Mee tootmise ja turustamise arendamise Eesti riiklik programm 01.09.2013 - 31.08.2016 !?.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt


  Väljas paugub pakane ja siis on aega natuke ka arvuti taga istuda ja mõelda tuleviku peale. Aasta pärast tuleb ministeeriumile mesinike ühingute poolt pakkuda uus töötav programm. Nüüd oleks viimane aeg pakkuda välja uusi ideid ja ettepanekuid. Seda ei pea tegema ainult siin foorumis, vaid ka nendes seltsides ja ühingute juhatustele kus liikmed ollakse.

 Praeguse programmi kohta saab lugeda siit: http://www.mesindusprogramm.ee/eesti-mesindusprogramm

Nõuete kohta siit: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2007R1234:20081001:ET:PDF

                          http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2004R0917:20070719:ET:PDF

 

Aimar Lauge

 

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Programmist ...

Kahtlemata õige aeg ärkamiseks ja eesti mesinduse juhtimiseks EL-i rajale
võtes  aluseks ÜHTSE PÕLLUMAJANDUSPOLIITIKA ja noppides sealt välja
mesinduspunktid.Määrus  1234/2007 on tõlgitud eesti keelde ja punkt 46 on pühendatud mesindusele.Sele ülesriputamisegs foorumisse ei saanud hakkama,ehk keegi teeb ära.Soovitan rippujatel tegelda selle dokumendiga ja otsida mesindusalast huvipakkuvat informatsiooni.
    Mart Rannu
 Kutsun loobuma anonüümsusest

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Programmist ...

Unetuse korral on huvitav lugeda programmi rakenduseeskirjade seadust.Tekkib küsimus möödaniku suhtes ,kes esitas ja millised  lisades nõutud arvud.Huvitav oleks neid näha ja hinnata möödunud ja toimivat programmi perjoodi,et uus programm saaks efektiivsem.
       Mart Rannu
  Isiklikult olen kimpus varroa lesta ja perede arvu suurendamisega

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Mart,


kuidas programm peaks aitama sul lahendada probleemi varroalestaga ja perede arvu suurendamisega? Saan aru et see süsteem mis pea 8 aastat on toiminud ei aita. Kas on liiga vähe uuritud varroalesta ja võetud proove või pole sind piisavalt haritud kuidas peab lestaga võitlema ja kuna ma hetkel 4. meetme juht, siis mis tegevusi peab tegema et inimesed oskaksid oma perede arvu suurendada?

  Praegu saan aru et peaks varroatoosi meetmele raha juurde panema ja mesilasperede arvukuse arendustööle ka. Aga ega raha juurde panemine asja ei paranda ainult, äkki peaks midagi teisiti tegema?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mesindusvõtted

Jõudsin kunagi ühte mesilasse, mis ei edenenud ning mesinik ajas oma nõrgad/hädised pered haiguste kaela.....oli just juuni kuus ostnud tohutu raha eest kõigisse peredesse panemiseks värsked APISTANI ribad...(omas mõttes olin ma  tookord apteegi pääle vihane, et suure korje alguses laseb mesinikul niipalju raha kulutada asjatult ))
Ainus probleem oli seal mesindamise oskus! Ja nii igal pool, erinevate mesinike juures olen seda kogenud, kus ei edene....nad ei taha seda tunnistada.....ajavad varroa kaela jne.....hakka austama kobara täiuslikkust, KUULAMA PERET!

Tolle mesiniku juures, ((ta tegi ise tarusid ning pidas paarkümmend peret)) panime paarile suuremale perele täisraam magasinid peale....katused jäid tagurpidi /uurakile......mõtlesin, et kui õuest ära lähen, paneb võibolla oma järgi tagasi....kui järgmisel korral sinna jõudsin olid tal kõigile tarudele kraed tehtud. Ning ta sai 3-4 perest sellise mee, et ütles, et miks ta neid kahtekümmet peab ning mööda puid sülemeid taga ajab, kui 3-4-st samapalju mett saab.....ostis selle peale kohe mootoriga vurri....ja oli õnnelik, et pered enam ei sülemlenud peaaegu...
Tal oli seal muid jamasid ka, mida samas külas teiste mesilaste pidajate juures kah märkasin.
Hääd talvitumist!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mesindusvõtted

Metsamumm palun lõpeta anonüümsus,kui tahad konsultandina pakkuda mesilastele ,mesinikule,mesindusprogrammile arendavat asjaajamist,siis tee seda selles teemas oma nime all.Edukat loomingut ja jõudmist tootjate hulka.
    FIE Mart Rannu

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

hm

no kuulge
oma tähelepanekuid võib ju ikka jagada
kui mesinik naabermehe külmunud veetoru aitab üles sulatada ei pea tal olema torumehe pabereid
kui sügishommikul aitab tuttaval auto käima tõmmata ei pea ju töötama autoabi firmas
iga liigutuse eest ei pea esitama arvet
on ju nii?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Paistab,

et suur külm läbi. Huvi järgmise programmi perioodi koha pealt aga endiselt jäine. Paistab et ollakse praeguse programmiga rahul või on teema liiga võõras. Kindlasti hakatakse uut programmi kokku panema sell aastal.

