siduda mingite näitajatega, või perede arvuga. Näikeks alla mingi perede arvu toetust ei saa.Toetused pole kunagi kohustuslikud, kui mesinik ei soovi, keegi neid vägisi ei määra. Kõige rohkem on neist abi algajal, saab lisa raha investeeringuteks ja maandab riski.

Pronksmedal (100p.)

Hobimesinik


Hobimesinikuks võib pidada neid kes mesindusest ei saa ettevõtlus tulu ega ole OÜ või FIE`na mesindusega tegelev ettevõtja.
Kui mesindus minu hobi, siis ei soovi toetuseid ega ametnike. Hobi korras mesilasi pidades 1,5t mett toob tagasi kulutused mesindusse kui hobisse ja ma ei arva et seda peaks nüüd kontrollima ja hunnik nõudeid selleks täitma. 
Mida hobimesinik soovib-
hobimesinikuna ei soovigi eriti midagi peale ilusa ilma ja tahaks rahulikult mesilas toimetada ja sellest rõõmu tunda Smile
PRIAS registreeriksin küll, seda eelkõige haiguste leviku/ seire jni tõttu.

Pronksmedal (100p.)

Mina..

tahaksa ka ,et mind lihtsalt rahule jäetakse
.Kunagi eeimise sajandi loenduse ajal sai perede arv kirja pandud.Sellest ajast statistikaamet nõuab igal aastal jaanuaris andmeid.
Kui aktiivsemalt EML-is liikusin siis siiralt uskudes propagandat, et PRIA-s registreerides mind ei mürgitata sai end kirja pandud.
Pole kuulnud , et põllumeestest keegi enne mürgitama hakkamist PRIA lehel käiks.Seal käiakse ainult toetuste pärast.
No maksuametis sai end kirja pandud kui igaaastased kulud ja tulud läksid üle saja tuhande.Eestlase parim roog on ju teine eestlane.
No omal veidi mugavam majandada kui tead palju saad ja palju kulutad.
Sellega kaasneb pidev kviitungite ,arvete ja kõige sinna juurde kuuluva kogumine.Juba detsembris hakkan sorteerima kuude lõikes ja kui jaanuari keskel tulevad viimased arved siis kokkulöömine.
Selleks ajaks on esimene statistikaameti kiri andmete nõudega kohal.

järgmised kirjad tulevad aina rangemate ähvardustega
Veebruaris paremal juhul olen mina ka valmis neile vastama.
Nojah nüüd kui tean kogu nõuete paketti siis otsustasin tagasi tõmmata.Viimaseks tilgaks sai minu jaoks igapäevase mee vurritamise ja müügi üle arvestuse pidamise nõue.Jah üksikult pole ta tõesti midagi ja ei võta kaua aega.Aga ma teen 100% kõik tööd mesilas üksi ja kui suvel ikka on päevad 12-14 tundi pikad siis ei taha küll enam ühtki lisatööd
Juba möödunud sügisel võtsin uue hobi.Kogun ja remondin vanu raadioid.Vahetan neid mee vastu ja ostan OSTA oktsionilt aeg-ajalt
mõne huvitavama. Siiani ei ole veel ükski ametkond huvi tundnud
mitu bakterit on raadiost väljapühitud tolmus ja kas see ka kellegile kahjulik on.Kui korras on mu töölaua ümber olev elektrivõrk ja millised mõõteriistad mul on. Kui kaugel ja mis kvaliteediga on kätepesu vesi jne...Kui kaua veel? Loodan,et saan uut hobi nautida elu lõpuni sest homme saan 68.
. Mingil tasandil jätkan ka mesilastega.Kasvõi uue hobi rahastamiseks on mesilasi vaja: kuid kas see on mõni ametlikult kirjas pere või põrandaalune -tulevik näitab
Toetusi pole saanud ega ei tahagi. Iga asi peab end ise ära tasuma.
Selles olen eelkirjutajatega üht meelt.Miks peaks Euroopa maksumaksja kinni maksma meie toimetamised eriti veel siis kui me ei oska teha asju nii et need ka kasu tooks.
Mõni alaline ehk teab mind ja mu mesindusoskusi ja saavitusi. Teistel
vast polegi vaja teada
AITÄH; KES VIITSISID LÕPUNI LUGEDA!


