Kevadine ergutussöötmine

Tere!

Hakkasin oma kahele perele andma vedelat ergutussööta. Saan aru, et kui seda liiga suurtes kogustes anda panevad mesilased selle kannudesse ja suhkrusöök võib sattuda mee hulka. Siit ka siis minu küsimused:
1. Mis juhtub kui suhkur satub mee hulka? Kas asi on siis ainult mee kvaliteedis?
2. Mis saab sellest talvesöödast , mida mesilased ei ole jõudnud ära tarbida? Kas see siis ei satu meega ühele kärjele mingil hetkel?
3. Kuidas peaks vedelat ergutussööta kevadel manustama? Kas igal õhtul tassikesega juurde valamine on ainuõige viis?

Ehk natuke naeruväärt küsimused aga hetkel ei mõtle ega loe välja kuskilt:)

Tänud


 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

kevadine ergutussöötmine

sul on kergem peavaemvamise asemel asetada pesa laele kamakas mett.(1.mesilased töötavad  suhkrulahu täisväärtuslikuks meeks, 2.see talvesööt mis kevadest üle jääb vurrid jaanipäeva paiku koos värske meega välja,3.valad suhkrulahu kärjeraami(de) kannudesse kord nädalas ja paned raami pessa.) jõudu mesiniku pikal teel Smile

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ergutus söötmine

Mesilasi saab ergutada mitmeti.
1 varjant on.  Kui tarus on palju sööta, siis  ei pea siirupiga ergutama. Piisab sellest kui  Haudme vastu töstad lahti kaanetatud mee kärjed 1 ühele poole hauet ja teine teisele poole.

2 varjant on siirupi kasutamine. Seda kasutatakse ainult siis kui pere on puhastus lennu teinud.  Kui enne puhastus lendu annad  ei vöta nad vastu ja surevad ikagi nälga(   omal nahal järgi katsetanud).  Kevadine ergutus sööta koostis on 1 osa suhkru+1 osa vett. ja seda antakse perele 1 liiter nädalas. nii kaua kui väljast juurde tulema hakab.    Kuna se siirup on suht lahja konsentraad, siis mesilased hakavad seda meeks tegema (vet vällja aurutama) ja se sama panepki nad ergemini tööle. selle siirupi panevad nad osaliselt ka raamidesse  (kas vöi ajutiselt)   Kui nüüd palju rohkem antakse siirupit, siis seda ei jöuta enne mee tulekut ära tarbida, ja siis jääb se mee sisse. mesilastel pole sellest midagi. Kuid kui klient seda aru saab, siis reeglina ta keeltub sinu mee ostust.    Sellepärast siirupiga palju laamendada ei maksa.

3 varjant on tahke sööt ( neid on mitme nimega. näiteks, kandi, puder sööt, proteiin sööt ,jne.)
Neid on lihtne paigaldada. Neid vöib anda ka kesk suvel, kartmata et neist midagi mee sisse läheks. kuna mesilased seda ringi ei pea töötama ja kärgedesse panema siis seda ohtu pole, Naad söövad ainult siis kui nälg on.
Kandid ja puder sööta vöib anda ka talve sööda lisana (kui mesilased ei ole veel puhastus lendu teinud). prote iin sööta aga ei vöi, kuna sinna on lisadud lisandeid ,mis ergutavad
neid liiga vara. Nad alustavad liiga vara haudme tegevusega, mille tulemusena söövad sööta rohkelt, kuid ilmad neid puhastus lennule ei vöimalda minna ja siis roojavad  taru ja endid täis ja see on kaos sellele perele.EDU VALIKUTE TEGEMISEL

Tänan abi eest aga tekkisid

Tänan abi eest aga tekkisid kohe uued kysimused.

Kas siis situatsioon, et talvist sööta koos jaanipäevase meega välja vurritada on normaalne?
Millest saab aru et mee hulgas on suhkurt/sööta?
Selle ajani olidki mul nn kandi peal(fondabee). Kuid mulle jäi mulje, lugedes Taltsi "tegelik mesindus", et ergutab mesilasi valgusööt ja fondabeel minu arust on puhas suhkur.

ette tänades

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastus

Minul  Käib asi nii. Pered on korpus tarus.  ema muneb esimesel kastis, mönel perel ka 2 kastil.   Talve sööda raamid  oian samades kastides ,kus ema muneb ja ülese töstan ainult haudme raamid, ja suvise mee vötan neist raamidest ,mis on vöetud väljaspoolt ema munemis ala. (orpuste vahel on emalahutus vöre.) kui aga talve sööta on palju alles tarus siis ka eemaldan möned raamid, ja kui tuleb korje paus, ja tihti peale tekib ka nälja oht anan uuesti raami perre, kellel on nälja oht.  Muidugi on oht möne protsendi osas et jääb natuke ka suhkrut, kuid mee sures koguses seda klient ei saa aru, kui aga labor teeks  vöi kui palju on siis hakavad ka kliendid aru saama.