  Ma omaltpoolt pakun välja, et praeguste loengute asemel tuleks võtta 1-2 mesindus spetsialisti või kuidas iganes neid nimetada ja nad hakkavad käima mõõda vabariiki ja õpetavad erinevaid programmi teemasid ja tutvustavad näiteks uusi ravimeid (skeeme) jne. Kohalikud seltsid saavad neid omale külla kutsuda ja kõik nendega seotud kulud kannab MP.

  Ootan veel kaasamõtlemist ja uute ideede väljapakkumist, ärge ainult programmi pealkirja unustage Smile

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Aimari ettepanek

lõhnab autoritaarsuse järgi! Tunnen üht suurepärast inimest/mesinduse nõustajat/konsulenti......kes arvas ka, et koolitage teda välismaal jne., et siis ta teab edasi rääki......kuid pärast, muutub "mugavaks ja ei räägigi..........

Minu ettepanek oleks, et igal pool ja alati peab/on vaja/võiks olla,  mesinduspäevadel lektoreid ikka 5-6 (min 2-3)....igal ühel oma vaatenurk/oma mätas/oma kogemus/oma pädevus/oma areng -- mis on õigehea! Kuulajatel kah huvitavam!

Peaksime rohkem tähelepanu pöörama

Rohkem tähelepanu peaks pöörama mee müügile. Kõigil mesinikel ei lähe nii hästi müügiga, kes saab hiljemalt uueks mee võtuks kõik oma eelmise aasta mee toodangu maha müüdud.  Teavitada tuleks tarbijaid kuidas mesindamine käib ja kuidas mesi purki saab ja rääkima mee headest omadustest. Et tarbijal tekkiks väike arusaam, et mee tootmine ei ole ainult vurritamine.
Teise võimalusena toon väja, et Eestis peaks olema koht kus saaks oma mett käidelda. Sest väga palju kliente soovivad saada just selle maitsega ja värvusega mett mida nad eelmine kord said. Kui mesinikel ei ole sama maitse ja värvusega mett anda, jääb ta oma kliendist ilma. Paraku on mee maitse ja värvus väga erinev.
Käsiti üle 200-300 kilo mett korralikult läbi ei sega. See eeldab samuti suurt nõu. Samuti on kevadine mesi juba ammu kristalliseerunud kui sügisest toodangut saab veel vurritada. Siis on vaja jälle sulatada.
Kas oleks võimalik euroopa liidu rahadega rajada kuhugi Eestisse ühe suuremat sorti pakenduskeskuse? Kuhu saab mesinik tuua oma mee. Selles ruumis toimuks sulatamine, mee segamine ja pakendamine oma taarasse. Taara all võiks saada isegi purki täita. Piisab ka kui saab uuesti oma suurtesse nõudesse tagasi villida ja siis kodus vastavalt nõudlusele purke täita. Selisel juhul oleks tagatud mee ühtlane värvus ja maite. Sulatusruumis peaks korraga saama sulatada ka suuri koguseid. Samamoodi peaksid segajad olema suured.
Ei tea, kuidas praegu nõudlus euroopa turgudel on, aga aastaid tagasi oli just probleem, et ostjaid oleks olnud, aga ühtlse värvi ja maitsega mett ei olnud meil pakkuda. Siis taheti vist korraga saada 30 tonni, kui ma ei eksi. Eesti peale oleks selle mee koguse kätte saadud küll, aga puudub ju koht kus seda käidelda. Oleks meil probleem lahendatud, sest saaksime oma mee segada ühtseks massiks.
Siis oleks meil mesinikel lootus tulvikus müüa ka teistsse riikidesse, kui meil üle on ja istume oma meetünnide otsas, nagu praegu. Hinnad on siiski madalad, aga vähemalt saaks midagi kui ootama jääda paremaid agu, mis võibolla ei tulegi.

Tarmo Teetlok

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ärge

nüüd seda küll kartke et mina hakkan üheks nn. konsulendiks. Selle hirmu võtan kohe maha. Olen korduvalt kirjutanud ja õelnud et ma rohkem seda meedet ei juhi. Teil tuleb mind kannatada vaid selle programmi perioodi jooksul, kui sedagi Smile.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Asjalik

arvamus sul isamesilane aga arvan et mesindusprogrammi alla see ei sobi. Selleks on PRIAs olemas vastavad meetmed, mis soodustavad ühistegevust ja ka antakse inventari ostmiseks toetust kuni 50% di ulatuses.