Pronksmedal (100p.)

Toetajad Euroopast

jaak0001 kirjutas:
Miks peaks Euroopa maksumaksja kinni maksma meie toimetamised eriti veel siis kui me ei oska teha asju nii et need ka kasu tooks.

Mitte ainult rikastelt euroonudelt, vaid meilt kõigilt, korjatakse makse. Hiljem jagatakse osa sellest rahast Brüsseli ametnike suvade järgi tagasi. Kui tahetakse lehmapidamist soodustada, jagatakse lehmapidajatele, kui mesindust, siis mesinikele. Kui mesinikud ei taha, läheb see osa näiteks lambakasvatajatele. See, et sa oma selja sirgu lööd ja oled uhkelt ilma, ei muuda midagi peale selle, et raha saab keegi teine.

toetus


Toetus ei ole sunduslik. Hobi korral tuleb ka seadusi täita. Ole sa jahi - kala - või tegele millise hobiga tahes.

Pronksmedal (100p.)

kokkuvõtteks

Ok, arvestades reaalsust  ,et paremaks ei muuda meie olukorda kéegi, ja siis võiks kokku leppida, et kuni 15 pereni per kärss jäetakse meid rahule. Toetused tulevad siis kui muutud suureks ja koos toetustega tulevad ka inspektorid ja analüüsid ja mu staff. Siis asi õiglane. Ainuke toetus mis võiks olla kõigil ja ilma kohustusteta oleks varrotoosi tõrjevahendite ostmise ( võib ka riigihanke korras apistaani või midagi muud lihtsat ) toetus. Või toetus suurmesinikele kes ravivad oma ümbruskonna naabrite kuni 15 pereseid mesilasi.

Pronksmedal (100p.)

vastu

Aimar Lauge kirjutas:

2.Hobimesinikud toetust ei taha.

3. 15 pere süsteem ei ole hea aga teised variandid hullemad, las jääb.

 


Vaat nende kahe punkti osas ma küll absoluutselt ühel nõul ei ole! Öelda, et hobimesinikud toetust üldse ei taha - seda järeldust ei saa ka teha! Kindlasti leidub neidki, kes toetust tahaks/vajaks ja neile tuleks võimalus toetuse taotlemiseks kindlasti jätta. Alati leidub inimesi, kes ei oska arvutada ja näiteks 5 rahaühiku "tasuta" saamise nimel on nõus võimlema kulutades selleks 10 või rohkem. Jätkem siis neile see hullamisvõimalus! Toetuse saamiseks kehtestatud tingimusi ja nõudeid, aruandlust jms. pole aga mõtet laiendada nende hobimesinike suhtes, kes näiteks ei huvitu toetustest ja kogu selle teemaga seonduvast. Ma usun, et keegi ei loe mõistlikuks, et ametkonnad hakkaks näiteks margi- või mütsikogujate või mistahes muude hobidega tegelajatelt aruandlust, registreerimist, statistikat või muid jaburusi nõudma tuues ettekäändeks "te ju vajate toetusi".

Teiseks, 15 pere piirmäär on Eestis mis põhjendustel ja kelle algatusel peaaegu 3X väiksemaks toodud kui näiteks Soomes? Ilmekas näide jälle sellest, kuidas eestlane oskab ise enda eluolu kottida. Mina küll ei arva, et Eesti mesinikke peaks sedasi Soome omadega võrreldes 3X rohkem piirama hakkama. Mis on sellise 15 pere piirangu tegelik eesmärk Eestis? 15 pere piirmäär tuleb viivitamatult kaotada ja viia vastavusse vähemalt Soome vastavate normidega! Eestis arvatakse vist ametkondades, et mesinikud on va pahad ja riiki pügavad kuritegelased, keda tuleb kõigiti piirata, takistada, koinida kõikvõimalikul moel. Unustatakse ära, et kordades rohkem, kui mesinik mingit rahalist tulu saab tuleb raha sisse kasvõi põllu- ja aiakultuuride tolmeldamise läbi kogu põllumajandusele. Kui poleks mesinikke, siis tuleks hakata peagi palka maksma inimtööjõule, kes redelitega puuotsa ronib õisi tolmeldama või puhvpükstes mööda põldusid hakkab jooksma nagu see juba kuuldavasti toimub näiteks mõnedes aasiapoolsetes piirkondades kus tööstus- ja põllumajanduskeemiaga on mesilased ja muud tolmeldajad putukad hävitatud. Asjamehed võiksid vähemalt üritada turuletil nähtava meepoti hinnasildist natuke perspektiivsemalt ja avaramalt mõelda ja arvutada kumb variant siis lõpuks rohkem maksma läheb! Tegelikult tuleks võibolla peale maksta ja igati avardada võimalusi, et keegi üldse sellise asjaga nagu mesindus tegeleb selle asemel, et neid tobedate piirangutega üritada ninapidi "kaussi" suruda.  EML ja muud Eesti mesinduse eest seisvad organisatsioonid peaksid tegema oma parima, et taolised piirangud kaotataks ja taolisi lollusi kunagi ei tekikski. Tegelikkuses aga paraku näeme vastupidist. Küsimus: miks ja kelle huvide eest seistakse?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Repliik.

