Mesilased ja lambad

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kas kellelgi on kogemusi lammaste ja mesitarude samal territooriumil kooseksisteerimise võimalikkusest? Mõte selles, et lambad sööksid tarude ümbruse puhtaks.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Lambad/mesilased

  Õepojal on pärast lammaste poegimise perioodi lõppu ligikaudu 400 lammast. Karjamaa on 100% valge ristikuga kaetud - seega korje tagatud kogu suvi. Karjamaa servas lauda seina ääres on mesipuud milles pesitsevad igasuguse tõuaretuseta mesilased. Seni pole ühtegi intsidenti olnud.

   Lähtudes eelnevast ei oska anda seletust AIRE poolt viidatud juhtumile. Üks asi mis sellise rünnaku esile kutsub on loomadel parasiitide tõrje kemikaalide kasutamine.
  Edu loomkatsetes Smile

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Meie mõned mesilagrupid on lambaaias

Poja lambakasvatus rajatised jm. (sajad lambad ~300) on ühest grupist ligi 100 meetrit....sageli ajavad lambad tarude maandumisrajad paigast ära. Ühes kohas käivad hobused ennast vastu tarusid nühkimas jne. jne.

Kuid huvitav oli lugeda siin foorumis nõelumise juhtumeid! Meil Eestimaa mesindus väga kirev ning tooksin parralleele oma kogemustest, mida siin kirjas ei olnud.......mesinduse hooaegadel ja vahepeal ei ole külastanud aastaid siinset foorumit/mesinike kokkusaamisi siin.

* Reinuvader mainib hästi, et pered muutuvad tigedaks peale sülemlemist, kui ema alles kupus, või kui emaga on midagi juhtunud jne...Kuid keegi ei ole maininud, et sageli teeb mesinik ise ennast "kosmonaudiks, ajab oma "läbivaatusega pered tigedaks ning ümbruskond kannatab! Lammaste hukkumisel ei pidanud see muidugi põhjuseks olema......kuid sageli on just tiheasustusega kohtades, kus peresid peetakse akna all, oma roosiaias .....mesinik ise mesilasperede tigedaks ajaja ning naabrid vaadaku kuidas saavad.
Mul on perede "tülitamise tulemusel mõned fakti oma silmaga nähtud, kohal käidud....Üks suht alustaja mesinik tegi sellise vea, et pere muutus tigedaks poole vaatamise pealt ning mesinik jättis vaatamise pooleli ning läks tuppa riidesse panema, kui tagasi tuli olid kanaaias siplevad kanad....harjad mustasid mesilastest...võrkaiatäis kanu surid ära. Oh, oleksid nad aiast pääsenud, nagu lambukesedki 5x5m!
Teises kohas lasi küllaltki kogemustega mesinik oma koera just samadel põhjustel surnuks nõelata, kuna peale perede tülitamist, läks ise minema ning koer oli läheduses ketis.
Kolmandas kohas nägi mesinik peale oma perede läbivaatust, kuidas naabri loomad - mesila lähedal ketis olnud lehm ja mullikas ennast lahti tõmbasid ning kodu poole punusid.

* Keegi pakub siin sülemit, lammaste hukkumise põhjuseks....võib samuti juhtuda, kui mesila lähedal ei olnud neil soovi/võimalust kuhugi koguneda ning mingil põhjusel tahtsid võib olla lambatarandi lähedale koguneda...mingi tähise, või puukese külge...olgugi, et 300m on sülemi kobardumisepaigana liig kauge mesilast....kuid... lambad kuuldes suminat, mis neid kohutavalt ehmatab...kukkusid jooksma... ja tekitasid sülemile segadust.  Minu tuttavatel mesinikel ei suutnud sülem otsustada, kahe teeäärse puu vahel, kumbale koguneda ning maandusid suurele autoteele kahe puu vahel....terve tee oli nendega kaetud, õnneks mingi kümne minuti jooksul ei tulnud ühtki autot ning mesilased jõudsid enamus enne auto möödatuiskamist ühele poole puuotsa minna. Olen ka ekskursiooni bussis olnud, mis sülemisse sõitis....esiklaasi pesti tükk aega, oli lausa meega kaetud.....osa sülemeid liigub ju tõesti 1-2 m kõrgusel, mida võis ka lambaaiast "ülelennul juhtuda!