  Pakenduskeskusi on Eestis ennegi teha püütud aga seni pole saadud mesinike ühe mütsi alla.Huvitav küll miks? Wink

 Idee on hea ja vajalik minu arust.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

üks ettepanek järgmiseks MP

idee oleks luua laiemale mesinike seltskonnale mõeldud nn. avatud puhaspaarla. See paarla teeks koostööd kohalike tõuaretajatega. Paarlat saaksid kasutada Prias registreeritud ja vet. ameti kontrolli läbinud mesilad. Millist rassi/tõugu/liini pilootprojekti paarlas kasutada sõltub mesinikust/mesinike grupist kes projekti konkreetselt ellu hakkavad viima ja töös hoidma.  Ettepanek on esitatud pilootprojekti idee tasandil.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Hea


ettepanek arlilt. Panen kõrva taha. Näiteks võiks igal aastal olla erineva tõu lesed- kolm meil neid on ja 3 aastat kestab programm.

Pronksmedal (100p.)

pakenduskeskusest

Aimar Lauge kirjutas:
Pakenduskeskusi on Eestis ennegi teha püütud aga seni pole saadud mesinike ühe mütsi alla.Huvitav küll miks? Wink

 Idee on hea ja vajalik minu arust.


Kui see oleks vajalik, siis oleks ta juba ammugi loodud ja töös. Pakendusfirmasid ju olnud küll ja on ilmselt veel praegugi, kes müügisuutmatu mesiniku murekesele vastu tulevad ja nende mee muidu ära veaks. Ärge sealt ainult raha lootke saada! Kui isa- ja emamesilased uitmõttest natuke edasi mõtleks, siis saaks nad ilmselt aru ka miks see geniaalne idee pole teostunud. Segamiskeskustest unistajatele ütleks, et püüdke kasvõi natukene analüüsida, mis juhtub sellise mee hinnaga, mida ühest Eesti otsast teise segistisse vedama hakata ja kes seda teilt pärast ostma hakkaks. Vihjena võin öelda, et ühe edasi-tagasi otsaga transport 
segamiskeskusesse ei piirdu, kuna sellist asja ootetööna küll keegi ei
tee. See on vaid üks takistav nüanss selle projekti juures. Te peate kõike peale seda olema veel suutelised konkureerima Hiina, Poola ja Ungari jne. olluse segajatega, kes ei paiska sellist "ühtlast ja standardset" müüki mitte hädised 3 tonni ja isegi mitte 30 tonni, vaid merekonteinerite, laevatäite kaupa ning vastavalt nõudlusele suudavad tunduvalt rohkemgi. Aastate lõikes täpselt ühesuguse maitse-, lõhna- ja värviomadustega mett, mida keskmine EU hulgiklient nõuab, saab ainult kultuurina kasvatatavatest taimemassiividest. Eestis reaalselt mõeldav vast ainult rapsiväljad, rapsimee maitset aga kliendid ju jällegi ei armasta ja see pussukas tuleks siis sealt kindlasti kuidagi välja kemiseerida. Looduslikul tootmismeetodil saab ühtlase maitse- ja kvaliteediga mett vaid ilmastiku sobivusel (NB! Eestis meil teatavasti standardset ilma aga pole), hulgiostjate nõutavat tarnekindlust on võimatu sedasi tagada ning jõuamegi ikka ja jälle taas keemia ning muude tööstuslike töötluste imenippide juurde. Mee maitse, lõhna ja värvi kasvõi sajandiks ühesuguseks keeramine on tänapäeva tööstusele tegelikult köki-möki! Praktikas, selle asemel, et hakata mingitest Eesti kolgastest püttide kaupa mett kokku ostma,  minnakse enamasti kergemat ja kasumlikumat teed pidi ja nii need laevad-rongid-lennukid Hiina vahet uhavad. Ma ei usu, et meil leiduks ka väga palju mesinikke, kes oma mummide toodangut tahaks tehases mingiks ühtlaseks ebamääraseks noname olluseks segada ja seda siis oma klientidele (kes tihtilugu aastakümnete pika staažiga) kui "looduslikku, puhast ja kodumaist" müütama hakata. Need küsiks juba järgmisel teiega kohtumisel: "tead nalja, sinu mesi on ju sama maitsega mis Grossi poes olev, aga seal oli odavam! möh?" Wink   Kliente, kes nõuavad igal aastal täpselt ühesuguse maitsega mett pole mina näiteks eriti kohanud ka, pigem ongi ikka just vastupidi. Loodustootena peabki olema asi võimalikult mitmekesine! Standardset mett soovivad kliendid ostku supermarketist Hiina kolhoosi mett rahumeeli edasi. Hea ühesugune.. s..itt ja mis peamine - odav. Ma isegi ei kavatse neid selles ümber veenma hakata ja pole õnneks ka vajadust olnud. Nõudlus mittestandardse järele kasvab aasta-aastalt. Wink

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mesindajate uuring uue programmi koostamiseks ...

Uue programmi koostamisele eelneb Eesti mesindussektori struktuuri uuring.
Kas eelnevate perjoodide uuring,mille esitamine EL on kohustuslik,on mesinikele kättesaadav.
    Mikroe... Mart