Korra sekkun diskusiooni küsimusega Soome  kohta. Mismoodi seal asjad mesinduses on? Kui keegi teab kirjutagu ja pangu viide ka.

Pronksmedal (100p.)

toetused


kõik need toetused on riigil nii paika pandud, et mingi trikiga see tagasi saada- sundida sind laenama, maksupoliitika jne. Toetusi küsitakse kõigile kes ametlikult kirjas. Aga nende saamise tõonäolsus 0 lähedane. Esiteks on riik seotud eu lepingutega mis otsetoetusi mesilastele ei luba (soomlastel mingi erileping seoses polaarjoone lähedusega) teiseks raha ei ole. Aga ma sain aru , et Aimar küsib ikka ja kõigile.


Muuseas lambapidajad saavad toetust ka alles siis kui neil on vähemalt kümme utte.


 

Sooviks

Sooviks et tehtaks seda mis sai lubatud- üks registreerimine aastas selleks et mesinike vara oleks kaitstud ja mesilaste tervis kontrolli all. Uued kohustused, trahvi hirm ja uued lubadused ei ole hea mõte. Mõjub mainele halvasti, usaldusest rääkimata.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

õngemees

valt kirjutas:

Toetus ei ole sunduslik. Hobi korral tuleb ka seadusi täita. Ole sa jahi - kala - või tegele millise hobiga tahes.


Igaüks tohib tasuta ja püügiõigust vormistamata ühe lihtkäsiõngega kala püüda avalikul ja avalikuks kasutamiseks määratud veekogul, arvestades lubatud püügiaegade, -kohtade ja kalaliikide kohta kehtestatud piiranguid.

Õngepüügiõigus on igaühe eluaegne õigus. 

...................

1.seega õngemees ei pea ennast mingil kuupäeval kirja panemas käima nagu vabakäigu vang. võib-olla tõesti kiigata enne otsuste tegemist ka kalapüügi sääduste poole Smile

2.mina sain aru nii, et hobimesinikud pole toetustest huvitatud juhul kui toetustega kaasnevad kas otseselt või kaudselt mistahes täiendavad kohustused. kas on nii?õngemees

             Mesindamine on ka igamehe eluaegne õigus..Ise kirjutad kui palju seadusi peab see vaba mees täitma. Ma annaks eluks vajaliku mõtte --- Ükski seadus pole täitmiseks - seadustega ei tohi vastuollu minna. Mees kui sa hakkad siin MAAMUNAL seadusi TÄITMA oled KADUNUD MEES.

ütleks oma arvamuse.