Üks viis mees aru saada ,kas on suhkrut peredesse sisse söödetud on järgmine.

vötad tasitäie teed, ja paned sinna  mett sisse,  Kui teele jääb örn mörkjas maitse juurde on teku kvaliteetse meega. kui aga tee muutub täiesti magusaks  (mörkjat maitset pole. on tegu völts meega (suhkru siirubist tehtud meega.

Varjante on veel, kuid peast ma ei mäleta,kuidas testida
äki keegi teine teab veel mönda varjanti.
vonda peed olen ka ise tarvitanud. pole probleeme esinenud
proteiin sööt on peaegu sama sugune kuid sinna on mingit asja juurde lisatud ,mis tekitab valke .   Vanasti kui ise tehti kasutati pärmi selleks.(kandile lisati pärmi) tänapääval vöipolla on teised ained kuid toime on sama kui siis.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Kevadine ergutussöötmine

Korpuste võimalikku varianti "teemas" juba kirjeldas, lamavtarus on suhkru vurritamisest hoidumine isegi lihtsam. Kui mesilaspere on arenguhoo sisse saanud, tuleb lisatavad ülesehitatud kärjed anda pessa äärmisteks. Haudmevälja laiendamisel pistavad mesilased pesaruumi sissepoole jäänud kärgedes oleva suhkrusiirupi nahka ja selle sattumine isegi esimestesse vurritäitesse on praktiliselt välistatud.
Vastused Sinu küsimustele:
1. Üldiselt on suurim probleem jah mee kvaliteedis. Ilmselt ei suuda ükski meeostja maitse järgi aru saada, kui vurrimee hulka on sattunud ka isegi 10% talvesööta. Pigem on see mesiniku eneseuhkuse asi, et ta saaks kindlameelselt väita: minu mees ei ole tilkagi suhkrusiirupit!
2. Küll nad selle siirupi ära tarbivad. Ja kui tõesti on kevadel tarus suuremas koguses suhkrulahust täis kärgi, mis ähvardavad vurri sattuda, siis on sügisel liiga palju sööta antud. Või õigemini, kärgi on tarus liiga palju olnud võrreldes mesilaste hulgaga. Võib ju ka 15 kärge suhkrut täis sööta, aga see on mõttetu, kui mesilasi on sedajagu, et talvekobara moodustavad 5-le kärjele.
3. Kevadine ergutussöötmine on hädavajalik juhul, kui suurepärane korje algab üsna vara, näiteks soovitakse saaki lähikonna sadadelt võilillehektaritelt. Või ka siis, kui on plaan mesilat tublisti laiendada. Eks ergutada võib peresid ka niisama, suur ja tugev pere teeb ju usinamalt tööd. "Tassikesega juurdevalamine" on tõesti üks efektsemaid meetodeid, kahjuks üsna tüütu. Enam-vähem sama tulemuse saab, kui anda iga kolme päeva möödudes kolm tassikesetäit korraga. Vedela ergutussööda andmisest tuleb hoiduda kui päevased temperatuurid väljalende ei võimalda. Mesilaspere tegutsemist ergutab ka haudme kõrval asuvate söödakärgede lahtikaanetamine, täiesti piisab kaanetise eemaldamisest kärje haudmepooselt küljelt.

Pronksmedal (100p.)

Kevadine ergutussöötmine*

Haudme kasvatamiseks vajavad mesilased ka valgusööta (õietolm, suir, …) ja sellepärast ei ole õige neid ainult suhkrulahusega erutada. See ergutab küll mesilased hauet kasvatama, aga kui tarus suira pole, siis kasutavad mesilased toitepiima tootmisel oma keha valguvarusid ja see kurnab neid. Oota, kuni  mesilased hakkavad õietolmu tarru tooma.

Nii-nii, nyyd hakkab pilt

Nii-nii, nyyd hakkab pilt juba selgemaks saama.Arvan, et tegingi sygisel selle vea, et jätsin pesa liiga suureks.

Ergutangi neid praegu vedela pärmisuhkrusöödaga, et teha 2 perest 4.

Kärgi lahti kaanetada ei soovi kuna olen ikka alles päris roheline sel alal ja kardan, et häirin mesilasi liialt oma mässamisega.
Paar kysimust siiski veel.
Mix ei tohi lennuks ebasobiva ilmaga vedelsööta lisada?
Kas mingi hetk, kui kõik need mesilased nyyd kooruma hakkavad, peaks siis söödakoguseid tõstma?

tänud

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Kevadine ergutamine

Ei ole seda kägede lahtikaanetamist vaja peljata, puhud/peletad kaanetatud alalt mesilased minema ja kärjekahvliga võtad enamuse kaanetist maha. Enamasti aitab isegi sellest, kui piiotstega kaanetis katki tõmmata.
Vedel sööt ergutab peale tarusisese tegevuse mesilasi ka väliskorjet otsima, seepärast pole jahedate ilmadega selle andmine soovitatav.
Söödakoguste suurendamine ei ole vajalik, juba nimi ise ütleb, et tegu on ergutussöödaga. Nagu ma aru saan, on Sul söödakärgi piisavalt, kasuta neid pesaruumi laiendamisel. Enne tarru asetamist kaaneta lahti.