* Tormi nõelava sülemi lisana...ütlevad vanemad mesinikud, et pidid olema n. ö. lausa näljasülemid, korjevaesetes kohtades-korjevaesel ajal.....kes on sunnitud minema parematele jahimaadele....Minu kogemust mööda sülem enne ei liigu, kui kindel siht teada-teevad ju kärjedki kobara sisse, kui uue koha otsimine pikale venib!.....kuid vanemad inimesed teavad rääkida, et vahel need näljasülemid pidavat mitme päeva jooksul lendavad sinna ja lendavad tänna, kuid "" tänapäeval ju mesipuid ei ole enam saadaval ja muutuvadki lõpuks tigedamatest -tigedamaks sülemiks enne järjekordset vihma veel. Vahest tuleb ka kaugemalt sülem ju mesilasse, lootuses tühja taru eest leida.... lennates isegi mõnele perele peale, et järgmisel päeval jälle lahkuda jne. jne. jne.

* Lammaste raudkärbse tõrje ka väga usutav ärritaja, kuid antud juhul olid lammastel pead mesilastega kaetud...parasiitide tõrjet tehakse tavaliselt peale niitmist.....siis oleksid lambad üleni nõelutud saanud ju!
Parralleelina mesilased ründavad igasuguseid valesid - mitte looduslikku päritolu lõhnu......tundugu need inimese jaoks nii meeldivad kui tahes! Sedasi on kogemusi mitmeid - mesila lähedalt möödaminejatega, peale peapesu, kes midagi juustega on teinud...Kui seda kunagi mõistma hakkasin, muutusid kõik kosmeetikat ning lõhnu turustavad müügikohad mu jaoks saasta müüjateks - oma sigri-migri-sillerdavate pudelitega. 
Või kord käisin ühe vinge, parima mesinikuga tema paljudes väga huvitavates mesilagruppides...ta oli minu auks mingit geeli oma juustesse määrinud ning tema nunnud mesilased olid igal pool ta moodsalt turritavas soengus.

* Rüpsi- rapsiga on sama efekt, mis mesikagagi........kui temperatuurid, õhu niiskused ja tuule suund ei klapi....siis mesilaspered säält suurt midagi ei korja ning lähevadki närvi....

Nii, et ka kõige- kõige parimat mesindussaadust - mesilasmürki peab oskama doseerida.


Pronksmedal (100p.)
Kasutaja juki pilt

Loomad ja mesilased

Need loomad ja linnud keda ma pean on kõik vabapidamisel, ainult hobune on karjatamisperioodil koplis. Selle piir on 5 meetri kaugusel mesilast. Kuue aasta jooksul ei ole hobusega midagi juhtunud, pole aru saanud tema kahjulikust mõjust mesilastele. Vastupidi, mesilastele meeldib kevadel hobuse sõnnik ja virts. Samas, mul ei ole eriti rahulikud mesilased, toimetan ikka maskis ja ülikonnaga. Naabril olid ka lambad, 20 meetrit eemal samuti täiesti probleemivaba.


Hobuse lasen õhtuti jalutama, käib ka mesitarude vahel. Eelmine aasta oli väike õnnetus ühe hanepojaga kes läks lennuava ligidale ( lennuava oli 10 cm maapinnast) ja ta sai nõelata mille tagajärel suri. Need haned kes on suured probleemi ei ole.


Nii nagu eelnev kirjutaja mainis võiks loomadel olla vabadus liikuda mis võimaldab põgenemist.


Kui kardategi, pange väike piire mesipuude lennurajale ette, et loomad sinna ei satuks.

Pronksmedal (100p.)

Nõuka ajal...

oli 100 lehma karjakoppel minu tarudest 5-6 meetri kaugusel üle kraavi. Kui karjusel vedas siis ta karjatas lehmi ratsahobusega ning
umbes 10 aasta jooksul ei tuldud mulle kordagi kaebama, et mesilastega oleks jama olnud. Kui veel kanu pidasin siis umbes 15 taru mesilastega olid kanaaias ning ei mäleta, et oleks mingit jama olnud.Nojah seal oli ruumi ka 400-500m2 ja kreegi ning õunapuid ka
mõned.