aimar andis küll kuu löpuni aega aga proovin oma mötted kirja panna,öigemini kahe mehe(arutasime neid asju teise mesinikuga kes oma paarkümmend aastat seda tööd teinud 30-40 perega)köigepealt pria.kirja peaks panema see kes miskit tahab.miks peab 70aastane taat kellel 5 taru aia ääres priasse minema.siin vaieldi selle üle kas kirja panna üks vöi kaks korda aastas.vahet pole.oleme nöus ka kaks korda käima kui sellest abi oleks.(praegu saab ainult kenade naistega priast juttu ajada) nüüd see 15 vöi 40 taru.mönele vöib see 40 tähtis olla aga kui poes müüd siis peavad ka 15 asjad korras olema.ja kes keelab iga pereliikme nimele 15 taru kirjutamast,seadus seda ei keela.(tahaksin 15 taru koera nimele panna,tea kuidas sellega oleks?)ahjaa.pria kohta veel.praegust kirjapanekut küll ei möista.milleks see?pöldude mürgitamist see küll ei päästa.meil seda hirmu ei ole,aga sellise probleemi juures aitab ainult kirves mitte priasse kirja panek.mis siis veel.mesinike liit on olemas,palju neid vaja on.kui keegi tahab teha uut ,tehku.igastahes riigi poolsed toetused ei tohi olla seotud sellega kuhu liitu(vöi parteisse)sa kuulud vöi ei kuulu.nonii pikk jutt-sitt jutt ,nii et tänan tähelepanu eest.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Nii,

kohe aeg kukub aga kirjutan vahepeal. Nimelt pärast kohtumist ministeeriumis ja Jänedat on mõned asjad selgemad.

  Paistab et need kes on võidelnud 15 pere piiri vastu on võitnud mulle ootamatult.

  Nimelt üle 15 perelistele mesinikel tuleb lisaks nendele nõudmistele, mis on veterinaarametil 15 perelistel ja väiksematel ,teha kohustuslikult iga aasta lisaks veeproov. Muid vahesid enam pole.

 Registreerimine PRIAs on kõigil mesinikel kohustuslik. Kuna ministeeriumiga suhtlus jätkub on teie ettepanekud oodatud.

Härra Aimar!

Kes teid on valinud hobimesinike eest ministriga rääkima?

Arvamus

 

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

olen Teemasega päri

Et 15 pere seadus pärsib mesinduse arengut . Sest mesindus organisatsioonid laiutavad lõugu mesinduse arendamisest ja perede arvu kasvatamisest riigis ja seda piiranguid seades . Kuda on siis võimalik seda perede arvu suurendada, kui asi üle 15 pere- kurnavad  igasugu pürokraadid su seaduste ,paberite ja muu jamaga nii ära, et lööd lihtsalt käega . Ja neile kes arvavad, 15 peret toodavad ilgelt kasumit teadmiseks, et mis teenid läheb otse mummidele tagasi, varoatoosi tõrjeks , söödasiirupiks , kärjepõhjaks jne .tarude ja kõige muu korrashoidmiseks . Tuleb veel pealegi maksta . Suur tootjad ( kindlasti mitte kõik) aga enamus näevad konkurentsi ja pigem hävitaks sellised pisikesed nn. hobimesinikud olenematta sellest , et tänu neile on mesilaste populatsiion suurem seega ka liigi säilimine krahhi korral.  Just selline mulje jääb siin neid komentaare lugedes. Kas asi ka tegelikult nii on mina ei tea .

Pronksmedal (100p.)

Arvamus

Jänedal esinenud Janne Leimi, Soome Mesinike Liidu juhatuse liige, väitis, et Soome mesinikud on suhtluses riigiga saavutanud palju tulemusi tänu sellele, et neid esindab riigiga suhtlemisel üks organisatsioon – nende mesinike liit. Meil on mõned rahaahned suurmesinikud seda tava rikkunud, ise mesinike eestkõnelejaiks hakanud ja muutnud EML-i riigiga suhtlemisel ja mesindusprogrammi koostamisel mõttetuks. Kuna piirkondlikud mesindusseltsid on meil elujõuetud, siis on parem nimetatud suurmesinikele vastukaaluks luua ühistel huvidel ja tõekspidamistel  põhinevaid mesinike ühendusi.
PS. Aimar Lauge, püüa oma kommentaaridesse panna ka mingi sisu, tühi loll mula on mõttetu ja kui palju mesinikke on Saaremaa MTÜ-s?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ei

olegi keegi ,Kaarelkaks, aga teil häda käes et suured sõidavad üle teerulliga. Ma püüan aru saada millest me üle sõidame.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Vastan beeboyle.

Meil on 15 liiget kellel ca. 900 mesilaspere.
PS. Tühi mula ikka sinu pärusmaa Wink

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Piitre.

Hetkel pole ei hr.Lauge ega teised targad jõudnud veel midagi teha. Oleme alles alustanud suhtlemist ministeeriumi ja ametkondadega. Üheski seaduses ega määruses kahjuks meie karvast kätt sees pole. Püüan selgitada mis õigus keskkonnas me hetkel mesinduses oleme ja mida väikesed tahavad. Meie, suured tahame mesindada ja sellest elatuda.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Kokkuvõte.

   Ega seda teha lihtne pole. Arvan ,et kuna enamus mesinike ei ole aru saanud mis olukord mesinduses on seadusandluse poole pealt, siis tuleks see kõigepealt selgeks saada.

  Hetkel tuleb kõigil nii suurtel kui väikstel end PRIAs registreerida. See on kohustuslik. Kuni 15 perelisi mesilaid kontrollib kohalik volitatud vetarst 1x 3 aasta jooksul. Ülejäänuid kontrollib maakonna vet. keskuse spetsialist vähemalt 1x 2 aasta jooksul. Mõlemad grupid peavad kinnipidama toiduohutustest ja täitma pabereid mis on ette nähtud.

  Usun kui enamus on omal nahal need asjad läbi proovinud, siis saame edasi arutada mida vaja muuta ja mis on hästi.

 Samuti pole mõtet süüdistada suurmesinike väikemesinike kiusamises. Ei saa isegi aru kuidas seda teha. Samamoodi võiks väita ju vastupidi.

 Kas teha uus organisatsioon? Usun et see pole paha mõte, iseasi kas eestvedajaid leitaks. Kohalikud mesindus MTÜd võiksid küll tugevamaks saada.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Nendest vastanustest ei

Nendest vastanustest ei maksaks küll kokkuvõtvalt "enamust" teha. Enamus hobimesinikke, ei tea sellest lehest siin midagi või pole neil lihtsalt tahtmist selles kõrtsukakluses osaleda.
Uut organisatsiooni pole vaja teha, mesindus on niigi killustunud.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

küsimused-vastused

küsimus oli:
Mida hobimesinikud riigilga suhtlemiset ootavad ja tahavad.

kokkuvõtteks olid ootused järgmised:

1.enamus mesinike ei ole aru saanud mis olukord mesinduses on seadusandluse poole pealt.(Aimar Lauge)

2.teist ootust polnudki.

mul on üheksa tuttavat hobimesinikku. küsisin neilt ,kas nad on PRIA-s mesilaspered registreerinid:

vastus:100% ei

küsisin neilt:Milline nõue või regulatsioon paneb mõtlema hobimesindamise lõpetamisest?(Alfa)

vastus:mitte ükski, aga millised ned nõuded on?

küsisin: kas nad käivad siinses mesindus.ee nimelises kõrtsis kaklemas. (Pokumees)

vastus:ei


tegin ka kokkuvõtte. see on siin:

http://www.youtube.com/watch?v=STe73n77EhE

Pronksmedal (100p.)

vet kontrollist

lugesin siit lehelt, et kui käib vet kontroll, siis pead maksma. Ei või tõsi olla. Mind ei ole siiani külastatud. Kui maksmine on tõsi, siis miks ollakse siiani vaikitud? Kui vet kontroll tahab mind külastada, siis peab ta eelnevalt minuga aja kokku leppima ja kui mul on midagi valesti, siis ütleb tema , kuidas ma pean olemasolevate ruumide baasil tegevuse korraldama. Samas ta peab olema väga sõbralik ja hea suhtleja. Samuti ootan, et EML väljastaks kord aastas küsitluslehe, mille põhjal saame anda omapoolse hinnangu inspektorile. Ta peab olema abistaja, keda me ootame omale külla head nõu saamas, mitte karistama. Arvi, uuri mesinike ootusi inspektoritele ja korralda kontrollidele selle põhjal üks õppepäev. Eriti vajavad kohalikud vetarstid mesindusalast koolitust. Jutt, et nad peavad teadma ja oskama (kuigi ei oska) ei vii kuhugi. Jänedal jäi kõlama, et just vet süsteemi abist tuntakse kõige enam puudust. Hea, et tuli tagasiside. 

Ehk järgmisest Mesiniku

Ehk järgmisest Mesiniku numbrist saab kõigile küsimustele vastuse ja nii et isegi mesinik kel vanuse poolest  "parim enne"  läbi sellest aru saab. Et mida peab, kust saab, mis maksab ja kui kuidagi ei saa siis kuda karistatakse.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Maksmisest

Oel on vist veidi üle rea  minu kirja lugenud, kus kirjutasin mahemesinduse kontrollijast, kelle külastusel on vaja maksta riigilõivu.

Ja veel vahva Oel on Sul sinisilmsed lootused kontrollide suhtes.....kas Oel ei ole midagi kuulnud tudengite uurimusest.....vangidest ja vangivalvuritest, ......kuidas tudengite grupp pooleks jaotati ning kuidas ajapikku valvurid ülbemaks ja jõhkramaks muutusid ning vangid alandlikuks läksid??
Meil on politsei riik, vahet pole, kas ta nimi on inspektor, või lihtsalt kontrollija.......ta ei ole ju mesiniku abistaja.....olgugi, et Vet - arst võiks olla.....ta saab pluss punktid, kui vigu leiab, mida kõrvaldada vaja , et teda  TUGEVAKS kontrollijaks loetaks.

Enamus vet-arste, kes maal ringi liiguvad ning maarahvaga otse suhtlevad ongi, parimad - parimate hulgast, südamlikud......kuna on tegeliku eluga kursis.....ning naeravad ise neid euromõtetusi.

Kuid mesinduse rea peal??,  pole kohanud hetkel, niiväga kompententseid (peale Kalle Toomemaa) ning siinkandis, kui ma oma soovi avaldasin maakonna pea/vanem/kõrgemale vet- ülemusele......siis ta sai kohe kurjaks, et mida ma veel ei taha - mesilastele.......et, tema tublid vet-arstid ravivad ikkagi lehmi jne. jne. jne.

Ja paljud vet-arstid konsulteerivadki üle tugevate praktikutega mesinduses, kui on nende poole  mesinduse probleemidega, keegi algaja mesinik pöördunud.

Ja veel tubli Oel.....Kas on tõesti võimalik, et ühe toas istumise õppepäevaga võetakse mittemesinikelt (vet-töötajatelt) ära hirm 10 000-te mummide eest, kes tarust vastu vaatavad?

Parimat....

Pronksmedal (100p.)

metsamummule

tegid mu tuju paremaks kuigi see oli enne ka hea. Olen jah sinisilme kuna mul puuduvad kogemused vet arstidega suhtlemisel. On ainult mõtted ja ideed kuidas võiksid asjad välja näha ja olen nõus, et midagi võiks olla teistmoodi. See kirjutis oli ajendatud Jänedal räägitu põhjal. Kui sinisilmsusest kasvõi pool õnnestub ellu viia, siis on ju super! Kohalike vetarstide kohta avaldasin sama arvamust mis sinagi, kuid vastus oli, et nad PEAVAD oskama mesilasi ravida. Seepärast fikseerisin teistelt mesinikelt kuuldu põhjal praeguse olukorra ja avaldasin oma arvamust, kuidas võiks kontrollimine ideaalis välja näha. Tajun, et 10 palli süsteemis oleme vet kontrolliga tasemel 2. Samas ei tee kellegile etteheiteid, kuna edasi peame liikuma sõbralikult koos. Metsamumm, tore et sa siin oma kogemusi jagad, kuna mesiniku lehes sa enam ei kirjuta. Noored mesinikud ei teagi, et tegemist on ühe mesinduse korüfeega. Ühel õppepäeval ütlesid vahele mõned mõtteterad ja ma sain sel suvel neile toetudes ikka vägeva saagi.


 


  

vet kontrollist

Pole paremat maiuspala agarale vet ametnikule kes peab oma tähtsust koguaeg tõestama kui areneda tahtev väikeettevõtja. Ei jõua iial kõiki tema ettepanekuid ja ettekirjutisi täita, vahel tuleb mõni trahvikenegi et näidata kui põhjalikult ta oma hoolealuste seas korda hoiab. Väikesed tegijad on tema leib, suuri nad ei puuduta sest neil on raha palju annavad kohtusse öeldes las juristid klaarivad.